En Popüler Twitter Hashtagleri Nasıl Bulunur?

“En Popüler Twitter Hashtagleri Nasıl Bulunur?” merak ediyorsanız, detaylı örneklerle ve öneriler eşliğinde hazırladığım inceleme dosyası aklınızdaki sorulara yanıt bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Hazırsanız, başlayalım 👇🏻

Hem kişisel kullanıcılar hem de markalar için kullanışlı bir takip aracı olan hashtag, “doğru kullanıldığında” konuyla ilgili fikrinizi daha fazla kişiye ulaştırırken, başkalarının düşüncelerine de kolayca ulaşabilmenizi sağlar.

Temelinde paylaşımlarımızı gruplayabilme, izleyebilme ve arşivleyebilme olanağı sunan hashtagin, kullanımını ve takibini kolaylaştıran uygulamaları kullanmak bir zorunluluk haline geldi.

O yüzden bu yazımda hashtag konusunda hala bazı noktalarda bilgiye ihtiyaç duyanlar için önemli ipuçlarını paylaşmak istedim.

 

En Popüler Twitter Hashtagleri Nasıl Bulunur?

Sosyal medya gönderilerinizde trend olan ve popüler Twitter hashtaglerini kullanmak, mesajlarınızın sizi takip eden kişiler dışındaki geniş kitlelere ulaşmasını sağlamanın en iyi yollarından birisi.

Popüler bir hashtagi gönderinizde kullandığınız zaman o konuyla ilgilenen, o konuyu tartışan herkese iletinizi açmış olursunuz. Bununla beraber tüm avantajı elinize geçirmek için hangi hashtagleri seçmeniz gerektiğini Twitter analiz araçlarını kullanmanızda fayda var.

 

En İyi Twitter Hashtaglerini Bulmak İçin 9 Araç

Bir süredir bu konu İnternetin en çok ihtiyaç duyulan konuları arasında yer alıyor. Bu yazıda sosyal erişiminizi ve marka bilinirliğinizi artıracak kategorilere göre ayrılmış 9 hashtag aracını listeledim. Aşağıdaki alt başlıklara göre ilerleyeceğiz;

  • Trend Twitter Hashtaglerini Bulma
  • Popüler Twitter Hashtaglerini Bulma
  • Kendi Hashtaginizi İzlemenin Yolları.

Hashtag meselesinde tamamen yeniyseniz bu kılavuzun çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

Trend Twitter Hashtagleri Nasıl Bulunur?

Pazarlama profesyonelleri, şimdiye dek trend olan başlıklardan bolca faydalandılar ve gerçek zamanlı pazarlama stratejisini kullanarak sosyal medya gönderilerinde daha çok kişiye ulaşmayı başardılar.

En fazla erişimi elde etmek için o sırada nelerin trend olduğuna karar vermeniz ve bunlarla alakalı hashtagleri kullanmanız gerekir. Aşağıda yer alan araçlar sizlere trend hashtagleri bulmanız konusunda yardımcı olacak ve uygun içerik oluşturmak için açıklamalar sunacaktır.

 

 

İlk Kaynak Twitter’ın Kendisi  

Twitter’ın web sitesi – uygulaması, trend hashtagleri öğrenmek için en iyi yerlerden birisidir, çünkü en doğru bilgiyi orası sağlar. Sadece en doğru veriyi sağlaması değil, lokasyon bazlı şekilde uyarlanmış hashtagleri sunması da Twitter’ın trend hashtagleri takip etmek için iyi bir yer olduğunun göstergesidir.

Twitter’ın hashtag analizi açısından en kötü yanı, sadece en çok kullanılan hashtagler ile ilgili bir liste veriyor olmasıyla ilgilidir. Eğer daha fazla trend hashtag görmek istiyorsanız üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duyarsınız.

Bilmeyenler varsa bu konuda güzel bir ipucu vermek isterim. Twitter’ı masaüstü sitesi yerine mobil uygulama aracılığıyla kullanırsanız daha çok trend hashtag ile karşılaşabilirsiniz. Arama bölmesine tıkladığınız zaman Twitter size trend hashtagleri gösterecektir, sayfayı biraz aşağıya kaydırdığınız zaman da “daha fazlasını gör” seçeneğini tıklayarak trend olmuş birkaç fazla hashtagi daha görebilirsiniz.

 

Trendsmap

Trendsmap lokasyon bazlı olarak trend olan hashtagleri incelemenize imkan tanır. Pazarlamacılar için son derece hoş ve güçlü bir araçtır, çünkü farklı lokasyonların çevrimiçi olarak nasıl farklı konular tartıştığını görmeniz mümkündür. Ayrıca gönderilerinizi lokasyon bazlı hedeflerken bu verilerden faydalanabilirsiniz.

Hedef bölgenizde neler olup bittiğini öğrenmek, oradaki insanlarla iletişime geçmek için harika bir fırsattır. Türkiye’yi düşünecek olursak İstanbul’daki trend konular Karabük’ten ya da İzmir’den tamamen farklı olabilir. Markanızın ulusal ya da yerel olması fark etmeksizin hashtag analizini çok daha geniş sınırlara dayandırarak yapmak için bu araç oldukça işinize yarayacaktır.

Gerçekten yaratıcı ve işlevsel bir çalışma yapmak istiyorsanız, spesifik bir lokasyonda hangi hashtaglerin trend olduğunu öğrenin ve o bölgedeki insanlar için trend hashtagleri kullanarak bir paylaşım yapmayı deneyin 🙃

 

Hashtag Dünyası

 

Hashtagify

Bu uygulama hashtag izlemeyi kolaylaştırıyor ve ritetag’in yaptığı gibi yeni hashtag seçimi konusunda da seçim yapmanızı kolaylaştırıyor. Raporlarınızı grafik tabanlı almanıza da olanak sağlıyor.

 

 

Rite Tag

RiteTag, ilk olarak sitesinde trend olan hashtagleri listeliyor ve bu sizin gerçek zamanlı pazarlama işleriniz için büyük bir avantaj sağlıyor. Ayrıca RiteTag siz yazarken hashtaglerinizin gücünü bildiren geri bildirimler de veriyor.

 

Popüler Twitter Hashtagleri Nasıl Bulunur?

Trend olan hashtagler erişiminizi artırmak için oldukça mükemmel bir fikir olabilir ama trend olan şeyler, her zaman markanızla en alakalı şeyler değildir. Yine de kademeli olarak gösterimlerinizi artırmak için gönderilerinizde karma etiketler bulundurmak iyi bir fikir olabilir

Popüler olmak için kullanılan hashtaglerden faydalanın, ancak durumu fazla abartmayın.

 

#tagdef

Tagdef, popüler hashtagleri zaman aralığına göre listeleyen bir sitedir. Günlük, haftalık ve tüm zamanların en iyi hashtaglerini bu site vasıtasıyla öğrenebilirsiniz.

Her hashtag için tanım sağlayarak pazarlamacıları konu hakkında içerik üretmeden önce bilgilendiren Tagdef bu özelliğiyle de önemli bir araç olarak görülebilir. Tagdef kullanarak konular hakkında bilinçsizce hashtag kullanmış gibi görünme ihtimalini yok edebilirsiniz.

 

 

Hashtagify.me

Hashtagify.me, hedeflemek istediğiniz şeyler ile ilgili hashtagleri aramanızı kolaylaştıran bir hashtag bulucudur. Bu uygulamadan aldığınız verim sayesinde gönderilerinizde daha çok tıklama ve dönüşüm elde edebilirsiniz.

 

 

Kendi Hashtaginizi İzleyin

Hashtag kampanyanızı oluşturur ve yönetirken gerçekleşen bütün etkileşimleri izlemek oldukça değerli bir şeydir. Bu başlık altında sıralayacağım araçlar, hashtaginiz kapsamında gelişen bütün etkinlikleri izlemenizi kolaylaştırır.

 

 

Tint

Hashtag kampanyanıza başladıktan sonra Tint’i kullanarak hashtag içeren bütün sosyal gönderilerinizi güzel tasarlanmış bir merkezden izleyebilirsiniz.

 

Tagboard

Tagboard, hashtag araştırma siteleri arasında estetik açıdan en hoş olanı diyebilirim. Oluşturduğunuz her “tagboard” ile bir hashtagi izlemek için seçebilirsiniz. Tagboard daha sonra sizlere hashtagi içeren popüler gönderileri bir alan üzerinde listeler.

Üstelik daha sonra belirlediğiniz hashtagi içeren bütün yayınları kolayca inceleyebilirsiniz.

 

Keyhole.co

Keyhole ilk başta platformunu dahili kullanımı için oluşturdu, fakat bazı olumlu geri bildirimler sonrasında hizmetini halka açık hale getirmeye karar verdi. Keyhole ücretsiz özellikler de sunan bir uygulamadır ama gelişmiş seçenekler için ücretli üyelik gerekiyor.

Keyhole’un içerisinde hashtag olarak #socsyalmedya’yı aradığımızda karşımıza çıkan harika bir örnektir. #sosyalmedya hashtagini içeren her bir gönderi tıklanabilir, bu sayede belirli bir tema etrafında Twitter hashtaglerinizi daha kolay arayıp izleyebilirsiniz.

 

Kendi Twitter Hashtaginizi Yaratın

Yukarıda sıraladığım araçlar popüler ve trend hashtagleri bulmak için harika fakat, kendi hashtaginizi oluşturmak istiyorsanız ne yapacaksınız? Markanız için oluşturduğunuz hashtagler topluluğunuzu bir araya getirebilir, sizi rakiplerinizden ayırır ve sosyal medya pazarlama stratejinize biraz eğlence katar.

Kendi hashtaginizi oluştururken uymanız gereken birkaç kural paylaşmak isterim:

  • Bir kampanyaya özel hashtag yaratın.
  • Daha önce kullanılmadığından emin olmak için hashtag hakkında araştırma yapın.
  • Hashtaginiz çok uzun olmasın.
  • Bir tweetin içerisinde çok fazla hashtag kullanmayın.

 

Lütfen unutmayın! 

Hashtagler Twitter’ın ve diğer sosyal medya sitelerinin son derece popüler özelliklerinden biridir ve markalar tarafından kendi pazarlama stratejileri açısından muhakkak değerlendirilmelidir. Pazarlamaya olan etkilerini düşündüğümüz zaman hashtag konusunda en iyi aracı kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

 

Instagram için Doğru Hashtag Kullanımı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir