Teknolojinin Kadın Liderleri 2017

Teknolojinin kadın Liderleri 2017 yarışması sonuçlandı.

Türkiye’nin dijital dönüşümünü ateşleyen ve sektörleri için önemli bir değişime imza atan teknoloji odaklı kadınların ödüllerine kavuştuğu tören Microsoft Türkiye ofisinde yapıldı.

Microsoft’un Kadın girişimciliğinin sembol kuruluşu KAGİDER ile birlikte düzenlediği ve bu yıl Aydın Doğan Vakfı tarafından da desteklenen programa başvurular 9 ayrı kategoride gerçekleştirildi.

Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması Nedir?

Microsoft Türkiye’nin Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasına, ortaokul-lise öğrencilerinden, profesyonel yöneticilere kadar her yaş ve meslek grubundan kadınlar aday olabiliyor.

Türkiye’de kadınların teknolojide daha fazla söz sahibi olmaları için başlatılan ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ yarışması aşağıdaki kategorilerde gerçekleştirildi .

  • Geleceğin Teknoloji Yıldızı,
  • Genç Teknoloji Yıldızı,
  • Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider,
  • Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi,
  • Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi,
  • Yılın Başarılı Kadın CIO’su, Engelleri Aşan Kadın,
  • Yılın Bilim Kadını
  • Bulut Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider.

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Candan Fetvacı ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu’nun katılımıyla gerçekleşen “Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması”nda ödül alan kadın liderleri aşağıda bulabilirsiniz.

Teknolojinin Kadın Liderleri

 

 

Teknolojinin Kadın Liderleri 2017 Kazanaları;

Yılın en başarılı CIO’su “Figen Demirhan” oldu.

Geleceğin Teknoloji Yıldızı “Deniz Gülbaharlı” oldu.

Genç Teknoloji Yıldızı “İlayda Demircioğlu” oldu.

Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi “Elif Koç” oldu.

Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi “Müjde Esin” oldu.

Yılın  Başarılı Kadın Girişimcisi “Pınar Yolum” oldu.

Engelleri Aşan Kadın Lider “Serpil Gümüş” oldu.

Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider “Aytül Erçil” oldu.

Bulut Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lideri “Özlem Kalender” oldu.

Jüri Özel Ödülünü “Teknolojik Anneler” kazandı.

Teknolojinin Kadın Liderleri 2017’ye aday olan ve kazanan tüm kadınları gönülden kutluyorum.

Ödül töreninin detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

9 farklı kategoride verilen ödüllere her yaştan ve çalışma seviyesinden yüzlerce başvuru gerçekleşti. Kadınlara yönelik teknoloji programı olan ve ortaokul-lise öğrencilerinden profesyonel yöneticilere kadar her yaş ve meslek grubundan kadınların aday olabilmesiyle hem sektöre hem de kadınların ekonomiye katılmasına yeni bir dinamizm katan Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasında birbirinden özel başarı hikâyeleri gün yüzüne çıktı.

Teknolojinin Kadın Liderleri töreninde konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal alanlarda ilerlemesinin, kadının ekonomik hayatta hak ettiği yere ulaşmasıyla doğru orantılı olduğuna inandıklarını belirtti. Kansu sözlerine şöyle devam etti: .  “Küresel düzeyde rekabet edebilir bir ekonomi için, Türkiye’de nüfusun yarısını oluşturan kadınların iş hayatına katılmasının önemine inanıyoruz.

Microsoft olarak, 21. yüzyılın bilişim teknolojilerinin çığır açıcı gelişmelerinin yüzyılı olduğu kadar, cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesinin de yüzyılı olduğuna inanıyoruz. Projemizi geliştirirken bu düşünceden yola çıktık. Kadın girişimciliğini geliştirmek; ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek amacıyla çalışmalarını yürüten KAGİDER ve çalışmalarında kız çocukların eğitim yoluyla güçlenmesini odak noktasına alan Aydın Doğan Vakfı’yla birlikte çalışma kararı aldık.

 

Türkiye’de kadınlar iş gücüne katılma oranı dünya ortalamalarının çok altında. Özellikle teknoloji ve bilişim sektöründe bu oran çok daha düşük. Teknolojinin Kadın Liderleri projesini hayata geçirirken bu düşük oranı yükseltmek için yola çıktık. Kadınlara yönelik teknoloji ödülleri programımızı tasarlarken bunun yalnızca profesyoneller için olmamasına da özen gösterdik. Kategorilerimizi belirlerken ilham verecek liderlerin çıkmasını amaçladık.”

 

OECD ortalamaları yüzde 60 civarında seyrederken, Türkiye’de 15 yaş üstü kadınlar arasında istihdam oranının TÜİK 2015 verilerine göre yüzde 27.7 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Murat Kansu şunları ifade etti: “ Teknolojinin gücümüze güç kattığı, inovatif uygulamalarla daha fazlasını başarmamıza imkan kıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Böyle bir dönemde yeni nesillere şekil veren kadınlarımızın bizim için önemi artıyor. Toplumsal gelişimimizde teknolojiye olduğu kadar bugün cesur yürekleri ile bizlere ilham veren kadınlara daha çok ihtiyacımız olacağını düşünüyorum.

Türkiye’de kadınların iş gücüne katılma oranı dünya ortalamalarının çok altında. Özellikle teknoloji ve bilişim sektöründe bu oran çok daha düşük. Teknolojinin Kadın Liderleri projesini hayata geçirirken bu düşük oranı yükseltmek için yola çıktık. Yarışmamızda birincileri belirlerken yeni nesillere ilham verecek, başarılarıyla onlara örnek olacak, cesaretleriyle güç verecek liderlerin çıkmasını amaçladık. Türkiye’de her yıl 5 bin bilgisayar mühendisi mezun oluyor. 5 bin mezunun ise sadece yüzde 15’ini genç kadınlar oluşturuyor!Hedefimiz bu oranları yukarıya taşımak. ’’

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, iletişim teknolojilerindeki baş döndürücü gelişmeler, kadınların hayallerini gerçekleştirmelerine, hayata her alanda katılmalarına yardımcı olacak araçları sunduğuna dikkat çekti. Oktar sözlerine şöyle devam etti: “Mobil iletişim, internet gibi yeni teknolojiler iş fikirlerinin uygulamaya konulması, iş hayatına erişim sağlanması gibi konularda kadınlar için çok önemli fırsatlar sağlıyor. Diğer yandan, ekonominin en fazla değer yaratan ve kalkınmanın lokomotiflerinden biri olarak nitelendirebileceğimiz teknoloji sektörü istihdam alanındaki cinsiyet dengesizliğini kırabilecek bir potansiyele sahip bulunuyor.

İşte bu noktada KAGIDER, Microsoft ve Aydın Doğan Vakfı işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz “Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülleri” bu açıdan önem taşıyor. Eğitimden başlayarak kadınların teknolojiyle daha fazla ilgilenmelerini ve bu alanda kendilerine bir gelecek yaratmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Bilişim sektöründe kadın oranı yüzde 20, bunu arttırmak için daha fazla kadını görünür kılmamız, iyi örnekleri anlatıp ilham vermemiz gerekiyor. Teknolojinin Kadın Liderleri ödüllerinde geniş bir yelpazeyi kapsayan kategorilerimiz bu alanda kadınların başarı öykülerini topluma mal etmemizi, kadınları olumlu etkileyecek rol modellerini öne çıkarmamızı sağlıyor.

Doğan Grubu Deneykent Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hande Sabuncuoğlu ise Aydın Doğan Vakfı olarak, toplumsal sorumluluk projelerinde her zaman daha iyi, daha güzel ve daha insanca yaşanacak bir dünyaya katkı sağlayabilmeyi hedeflediklerini belirtti. Bunun da temel yolunun cinsiyet eşitliğinden geçtiğine inandıklarını ifade eden Sabuncuoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji bu kadar hızla gelişirken, bizim hala kadınların eğitimi ya da iş dünyasına katılımı konusunu tartışıyor olmamız bir noktada üzücü belki ama bu sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada önemli bir sorun.

Evet, kadın eğitim hayatında olmalı, iş dünyasında olmalı, yönetimde olmalı. Bu doğrultuda teknolojide kadının varlığını güçlendirmeliyiz. Bu konu Vakıf Başkanımız Sayın Hanzade Doğan Boyner için de özel bir önem taşıyor. Kendisinin destekleri ve yönlendirmeleriyle böyle değerli bir projenin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir