Fintechtime Dergisi Yaz Sayısı Yayında

Last updated on Temmuz 13th, 2017 at 05:39 pm

Fintechtime Dergisi Yaz Sayısı yayında. Bu sayıda sizler için Influencer Marketing’i ele aldım ve hem Influencer Marketing startejisi oluşturma hem de Influencer Marketing kampanyası düzenleme konusunda fikir verecek önerilerde bulundum. Fintechtime‘da aynı zamanda Hitachi Data System Global CTO’su Hubert Yoshida, Vestel Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Ergün Güler ve Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş  ile geçekleştirdiğim röportajlar da yer alıyor.

Fintechtime dergisine artık Turkcell Dergilik üzerinden de ulaşılabiliyor.

Fintechtime 2017 Yaz Sayısı konu başlıkları ve Tüm Yönleriyle Influencer Marketing yazımda sizi bekliyor.

 

 

Fintechtime Dergisi Yaz Sayısı

Finans ve teknoloji dergisi Fintechtime’ın Yayın Koordinatörü olmanın haklı gururunu yaşıyorum.

Fintechtime 2017 Yaz Sayısı’nda;

Odeabank Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Küçük,

Cointurk Genel Yayın Yönetmeni Levent Kurt,

Mobven Kurucuları Serter Varol ve Emre Yılmaz,

Crenvo İK Kurucu Ortağı Pınar Kutsal,

EY Girişimci Kadın Liderler Programı EMEA Direktörü İmge Kaya Sabancı,

Hitachi Data System Global CTO’su Hubert Yoshida,

(Dünyanın en etkili 10 teknoloji liderinden biri olan Yoshida benim idolüm. Kendisi ile tanışma şerefine nail oldum ve bu röportajı kabul ettiği için kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum.)

Vestel Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Ergün Güler

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş ile gerçekleştirdiğim röportajlar da bulunuyor.

Bu ayki dosya konuları ise Emre Günen imzasıyla; Finans ve teknolojinin en etkili isimlerinin bulunduğu “TOP 100 Influencers” ve tatilin hakkını vermeniz için yapmanız gerekenleri özetleyen “Bu Yaz Nasıl Kopacaksınız”.

Dergide değerli dostum Ercan Altuğ Yılmaz‘ın “Finans Dünyasında Oyunlaştırma” konusunu ele aldığı bir makalesi,

Sevgili Fatih Coşkun‘un “Açık Bankacılık – Yeni Para Birimi Veri mi?” konulu harika makalesi de var.

.

Fintechtime Dergisi Yazı Sayısı yine dopdolu ve bu ay bir de yenilik sunuyor. Bu yeniliğin adı ise FEMTECHTIME.

Fintechtime içerisinde yer alan “Femtechtime” bölümünde gerek finans gerekse diğer alanlardaki başarılı iş kadınlarını sizlerle buluşturup, başarı hikayelerini aktararak ilham kaynağı olmalarını sağlamak istiyoruz.

 

Fintechtime Dergisi İlkbahar sayısına; başta YAYSAT bayileri, D&R, Remzi Kitapevi, diğer kitapevleri olmak üzere Turkcell Dergilik üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Turkcell Dergilik Uygulaması

Tablet veya mobil cihazınızda kullanabileceğiniz uygulama dergi taşıma derdine son veriyor. iOS ve android cihazınız için ücretsiz indirebileceğiniz uygulama üzerinden Fintechtime Dergisi 2017 İlkbahar sayısına ulaşabilirsiniz.

iOS Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

Android Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

 

Dergide Sevgili Emre Günen‘in polisiye romanı “Halvet“in bir ilanı bulunuyor. Tüm online kitapevlerinde sipariş edilebileceğiniz bu polisiye romanın web sitesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Aşağıda Fintechtime dergisi için yazdığım “Tüm yönleriyle Influencer Marketing” makalesinin bir kısmını bulabilirsiniz.

 

Tüm Yönleriyle Influencer Marketing

Pazarlama biçimleri özellikle son yıllarda hızla değişiyor. Bu değişim rüzgarında dijital hayatlarımıza dahil olan trendlerden biri ise Influencer Marketing.

 

2015 yılı sonlarında konuşmaya başladığımız Influencer Marketing, 2016 yılı sonlarına doğru yükselişe geçti ve son zamanlarda en çok konuştuğumuz içerik pazarlaması trendlerinden biri haline geldi. Günümüzde birçok işletme, influencer olarak tanımlanan, erişimi yüksek ve topluluklar üzerinde etki sahibi kişilerle bağlantı kurmak için çabalıyor.

Bu yazımda Influencer Marketing’i tüm yönleriyle ele alırken, çok önemli markaların bile atladığı “strateji ve planlama” kısmında bir yol haritası sunmaya çalışacağım.

Önce tanımlarla başlayalım.

 

Influencer Marketing Nedir?

Güvenilirlik pazarlamanın ayrılmaz bir parçası. İşletmeler dürüstlük, güven ve diğer olumlu duyguları inşa etmek için bütçelerinden çok fazla kaynak harcıyor. Influencer Marketing, kullanıcıların marka tercihi ve satınalma kararları üzerinde etkisi olan, geniş kitlelere ulaşabilen ve kullanıcıların sadakatini kazanmada aracı rol üstlenebilecek etkili kişiler üzerinden pazarlama anlamına geliyor.

 

Influencer Marketing’e Başlamadan Önce.

Influencer Marketing’in tam olarak kontrol edemediğiniz ve özgürlükler tanıdığınız bir alan. Bu sebeple Influencer’lar ile bağlantı kurmadan önce bir strateji oluşturmak ve hazırlayacağınız kampanyanın gelişim süreçlerini tüm detayları ile planlamak temel bir gerekliliktir.

Markanızla örtüşmeyen, hikayenizi yanlış aktaracak ve marka algınızı altüst edecek bir influencer ile çalışmak ummadığınız kadar ters bir etki yaratabilir. Tüketicilerinize ulaşım noktasında katkı sağlayacağını, entegrasyonu daha iyi hale getireceğini düşündüğünüz influencer’lar mevcut çalışmalarınızı da yerle bir edebilir.

Günümüzde çok önemli markaların bile, en temel nokta olan strateji ve planlama kısmını atladığı için marka değerini altüst ettiğini görüyoruz.

 

 

Neden Influencer Marketing?

Müşteri odaklılık ve iletişime katılım sağlama tüm zamanlardan çok daha değerli. Müşterilerinizle uzun süreli ve anlamlı ilişkiler kurmak artık başarının kilit noktası.

Bir markanın yansıttığı değer ve faydalar, potansiyel müşterilerinin değer ve ihtiyaçlarıyla örtüşmüyorsa bağ kurmak imkansızlaşıyor. Bu zorluğu aşmanın en etkili yolu bir marka hikayesine sahip olmaktan geçiyor. Gerçek hayatta yer edecek hikayenin ise müşterilere fayda, bilgi, deneyim sağlaması ve bir duygu vadetmesi gerekiyor. Hikayenizi güçlendirecek doğru seçilmiş influencer’lar ile tüm bu ihiyaçlara katkı sağlayabilirsiniz.

 

Influencer Marketing üzerinden gelişen tavsiyeler reklamlardan daha büyük bir etkiye sahip. Markalara güvenilirlik ve itibar oluşturmada ise yardımcı oluyor. Ad blocking tarafından da etkilenmiyor. Ayrıca, Influencer Marketing hedef kitleye ulaşmada maliyet açısından etkili bir yol ve SEO çalışmalarını da olumlu yönde etkiliyor. Diğer pazarlama kanallarına oranla iyi yatırım dönüşümü sağladığı gibi, paylaşımlarınızın erişimini de arttırıyor.

 

Influencer olarak tanımlanabilecek pek çok farklı insan var. Örneğin en iyi müşteriniz sizin en önemli Influencer’ınız ve markanızın savunucusu olabilir. Ama bazı zamanlar vardır ki markanızın tanıtımını yapmak için daha geniş kitlelere ulaşmanız gerekir.

Influencer Marketing, markanızı takipçilerine tanıtması için önemli bir kişi ile işbirliği yapmayı içerir. Eğer doğru bir şekilde kurgursanız Influencer Marketing sayesinde büyük başarı elde edebilir ve markanızın katlayarak büyümesini sağlayabilirsiniz.

 

Influencer Marketing’in en önemli faydası Startup’lardan büyük işletmelere kadar her boyutta şirket tarafından kullanılabilir olmasıdır.

Şimdi hazırsanız olmazsa olmazların en başında yer alan strateji kısmını şekillendirmeye başlayabiliriz.

Influencer Marketing Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

  1. Hedeflerinizi Belirleyin.

Yeni bir pazarlama kampanyasına başlamadan önce, kampanyanızın başarıya ulaşıp ulaşamadığını ölçebilmek için hedeflerinizi belirlemeniz önemlidir. Bu pazarlama kampanyasında Influencer’ınızdan neler bekliyorsunuz?

Örneğin bir etkinliğiniz ya da yeni ürününüzle ilgili farkındalığın artmasını, markanızla ilgili düşünce ve yorumlar almayı, web sitenizin tıklanma oranına katkı sağlamasını ya da sosyal medya takipçilerinizin çoğalmasını istiyor olabilirsiniz.

 

Influencer Marketing Kampanyası Nasıl Geliştirilir?

Belirli taktikler, kampanyanın türüne ve bütçenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterse de aşağıdaki 8 adım Influencer Marketing’de yaygın şekilde kullanılır.

  1. Kilit Influencer’ları Tanımlayın.

Gelişmiş bir marka, ürün ya da hizmetler için hali hazırda detaylı bir Influencer modeline kolayca ulaşılabilir. Bunu kontrol etmek için rakiplerinizin sosyal medyda kullandığı etiketlere ve etiketleri besleyen kullanıcılara dikkat edin. Destek için google’lamak da katkı sağlayacaktır. Yeni bir ürün ya da startup türü işletmelerin bu yapıyı sıfırdan geliştirmesi gerekir. Her durumda, manuel araştırma influencer’lar bulmanıza ve değerlendirmenize yardım edecektir.

yazının tamamını Fintechtime Dergisi Yaz sayısında okuyabilirsiniz.

.

“Fintechtime dergisi İlkbahar Sayısında neler vardı?” diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazımı da okumanızı öneririm.

 

 

Fintechtime Dergisi İlkbahar Sayısı Yayında

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir