Marslı Filmi & The Martian

Andy Weir’ın aynı adlı eserinden uyarlanan “Marslı” Vizyona girdi.

Uzun zamandır heyecanla beklediğimiz film, Ridley Scott’ın ellerinde bir başyapıta dönüşmese bile bir solukta izlenen başarılı bir bilim kurgu.

Bu aralar Mars dünyanın gündeminde. Hepimizi heyecanlandıran gelişmelerin sonunda böyle bir film izlemek eminim herkesi keyiflendirecektir 🙂

 

Marsli_Filmi7

Marslı Filminin Konusu

Bir grup astronot Mars’ı incelemek ve toprak örnekleri almak için görevlendirilir. Hesapta olmayan bir fırtına sebebiyle bu görev tehlikeye girer ve geri dönüşleri sırasında savrulan Mark Watney’yi (Matt Damon) öldüğünü düşündükleri için geride bırakırlar.

Watney’in ölümü hem dünyada hem de ekipte derin bir sarsıntı yaratır. Oysa Watney yaralanmıştır ve karnına saplanan cismin ve akan kanının kıyafetindeki deliği kapatması sebebiyle şans eseri hayatta kalmıştır.

 

Marsli_Filmi5

Kısıtlı yiyecekler ve iletişimden yoksun bir gezegende yapayalnız kalan Botanikçi astronot Watney hayatta kalmaya çalışır ve patates yetiştirmeyi başarır. Bu sırada Nasa onun yaşadığını uydu görüntülerinden tespit eder.

 

Marsli_Filmi3

Böylece NASA ve uluslararası bilim insanları Marslı adını verdikleri Watney’i dünyaya ulaştırmak için planlar yapmaya başlar.

 

 

Marslı Filminin Oyuncu Kadrosu

Marsta mahsur kalan maharetli astronot Mark’ın günlüklerinden derlenen ve bir hayatta kalma mücadelesini anlatan filmin başrolünde Mark Watney rolğyle Matt Damon bulunuyor ve kendisine Sean Bean, Kate Mara, Jessica Chastain, Jeff Daniels ve Michael Pena gibi isimler eşlik ediyor. Yönetmen koltuğunda ise efsane yönetmen Ridley Scott bulunuyor.

140 Dakikalık uzun görünen ama bir solukta izlenen filmi, kitabı okuyanlar ve okumayanlar için ele almak isterim.

 

Marsli_Filmi4

 

Kitabı okumamış olanlar, etkileyici Mars görüntüleri eşliğinde akıcı bir kurtarma hikayesi izleyecekler ve filmin nerede başlayıp bittiğini anlayamadan süre geçip geçecek. Watney’in zekasına ve insanoğlunun bulunduğu ortama ayak uydurarak hayatta kalmaya çalışmasına hayran kalacaklar.

Tüm bunlara başarılı oyunculuklar ve Mars’a ait detaylar eklendiğinde tekrar tekrar izlenmesi gereken bir film ile karşılaşacaklar.

 

marsli_filmi_01

Kitabı okumuş olanlar ise ne yazık ki bu kadar şanslı değil. Genele bakıldığında kitabın özü korunmuş görünebilir ancak bizim okuduklarımız hayatta kalma mücadelesi ile ilgiliydi, böylesi bir kurtarma hikayesi değil… Karakterleri tanımış, sindirmiş ve Watney’in kaygı ve korkularını içimizde hissetmiştik. Watney için dünyada onu izleyenler gibi endişe ve merak içerisindeydik. Film, bu duygusan yoksun bir çizgide aktarılıyor. Mars’hayatta kalmak öyle izlediklerimiz kadar kolay değil, okurken Watney’in hayatta kalma ve mücadele gücüne hayran kalıyorsunuz. Öte yandan Mars tıpkı okuduklarımızdaki gibi gözümüzde canlandı ve detayları yakalamak için yine tekrar tekrar bu filmi izleyeceğiz.

 

THE MARTIAN

 

En nihayetinde Marslı çok iyi bir film ancak filmi sevdiyseniz Marslı kitabını mutlaka okumanızı öneririm. Ridley Scott bir deha ve kitabı daha izlenir kılmış ancak bu haliyle konu gerilim unsurlarından arınmış. Bu bir yaklaşım ve bakış açısı… Filmi kitabından daha akıcı ve keyifli bulanlar da mutlaka olacaktır.

 

Şimdiden hepinize keyifli seyirler dilerim 🙂

Marslı Filmi & The Martian (IMDB)

Marslı Filmi Fragmanı 

 

 

  5Yorum

 1. Avatar Isin   •  

  Çok sıradışı bir film. Vizyona girdiği ilk gün merakla gittim. O kadar akiciydi ki film süresi normalden kısa zannettim…

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Haklısınız 🙂 Kitabını okumanızı da tavsiye ederim.

 2. Avatar 3ngin   •  

  Filme henüz gitmedim. Beklentilerim marsta yeni bir yaşam türü olacağı hakkında düşünmüştüm. Bilim kurgudan uzaklaştıracağını tahmin ederken üst üste okuduğum yorumlar bilet almamı sağladı. Birde kitabını okuduğum bir filme gitmek pek mantıklı gelmiyor. Sonunu bildiğim bir filmi izlemek … Tabi tercih meselesi.
  İyi seyirler.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Sonunu biliyor olsak bile farklı bir bakış açısı ile izlemek ve okurken hayal ettiklerimizi görebilmek çok keyifli. Okumak ve izlemek arasında dağlar kadar fark olduğunu düşünüyorum. İyi bir kitabı okumanın verdiği mutluluk hiçbir şeye benzemez.

 3. Avatar Ayhan Kurban   •  

  Merhabalar, filmi dün izleme fırsatım oldu. Açıkçası beklediğim bilimkurgu-gerilim ya da bilimkurgu-aksiyon tadında bir film değildi. Basit, uzayda araştırma yapan astronotların geçirdiği bir kaza ve akabinde gelişen kurtarma operasyonu daha önce defalarca izlediğimiz senaryoların basit bir kopyası gibiydi. Filmi bana çekilir kılan şey ise bilimkurgu-komedi akışında devam etmesi oldu. Mizah ön planda olmasaydı vasat altı bir filmdi diyebilirdim mizah işi biraz kotarmış. Yüzüklerin efendisi gibi popüler kültüre değen sahneler hoşuma gitti. Bir Interstaller tadında değil ama izlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir