Kızıl Gezegende Büyük Macera: Marslı

Marslı son zamanların oldukça söz edilen kitaplarından biri. Goodreads okuyucularının 2014’ün en iyi romanlarından biri olarak seçtiği kitap, kısa süre önce İthaki Yayınları tarafından ülkemizde de yayınlandı.mars3

Marslı aslında tam olarak bir hayatta kalma macerası…

Mark Watney, Ares 3 programıyla Mars’a yolculuk yapan mürettebat içinde düşük rütbeli bir botanist ve mühendistir. Ancak Mars yüzeyinde çalışmalar sürerken çıkan bir fırtına Mark’ı yaralar, kalan mürettebat görevi iptal ederek Dünya’ya dönerken, yaralı kurtulan Mark ölmez ve gezegen yüzeyinde tek başına kalır. İşte tam bu noktadan sonra Mark için bu kızıl ve tozlu gezegende tam bir yaşam mücadelesi başlar.

mars2

Kitap kolay okunabilen, bilim ve fiziğe meraklı kişilerin ekstra keyif alacağı bölümlerle dolu. Yazar tüm kitap boyunca heyecan dozunu üst seviyede tutmayı başarmış. Bu da bir çırpıda okunabilecek bir eser ortaya çıkmasına sebep olmuş. Kısa süre içerisinde siz de kendinizi Mark Watney ile özdeşleştirip, ben olsam ne yapardım, peki ya şimdi ne olacak gibi sorular sorarken bulmanız mümkün. Yazar Andy Weir bu noktada harika bir iş çıkarmış.

The Martian yani Marslı romanını özel kılan bir diğer konu ise kitabın aynı zamanda Ridley Scott’un yönettiği, başrolünde Matt Damon’un oynadığı, Jessica Chastain, Chiwetel Ejiofor, Jeff Daniels, Kate Mara, Sean Bean, Michael Pena, ve Sebastian Stan gibi isimlerin eşlik ettiği bir sinema filmine uyarlanıyor olması. Filmin çekimleri şu sıralarda Budapeşte’de devam ediyor ve Kasım 2015’te gösterimde olması planlanıyor.

Kitap ile ilgili iki not daha eklemek gerekirse birincisi ülkemizde de yurtdışındaki kapak tasarımı ile yayınlanmış olması oldukça hoş olmuş.

Bir diğer not ise her ne kadar çok yeterli olmasa da İthaki yayınlarının Türkiye’de bilim kurgu romanlarını öksüz bırakmaması. Daha önce yine Türkiye’de çıkmaz denilen Uzun Dünya’yı yayınlayan firma bu kez Marslı ile bir kez daha gönlümüzü almayı başardı 🙂

Israrla okuyunuz…

 

  4Yorum

 1. Avatar Gülşah   •  

  Vuhhuuuu! Alınacak kitaplar listeme ekledim 🙂

 2. Avatar Loreathan   •  

  o kadar çok iyi yorum okudum ki, gerçekten bu kitabı çok merak etmiştim. ama ilk defa yapılan bu kadar övgü dolu yoruma katılamayacağım.

  — spoiler —

  kitabın iyi yanları olarak, bir kere yazarın ciddi bir mars ve nasa teçhizatları konusunda araştırma yaptığı belli. neredeyse yazdığı her şey mantık çerçevesinde düşününce insanın kafasına yatıyor. kritik durumlarda tam her şey bitti derken yapılan müdaheleler hep yerinde ama hepsi inandırıcı değil.

  ama arkadaş bir insan bu kadar zaman mars’da tek başına kalıp da, kafayı sıyırmaz mı?ağlamaz mı?dövünmez mi? panik olmaz mı? bu duygular çok yüzeyel geçilmiş.

  yani hava kilidi ile birlikte mars yüzeyine uçtu, çadırı çöktü falan filan ama adam bir reçine katkısı ile sağı solu yapıştırıp işine devam etti. panik sıfır, o kısımları okurken bile hiç heyecanlanmadım, sadece merak ettim şimdi ne yapacak bakalım diye.

  kitapta beni en çok sıkan da, hesaplamaları oldu. bu kadar detaylı hesaplama ile okuyucuyu yormaya ne gerek var, sonuçta hesapladığın şey yeter mi yetmez mi o önemli bizim için.

  çin olaya dahil oldu ama çok kısa ve es geçildi. tanıtılan çinli karakterler bir anda ortadan yok oldu.

  son andaki kurtarma olayı da bence çok abartıydı. sirk gösterisi gibi iplerle sarkmalar filan.

  eğer orada yaşadığı yalnızlık, çaresizlik, mars ile ilgili detaylar ve hissettirdikleri daha iyi yansıtılsaydı çok daha başarılı bir kitap olurdu. bu hali ile bence sadece tv dizisinden uyarlama bir kitap gibi(genelde tersi olur).

  2014’ün en iyi bilimkurgu romanı ünvanını kesinlikle hak etmiyor.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Okuyacak hem çok, hem de az kitap var. Bu kitabı beğenmemiş olmakta haklı sebepleriniz vardır mutlaka ama ben beğendim ve önerdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir