Periscope’un Sırları

Yeni nesil canlı yayın uygulamalarının gözdesi Periscope.

Twitter tarafından satın alınan ve geçtiğimiz Mart ayında yayına başlayan Periscope kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Yaşadığınız anları ölümsüz kılan ve bu anları başkalarıyla paylaşmanıza aracı olan uygulamaya kayıtsız kalmayın.

Bu yazımda hem periscope’ta nasıl yayın yapıldığını hem de bu yayının daha fazla kişiye ulaşması için yapabileceklerinizi anlattım.

 

Periscope Nedir?

Periscope, canlı yayın yapabileceğiniz ve kullanıcıların yaptığı canlı yayınları izleyebileceğiniz ücretsiz ve pratik bir uygulama.

 

Periscope_nasil_kullanilir1

 

Periscope Nasıl Kullanılır

Periscope kullanmak için minimum iOS 7.1. veya Andorid 4.4 işletim sistemine sahip bir cihazınızın ve telefon hattınızın olması yeterli. Periscope uygulamasını indirdikten sonra dilerseniz twitter hesabınız veya telefon numaranız ile kayıt olabilirsiniz.

Twitter hesabınız ile bağlandığınızda takip ettiğiniz kişilerin ve popüler isimlerin canlı yayınları ekranınızda sıralanmaya başlar. Canlı yayını izlemek için tek yapmanız gereken yayının üzerine dokunmaktır. Yayını izlerken dilerseniz ekrana dokunarak “kalp” gönderebilirsiniz veya yayına sorularınızla veya kelimelerinizle katılarak, “o ana” dahil olabilirsiniz.

iOS Cihazlar için Periscope

Andorid Cihazlar için Periscope

 

Periscope sadece günlük hayatınızdan detayları paylaşmaya yarayan bir uygulama değil. Burada yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlı. Markalar şimdiden yaratıcı çalışmalar ve tanıtımları için Periscope’u etkin bir şekilde kullanmaya başladı. Hatta Periscope ile düzenli program yayını yapan ve başarılı olan onlarca insan var.

 

Periscope_nasil_kullanilir2

 

Pericope’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Yayın yapmadan önce ön hazırlık yapma konusunda üşengeç olmayın.

Yayınınızda nelere yer vereceksiniz, hangi aşamaları anlatacaksınız bunları kafanızda toparlayın ve tüm bunlarla ilgili “ilgi çekici bir başlık” düşünün. İnternete bağlantı hızınıza göre yayınınızın kesilebileceğini aklınızdan çıkarmayın. “Hazırlıklı olmak” yayın konusunda sizi daha rahat hissettirecektir.

En iyi görüntü kalitesi için imkanınız varsa WLAN ağını tercih edin, dış mekanlarda ise 3G hızında bir bağlantıya ihtiyacınız olacak. Periscope 3G’nin altında çalışmıyor. 3G bağlantı kullandığınızda ise internet paketinizi de arada kontrol edin. Uzun yayınlarda kota aşımı konusunda üzülebilirsiniz.

Pericope’da Canlı Yayın yapmak için uygulamayı çalıştırdıktan sonra ekrannızın altında dünya ikonunun sağında yer alan butuna tıklamalısınız. Ekrana gelen “Şu anda ne görüyorsunuz?” bölümüne yayınınızla ilgili “ilgi çekici bir açıklama” eşliğinde aşağıdaki ayarlamaları yaparak ilerlemelisiniz.

 

Periscope_nasil_kullanilir4

Açıklamayı yazdıktan sonra yayınınızı şekillendirecek “4 temel buton var” bunlar sırasıyla;

Konum belirleme

Bu butona bastığınızda o anki konumunuz yayınınıza dahil edilir.

Yayınınızı kimler izleyebilir

Yayınızınız dilerseniz herkese, dilerseniz seçtiğiniz kişilere özel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Özel yayın yapacaksanız bu butona bastıktan sonra ekranınıza gelen kişileri seçerek bir grup oluşturabilirsiniz.

Sohbet Erişimi

Yayınınıza katılanlarlar sohbete katılabilir. Bu yayınınızı daha keyifli bir hale getirir. Ancak tanımadığınız kişilerden soru veya etkileşim almak istemiyorsanız bu butona tıklayarak tüm bunları kapatabilirsiniz. Böylece sadece sizi takip eden kişiler yayınıza yorum yapabilir.

Twitter paylaşımı

Bu buton, canlı yayına geçtiğinizi “ilgili – tıklanabilir link ve açıklamanız eşliğinde” twitter üzerinden takipçilerinize duyurur.

 

Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra tek yapmanız gereken “Yayını Başlat & Start broadcast” a tıklamaktır.

Yayın sonrasında çalışmanızı kayıt ederek farklı bir mecrada kullanabilirsiniz. Bununla tekrar tekrar uğraşmamak için “Ayarlar” menüsünden “Yayınları otomatik kaydet” seçeneğini açık bırakabilirsiniz.

 

 

Periscope Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır

Arkadaşlarınız veya takipçileriniz periscope kullandığınızı bilmeyebilir. Sosyal hesaplarınız, blogunuz üzerinden hesap duyurunuzu yapabilirsiniz. Blogunuza Periscope Card tanımlamak da işe yarar….

Tanıdığınız kişileri takip etmek de orada olduğunuzu görmeleri açısından fayda getirecektir.

 

Periscope Yayını Daha Fazla Kişiye Nasıl Ulaştırılır

Eğer tarihi ve saati belli bir yayın yapacaksanız daha öncesinde yayın yapacağınıza dair bir paylaşım yapmak izleyicisi sayınızı arttırır. Yayınla ilgili açıklayıcı bir başlık bulmanız da izleyici sayısının artmasına katkı sağlar.

 

Periscope_nasil_kullanilir6

 

Periscope Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her sosyal hesapta olduğu gibi periscope’da da profil bilgileri çok önemli. Hashtagleri kullanarak ilgi alanlarınızı, varsa blogunuzun adresini ekleyin.

Yayınlarınız için ilgi çekici bir başlık bulun ve açıklamanızı bu başlığa uygun hale getirin.

Düzenli yayın yapacaksanız ilgili bir hashtag kullanmak erişiminizi arttırır.

Periscope yayınlarınız için doğru emojileri kullanmayı ihmal etmeyin.

Yayına geçmeden önce konumunuzu belirleyerek daha ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz.

İlk yayınınız olacaksa veya çekingenseniz herkese açık yayın yerine seçtiğiniz kişilere özel yayın yapabileceğiniz grup yayınını tercih edebilirsiniz.

Yayının başında yapacağınız bir açıklama ve izleyenlere sıcak bir hoş geldiniz karşılaması ile işe başlayın.

Yayın üzerinde izleyenlere sorular sormanız etkileşiminizi ve yayınınızın izlenme süresini arttırır.

Yayın esnasında gelen soruları mutlaka yanıtlayın.

Yayınınızı beğenen kişiler ekranınıza kalp bırakır ve bu motivasyon sağlar ancak bu beklentinizi dile getirmek karşı taraf için sıkıcı bir durum yaratır.

İzleyenler yaptığınız yayın kadar sizinle de ilgili olurlar. Bu sebeple arada ön ve arka kamera ile yayın açınızı aralıklarla değiştirmeyi unutmayın.

Periscope yayınlarınızı 24 saat içerisinde tekrar paylaşarak daha fazla kişiye erişebilirsiniz.

Yayınlarınızı telefonunuza kayıt ederek farklı bir çalışma için kullanabilirsiniz.

Yayınların süresinin erişime etkisi konusunda henüz bir sayısal veri yok. Siz yine de yayınlarınızı izleyenlere sıkıcı gelecek kadar uzatmayın.

Yayın yaparken kamera açınızı hızlı değiştirmeyin. Yumuşak geçişler ile görüntü kalitenizi koruyabilirsiniz.

 

Periscope_nasil_kullanilir5

 

Periscope yayınlarınızın erişimini ölçebilirsiniz. Bunun için profil ekranınızdan “Yayınlar” bölümünden bir yayın seçin. Burada yayınınızı kaç kişinin izlediğini ve yorumlarla birlikte kalp bırakan kişileri görebilirsiniz.

Periscope seçtiğiniz dillerde içerik gösterir. Ayarlar’dan “Tercih Edilen Diller” bölümünden ilgi alanınıza giren dilleri ekleyerek daha fazla yayına ulaşabilirsiniz.

Periscope sürprizlerle ve fırsatlarla dolu. İyi planlanmış bir yayın ile markanızı duyurabilir, satışlarınızı – takipçilerinizi arttırabilirsiniz.

 

Periscope_nasil_kullanilir7

 

Periscope’da Kullanıcı Nasıl Engellenir?

Sizi rahatsız eden bir kullanıcı olursa, o kullanıcının profil ekranını açıp “Ayarlar” bölümünden “Kullanıcıyı Engelle”yi seçebilirsiniz. Engellemek yerine “Zil butonuna” tıklayarak bu kullanıcıdan gelebilecek “Bildirimleri” de kapatabilirsiniz.

 

Periscope_nasil_kullanilir8

 

Periscope Kullanıcı Bilgileri

Web üzerinden kullanıcıları ve profil bilgilerini incelemek isterseniz Perisearch‘e bir göz atmanızı öneririm. Burada aktif kullanıcılara, detaylı profil bilgilerini ve en çok ilgi gören yayınlara ulaşabilirsiniz. Buradan blogunuz için Periscope Card oluşturarak kullanabilirsiniz.

Periscope Yayınları Web Üzerinden Nasıl İzlenir

Periscope Yayınlarını Web Üzerinden İzlemek için buraya tıklamanız yeterli.

 

Periscope Suçları

Periscope yayını yaparken üçüncül kişilerin özlük haklarına saygı göstermeli ve yayın için izin almalısınız. Şimdilerde bunu çok önemsemiyoruz ancak bu ileride umulmadık sıkıntılara yol açabilir.

Telif ile korunan, konser – sinema filmi – maç… gibi yayınlar için de hak ihlali yapmamalısınız.

Kalabalık bir ortamda yayın yapacaksanız genel görüntüler üzerinde ilerlemeniz ileride doğabilecek sıkıntıların da önüne geçer.

 

 

Periscope günümüzde her ne kadar amacına uygun kullanılmasa bile çok değerli bir uygulama. Yurttaş gazeteciliğini geliştirip sınırları kaldırdığında, farkındalığı arttırdığında ve bilgiyi – kazanımı daha fazla insana ulaştırdığında önemini daha iyi anlayacağız. Günlük hayatınızda nelerle karşılacağınızı asla bilemezsiniz, bu yüzden ilk yayınızı yapmaya şimdiden başlayın ve çekingenliğinizi üzerinizden atın.

Periscope mesleki olarak emlakçıların, restoranların, satış yapan mağazaların, blog yazarlarının faydalanabileceği eşsiz bir kaynak sunuyor.

Bu kadar periscope’dan bahsetmişken beni de arkadaş listenize eklemeyi unutmayın. Fundalina kullanıcı adıyla elimden geldiğince faydalı yayınlar yapmaya devam ediyorum ve yayın sayımı arttırmaya çalışıyorum.

Canlı yayınlarda görüşmek üzere 🙂

 

 

 

  59Yorum

 1. Avatar konya kamera sistemleri   •  

  Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler. 🙂

 2. Avatar halil ibrahim   •  

  TELEFONUM SAMSUNG GALAXY J2 PERİSCOPTA ÖN KAMERA GECMİYOR NASIL GECEBİLİRİM YARDIM EDİNN HATA VERİYOR ????

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Uygulamayı kaldırıp tekrar kurmayı denediniz mi? Bir kişiden daha duydum bu sorunu. Güncelleme yapmasına rağmen bu sorunla karşılaşıyormuş.

   • Avatar burak4242TR   •  

    Aynı sorun J2 sahibi olan bizzat kendimde de var. Uninstall yapıp tekrar install etmeme rağmen sorun çözülmedi. Kaç kere Periscope ekibine feedback mesajı gönderdim. Sonuç hüsran… 🙁

    • Avatar Remzi   •  

     Aynen ya benimkide öyle 😒😟😟 lütfen çözüm

     • fundalina fundalina   •     Yazar

      “kullandığınız cihaza bağlı olarak” bazen uygulamalar bu tür sorunlara sebep oluyor. Yeni güncellemeyi beklemenizi öneririm, mutlaka sorun giderilecektir.

 3. Avatar oğuzhan yılmaz   •  

  merhaba, sunu sormak istiyorum bir kullancı düşünün kalp sayısı 356 109 bir süre kullanılmadı hesap sonra 356162 oldgunu gördük belirli bir kalp saysı aldıktan sonra puan yada herhangi bir ödül kapsamında yayın açmadan bu kapl sayılarında bir artıs olabilir mi. yoksa yayın acmadan bu imkansız mı diyebiliriz. teskrler.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Belki hesaplamada bir hata olmuştur, yayını tekrar açmadan bu olanaksız gibi görünüyor.

  • Avatar yok   •  

   sen yayını kapattıktan sonra. yayını yeniden oynatanlar kalp atarsa kalp sayısı artmış olur 😉

 4. Avatar ümit   •  

  hesabım devre dışı bırakıldı nasıl etkınleştşrebilirim.hesabınız devre dışı bırakıldı diyor. şarjım bitti yayın yaparken

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba, ne yazık ki bilemiyorum.

 5. Avatar Ali   •  

  Benim periscope da kalp atamıyorum ve kalp ler gozukmuyor

 6. Avatar Ysmn   •  

  Merhabalar, ben periscope hesabını yeni açtım. Bir iki canlı olmayan yayın seyrettim. Ama uygulamayı henüz bilmediğimden aman şurası nasıl burası nasıl diye incelerken, yayına bi sürü kalpler yollamışım. Onları nasıl geri alabiliriz?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba, kalpler geri alınamıyor ne yazık ki.

 7. Avatar ibrahim   •  

  Merhaba takip ettigimiz biri ile nasil mesajlasabiliriz.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Mesajlaşma özelliği bulunmuyor.

 8. Avatar Hüseyin   •  

  Merhaba periscope’de başka bir kişi tarafından engellendikten sonra o kişinin yayınlarını tekrar izlemek mümkün mü ?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba, hiç denemedim ama mantık olarak mümkün.

 9. Avatar Cansu   •  

  Abla pericopede yayın açınca yayının rengi nasıl degisiyor

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Yayının rengini değiştiremezsin

 10. Avatar Ali   •  

  Telefonum Samsung j2 on kamera açmıyor neden acaba kaldırdım peliskop uygun ve telefona da fabrika ayarına döndüm yine yok lütfen yardımcı olurmusunuz güncellemede yaptım ama yine yok lütfen yardımcı olun….

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Yayını başlattıktan sonra ön kameraya geçiş yapıyorsunuz (ekrana dokunup çift tıklayarak)

 11. Avatar Aleyna   •  

  Bana ozel yayin acan biri beni gorurmu?

 12. Avatar Mustafa   •  

  Meraba 🙋 Ben Yayın Yaparak Kalp Sayısını Arttırmak İstiyorum Bazen Kalp Atan Kişiler Oluyor Ama Benim Profile Yansımıyor Kalp Sayım Aynı Kalıyor Bu Her Kalp Atan Kışilere benim profile kalp sayıma işlemiyormu ne yapmam gerek ?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Uygulamayı güncel hali ile kullanmanızı öneririm. Bazen bu sebeple kalpler yansımıyor.

 13. Avatar Gizem   •  

  Samsung j2 telefonda ön kamera sorunu var silip geri yükledim ama gene aynı yazılım sorunlumu yoksa telefon kaynaklımı?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Telefonunuzudan kaynaklı olması için, uygulama haricinde de ön kameranızın kullanılamıyor olması lazım

   • Avatar Gizem   •  

    Normal kameramı kullanabiliyorum ama periscopeta kullanamiyorum cözüm yolu varmi?

 14. Avatar ugur   •  

  merhaba takipçilerimden cok azını goruyorum hepsını nasıl gorebılırım

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Sağ en üst tepede yer akan ikona bastığınızda “Takipçi” sayılarınızı gösteren profil ekranınıza ulaşırsınız. Buradan yine “Takipçi” butonuna basarak tüm takipçilerinizi görebilirsiniz.

 15. Avatar Gizem   •  

  Ön kameramı kullanabililiyorum periscope sorununu nasıl çözebilirim

 16. Avatar Mert   •  

  Merhaba periscoptan para kazanmak mümkün mü?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Fazla takipçiniz var ise ve kaliteli yayın yapıyor iseniz elbette mümkün.

   • Avatar Remzi   •  

    Telefonum j2 yayın yapıyorum ön kameraya geçmiyor. Sildim bidaha yükledim aynı yetmedi telefonu sıfırladım aynı lütfen bir çözüm bulabilirmisiniz 😟😟

    • fundalina fundalina   •     Yazar

     Keşke yardımcı olabilsem ama “kullancığınız cihaza bağlı olarak” bazen uygulamalar bu tür sorunlara sebep oluyor. Yeni güncellemeyi beklemenizi öneririm, mutlaka sorun giderilecektir.

 17. Avatar BAHTİYAR   •  

  Periscope ile 90 dk maç izlendiğinde ortalama ne kadar internet harcamış oluruz?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Ne yazık ki bu konuda bir bilgim yok

  • Avatar Oz   •  

   4gbyte yakin

 18. Avatar Osman   •  

  Takibe aldığım birisini nasıl bulacağım?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Gerçek hayatta nasıl bulacağım diyorsanız profilinde paylaştığı bilgilerin dışında kendisine erişemezsiniz. Google üzerinde aratabilirsiniz. Eğer periscope üzerinde nasıl bulurum diyorsanız, kendi profil ekranınızda “Takip ettiklerim” bölümü üzerinden takibe aldığınız kişileri görüntüleyebilirsiniz.

 19. Avatar Murti   •  

  Mesela bazi hastaglar var kalp e arka arkaya basinca cikiyor bunu yayin basligina yazmamiz gerekiiyor. Bu hashtag listesini nerden bulabiliriz ?

 20. Avatar Nadir   •  

  Eski izlediğim ve eklemeyi unuttuğum yayını geriye dönük nasıl bulurum

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Yazımda web üzerinde izleyebileceğiniz adresi paylaşmıştım. Oradan geriye dönük yayınları izleyebilirsiniz.

 21. Avatar Ahmet   •  

  Merhaba , ben film veya şarkı vs izlettirmek istiyorum bunu nasıl yapabiliriz çok uğraştım aradım ama bulamadım.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Masaüstü bir bilgisayar veya televizyon üzerinden ilgili görüntüyü açıp, telefonunuz ile yayın yapabilirsiniz.

 22. Avatar Murat   •  

  Merhaba televizyondan hd yayın yapmak istiyorum ama olmuyor telefonum sony z5, yayınımda hd olmasına ragmen goruntu piksel piksel oluyor nasıl düzeltebilirim.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Bu yasal bir yayın olmaz başınıza iş almayın.

 23. Avatar Güneş   •  

  Merhaba takipçi sayım 25 ken açtığımda 24 görünüyor. Aynı şekilde takip ettiklerimde açtığımda bir eksik görünüyor. Kişilerin en altında da 1 tane daha var diyor ama göremiyorum

 24. Avatar hakan   •  

  takip ettiklerimin belli bir kısmını görüyorum geri kalanları göremiyorum hepsini görmem için ne yapmam lazım

 25. Avatar azize   •  

  merhabalar. benim sorum ; birinin canlı yayını bitmiş periscope videosunun twitter üzerinden izlediğimizde canlı yayındaki gibi kimin izlediğine dair bir bilgi karşı tarafa gidiyormu? yada kaç defa izlediğimize dair 🙂

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Böyle bir bilgi görünmüyor.

 26. Avatar Ali   •  

  Her seferinde tlf na kod almam lazım normal şifreyle giriş olmuyormuş fesbuk gibi yani hiç çıkış yapmayacakmiyiz

 27. Avatar Zzzzz   •  

  Merhaba ben merak ettiğim bişey sormak istiyorum eşimin scope hesabında 6 tane takip ettiği kişi var ama tıkladığım zaman sadece 2 tane maç kanalını görebiliyorum diğer 4 kişi veya kanal görünmüyor sebebi ne olabilir hesap ayarları ile ilgili bir gizlilik mi söz konusu acaba imdiden teşekkür ederim

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Kullanıcı bazlı yasaklama yapılabiliyor veya tam tersi belirli kullanıcılara yayın yapılıyor olabilir.

 28. Avatar Osman   •  

  Periscope yı hicbir şekilde kullanamıyorum yardımcı olurmusunuz?

 29. Avatar mete deniz   •  

  merhaba ben 4 5 gundur flm yayını yapıyordum kaliteli flmler kımseye bı zaararım felan yok ama hesabım kımın tarafından banladnysa anlamadım ayarlar kısmından producer artık cıkmıyor yayın yapamıyorum yani demek ıstedıgım neden flm yayınlayanlara ozellıkle ben . kaldırıyorlar banlıyorlar spamlıyorlar herkes flm ızler sızlerde ızlersınız ama ben anlamıs degılım cok sacma ustune bıtanedaha hesap actım oda gıtıı artık yapmıcam flm felan yayınlamıcam cok sacma bence saygılar..

 30. Pingback: BtcTurk mobil uygulaması iOS AppStore’da - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir