Instagram Hesabınızı Geliştirecek İstatistikler

Instagram, özellikle ülkemizde sosyal ağlar açısından en üst düzey güce sahip olan mecra. Nisan 2017 itibariyle, Instagram 700 milyondan daha fazla aylık aktif kullanıcıya sahip. Bu sayının büyüklüğünü daha iyi anlatmak için, Twitter’ın aylık aktif kullanıcı sayısının iki katı ve WhatsApp ile Facebook Messenger’ın üç katı fazlası olduğunu belirtmeliyim.

Instagram Hesabınızı Geliştirecek İstatistikler 

Instagram, güzel fotoğraflar ve görsel ögeler paylaşmak, ilham vermek ve ilham almak için en kullanışlı ağ. Hatta rutin çalışmaları bulunan B2B işletmeleri bile güzel görseller ve videolar ile kitlelerinin dikkatini çekebilir.

Hedeflenmiş bir hashtag stratejisi belirleyin ve sonrasında belki de ideal müşterilerinize Instagram üzerinden ne kadar kolay ulaşıldığı konusunda ummadığınız kadar hızlı bir başarı sağlayabilirsiniz. Eğer ki işletmenizin sosyal medya çalışmalarında nereye odaklanması gerektiği hakkında kafanızda soru işaretleri varsa bu yazıda paylaştığım Instagram istatistikleri aklınızdaki soruların çözümüne yardımcı olacaktır.

Doğrudan yeni bir Instagram stratejisi belirlemeden önce her Instagram kullanıcısının bilmesi gereken Instagram istatistiklerini gelin birlikte inceleyelim.

 

 

Her 10 Hashtagden 7’si Markalar Tarafından Kullanılıyor

Hashtaglerin olmadığı bir sosyal platform hayal edebiliyor musunuz?

Hashtagler, yalnızca sosyal medya kullanıcılarının içeriği organize edip kategorilere ayırmasına yardım etmez, aynı zamanda en iyi pazarlama kampanyalarının arkalarındaki bir güç olarak da karşımıza çıkarlar.

Çevrimiçi ve çevrimdışı sohbetlerden tutun da televizyon reklamlarına ve reklam panolarına kadar her yerde hashtagleri görebiliyoruz. Instagram’da hashtagler, içerik keşfetmeye, kullanıcı yorumu almaya ve yönetmeye, en nihayetinde optimizasyona yardımcı oluyorlar. Markalar, kullanıcı tarafından yönetilen kampanyalara bağımlılıklarını artırdığı müddetçe, hashtagler içeriğin tanıtımı ve toplanması açısından oldukça önemli şeyler olmaya devam edecekler.

En az bir hashtagin yer aldığı Instagram gönderileri, hashtagin olmadığı gönderilere kıyasla %12,6 oranında daha çok etkileşim alıyor. Instagram gönderilerinde 30’a kadar hashtag yazımına olanak tanınsa da araştırmalar gösteriyor ki; hashtag kullanımı konusunda en ideal sayı ise 11.

Instagram’da bir UGC (içeriğin kullanıcılar tarafından üretilmesi) kampanyası başlatmanın en iyi yolu, markanıza özel bir hashtag üzerinden başlatmanız ile şekillenir. Bir markalı hashtag, işletme ve pazarlama kampanyanıza özeldir ve eşsiz olur. Şirketinizin, ürününüzün adı gibi basit bir kelime olabilir.

Markalı hashtagler aynı zamanda şirketinizin adını içermek zorunda da değildir. Yaratıcı olma konusunda rahat davranabilirsiniz. Son yapılan araştırmalara göre, her 10 hashtagin 7 tanesi markalar tarafından da kullanılmaktadır.

 

Instagram’daki işletme hesaplarının sayısı 8 milyona ulaştı.

Türkiye sayıları henüz net değil ama 2017’de Amerika’daki işletmelerin %70,7’si Instagram kullanıyor. Bu veri Instagram ile ilgili en ilginç istatistiklerden biri ve belki de ağın ne kadar büyüdüğü hakkında size ışık tutacaktır. İşletme hesaplarının Instagram’daki sayısının artması konusuna gelirsek yukarıda verdiğim sayı, 2016’da Instagram kullanan işletmelerin neredeyse iki katına tekabül ediyor.

Instagram’i kullanan işletmelerin sayısındaki artış, şüphesiz ki Mayıs 2016’da kullanıma sunulan Instagram’ın işletme profilleriyle doğrudan alakalı bir durum. Birçok işletme, aşağıdaki ek özelliklerden faydalanmak adına profillerini değiştirme fırsatından yararlanmak istedi:

  • Önemli iletişim bilgileri
  • Güçlü analiz verileri
  • Instagram reklamları oluşturma fırsatı

 

Eylül 2016’da 1.6 milyon işletme hesabı varken şu anda Instagram’daki işletme hesaplarının sayısı 8 milyona ulaştı. Şu anda Instagram’daki reklam verenlerin ve işletme profillerinin büyük çoğunluğunu küçük işletmeler oluşturuyor.

Eğer ki Instagram’ın yeni işletme profilleri ile ilgili çok fazla fikir sahibi değilseniz, bu Instagram istatistikleri size ivme ve hız kazandıracaktır:

 

 

Kullanıcıların %80’i Instagram’da En Az Bir İşletme Hesabını Takip Ediyor

Instagram’daki işletme hesabı, normal hesaplara kıyasla daha fazla iletişim bilgisi vermenize imkan tanıyor. Bu bilgi, bir iş telefonu ya da adres olabilir. Kişisel profilden işletme profiline geçmek için Facebook’ta bir işletme sayfanız olması gerekiyor.

Instagram’a göre, kullanıcıların % 80’i uygulamada en az bir işletme hesabını takip ettiğini söylüyor, % 60’lık bir kesim ise ürün ve hizmetler hakkında platform aracılığıyla bilgi sahibi oluyorlar. Mart 2017 itibariyle 120 milyondan fazla Instagram kullanıcısı bir web sitesini ziyaret etmiş, talimatları takip etmiş, işletmeyi aramış, işletmelere DM ya da e-mail göndermiş. Bu aktivitelerin her biri ilgi düzeyini belirtir ve birçok açıdan Instagram kullanıcılarına yol gösterir.

Daha ilgi çekici bir veri sunmam gerekirse; Instagram kullananların % 30’u ilk kez Instagram’da keşfettikleri bir ürünü satın almışlar.

İşletme hesabı aracılığıyla ulaşabileceğiniz Instagram analizleri, size gösterimler ve her gönderi başına erişim hakkında veriler sunabildiği gibi takipçilerin demografik bilgileri, kimlerin gönderilerinize nasıl reaksiyon verdiği, kitlenizin ne gibi özelliklere sahip olduğu konularında da bilgi verir.

Eğer Instagram reklamlarını kullanırsanız reklam performansları hakkında da verilere erişebilirsiniz. Bu Instagram istatistiklerinin bilinmesi önemlidir çünkü bu sayede takipçileriniz tarafından daha çok beğenilen ve reaksiyon alan gönderiler oluşturabilirsiniz.

 

 

 

Instagram 2017’de Mobil Reklam Gelirinde 4 Milyar Dolar’a Ulaşmayı Bekliyor

Mart 2017 itibariyle işletme hesabı özelliği kullanıma sunulduğu için Instagram reklam verenlerinin sayısı 1 milyon seviyesinde. Bu sayı, Mart 2016’da sadece 200.000’di.

eMarketer tarafından 2015 senesinde gerçekleştirilen bir araştırmada Instagram mobil reklam gelirlerinin 2017 yılında 2,81 milyar dolara ulaşabileceği ve bu sayının da Facebook’un toplam gelirinin % 10’una denk geleceği belirtildi. Çalışma aynı zamanda Amerika’da mobil reklam gösteriminden elde edilen kazanç konusunda Instagram’ın Google ya da Twitter’dan daha önde olacağını bekliyor.

Görünüşe göre Instagram zaten bu tahminleri aştı. Instagram’ın 2017’nin sonunda küresel reklam gelirinde 4 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

Instagram’daki Reklamların %25’i Videolardan Oluşuyor

Instagram’da en çok fotoğraf içeren reklamlar yer alsa da videoların çok fazla ilgi gördüğünü söylenebilir. Aslında, Instagram’daki reklamların sadece % 25’ini videolar oluşturuyor.

Video reklamların uzunlukları 60 saniyeye kadar gelebiliyor fakat Wistia’nın sunduğu verilere göre videonun uzunluğu arttıkça etkileşim de artış gösteriyor. Eğer ki izleyiciyi ilk 30 saniye içinde videoya bağlayabiliyorsanız büyük ihtimalle gönderiyle etkileşime gireceklerdir. Etkileşim oranını yükseltmek için video reklamlar çok daha etkili olur fakat görsel reklamlardan daha fazla maliyetle karşılaşırsınız.

Mesajınızı iletmek için gerekli durumlarda videolara altyazı eklemeyi unutmayın. Digiday’in paylaştığı verilere göre, Facebook videolarının % 85’i sessiz bir şekilde seyredildi. Facebook, Instagram’dan farklı bir platform olsa da video içeriğin tüketiminin doğası gereği bu bilgiye paralel bir tavır sergilemekte fayda olacaktır.

 

 

Instagram Hikayeler bölümü, 250 Milyondan Fazla Günlük Aktif Kullanıcıya Sahip

Snapchat Hikayeler’e benzeyen Instagram Hikayeler kapsamında paylaşılan gönderiler 24 saat sonra kayboluyor. Snapchat’in aktif günlük kullanıcı sayısını geride bırakan Instagram, şu anda 250 milyondan fazla günlük aktif kullanıcıya sahip.

Henüz sadece bir yaşında olmasına rağmen, Instagram Hikayeler’in başarısı oldukça inanılmaz seviyeye geldi.

Instagram Hikayeler özelliği şimdi bütün markalar tarafından kullanılabildiği için reklam verenler için bu istatistik aslında önemli bir işaret.

İnsanların paylaştığı hikayeler arasında reklamlar görünür ve bu reklamlar hem video hem de fotoğraf formatında olabilir.

 

 

Konumlu Gönderiler %79 Daha Fazla Etkileşim Alıyor

Instagram coğrafi etiketleme özelliğini geliştirmeye devam ediyor. Dolayısıyla konum içeren gönderilerin, konum içermeyen gönderilere kıyasla %79 daha fazla etkileşim alması hiç şaşırtıcı değil.

 

Instagram Gönderilerinin %70’i Kullanıcılar Tarafından Görülmüyor

Sosyal ağlar arasında en yüksek etkileşim oranına sahip olan mecra Instagram. Fakat Instagram aynı zamanda aşırı paylaşım ve yoğunluğun da merkezi.

Instagram’da bir gün içerisinde 95 milyondan daha çok fotoğraf paylaşılıyor, bu da müşteriler ve potansiyel müşteriler tarafından gönderilerinizin görülmesinin zor olabileceği anlamına geliyor. Ancak yeni algoritma yüzünden Instagram gönderilerinin % 70’i kullanıcılar tarafından görülmüyor. Instagram’ın yeni algoritması kullanıcıların göreceği gönderileri seçerken sayfanın geçmiş etkileşim oranlarına odaklanıyor.

Bu rahatsız edici Instagram verisinin kurbanı olmamak için Instagram’a bir etkileşim yaratacak paylaşımlar yapmayı ihmal etmeyin. Öteki işletmelerden farklı olun ve benzersiz marka deneyimlerinizi anlatmak için hem Instagram Hikayeler’i hem reklamları hem de canlı yayınları kullanın. Ayrıca gönderilerinize konum etiketlemeleri yapın ki bu yerleri arayan insanlardan daha kolay etkileşim alabilmenizin yolu açılsın.

 

 

Instagram’daki Kitleden Daha Çok Haftaiçi Etkileşim Alınıyor

İnternet, sosyal ağlar için en iyi paylaşım zamanının hangisi olduğunu bildiğini iddia eden çalışmalarla dolup taşıyor. Genelde veriler biraz çelişkili oluyor, öte yandan Instagram hesabınızın en aktif zaman dilimlerini rahatça görebilirsiniz. Genel olarak etkileşimin en yoğun olduğu zaman dilimleri Pazartesi’den Cuma’ya kadar olan günler, Cumartesi ve Pazar günleri bireysel kullanıcıların kendilerine vakit ayırdığı zaman dilimleri. Pazar geceleri ise etkileşim kurabileceğiniz ideal anlardan biri.

 

Diğer önerilerime gelince;

  • Pazartesiler, genelde etkileşime yönelik korelasyonun en güçlü olduğu günler.
  • Öğlen 3, herhangi bir gün içinde gönderi paylaşmak için en az uygun olan zaman.
  • En çok tavsiye edebileceğim zamanlar gece 9 ve sonrası, sabah 9 ve akşam 5 civarı.

Öğlen saat 3’ün neden paylaşım için en kötü zaman olduğu konusunda tahmin yürütmek gerekirse, insanların genelde işleriyle ve toplantılarla meşgul olduğunu söyleyebilirim.

 

Akşam 9’da Paylaşılan Instagram Videoları %34 Daha Çok Etkileşim Alıyor

Eğer Instagram’da video paylaşımı yapıyorsanız, CoSchedule’ın istatistiği işinize yarayacaktır. CoSchedule’ün araştırmasına göre akşam 9 civarında yapılan paylaşımlar % 34 daha çok etkileşim alıyor. Bununla birlikte akşam 9’dan sabah 8’e kadar yayınlanan videoların da iyi etkileşim aldığı söylenebilir.

blank

 

Tablodaki günler ve saatler büyük ihtimalle sektöre ve kitleye göre değişim gösterecektir. Bu verileri kendi sosyal medya faaliyetleriniz için basit bir başlangıç noktası olarak düşünebilirsiniz. En iyi sonucu elde etmek için farklı günlerde ve farklı saatlerde etkileşimi ölçmeyi deneyip Instagram analizlerini takip edebilirsiniz. Bu sayede, içeriklerinize kitlenizin en iyi nasıl etkileşim göstereceğini anlayabilirsiniz.

 

Instagram Fotoğrafları, Videolardan %36 Daha Çok Etkileşim Alıyor

Instagram videoları ile ilgili ilginç olan şu ki; tüketim % 40 artmış olsa da, fotoğrafların videolardan % 36 daha çok beğeni aldığını gözlemleniyor. Bu durum çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Mesela, kullanıcılar videonuzu seyredip etkileşime girmeden geçiyor olabilirler ya da bazı durumlarda videolarınız kitlenizi harekete geçiremeyebilir.

 

Instagram’da En İyi Performans Gösteren Gönderilerin %65’i Ürün Özellikleri Hakkında

Her seferinde tanıtım yapmamaya özen göstermeniz gerektiğini hatırlatarak şunu söyleyebilirim ki Instagram’daki kullanıcılar genelde ürünlere ait fotoğrafları görmekten keyif alıyorlar. Yakın dönemde yapılan bir araştırmaya göre, markalar tarafından yapılan gönderiler arasında en iyi performansı gösteren içeriklerin % 65’i ürün özelliklerini gösteriyor.

Aslında, ürün gönderileri yaşam tarzı içeriklerini (%43) ve influencer ile ünlülerin fotoğraf ya da videolarını (%29) bile geride bırakabilir.

Fakat, ürün tanıtımı konusuna yönelik içerik stratejinizi değiştirmeden önce 80/20 kuralını uygulamanızı tavsiye ederim.

80/20 kuralına göre içeriğinizin % 80’i eğitim, eğlence ve kullanıcılardan etkileşim almaya yönelik olmalı iken yalnızca % 20’si kendi ürünlerinizin tanıtımı hakkında olmalıdır.

Ürün odaklı gönderiler konusunda ilhama mı ihtiyacınız var? Ikea’nın Instagram hesabına göz atabilirsiniz.

 

 

İnsan Yüzünün Olduğu Fotoğraflar %38 Daha Çok Beğeni Alıyor

Bütün görselleriniz ürün içermek zorunda değildir. Bazı görsellerde insanların yüzünü göstermeyi deneyebilirsiniz. İstatistiklere göre, Instagram’da en azından bir insanın yüzünün göründüğü fotoğraflar % 38 daha çok beğeni alıyor.

Fotoğraflarda insan suratı dahil etmek, her zaman portre ya da selfie çekmek anlamına gelmez. Ekibinizin bir aktivitede ya da ofisteki ilginç fotoğrafları daha eğlenceli olabilir.

Ayrıca ürünlerinizi kullanan insanların hayatından görseller alarak da bunu uygulayabilirsiniz. Bir sonraki istatistik tam da bu konuyla ilgili.

 

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriklerin Dönüşüm Oranı %4,5 Daha Fazla

Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklere yönelik bir kampanya hazırlayarak ürünlerinizin tanıtımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu Türkiye’de en çok işleyen ve başarılı olan bir alan. Bir tüketici, kullanıcı tarafından oluşturulan bir fotoğrafı gördüğü zaman dönüşüm yaratma şansınız % 4.5 daha yüksek oluyor. Eğer ki fotoğrafla etkileşime girilirse bu sayı % 9.6’ya çıkabiliyor.

Instagram’da kullanıcı tarafından üretilen içeriğin gücünü göstermek için en iyi örnek GoPro olacaktır. Tüm sayfaların neredeyse tamamını müşteriler tarafından paylaşılan fotoğraflar oluşturuyor.

 

En Çok Kullanılan Instagram Filtresi: Clarendon

Instagram filtrelerini ve işlevlerini zaman zaman size hatırlatıyorum. Instagram’da tam 40 tane eşsiz filtre bulunuyor. Fakat 119 ülkedeki kullanıcıların kalbini çalmayı en iyi şekilde başaran filtre ise Clarendon.

Caneva’ya göre, Clarendon büyük bir ihtimalle çok amaçlı bir filtre olarak kullanıldığı için listenin başında yer alıyor. Gölgeleri aydınlatması, vurguları yoğunlaştırması gibi detayları örnek gösterebilirim. Diğer sebebin ne olacağını merak ediyorsanız “tembellik” faktörünü ortaya atabilirim. Bildiğiniz üzere genelde normal seçeneğin hemen sonrasında karşımıza çıkan filtre Clarendon’dur.

 

Hopper’ın yaptığı son çalışma, Clarendon’a yönelik evrensel sevgiyi tekrar ortaya koydu ve buna ilave olarak en popüler ikinci filtrenin Gingham olduğunu da ortaya çıkardı.

Canva’nın global araştırmasına göre, selfie’lerde filtre olmadığı zaman daha çok beğeni alınıyor. Aklınızda bulunsun.

 

Instagram’daki Metinlerin %50’si Emoji İçeriyor

Hiç şüphe yok ki, Instagram baştan sona, tümüyle görsel bir platform. Hatta emojiler sayesinde açıklama ve yorum kısmında bile görsel öğelerle karşılaşabiliyoruz. iOS ve Android klavyelerindeki emoji desteğinin de büyük katkısı sayesinde Instagram’daki açıklama ve yorum kısımlarının yaklaşık olarak % 50’sinde en az bir emojinin yer aldığını söyleyebilirim.

Emojiler, basit bir smile’nin önüne geçerek bir duygu ifadesi ortaya koyar. Şu anda yaklaşık olarak 1851 tane farklı emoji var ve zamanla yenileri eklenmeye devam ediyor. Bu küçük dijital görüntüler ya da simgeler duyguların ifade edilmesi fikrine dayalı olarak kullanılıyor. Emojiler, basit bir smile’nin önüne geçerek bir duygu ifadesi ortaya koyuyor. Şu anda yaklaşık olarak 1851 tane farklı emoji var ve zamanla yenileri eklenmeye devam ediyor. Bu küçük dijital görüntüler ya da simgeler duyguların ifade edilmesi fikrine dayalı olarak kullanılıyor.

2015 yılında emojilerin popülaritesinden faydalanmak amacıyla Instagram hashtaglerle onlara destek verdi. Bu da emojilerin artık platformda aranabilir özellikte olduğu anlamına geliyor. Bireysel emojiler son bir aylık bir dönemde 6.4 milyondan daha fazla hashtag içerisinde kullanılmış.

 

Küresel Kabul

Instagram’ın araştırması emojilerin kabul edilmesinin global bir durum olduğunu ortaya koydu. Finlandiya’daki kullanıcılar metinlerinin % 63’ünde en az bir tane emojiye yer vererek emoji konusunda en aktif ülkenin vatandaşı olma özelliğini taşıyorlar. Diğer ülkelerde ise durum şu şekilde:

Fransa: %50

İngiltere: %48

Almanya: %47

İtalya: %45

Rusya: %45

Türkiye: %43

İspanya: %40

Japonya: %39

ABD: %38

Bu araştırmanın 2015 senesinde yapıldığını unutmayın. Yani söz konusu sayılarda değişim yaşanmasına yönelik iyi bir ihtimal söz konusu.

 

Popüler Emojiler

Instagram’da emojilerin sıralaması sürekli değişiyor. Curalate, en iyi 100 emojiyi analiz etmiş ve aşağıda ilk 10’u görebilirsiniz.

 

Çalışmanın yapıldığı dönemde en sık kullanılan emoji “kırmızı kalp” olmuş ve yarım milyondan fazla paylaşım almış. Pozitif emojilerin listede ön planda olduğunu görüyoruz. İlk beş emojiden dördü pozitif suratlardan oluşuyor.

İlk 20’ye bakarsanız da yarısının gülen surat olduğunu görebilirsiniz. Gülen suratların yanı sıra; kalplerin, öpücüklerin ve olumlu el hareketlerinin de çok kullanıldığını söyleyebilirim. Bu da, insanların Instagram’da olumlu ifadeleri oldukça sık kullandıklarını anlamamızı sağlıyor.

 

 

Bu Hepimiz İçin Ne Anlama Geliyor?

Emojiler yalnızca bir pazarlama trendi olmaktan çok daha fazla anlam taşıyorlar. Sosyal dinleme stratejilerinize yeni elementler ekleyebiliyorlar. Bir yorumun olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğu konusunda emin değil misiniz? Doğru emoji pazarlama stratejisi duygu boşluklarının doldurulmasını sağlayabilir. Etkileşim her zaman içerikle beraber gelmez ve emojiler takipçilerinizin paylaştığı şeylerden daha fazla bilgi almanıza yardımcı olabilir.

Paylaşım konusunda düşünmeden hareket etmeyin. Tıpkı fotoğraf ve açıklama kısmını hazırlarken düşündüğünüz gibi metninizde yer vereceğiniz emojiler üzerine de düşünmeniz gerekir.

 

Instagram Kullanıcılarının %59’unu 18-29 Yaş Aralığı Oluşturuyor

Instagram’ın demografik özelliklerini anlamak; kitle hedefleme ve kitleye mesajı doğru bir şekilde iletme açısından önem taşır. Daha yaşlı kullanıcılar da zaman içerisinde uygulamaya gelmeye başlasa da hala yoğun kalabalığın yaş aralığı 18-29 seviyesinde.

 

Bu da demek oluyor ki markalar için milenyum kuşağına ve Z kuşağına, yani genç insanlara ulaşmak için Instagram mükemmel bir platform. Eğer ki hedef kitleniz gençlerden oluşuyorsa Instagram, sosyal medya ve içerik stratejiniz için birinci alan olmalı.

 

Instagram İstatistiklerinden Faydalanmanın Tam Zamanı

Buradaki her bir Instagram istatistiğini bilmek ve anlamak son derece yararlıdır fakat asıl mesele bu bilgileri fark yaratacak şekilde kullanmanızdan geçiyor. Dolayısıyla bu bilgileri rastgele toplayıp kullanmak yerine Instagram’da işletmenizi nasıl geliştireceğinize yönelik düşünceler dahilinde istatistikleri incelemeye zaman ayırmalısınız.

Instagram’ın bu özelliklerini kullandığınız takdirde Instagram büyümenizi ve etkileşimlerinizi takipçi ya da beğeni satın almadan artırmak gayet mümkün görünüyor. Her seferinde belirttiğim gibi satın almalar kolayca anlaşılıyor ve çok sakil görünüyor.

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir