Hashtagler Nasıl Kullanılır

Hashtagleri daha verimli kullanmaya ne dersiniz?

Her platform için #hashtag kullanımı ve çalışmalarınıza katkı sağlayacak hashtag örneklerine ve hashtag araçlarına yer verdiğim yazım sizi bekliyor 🤳

 

Hashtag Nasıl Yapılır? 

Hashtaglerin ne olduğu konusunda temel fikre sahip olabilirsiniz öte yandan kavramı bilmek, onu anlamak ile kesinlikle eş değildir. Bu yüzden hashtaglerin nasıl doğru bir şekilde kullanıldığını gösteren verileri incelemek ve bunların hangi platformlarda kullanıldığını belirlemek son derece önemlidir.

Kullanıcı açısından, hashtagler içeriği kategorize etmek, alakalı makaleleri ve içerikleri bulmayı kolaylaştırmak için kullanılan işaretlerdir. Bu yüzden hashtagler yanlış bir şekilde kullanıldığında, bir konu hakkında yeni içerik arayan insanlar yanlış kategorize edilmiş bulgularla karşılaşır. Bu kötü kullanıcı deneyiminin markanızla eşleşmesini istemezsiniz.

Kategori kısmı bir kenara, uygun olmayan bir biçimde kullanıldıklarında hashtagler etkileşim ile ilgili negatif bir etki yaratır.

Örneğin, TrackMaven’ın araştırmasına göre; ikiden daha çok hashtage yer veren tweetler, etkileşim sayısında ciddi bir düşüş yaşıyor.

 

 

Yukarıdaki görselde Twitter’daki hashtag sayısına göre gönderi başına ortalama etkileşim sayısını görüyorsunuz. Sonuçlar, Facebook hashtagleri için de benzer durumda.

 

 

Diğer taraftan, Instagram’a baktığımız zaman bu durum biraz farklılaşıyor. Ne kadar çok hashtag kullanırsanız o kadar çok etkileşim ile karşılaşıyorsunuz. Ancak, 10’dan fazla hashtag kullanıldığında etkileşim kaybetme riskiyle karşılaşabilirsiniz.

 

 

Aslında söylemek gereksiz ama eğer ki ne yaptığınızı biliyorsanız hashtagler sizin için son derece faydalı olacaktır. Fakat, hashtaglerin nasıl kullanıldığı konusuna gelmeden önce başlangıç için kısa tarihi bilgiler vermek isterim.

 

Hashtag Nedir?

Basit bir tanım ile başlayalım 💁 Hash-tag: Bir anahtar kelimeyi ya da başka bir konuyu tanımlamak ve bir aramayı daha kolay hale getirmek için herhangi bir mesaj içerisinde kullanılan ve “#” işaretiyle başlayan kelime ya da kelime öbeğidir.

Bir kullanıcı, gönderisine hashtag eklediği zaman sosyal ağ tarafından bu gönderi dizine eklenir ve aranabilir – keşfedilebilir hale gelir. Herhangi birisi bu hashtage tıkladığı zaman aynı hashtage sahip bütün yayınları toplayan bir sayfa ile karşılaşır.

Bir anahtar kelime yeterli paylaşım sayısına ulaştığında “trend” listesine girer. Bir hashtagin trend listesine düşmesi her zaman bu hashtagin sosyal mecralarda en popüler hashtag olduğu anlamına gelmez. Her kullanıcının “trending topic”leri eşsizdir ve sosyal bağlantı, konum ve ilgi alanlarına göre değişkenlik gösterir.

Her bir ağın belirli bir hashtag altındaki gönderileri görüntüleme ve kendi trend içeriğini belirleme algoritmaları olmasına rağmen bu kurallar genel olarak her sosyal mecrada benzer şekilde işlemektedir.

 

Hashtagler Nereden Geliyor?

Sosyal medyada bir hashtagin ilk defa kullanımı için biraz geriye gitmemiz gerekiyor. Google+’da tasarımcı olarak görev alan eski bir Google çalışanı Chris Messina resmi kayıtlara göre ilk kez hashtag kullanan kişi olarak kabul ediliyor. Aşağıdaki ünlü tweet 2007’de atılmıştı.

 

 

 

10 sene sonra da açık bir şekilde görebildiğimiz gibi bu hashtag, hala kanlı canlı  duruyor 🤳

 

Hashtagler Nasıl Kullanılır?

Hashtagler Nasıl Kullanılır? merak ediyorsunuz değil mi 🤔 2010 senesinde Oxford sözlüğüne, 2014’te ise Scrabble sözlüğüne eklenen hashtag kelimesi yüksek otoriteler tarafından gerçek bir kelime olarak kabul edilmeye başlandı.

Sosyal medya ajansı RadiumOne’ın yaptığı bir çalışmaya göre; sosyal medyadaki insanların yaklaşık %75’i hashtagleri kullanıyor. Öte yandan hashtaglerin nasıl doğru bir şekilde kullanılacağını bilen kişi sayısı oldukça az.

Bir sosyal paylaşımda hashtag kullanmak bir kelimenin ya da söz grubunun başına “#” işaretini eklemek kadar basit bir olaya dayanır. Bir hashtag yazmak ne kadar kolay olsa da, bunlardan en iyi şekilde faydalanmak için bilmeniz gereken bazı ayrıntılar bulunuyor.

 

Temel Hashtag Kuralları

Hashtaglerin nasıl kullanılacağına dair temel kurallar aşağıda;

 • Hashtagleri temel amaçlarına (kategori ve keşif) uygun şekilde kullanıyorsanız tek bir hashtag içerisinde çok fazla kelimeye yer vermeyin.
 • Çoğu sosyal mecrada, eğer herkese açık bir hesabınız varsa hashtage yer verdiğiniz gönderileri o hashtag ile ilgili arama yapan herkes görebilir.
 • Hashtaglerle spamci durumuna düşmeyin. Bir paylaşımda çok fazla etiketleme yapmaktan kaçının.
 • Hashtagli tweetler, hashtag olmayan tweetlerden iki kat daha fazla etkileşim alır ve %55 daha çok retweet edilir.
 • Hashtagleri sadece konuyla ilgili tweetlerde kullanın. İnsanları rahatsız edecek şekilde, yani tweet ile hashtag arasında bir içerik uyuşmazlığı olduğu durumda, bir fayda elde edemezsiniz.

Hashtaglerin belirli konulardaki gücünü kesinlikle görmezden gelmeyin. Örneğin;

 • Organizasyonlar ve konferanslar
 • Bayramlar ve önemli günler
 • Popüler konular; dizi, program ve film.. gibi
 • Haftanın günleri için popüler hashtagler; #TBT #TB gibi.
 • Genel ilgi alanı konuları

Trend konularla ilgili paylaşımlar yapmak önerilen bir şeydir ama doğal afet, terör gibi felaket içeren durumlar dikkatli olmanız gerekir, özellikle bir işletme hesabı kullanıyorsanız… İnsanlar bir şirketin, felaketin kurbanlarına nasıl destek göstermesi konusunda karışık duygulara sahip. Genel bir kural olarak; ne yaparsanız yapın bu tür konulardan bir satış fırsatı yaratmaya çalışmaktan uzak durun.

İlave olarak, günlük trendlere ve hashtag için kullanılabilecek önemli gün ve tarihleri incelemeyi unutmayın.

 

 

Hashtag Araştırması Nasıl Yapılır?

Arama motoru sıralamasında yükselmek için içeriği anahtar kelimeler eklemesi yapılırken olduğu gibi bir sosyal medya pazarlamacısı da içeriği en ilgili kitleye optimize edebilmek adına hashtag araştırması yapmak zorunludur.

Sosyal medyada hashtaglerin popülaritesi sebebiyle hashtag araştırması için faydalanabileceğiniz ve size yardımcı olacak araçlar aşağıda;

Hashtagify.me: Hashtag bulmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Ayrıca hashtag kullanımı konusunda sayısal veriler verir ve benzer hashtag seçenekleriyle ilgili fikir sahibi olmanızı sağlar.

Ritetag: Facebook ve Twitter için kullanabileceğiniz güçlü bir hashtag araştırma aracıdır. Hashtaginizin performansı ile ilgili güncel veriler sunar.

 

En iyi Hashtag Takip Araçlarına“ yer verdiğim yazımı mutlaka okumanızı öneririm.

 

Hashtag Dünyası

 

 

Bu faydalı araçların yanı sıra düşük teknolojili basit hashtag bulma stratejileri de mevcut. Benzer hesapları inceleyin ve onların hangi hashtagleri kullandığına göz atın. Bu hashtaglere tıklayarak diğer hesapların bu hashtagleri nasıl kullandığını analiz edin. Bu yöntem, yukarıdaki araçlarda gizli kalabilen mücevheri bulmanın kolay bir yoludur.

 

Hashtag Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Strateji oluşturmak için başlangıç noktanız hashtaglerinizin hesabınıza çekmek istediğiniz kitleye özel olması ile ilgilidir. Daha iyi hedeflenmiş bir kitle, daha çok etkileşim getirir ve içeriğinizden daha iyi sonuçlar almaya başlarsınız.

Alakalı olmak koşuluyla popüler hashtagleri kullanmanın yanı sıra markanız için özel bir hashtag de oluşturabilirsiniz. “Branded hashtag” olarak da bilinen marka hashtagi, sizin markanız için özel olarak oluşturulmuş bir etikettir. Bu hashtag üzerinden kullanıcılarınızın etkileşim yaratmasını sağlar ve ölçümleme konusunda da faydalanabilirsiniz.

Bir marka hashtagi, markanızın ismini içermek zorunda değildir, yalnızca markanızı net ve alakalı bir şekilde temsil etmesi yeterli olacaktır. Marka hashtaglerinin bir alt kümesi ürüne özgü hashtaglerdir. Örneğin, Samsung yeni telefonunu tanıtımı için #GalaxyS8 hashtagini kullanıyor.

Ayrıca belirli bir pazarlama kampanyası için yaratılmış özel hashtagler de bulunur.

 

 

Kullanıcıların “branded hashtag”leri yanlış kullanmasının önüne geçmek zor bir şey olsa da markanızın hashtaglerini markanızın bir alametifarikası haline getirebilirsiniz. Kitlenizin ilgisini çekebilmek için markanızın hashtagleri kolay hatırlanabilir, unutulmaz, konuyla alakalı ve eşsiz olmalıdır.

Bir işletme olarak “çok fazla genel” bir hashtag belirlememe konusuna özen gösterin. Daha az erişim sağlayacağı düşünülse bile olabildiğince spesifik olmaya çalışın.

Örneğin yeni ebeveynleri hedefleyen bir marka çok geniş bir hashtag olduğu için #aile’yi kullanmak istemeyebilir. Bunun yerine markanın hedef kitlesiyle daha alakalı bir şekilde #yenianne gibi bir hashtag kullanabilirsiniz.

Kendi hashtaglerinizi oluşturma konusunda lütfen unutmayın. Yazım kurallarına dikkat etmelisiniz. Her kelimenin ilk harfini büyük yazmak bile hashtag içerisindeki kelimeleri ayırt etmenize yardımcı olabilir ve bir PR faciasından kurtulmanızı kolaylaştırabilir.

 

Her Sosyal Mecra İçin Hashtag Kullanımı

Twitter’ın ilk kez hashtagleri kullanmasının ardından birçok sosyal mecra bunları farklı şekillerde kullanmaya başladı. Buradaki önerilerim işletmenizin sosyal medya stratejisi için her platformda uygun bir işleyişe sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

 

Twitter Hashtagleri Nasıl Kullanılır?

Twitter’da hashtagler konuyla alakalı tartışmaya dahil olmak ya da kullanıcının kendisi tarafından bir tartışma ya da gündem maddesi oluşturmak amacıyla kullanılır. Profiliniz gizli olmadığı sürece kullanıcılar hashtaglerinizin bulunduğu gönderileri kolayca bulabilir.

Daha önce de bahsettiğim gibi, sadece bir hashtage sahip olan tweetler daha çok etkileşim alır. Diğer taraftan ikiden fazla hashtagin bir tweette yer alması o tweetin etkileşim sayısını düşürür. Bunun sebebi belki de insanların çok sayıda hashtag barındıran tweetlerin botlar tarafından atıldığını düşünüyor olması ile alakalıdır.

Twitter’da hashtagleri arama çubuğunu kullanarak ya da herhangi bir hashtage veya trend topic listesindeki maddelerden birine tıklayarak bulabilirsiniz.

 

En Popüler Twitter Hashtagleri Nasıl Bulunur?” konusunda kaleme aldığım yazımı okumanızı öneririm.

 

En Popüler Twitter Hashtagleri Nasıl Bulunur?

 

 

 

 

Instagram Hashtagleri Nasıl Kullanılır?

Bir Instagram hashtagi, aynı hashtage sahip bütün fotoğrafları tek bir sayfa içerisinde harmanlar. Instagram’daki hashtaglerin amacı içerik keşfetmek ve takip edecek yeni kullanıcıları bulmanın yanı sıra sizin içeriklerinizi daha geniş bir kitleye sunmaktır. Bir çalışmaya göre, en az bir hashtage sahip Instagram gönderilerinin hashtagsiz gönderilere kıyasla %12,6 daha çok etkileşim aldığı tespit edilmiştir.

Instagram için Doğru hashtag Kullanımı konusunda kaleme aldığım yazımı okumanızı öneririm.

 

Instagram için Doğru Hashtag Kullanımı

 

 

Spesifik bir terim arayarak ya da bir gönderideki hashtagin üzerine tıklayarak Instagram’da hashtag araştırması yapabilirsiniz. Bir hashtag sayfasını açtığınız zaman aynı hashtage sahip tüm fotoğrafları görebilirsiniz ve kullanabileceğiniz ilgili hashtagleri görebilirsiniz. Kontrol etmek iiçin # işaretini yazarak hashtaginizi oluşturmaya başlayın ve Instagram size popülerlik bazında verdiği tavsiyeleri izleyin.

 

 

Instagram’da bir gönderi içerisinde kullanılması gereken en uygun hashtag sayısı alanında birçok çalışma yapılmıştır. Sonuçlar değişim gösterdiği için evrensel olarak ortak kabul gören bir sayı yoktur. Ben size kitlenizden en iyi sonucu almanızı sağlayan şeyleri görmek için test yapmanızı öneriyorum. Bir de Instagram’ın bir gönderide en fazla 30 hashtage imkan verdiğini aklınızdan çıkarmayın.

 

Facebook Hashtagleri Nasıl Kullanılır?

Twitter’da ve Instagram’da çoğu kullanıcının hesapları herkese açık konumdayken Facebook’ta ağırlıklı olarak birçok kişinin hesabı gizlidir. Doğal olarak insanların gönderilerinde kullandığı birçok hashtagin herkese açık bir şekilde keşfedilmesi mümkün değildir. Bu yüzden birçok halka açık hashtag, markalar ya da influencerlar tarafından oluşturulmuş gönderilerde karşınıza çıkar.

Hashtagleri ve ilgili içeriği Facebook’ta nasıl keşfedebileceğinizi aşağıda açıkladım:

 • Alakalı gönderileri görmek için bir hashtage tıklayın.
 • Arama çubuğu ile araştırın. Daha önce Facebook hashtagleri tanımıyordu ama artık tanıyor.

 

 

 

 

LinkedIn Hashtagleri Nasıl Kullanılır?

LinkenIn, hashtagleri en son deneyimleyen sosyal ağlardan bir tanesi. Bu platformda hashtagler, ilgili içeriğe bağlama açısından sadece mobilde çalışıyor ve masaüstünde hala sağlıklı çalışmıyor.

 

Tumblr Hashtagleri Nasıl Kullanılır?

Tumblr sayfanızda bir gönderi oluştururken alt kısımda sizden etiket eklemenizi isteyen bir alan görürsünüz. Gönderiniz için bir etiket yazmaya başladığınızda Tumblr otomatik olarak onun önüne bir hashtag ekleyecektir.

 

Pinterest Hashtagleri Nasıl Kullanılır?

Pinterest üzerinde hashtag oluştururken aklınızın bir köşesinde olması gereken şey, bunların sadece Pin açıklaması alanında tıklanabilir olduğudur. Ayrıca, hashtagler Pinterest mecrasında aranabilir değildir ve bu yüzden içeriği bulmak için sadece anahtar kelimeyi aramanız gerekecektir.

 

 

YouTube Hashtagleri Nasıl Kullanılır?

YouTube’da hashtag kullanımı daha çok yorum alanında yaygın bir şekilde karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar yorum yazarken hashtagleri kullanabiliyor ve daha sonra biz onlara tıklayarak bu hashtagleri içeren videoların olduğu sayfaya gidebiliyoruz. Bununla beraber, hashtagler kullanıcılar tarafından çok yaygın olarak kabul edilmediği için bir anahtar kelime stratejisi uygulamak daha fazla öne çıkıyor.

 

Google+ Hashtagleri Nasıl Kullanılır?

Google+ hashtagleri tıpkı Twitter’da olduğu gibi kullanılıyor. Hashtage tıkladığınızda konuyla ilgili kişileri grupları ve paylaşımları görebilirsiniz. Kullanıcılar hashtaglerinizin bulunduğu gönderileri kolayca bulabilir. Sıralama ise; topluluklar, gruplar, kişiler ve paylaşımlar sırasıyla ekrana geliyor.

 

Hashtagleri kullanan platformlar sadece yukarıda sıraladıklarımla sınırlı değil. Sizin belki de hiç düşünmediğiniz ama hashtag kullanan diğer sosyal ağları kullanım alışkanlığınıza bağlı olarak keşfedebilirsiniz.

Hashtaglerin nasıl kullanılacağı konusunda bir karar alırken platforma özgü bir araştırma yaptığınızdan ve uygun bir hashtag stratejisine sahip olup olmadığınızdan emin olmanız gerekir.

 

 

Hashtag İzleme ve Analizi

Siz kitlenizle etkileşim kurmak için kullanacağınız hashtagleri araştırırken takipçilerinizi göz önüne almanız gerekir. Halihazırda şimdiden markanızla alakalı hashtagleri ve anahtar kelimeleri bulun ve olumlu olanları değerlendirmeye almayı ihmal etmeyin. Lütfen unutmayın, eğer ki çabanızı ve zamanınızı, işlerinizi analiz etmeye harcarsanız anahtar kelime performans göstergenizde daha kolay gelişim gösterip başarıya ulaşabilirsiniz.

 

Siz Hashtagleri Nasıl Kullanıyorsunuz?

Her sosyal mecranın kendi kuralları ve yönergeleri olsa da hashtaglerin nasıl kullanılacağı konusundaki temellerin bilincine varmak sosyal medya stratejiniz için önemli bir konudur. Hashtagler sayesinde takipçilerinizle iletişim kurmanız, içeriklerinizin etkileşimini artırmanız ve markanız için yeni kitleleri çekmeniz daha kolay hale gelir.

Peki sizin hashtaglerin kullanımı konusunda deneyim ve alışkanlıklarınız neler? Benim gözümden kaçırdığım bir özellik ya da araç varsa ve yorum olarak yazıma bırakarak katkı sağlayabilirsiniz.

 

Sosyal Medya İçeriklerinizi Kusursuzlaştırmak için faydalanabileceğiniz ilgili yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Sosyal Medya İçeriklerinizi Kusursuzlaştırmanın Yolları

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  6Yorum

 1. Pingback: Instagram Yer Etiketi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Fundalina

 2. Pingback: Instagram Hashtag Takip Etme Özelliğini Kullanıma Sundu - Fundalina

 3. Pingback: 2017’nin En Çok Okunan Yazıları - Fundalina

 4. Pingback: Influencerlarla Çalışma Rehberi - Fundalina

 5. Pingback: Influencer'lar ile Çalışma Rehberi - Fundalina

 6. Pingback: Vero ile Reklamsız Sosyal Medya Deneyimi - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir