Linkedin’deki Hesabını Silmek İsteyenler İçin Rehber

İş Dünyasının Facebook’u olan Linkedin’deki Hesabını Silmek İsteyenler İçin harika bir rehber hazırladım. Yazımı okumaya lütfen devam edin.

Reid Hoffman, Konstantin Guericke, Jean-Luc Vaillant, Eic Ly ve Allen Blue tarafından 2003 senesinde kurulmuş olan Linkedin iş dünyasında insanların birbirleriyle iletişim kurmalarına ve bilgi alışverişinde bulunmalarına yönelik önemli bir sosyal paylaşım platformu. Özellikle son yıllarda iş dünyasında daha da popülerleşen Linkedin 200 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip. Ayrıca Linkedin kullanıcılarına aralarında Türkçe’nin de olduğu 20 dilde hizmet veriyor. Tabii bu tüm bu yönleriyle Linkedin İnternet’te en fazla kullanılan sosyal paylaşım platformları arasında da üst sıralarda yer alıyor. 2015 yılına ait verilere göre Linkedin’in 7600 civarında çalışanı olduğunu biliyoruz. Üstelik 2016 yılının Haziran ayında Linkedin’in tam 26.2 milyar dolara Microsoft tarafından satın alındığını da duymayan kalmadı. Bu hızlı yükselişi, Microsoft faktörü ve etkili gelişimiyle Linkedin ilerleyen yıllarda çok daha fazla büyüyecek gibi görünüyor.

Her ne kadar Linkedin ilk çıktığı yıllarda ülkemizde tam anlamıyla istenilen seviyeye ulaşamamış gibi dursa da bugün Linkedin’in ülkemizde de iş dünyasında network oluşturmak isteyen insanlar için oldukça popüler bir sosyal paylaşım platformu haline geldiği söylenebilir. Tabii Linkedin’in oldukça fazla kullanıcısı olsa bile ve hatta Linkedin ülkemizde her geçen gün daha da popüler bir hale gelse bile bu platformdan da sıkılanlar oluyor. O yüzden çeşitli nedenlerle Linkedin hesabını silmek isteyenleri de anlıyorum.

Tamam, diyelim ki Linkedin’de yeteri kadar vakit geçirdik ve umduğumuzu bulamadık ya da sıkıldık. O zaman bu hesabımızı nasıl sileceğiz? Eğer siz de Linkedin hesabınızı silmek istiyorsanız bu rehber niteliğindeki yazım size yardımcı olacak.

Yine de öncesinde şu soruyu tekrar sormamızda fayda var: Linkedin hesabınızı gerçekten geri dönüşü olmayacak şekilde silmek istiyor musunuz? Önce bu soruya vereceğiniz cevap konusunda emin olmanızı ve sonrasında ona göre hareket etmenizi öneririm.

 

Linkedin Hesap Silme. 

“Artık Linkedin hesabıma girmek istemiyorum” diyerek hesabınızı kapatmak istiyor olsanız bile bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle Linkedin hesabınıza son bir kez daha kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında buradaki Linkedin hesap silme bağlantısına tıklıyorsunuz.

Linkedin hesap silme bağlantısına da tıkladıysanız artık hesabınızdan kurtulmaya bir adım daha yaklaştınız demektir. Sıradaki adım “Hesap Kapatma Nedeni” bölümünü de başarıyla geçmek olacak. Açılan bu yeni sayfada Linkedin hesabınızı niçin silmek istediğinizi belirtiyor ve hemen ardından “devam” butonuna tıklıyorsunuz.

 

 

“Devam” butonundan sonra bu kez de bir doğrulama sayfası karşınıza çıkacak. Burada “hesabı doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

-Yüzdük yüzdük, kuyruğuna geldik. Elveda Linkedin!-

Karşınıza gelen sayfa artık hesabınızı kapatma aşamasının son noktası olacak. Bu sayfadaki “hesabı kapat” butonuna tıkladıktan sonra işlem tamamdır. Artık Linkedin hesabınızı başarıyla sildiniz.

 

Linkedin Hesap Silme İşlemi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Linkedin hesabınızı silmeden önce bilmeniz gerekiyor ki bundan sonra Linkedin hesabınızdaki profilinize, bağlantılarınıza ve Linkedin mesajlarınıza ulaşamayacaksınız. Yani bu işlemin ardından Linkedin’deki varlığınız tamamen ortadan kaldırılacak. Aynı şekilde Linkedin hesabınızdan başkaları için verdiğiniz tavsiyeler ve onaylanan yetenekleriniz de kalkacak. Fakat belirtmem gerekiyor ki Linkedin’deki mesajlaşma bölümü üzerinden mesajlaştığınız kişilerin hesaplarında konuşmalarınız hala daha görünür durumda olacak. Yalnızca onlar görüntülenebilir bir hesaba erişemeyecekler.

Ama Linkedin hesabınızı kapattıktan sonraki 24 saat içerisinde hesabınızla ilişkili olan e-posta adresleriniz yeni bir Linkedin hesabı oluşturmak ya da farklı bir Linkedin hesabı ile kullanmak için uygun bir duruma getirilecek. Hesabınızı sildiğiniz için Linkedin o hesabınızdaki e-postalarınızı da unutacak ve böylelikle onları yeniden kullanabilir hale geleceksiniz. Bu aslında şu demek oluyor; bir gün yeniden Linkedin’e yeni bir profil ile dönüş yapmak isterseniz yeni bir e-posta adresi kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Yıllardır kullandığınız ve o çok sevdiğiniz e-posta adresinizi rahatça tekrar kullanabileceksiniz.

Linkedin hesabınızı silmeniz zor bir işlem değil. Bunu internet hızınızın elverdiği ölçüde oldukça kısa bir sürede gerçekleştirmeniz mümkün. Linkedin sizi kısa sürede unutacak. Fakat Google’ın ya da diğer arama motorlarının sizi unutması biraz zaman alabiliyor. Yani Linkedin hesabınızı kapatsanız bile profiliniz bir süre daha arama motorlarında yer alabilir. Ama tabii ki bu durum kalıcı değil, zaman içinde arama motorlarından da Linkedin hesabınıza ait profiliniz silinecektir.

Diyelim ki uzun zamandır kullanmadığınız, hatta şifresini dahi unuttuğunuz bir Linkedin hesabınız var ve artık onu silmek istiyorsunuz. Üzgünüm, önce yeniden kullanıcı adınızı ve şifrenizi hatırlamanız gerekiyor. Bunun için hafızanızı çok da fazla zorlamak istemiyorsanız Linkedin giriş sayfasında bulunan şifre hatırlatma bağlantısını kullanabilirsiniz. Burasını kullanarak oluşturacağınız yeni şifrenizle artık kolayca Linkedin hesabınızı silebilirsiniz. Şifrenizi yeniledikten sonra bu şifrenizi ve kullanıcı adınızı kullanarak tekrar yukarıda anlattığım aşamaları geçmeniz gerekiyor.

Yeni şifrenizle Linkedin’de bir süre takılın bence, belki silmek istemezsiniz. J Çünkü Microsoft satın aldıktan sonra Linkedin’in yeni bir ivme kazandığını ve gerçekten profesyonel bir iş ağına dönüşmeye tam manasıyla başladığını da unutmamak gerekiyor. Ancak eğer gerçekten hesabınızı silmek için geçerli bir nedeniniz varsa, pek ala tek hamlede de silebilirsiniz.

Linkedin Hesabımı Sildim Ama Şimdi Pişmanım, Nasıl Kurtarabilirim?

Linkedin hesabınıza artık ihtiyaç duymadığınızı düşündünüz ve hesabınızı sildiniz. Ama sonra bir nedenle bu düşüncenizden vazgeçtiniz. Peki şimdi ne olacak?

İşte Linkedin hesabınızı silmeden önce bir kez daha düşünmeniz için önemli bir neden: Linkedin hesabınızı eğer bir kez silerseniz maalesef ki bir daha geri getiremezsiniz. Pek çok sosyal paylaşım platformu kullanıcılar hesaplarını sildikten sonra belki vazgeçerler düşüncesi ile belli bir süre için iptal seçeneğini saklı tutuyor. Fakat en azından şimdilik Linkedin bizlere böyle bir opsiyon tanımıyor ve Linkedin hesap silme işlemini geri dönüşü olmayacak şekilde kullanabiliyoruz yalnızca. Üstelik Linkedin’in network açısından önemi bir kez daha düşünüldüğünde, hesap silme işlemini gerçekleştirmeden önce tekrar tekrar düşünmenin ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkıyor. Tabii bir gün yeniden geri dönmek istediğinizde en baştan bir profil oluşturmanın ve eski çevrenizi yeniden kurmanın sizin için çok da zor olmayacağını düşünüyorsanız gönül rahatlığıyla Linkedin hesabınızı silebilirsiniz.

Belki sonrasında yeni bir Linkedin hesabı açıp bu dünyaya en başından yenilenmiş bir şekilde başlangıç yapmak size daha iyi bile gelecektir, kim bilir?

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir