YouTube Abone Sayısını Arttırmanın Yolları

YouTube abone sayınızı artırmak istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız, hem fikir verecek hem de YouTube kanalınızı geliştirecek taze tüyolar yazımda sizi bekliyor.

Günümüzde YouTube sayesinde herkes yönetmen, oyuncu, şarkıcı, fenomen ya da yapımcı olabiliyor. Bu sitede günde 5 milyara yakın video seyrediliyor. Bu aktif ve geniş kitleyi görmezden gelmek ve bu platform üzerinde bir oluşum kurmamak işletmeniz için büyük bir hata olur.

İzleyicileri sayfaya nasıl abone yapacağınız konusunda yol arıyor olabilirsiniz. Abone kazanmak demek, yeni bir video yüklediğinizde onların otomatik bildirimler almasını sağlamak anlamına gelir ve bu da yayınladığınız yeni videoların daha çok kişi tarafından seyredilmesini sağlar. Bu açıdan YouTube abone sayısını arttırmanın yolları konusunda rehber niteliği taşıyan yazımı sizin için yol gösterici olacaktır.

 

 

YouTube Abone Sayısını Arttırmanın Yolları

İşte size Youtube’da abone sayısını artırmanın birkaç yolu:

 

Tutarlı ve Sık Şekilde Video Paylaşın

Seyircilerinizle uzun vadeli güvenilir bir ilişki başlatmak için videolarınızı tutarlı bir şekilde yayınlamanız lazım. Ne zaman ve hangi sıklıkta video yayınlayacağınızı belirlerken kendinizi bu işe ayıracağınız bir gün seçin. Bu sayede videolarınızı seyretmek insanlar için bir alışkanlık haline gelebilir.

YouTube’da başarılı olan kanallar tutarlı bir şekilde video paylaşıyor ve bu sayede insanlar o gün video seyretmek için kendilerine zaman ayırıyor. Önemli olan bir diğer nokta da şu ki; bir seyirci, sizin bir seneden fazla yeni içerik yayınlamadığınızı gördüğü zaman kanalınıza abone olmaz. Abone olmaları için içeriklerinizi düzenli şekilde paylaştığınızı bilmeleri gerekir.

 

Kanalınız İçin Bir Trailer Hazırlayın

İnsanlar kanalınızı ziyaret ettiğinde onları kendinize bağlamak için trailer oluşturun. Bu trailer; kim olduğunuzu, içeriklerinizin neden izlemeye değer olduğunu ve seyircilerin neden sizinle ilgilenmeye devam etmesi gerektiğini özetleyen bir video olmalıdır. Videoda alıcıların her biriyle konuştuğunuza da emin olun. İçeriğiniz onların sorunlarıyla doğrudan konuşsun ve onlara problemin nasıl çözüleceğini göstersin.

İlerleyen zamanlarda trailerınızı değiştirmekten korkmayın. Yeteri kadar görüntüleme ve abone sayısı elde edemediyseniz bu durum trailer değiştirmek için bir sebep olabilir.

Kanal tanıtım videonuzu tıpkı bir film fragmanı gibi düşünün. Film fragmanı ilginizi çekmezse sinemaya gidip o filmi izlemezsiniz. Aynısı sizin kanalınızla ilgili oluşturduğunuz video için de geçerlidir.

Çok sayıda seyirci ve abonesi olan başarılı rakiplerinizin kanal trailerında ne yaptıklarına bakın. Anahtar noktaları inceleyin ve kanal trailerınız için onlardan nasıl faydalanacağınızı analiz edin.

 

İnsanların Abone Olmasını Kolaylaştırın

İnsanlar videonuzla ilgilendikleri zaman, onların abone olmasını mümkün olduğu kadar kolaylaştırın. Video içerisinde insanların abone olmasını sağlayacak butona tıklaması gerektiğini söyleyen ek açıklamalar bulundurun.

Ek açıklamalar haricinde insanların abone olmasını video içerisinde sözlü olarak da isteyebilirsiniz. Bu, kitlenizle bağlantı kurup onlara abone olmak için bir sebep vermenizi daha mantıklı hale getirebilir. Videonuzun sonlarına doğru “Kanalıma abone olmayı unutmayın” sözü sık kullanılır ve işe yarar.

 

Seyircilerinizin Ne İle İlgilendiğini Öğrenin

Seyircilerinizi ve seyircilerinizin ilgi alanlarının ne olduğunu bilmeniz abone sayınızı arttırmak konusunda çok önemlidir. Tıpkı yazılı içerikler gibi bu anlayış, videonuzu hedef kitlenizin sorunlarına ya da sorularına göre oluşturmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Seyircileriniz, oluşturduğunuz videoları ne kadar değerli buluyor ve arıyorsa bu, kanalınıza o kadar çok abone olmaya meyilli insan olduğu anlamına gelir.

 

Göz Alıcı Küçük Resim Kullanın

Bu oldukça minik bir öneri gibi görünebilir ama videonuzu tanıtan görsel seyirci sayınızın azalmasında ve abone sayınızın artmamasında bir faktör olabilir. Birinin YouTube’da arama sonuçlarını incelediğini ya da YouTube videosunu diğer sosyal ağlardan birinde gördüğünü düşünün. Seçtiğiniz küçük resim, insanların videoyu seyredip seyretmemeye karar vermelerini sağlayan bir etken olabilir. Günlük hayatınızı düşünün, siz de zaman zaman bir kitabı kapağına göre değerlendiriyor olabilirsiniz.

YouTube abone sayısını arttırmanın yolları konusunda videolarınızın analizlerini takip etmeyi ihmal etmeyin. Hangi videonuzun daha yüksek tıklanma oranına sahip olduğunu inceleyin. Bu sayede küçük resimleri nasıl kullanacağınız konusunda daha çok fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Influencer’lar ile Yakınlaşın.

Sosyal medyada paylaştığı fotoğraf ve videolarla bir ürünü eleştirerek yaşayan pek çok kişi var ve genellikle çevreleri tarafından imrenilerek takip ediliyorlar.

Aslında, insanların %40’ı Instagram, YouTube, Twitter gibi mecralarda influencer tarafından kullanıldığını gördüğü ürünü online olarak satın aldığını söylüyorlar. Influencer‘ların gücünü sakın küçümsemeyin ve abone sayınızı artırma konusunda size ne kadar yardımcı olacaklarını bir düşünün.

YouTube influencerlarını bulma konusunda “nereden başlamam lazım, benimle benzer sese sahip olan ve markamı istediğim gibi temsil edecek birini nasıl bulabilirim” gibi sorularınız olabilir. Çalışacağınız influencerı bulmanın birkaç yolu var:

Kendi sektörünüzle alakalı başlıkları YouTube’da aratarak başlayın. Kimlerin video yayınladığını ve daha çok takipçi ve etkileşime sahip olduğunu inceleyin. Seyircileriyle doğru iletişim kuran, izlenme ve etkileşim sayısı yüksek ve sizin hizmetinizle bağdaşan infulencerlara iletişim bilgilerini kullanıp ulaşmaya çalışın.

 

Rekabeti Kontrol Edin

Küçük görsellerin ve kanal trailerlarının öneminden biraz önce bahsettik ama YouTube, pazarlamanın her alanında önemli bir ağ. YouTube kanalınızın stratejisini belirlerken ve daha çok abone elde etmeyi arzularken bir yandan da rakiplerinizin video içeriklerine bakın. Seyircilerin reaksiyonu ne? Hangi konular kitlelerin daha çok ilgisini çekiyor?

YouTube abone sayısını arttırmanın yolları konusunda rakiplerinizin seyircileriyle nasıl etkileşime girdiklerine göz atmayı da unutmayın. Onlardan geri bildirim alıp almadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Bir konu, izleyicilerden yeteri kadar etkileşim alamadıysa siz de o konudan kaçınmanız gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz.

 

Kişiliğinizi Gösterin

Siz ya da içeriğiniz sıkıcı olduğu sürece abone elde etmeniz pek mümkün değil. Bilgilendirici içerikler üretiyor olabilirsiz ama izleyicinin ilgisini çekemiyorsanız onlar gelecekte yayınlayacağınız materyallerle ilgilenmeyecektir.

İnsanları içeriğinize bağlamanın en iyi yolu kişiliğinizi göstermektir.

Yalnızca kameraya bakarak metni okumak çok mantıklı olmayacaktır. Tutkunuzu, heyecanınızı ortaya koyun, duygularınızı seyircilere geçirin. Şüphesiz ki, seyircileriniz sizi izlerken veya sizden bir şeyler öğrenirken heyecanlansın istersiniz. Eğer siz monoton olursanız ve okumaya dayalı hazırlanmış bir konuşmayla işi ilerletirseniz bu pek mümkün olmaz.

 

Anahtar Kelimeleri ve Video Açıklamanızı Optimize Edin

SEO gibi bazı temel prensipleri kapsayıcı şekilde hareket ettiğinizden emin olmanız gerekiyor. SEO yalnızca web siteniz için değildir. Google’ın sahibi olduğu YouTube’da da başlık ve açıklama kısmını doğru kullanmalısınız.

Aslında Google, YouTube videolarına arama sonuçlarında öncelik tanıyor. Bu avantajı iyi kullanmak için anahtar kelime araştırmalarını doğru yapıp kanalınızın trafiğini arttırabilirsiniz.

Aklınızda bulunsun; doğru bir başlık oluşturmaz, diğer noktalarda da SEO’yu göz önünde bulundurmadan hareket ederseniz videonuz diğer binlerce içerik arasında kaybolup gidebilir.

 

YouTube Kanalınızı Diğer Mecralarda Tanıtın

YouTube kanalınızı diğer platformlarınızda ya da kanallarınızda da paylaşmaya çalışın. Diğer mecralarınızı takip eden fakat YouTube’da bir kanala sahip olduğunuzu bilmeyen takipçileriniz olabilir. Web sitenizi nasıl Facebook ve Twitter’da tanıtıyorsanız aynısını YouTube kanalı için de bunu yapmalısınız. Yeni bir video yayınladığınızda diğer ağlardaki takipçilerinizi bu durumdan haberdar edebilir, bu sayede YouTube kanalınız için daha çok trafik elde edebilirsiniz.

 

Yukarıda paylaştığım bu basit detayları göz önünde bulundurup birkaç noktaya dikkat ederek YouTube’da abone ve etkileşim sayınızı daha üst seviyelere kolayca çıkarabilirsiniz.

 

Aşağıda “YouTube hesabınızı geliştirecek ipuçları” na yer verdiğim bir yazım daha var. Ona da göz atmanızı öneririm.

 

YouTube Hesabınızı Geliştirecek İpuçları

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

  2Yorum

  1. Avatar selin   •  

    ModaSky bu konuda çok iyi bence

  2. Pingback: 2019 Yılının En Çok Okunan Yazıları - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir