Tehlikeli Yürüyüş Filmi – The Walk

Bu hafta gösterime girecek en ilginç filmlerden biri Tehlikeli Yürüyüş – The Walk.

Warner Bros. Türkiye basın gösterimi ile izlediğim bu heyecanlı ve biyografi türündeki film, ayaklarınızı yerden kesmeye hazırlanıyor.

Filmle ilgili merak edilenler ve yorumuma gelince…

Tehlikeli Yürüyüş Filminin Konusu 

Kısaca özetlemek gerekirse film, 1974 yılında, Phillippe Petit adlı Fransız gösteri ustasının, New York’taki ünlü Dünya Ticaret Merkezi Kulelerinin arasına gerdiği ip üzerinde yürüyüşünün hikayesini anlatıyor.

Hepimiz için korkutucu olan ve bu yürüyüş, Petit için yaşam demek.

 

Tehlikeli_Yuruyus5

 

Çocukluk yıllarından beri ip cambazlığına meraklı olan Petit’nin en büyük hayali, o dönem dünyanın en yüksek binaları olan Dünya Ticaret Merkezi Kuleleri arasında korumasız olarak ip üzerinde yürümektir. Petit’nin akıl hocası Papa Rudy (Ben Kingsley) ve eşsiz bir avuç dostunun yardımıyla çılgın planını gerçekleştirmek üzere harekete geçen Petit’nin bu süreçteki gerilim ve heyecan dolu macerası filmimizin konusu.

 

Tehlikeli_Yuruyus2

 

Daha önce Forrest Gump, Cast Away, Back to the Future, Polar Express ve Flight gibi önemli sinema filmlerinde imzası bulunan Robert Zemeckis, eldeki konu dahilinde olabildiğince iyi bir film ortaya koymuş.

Kurgusu başarılı bir anlatım ile sunulan The Walk’ta oyunculukların ön plana çıktığını söylemek ise güç. Bu da “asıl maceranın duygusundan” izleyicileri biraz yoksun bırakıyor. Tıpkı Petit gibi, film boyunca Dünya Ticaret Merkezi Kulelerine odaklanıyorsunuz.

Bu arada eserin 11 Eylül 2001 tarihinde bir terörist saldırıda yok olan kulelere adeta bir saygı duruşunda bulunduğunu da belirtmek lazım. Ayrıca filmin hem Paris hem de New York’ta geçen sahnelerinde 70’li yıllara ait detaylar muazzam yansıtılmış.

 

Tehlikeli_Yuruyus1

 

Filme dönecek olursak oyunculuk karakteri bakımından Papa Rudy rolünde Ben Kingsley‘in önemli şekilde öne çıktığını söylemek mümkün. Joseph Gordon Levitt ise ne yazık ki bir parça hayal kırıklığı yaratıyor. Açıkçası daha coşkulu ve heyecanını ortaya koyan bir oyunculuk beklerdim.  Özellikle filmden çıktıktan sonra Kimmiş bu Phillippe Petit? diye akıllı telefonlarınıza sarılıp yapacağınız aramada göreceklerinizle Levitt ile pek uyuşmasa da, yine de filmi telden düşürmemeyi başarıyor.

 

Tehlikeli_Yuruyus4

 

Telden düşmek demişken, bol ödüllü bir festival belgeseli olan ve aynı konuyu bu kez Hollywood dokunuşu ile değil, olayın gerçek karakterleri ile işlenen 2008 yapımı Man on the Wire (Teldeki Adam) filmine de göz atmak isteyebilirsiniz.

 

 

Tehlikeli Yürüyüş konusuna uygun olarak oldukça iyi bir 3D deneyimi sunuyor. Özellikle IMAX® 3D versiyonunu izlemeniz bu etkiyi daha da arttırıyor ve bir çok sahnede nefesinizi kesiyor.

Tehlikeli Yürüyüş – The Walk‘ta bol bol başınız dönecek, avucunuzun içi terleyecek ve ağzınız 400 metre yüksekten aşağıya bakarken kuruyacak.

Yükseklik korkusu olanların bu filmde oldukça eğlenip, filmin sonuna doğru tutunacak yer arayacağını hatırlatmak isterim 🙂 Siz siz olun yanınıza su almadan seansa girmeyin.

Son olarak filmin bir solukta izlendiğini de belirtmemde fayda var…

Şimdiden hepinize keyifli seyirler.

 

Tehlikeli Yürüyüş Filmi & The Walk (IMDB)

Tehlikeli Yürüyüş Filmi Fragmanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir