Twitter’dan Gelecek Trafiğinizi Artırmanın Yolları

Last updated on Ocak 25th, 2018 at 11:21 am

Twitter’dan gelecek trafiğinizi arttırmanın yolları konusunda yapabileceklerinizi öğrenmek ister misiniz?

Twitter’dan web sitenize veya blogunuza trafik gelmesini istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız yazım tam sizlik.

Twitter büyüme konusunda her ne kadar diğer mecraların gerisinde kalsa da, trafik sağlamak konusunda parlayan bir yıldız. Bu yazımda hem twitter ile ilgili güncel verilere hem de twitter üzerinden trafik sağlamak konusunda yapabileceklerinize yer verdim. Haydi başlayalım.

Twitter son birkaç senedir diğer mecralara göre güç kaybı yaşadı ama hala çok önemli bir konumda ve şöhreti sürüyor. Büyümesi elbette yavaşladı öte yandan şu anda Twitter 328 milyon aktif kullanıcısı ile tüm zamanların en yüksek değerini temsil ediyor.

Eğer ki bu zorlu yarış, sadece kullanıcı sayıları ile ilgili olsaydı, Facebook 1,94 milyar aktif kullanıcı ile altın madalyayı alırdı. Bununla beraber Edison Research’e göre; Twitter kullanıcılarının marka takip eğilimi, Facebook kullanıcılarından 3 kat daha fazla. Sosyal Medya Pazarlama Sektörü Raporu’na göre ise, sosyal medya pazarlamacılarının yalnızca %18’i Twitter reklamlarını kullanıyor, diğer taraftan Facebook reklamlarının kullanılma oranı ise %86. Twitter yeni güncellemeler ile “pazarlama” konusuna daha fazla odaklanacağının sinyallerini vermeye başladı. Facebook ise pazarlama konusunda zaten kendisini aşmış durumda.

Bu arada Twitter’da en çok takip edilen 10 hesaptan 7’si şarkıcılara ait. Eğer ben gibi şarkı söylemeyi beceremiyorsanız ve şarkıcı değilseniz twitter’ın tüm özelliklerini kullanmanız bir gereklilik. Twitter, bilgiyi indekslemek konusunda eşsiz bir kaynak. Tweetlerimizde kullandığımız noktalama işaretlerinden emojilere, hashtaglerden linklere hepsi ayrı bir değer. Kontrolü için minik bir önerim olacak, twitter üzerinden paylaşacağınız görsele minik bir sembol yerleştirin ve paylaşım sonrası o sembole tıklayın veya dokunun. Sembolü kullanan tüm kullanıcıları ekranınızda sırlanmış olarak göreceksiniz. Belki niche bir alan ama aklınızın bir köşesinde bulunsun. Şimdi konumuza geri dönelim ve twitter üzerinden uygulanabilecek tüm yolları inceleyelim.

.

Bir kullanıcı olarak takipçilerinizin düzenli olarak tweetlerinizi okumasını ve eğer içerik paylaşıyorsanız, o içeriğinize trafik çekmek elbette istersiniz. Üstelik bunu reklam bütçeniz olmadan da gerçekleştirebilirsiniz.

Twitter’dan gelecek trafiğinizi arttırmak, gücünüze güç katmak için önerdiğim yöntemler aşağıda.

.

Twitter’dan Gelecek Trafiğinizi Artırmanın Yolları 

Emoji ve Semboller Ekleyin

Bir dönem “smile” olarak adlandırdığımız minik simgeler uzun bir yol kat etti. Günümüzde ilginç bir emoji ve sembol listesi tweetlerde yer almaya başladı ve insanlar onları sevdi. Attığınız tweetleri ön plana çıkarmak için metin dışı karakter eklemeyi deneyin. Akıllı telefonunuzdan, klavye yardımıyla doğrudan emojiyi paylaşabilirsiniz. Bilgisayardan ise bir Chrome uzantısı kullanabilir ya da bu Twitter simgelerinin yer aldığı geniş kütüphanelerden kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

Emojilerin anlamını merak ediyorsanız aşağıdaki yazıma bayılacaksınız.

 

Emoji Dosyası

 

 

 

 

Hashtag(#) Ekleyin

Tweetleriniz sadece sizin takipçileriniz tarafından görüntülenir. Diğer taraftan, bir sözcüğü takiben hashtag kullanırsanız tweetleriniz herhangi bir kullanıcı tarafından görüntülenebilme potansiyeline sahip olur. Hashtag sembolü ekleyerek (#), bir kullanıcı kavramı aradığı zaman tweetlerinizi görünür kılıp kategorilere ayırabilirsiniz. Hashtaglenmiş bir kelimeye tıklamak aynı hashtagi içeren diğer tweetleri de gösterir.

Hashtag takibi konusunda faydalanabileceğiniz yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Hashtag Dünyası

 

 

 

Mention ile Dikk@t Çekin

Birinin özel olarak tweetinizi görmesini ister misiniz? Kullanıcı adlarını @ simgesini kullanarak onları mentionlayın.

Bir grup insanın dikkatini aynı anda çekmek istiyorsanız buradaki ipucu tweetinize bir resim eklemektir. Twitter “Bu fotoğrafın içinde kim var?” diye soruyor ve karakter sayınızı etkilemeden 10 kullanıcıya kadar fotoğrafa etiketleme yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Anket Oluşturun

Twitter Anketler, 2015 senesinde tanıtıldı, fakat beklentiyi karşılayamadı. Doğrusunu söylemek gerekirse, gözlemlerime göre çok az kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Bireysel olarak Twitter Anketler’i kullanmayı pek tercih etmiyorum, öte yandan markalar ve işletmeler için etkileşimi arttıracak önemli bir özellik olduğunu düşünüyorum. Bu özelliği takipçilerinizle etkileşim kurmak için haftada bir defa denemeye ne dersiniz? Başlamak için sorunuzu hazırlayın ve seçeneklerinizi belirleyin. Tweet kutusunun altında yer alan “Anket ekle” simgesine tıklayıp dört seçenek girmeniz ve anketinizin süresini belirlemeniz (7 güne kadar) yeterli olacaktır.

 

Görsel Ekleyin

Tweetlerinize her zaman görsel eklemek için vaktiniz olmayabilir, ama ekledikçe daha fazla ilgi görmeniz muhtemeldir. Stok fotoğraf yerine kendi çektiklerinizi kullanın. Çekici renkler ve ortalanmış başlıklar, kolay anlaşılan simge ve semboller ile süsleyin.

Görsel oluşturma araçlarına gelirsek, Canva ile mücadele edemezsiniz. Bununla birlikte web’te hünerlerinizi sergileyebileceğiniz çok sayıda ücretsiz tasarım aracı bulunuyor.

Basit ve kullanışlı bir düzenleyiciye ihtiyaç duyarsanız aşağıdaki yazıma da gözatın.

Infografik Dosyası

 

 

Takipçilerinizle Yüzleşin

Twitter profilinizde kendi fotoğrafınızın yer alması, takipçilerinizle kişisel bir bağlantı kurmanıza ve onlara güven vermenize yardımcı olur. Profil fotoğrafınızda nasıl çıktığınızın bir önemi yok, çoğumuz zaten yıllar önce çekilmiş fotoğraflarımızı kullanıyoruz. Öneri olarak samimi ve hafif gülümseyen bir poz vermeniz yeterli olacaktır.

 

Birisinden Alıntı Yapın

Twitter kullanıcılarının genel olarak alıntılara karşı özel bir ilgisi varç Ünlülerden yapılan alıntılar, eğlenceli alıntılar gibi… Özellikle ilham verici, düşünceli ya da eğlenceli bir şey ile karşılaştığınız zaman ara sıra tweetlerinize bu alıntılar karıştırın. Tweetler için uygulanan 140 karakter sınırının sizi daha uzun bir alıntı paylaşma fikrinden caydırmasına izin vermeyin. Bunun yerine alıntıyı bir görüntü içine ekleyin. Yukarıda paylaştığım online araçlar sayesinde bunu kolayca yapabilirsiniz. Görüntü şeklindeki alıntılar ilgiyi daha çok üzerinize çeker ve tekrar paylaşım (retweet) şansınızı arttırır.

 

Twitter Kartlarınızla Oynayın

Twitter kartları, tweetinizin daha çok medya görüntüsü, video, ses ve indirme bağlantısı içermesini sağlar. Bunları kullanmak için biraz teknik bilgi gerekiyor. Twitter kartları kalıcı olarak içerik yönetim sisteminize entegre olabiliyor. Twitter’ın İçerik Yönetim Sistemi Entegrasyon Kılavuzu süreç boyunca sizi yönlendirir. Twitter kartlarının 5 çeşidi bulunuyor. Örneğin, “Summary Card” (özet kartı): kare resim, başlık, snippet ya da bağlantı olarak görünür.

 

 

Soru Sorun

Soru sormak takipçilerinizin ilgisini çekmek için etkili bir yoldur. Alanınızla alakalı sorular bulun. Yanıt aldığınız zaman da, size cevap verenler ile iletişim kurduğunuzdan emin olun. Onları dinlediğinizi ve onlarla ilgilendiğinizi gösterin.

Ayrıca, belirli cevapları iletişimi canlı tutup daha çok etkileşim yaratabilmek için retweet yaparak ve onlara cevap vererek öne çıkarmayı deneyebilirsiniz.

 

 

Paylaşımlarınıza Kendi Bakış Açınızı Ekleyin

Twitter’da farklı birinin yazmış olduğu blog yayınını paylaşırken dikkatli bir şekilde kendi yorumunuzu da ekleyin. Genelde kullanıcılar bir post paylaşacakları zaman, Twitter’da direkt olarak retweet butonuna basmayı tercih ederler. Ancak bu işlem sadece yazı başlığını içeren basit bir posttan ibarettir. Siz bu noktada biraz daha farklı hareket ederek, aşağıdaki maddelere dikkat edebilirsiniz:

 • İçeriği neden sevdiğinizi açıklayan kısa bir cümleyle açıklayın,
 • Paylaşımdan kilit bir noktayı belirtin,
 • Takipçilerinizin harekete geçmesi için onlara soru yöneltin,
 • Paylaşımda yer alan fikirlere meydan okuyun.

 

Teşekkür Etmeyi Önemseyin

Paylaştığınız bir içeriği tanıtmanıza yardımcı olan kullanıcılara teşekkür mesajı atmayı ihmal etmeyin. Bunu yaptığınız durumda, o kişiye söz hakkı vererek, paylaşılan tweetin daha fazla okunmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Duygulara Dokunun

Yeniden paylaşıldığında tweetleriniz daha çok ilgi toplayacaktır. İnsanların bir fikir hakkında konuşmalarına ve bu fikri paylaşmalarına sebep olan şey temek olarak duygudur. Bu konuda duygu sömürüsü yapmayın, katkı ve destek çağrısı ile hislere odaklanın.

 

Tweetinizi Birden Fazla Sayıda Paylaşın

Yukarıdaki maddelerde de gördüğünüz gibi tweetleriniz takipçilerinizin katkısı ile birlikte uçuşa geçer. Tweetler paylaşıldıktan çok sonra var olmakla beraber, zamanla unutlur ve hafızalardan silinirler. . Tweetlerinizin görünür olmasını istiyorsanız, tweetinizi günün farklı zamanlarında birden fazla sayıda paylaşabilirsiniz. Yeter ki zamanlamayı doğru ayarlayın. Mevcut içeriğinizi farklı metin ve mümkünse yeni görseller ile paylaştığınızda daha olumlu sonuçlar almanız olasıdır.

 

 

Tweetlerinizi Etkin Hale Getirin

Twitter canlı kaydedilmiş yayınların ve interaktif sosyal platformların yer aldığı bir mecradır. Zaman zaman periscope yayını yaparak hesabınızı renklendirebilirsiniz.

 

 

Animasyon Kullanın

Twitter 2014’te GIF formatını desteklemeye başladı. GIF’leri Twitter’da paylaşın ve animasyon ile insanları nasıl çekebileceğinizi deneyin.

GIF yapmayı bilmiyorsanız, aşağıdaki yazımdan nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Pratik – Programsız Gif Yapımı

 

 

 

Lütfen unutmayın!

Twitter, bana göre web sitenize – blogunuza trafik sağlayabileceğiniz en önemli mecradır. Beni şimdiye dek hiç yanıltmadı ve içeriğimin daha fazla kişiye ulaşması için hep katkı sağladı. Bu sebeple sıraladığım yöntemlerden içerik yapınıza uygun olan birkaç tanesini seçin ve hemen denemeye başlayın. Daha sonra Twitter’ın sunduğu beğenme, retweet, tıklama oranlarınızı gözden geçirin. Bu oranlarda bir artış olması, Twitter hakimiyetinizi geliştirdiğinizin en büyük göstergesi olacaktır.

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

  4Yorum

 1. Avatar fikiralemi   •  

  Güçlü bir twitter hesabınız yoksa twitterden hit çekmek imkansız gibi bir şey Funda hanım.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Katılmıyorum. Etkili bir cümle, doğru hashtag ve ilgili emoji kapıları kolayca açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir