Videolarınız İçin SEO Tavsiyeleri

Last updated on Haziran 23rd, 2017 at 06:12 pm

Videolarınız İçin SEO Tavsiyeleri almaya hazır mısınız?

Hem bireyler hem de işletmeler için videoların yükselişi malumunuz. Videolarınız İçin SEO Tavsiyeleri başlıklı yazımda, bu durumu şirketiniz – işletmeniz için nasıl avantaja çevirebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Bonus olarak “Google Videoları Nasıl Derecelendiriyor? Videolar Nasıl Optimize Edilir?“Sorularına da kısaca yanıt verdim. Detaylar için lütfen okumaya devam edin.

Videolarınız İçin SEO Tavsiyeleri

Videolar pazarlama dünyası için git gide daha da önemli bir hale gelmeye başladı.  Güçlü video pazarlama stratejilerine sahip olan şirketlerin diğerlerine nazaran daha önde olduğu, daha fazla kazandığı ve daha iyi bir marka farkındalığı yarattığı bilinen bir gerçek. Bu yazımda da bu durumu şirketiniz, işletmeniz için nasıl avantaja çevirebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Facebook, Twitter ve YouTube dikkatleri ürünlerinize çekmek için harika platformlar. Fakat kullanıcıların bu platformlarda sadece gezinmeleri birer müşteri haline gelme ihtimallerini azaltıyor. Video pazarlamasının faydalarını alabilmek için, hazırladığınız bu videoların aramalar için özel optimize edilmiş olması gerekiyor. Video SEO için hazırlanan birkaç adımı yerine getirerek, çok daha iyi bir video arama sonucu elde edebilir, videolu içeriklerinize çok daha fazla organik yani videoyu izlemek için açmış bir kitleyi yönlendirebilirsiniz.

 

Google Videoları Nasıl Derecelendiriyor?

Google, genel arama ve video aramalarında aynı derecelendirme faktörünü kullanıyor. Yani videolar da aynı yazılı içerikler gibi derecelendirmeye tabii tutuluyor. Eğer videolu içeriklerinizi yazılı içeriklerin olduğu şekilde optimize ederseniz, video arama sonuçlarınız daha verimli olacaktır. Şimdi bu verimi elde etmek için yapabileceğiniz beş hamleyi anlatacağım.

 

YouTube Kanalınızı Optimize Edin

Video İçeriğinizi Uyarlayın.

Aynı sayfa içerisinde hem video içeriği hem de o videonun transkriptinin bulunması iki kat fayda sağlar. Bunu yapmak video içeriğinizin Google aramalarında çok daha fazla öne çıkmasını sağlar. Video uyarlamaları, normal yazı bazlı içeriklerinizle aynı şekilde optimize edilebilir. Yani video içeriği paylaşırken videoda bulunanları yazılı içerik hazırlar gibi metin haline de getirip paylaşırsanız, buradan alabileceğiniz verim çok daha fazla olacaktır. Unutmayın ki sitenizi ya da sayfanızı ziyaret eden kişilerden bazıları okumayı tercih ederken bazıları video izlemeyi tercih edecektir.

Video Dosyanızın Meta Verisini Optimize Edin.

Normal arama sonuçlarında olduğu gibi, başlıklar ve açıklamalar da video aramalarında gözüküyor. Eğer başlık ve açıklamada bir şey yazmazsanız, Google aramalarda gözükmesi için bir şeyler bulacaktır. Fakat bu meta veriyi (verinin öğelerini tanımlayan bilgiler) optimize etmişseniz çok daha fazla izlenme sayısı alacak ve daha yüksek derecelendirme elde edeceksiniz. Google’ın Meta Veri Doğrulama sayfasında buradan ulaşabilirsiniz.

 

.

Videolar Nasıl Optimize Edilir?

Hazırladığınız video başlıkları ve açıklamaları şu şekilde olmalıdır:

·      Başlıklar bakanları tıklamaya cesaretlendirmek için ilgi çekici hale getirin.

·      Açıklamalar ve başlıklar hazırladığınız içerikle alakalı ve uygun hazırlayın.

·      Kullanıcıların niyetleri ile uyuşan anahtar kelimeleri kullanın.

·      Başlığınızı 55 karakter ya da daha az

·      Açıklama kısmında 155 karakteri geçmeyin.

Ayrıca Google aramalarda gözükmesi için videolardan bir küçük resim gösterir. Bu nedenle videonuz için doğru küçük resmi seçmek de aynı derecede önemlidir.

 

Şema Biçimlendirme Uygulayın.

Bazı kullanıcılar aramaları Google’ın video arama fonksiyonunu kullanarak idare edebilirken, birçoğu sadece Google’ın genel arama aracını kullanıyor. Hazırladığınız videoların arama sonuçları içerisinde ayakta kalıp öne çıkabilmesi için şema biçimlendirme uygulayın. Bu sayede genel arama sonuçları, video arama sonuçları ile aynı şekilde ortaya çıkacaktır. Bu yöntemi başlığa, açıklama kısmına ve küçük resme her bir video içeriğiniz için uyguladığınızda daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

 

Videolar İçin Bir Site-Haritası Sunun.

Her ne kadar Google kullanıcıları web sitenize eklediğiniz video içeriklere bir şekilde ulaşsalar da, site içerisindeki diğer videoları keşfetmelerini sağlamak için Google Search Console ile web sitenize bir site-haritası ekleyebilirsiniz. Video içerikleriniz için ya ayrı bir site-haritası oluşturun ya da mevcut site-haritasına video içeriklerinizi ekleyin. Oluşturduğunuz site haritasına eklenecek video içerikler başlık, açıklama kısmı, link, küçük resim gibi önemli ayrıntıları da içermesi daha iyi olacaktır.

 

Video Sonuçlarını Dolduracak Anahtar Kelimeleri Bulun.

Kullanıcıların belirli sorgular için videonuzu izleyip izlemediğini anlamanın en iyi yolu hedeflediğiniz anahtar kelime için arama yapmaktır. Eğer bir video sonucu arama sonuçlarının ilk sayfasında çıkarsa, bu durum kullanıcıların o arama için video içeriklerinden basitçe memnun olduğu anlamına geliyor. Örneğin Google’ın arama kısmına “Twitter tutorial” yani Twitter kullanım talimatları yazıp arattığımızda videolu bir YouTube içeriği üst sıralarda gözüküyor. Video içerikleri hazırlarken uygun anahtar kelimeleri kullanmak, Google aramalarında video içeriklerinizin daha rahat bulunmasına olanak sağlayacaktır.

Video Sıralamasında SEO Faktörü

Video içeriğinizin, arama sonuçlarında metin içeriğinizle aynı standartlarda tutulur-yüksek kalitede olması gerekir. Videoları optimize etmek yetmez, genel içerik kalitesi ve etkileşim faktörleri de önemlidir. İnsanlar videonuzun birkaç saniyesini izliyor ve ayrılıyorsa, katılım puanları düşecek ve Google, videonuzun sorguyla alakasız veya düşük kaliteli olduğunu tespit edecektir.

Video içeriğiniz, kullanıcıların niyetine hitap etmeli, izleyicilerinize değer katmalı ve yüksek bir üretim değerine sahip olmalıdır. Bunun için bir servet harcamanız gerekmez, videolarınızın görüntü kalitesinin iyi  – sesin net olması ve biraz düzenlenmesi gerektiği anlamına gelir.

Yüksek kaliteli – ilgi çekici videolar oluşturduktan sonra bunları sitenize – kanalınıza yükleyin, transkript ekleyin ve meta veriler, şema işaretleme ve site haritaları ile sonuçlarda gösterimi optimize edin. Bu görevleri tamamlamak, video pazarlama içeriğinizi daha görünür hale getirecek ve daha yüksek sıralama sonucu almanızı sağlayacaktır.

 

YouTube Hesabınızı Geliştirecek İpuçları” başlıklı yazım da çalışmalarınıza katkı sağlayabilir.

 

YouTube Hesabınızı Geliştirecek İpuçları

 

 

 

Geçen hafta MediaTrend için YouTube kanalınızdan daha fazla verim almanızı sağlayacak  “YouTube Kanalınız için Taktikler” konusunu ele almıştım. Gözünüzden kaçmasın.

http://mediatrend.mediamarkt.com.tr/youtube-kanaliniz-icin-taktikler/

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

  4Yorum

  1. Avatar e-vren ;)   •  

    Daha geçen gün “Acaba YouTube videoları için de tıpkı blog yazılarımız gibi seo çalışması yapılıyor mudur?” diye düşünürken hemen ertesinde senin bu yazın yayımlanınca şaşırmıştım Funda. Şimdi fırsat bulup okuyunca “yok artık, ne ayarlar varmış” dedim. Mesela Google Search Console, YouTube videoları için aklımından ucundan geçmezdi. Bir hafta sonu oturup bu yazında paylaştığın bilgiler rehberliğinde YouTube’a daha önce yüklediğim videolarımı tekrar elden geçireceğim 🙈

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Faydalı olduysa ne mutlu 😊 Katkın için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir