Yaratık Covenant Filmi

Yaratık Covenant Filmi için geri sayım sona erdi.

Uzun süredir merak ve heyecanla beklediğimiz Yaratık Covenant Filmi -Alien Covenant bu cuma vizyona giriyor. Filmle ilgili yorumum ve merak edilenler yazımda sizi bekliyor.

Yaratık Covenant Filmi

Malum Prometheus‘un üzerinden koskoca beş yıl geçti. Prometheus’a bayıldığımı, Alien’ın öyküsüne felsefik boyut kattığı için Scott’a hayranlığımın bir kat daha arttığını ifade etmeliyim. Prometheus’un devam filmi niteliğinde olan Yaratık Covenant filmini büyük bir beklenti ile izlemiştim.
Ridley Scott’un Prometheus filmi sonrası seriye  devam etmek yerine araya aldığı başka film projeleri nedeniyle gecikmeye uğrayan Alien Covenant, Prometheus keşif gezisi faciasının 10 yıl sonrasında geçen olayları konu alıyor.
Aynı zamanda bu yıl sonunda gösterime girecek olan Blade Runner 2049 filminin de yapımcısı olan Ridley Scott’un bizaat yönettiği Alien Covenant ile uzay-korku-bilim kurgu janrasına sıkı bir dönüş yaptığını söylemek mümkün.

 

Yaratık Covenant Filmi Konusu

Weyland şirketine ait olan kolonizasyon  gemisi Covenant, Origae-6 gezegenine doğru yol alırken beklenmedik bir kaza olur. Yakınlardaki bir yıldız ateşlemesi Covenant’ın enerji toplama yelkenlerini parçaladığında düzinelerce kayıba ve misyonun rotadan sapmasına sebep olmuştur.
Hayatta kalan mürettebat, rotasını değiştirmek zorunda kalır. Kısa bir süre içerisinde, bulutlarla kaplı dağları, havaya yükselen ağaçları olan, Origae-6’dan çok daha yakın ve potansiyel olarak yaşanılabilir bir cennet keşfederler. Ancak buldukları aslında beklenmedik aldatmacalarla dolu karanlık ve ölümcül bir dünyadır. Hayal gücünün ötesine geçen korkunç bir tehditle karşı karşı kalan ve savaş halindeki kaşifler zor bir kaçış girişiminde bulunmalıdır.
Olaylar gelişir.

Yaratık Covenant Filmi Oyuncuları

COVENANT’ın yıldızları, Michael Fassbender (Prometheus, 12 Yıllık Esaret), Katherine Waterston (Steve Jobs, Gizli Kusur), Billy Crudup (Şöhrete İlk Adım, Görevimiz Tehlike 3), Danny McBride (Üşütük Kafalar, Eastbound & Down) ve Demián Bichir. Film Ridley Scott (Marslı) tarafından yönetiliyor. Senaryo John Logan ve Dante Harper’a ve hikaye Jack Paglen ve Michael Green’e ait.

.

Covenant filmi hakkında spoiler vermeden bir şeyler yazmak oldukça zor. Film genel itibariyle bir Alien (Yaratık) hayranıysanız, beklentilerinize oldukça yanıt verecektir.
Filmde oyunculukların oldukça yeterli olduğunu, ancak Michael Fassbender‘in David/Walter ikilemesi şeklindeki rolleriyle bir adım öne çıktığını söylemek gerek.
Film genel olarak bir Alien filminde olması beklenen hayli kanlı ve rahatsız edici sahnelere sahip.
Genel olarak ekibin ulaştığı gezegen ve tasvirler ise son derece başarılı. Filmin hayli sürprizli olduğu da aklınızda olsun.
Filmin özellikle giriş sahnesinde diyaloglar, Weyland Yutani’nin ilginç robotları David ve Walter’ın hikayesinin yanı sıra, kusursuz organizmalar olarak tanımlanan Alien’lerin nasıl ortaya çıktığına dair ipuçlarının da yavaş yavaş gün ışığına çıktığı filmin müzikleri de oldukça etkileyici.
Özellikle ilk Alien (Yaratık) filmine göndermelerde bulunan ana tema müziği müthiş bir atmosfer yaratıyor.
Prometheus filmine de danışmanlık yapan Alien motifleri ve korku dolu dünyanın yaratıcısı H.R Giger’ın eserlerinden esinlenerek devam eden filmin sanat çalışmaları ayrıca takdire değer.
Bu filme gitmeden önce fragmanların yanı sıra, önceden yayınlanan 2 adet prolog’u da mutlaka izleyin. Filmin bütünü için önemli bir tamamlayıcı rol oluşturuyorlar.
Alien Covenant neredeyse 5 yıl kadar beklememize değmiş iyi ve olgun bir yaratık filmi olarak tanımlanabilir. Yaratıkların kökenlerini araştırırken insanların ve mükemmel ırk olan mühendislerin kusursuz organizma karşısında ne kadar çaresiz kaldığını izlemek heyecan verici.
Ridley Scott yeterince kasvetli bir ortam başarmayı yaratmış, filmin 2 saatlik azımsanmayacak süresine rağmen kısa kaldığını söylemek bile mümkün.
Bilim kurgu ve korku türlerini seviyorsanız, üstelik bir de Alien evrenine ilginiz varsa kesinlikle kaçırmamanız gereken bir film Yaratık Covenant.
Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Aşağıda Prometheus efsanesi ile ilgili yazdığım bir yazı var. İlginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Prometheus – Efsaneden Doğan Efsane!..

 

Yaratık Covenant Filmi Fragmanı

Yaratık Covenant Filmi Yorumu

Alien Covenant Filmi IMDB

Yaratık Covenant Filmi Yapım Notları

YARATIK: COVENANT’ın çekimleri, 2016’da Fox Stüdyoları Avustralya’da ve Yeni Zelanda’da Milford Sound’ta 74 günde tamamlandı.

Scott, prodüksiyon tasarımcısı Chris Seagers’ı, kendi vizyonunu gemi üzerinde uygulamakla görevlendirdi.
“Gemiler her zaman zordur,” diye ekliyor Scott. “Covenant, dağınık bir gemi değil, bilimsel bir misyon üzerinde olan öncü bir gemi. Başka bir gezegeni kolonileştirmek için insan ve ekipmanları naklediyor. Mantıksal olarak, bir kargo trenine benziyor – büyük bölümlü garajları ve altıgen bağlantıları olan üç bölümden oluşuyor. Her bölüm sütunların olduğu kısımlarla ayrılıyor ve tüm ekipmanların olduğu depolar bulunuyor.
Yapımın diğer bölümlerinde olduğu gibi, orijinal Yaratık’da önemli bir mihenk taşı olduğunu kanıtlandı. Covenant’ın iç kısmındaki klostrofobik hissi artırmak için, Seagers ve ekibi geminin tavanı alçak tuttu ve koridorlarını karanlıkta gizledi. Geminin köprüsünü işlevsel hale getirmek ve bunu aktörler için elle tutulur bir deneyim haline getirmek Scott için önemliydi. Bu amaçla, üretim tasarımı ekibi 1.500 devre kurdu, böylece her düğme ve kadran çalıştı.
“Fonksiyonel bir uzay gemisinde olduğumu hissettim,” diyor Fassbender. “Koridorlar, köprü ve uyku odası, tüm bu tasarım öğeleri çok detaylı ve gelişmişti. Bu, fantastik filmler veya yüksek konseptli aksiyon filmler için nadir bulunan bir şey. Genellikle bir sürü yeşil ekran kullanılır. Biz de yeşil ekran kullandık, ancak birçoğu keşfedilmek, dokunulmak ve etkileşime girmek için oradaydı ve buna bugünlerde gerçekten nadir rastlanıyor.”
Scott’ın gerçekçilik ve ölçek arzusu, özel efekt süpervizörü Neil Corbould’u heyecanlandıran bir unsurdu. “Ridley görsel açıdan bakıldığında çok ileri düzeyde bir yönetmen ve bu atmosferi seviyor,” diye açıklıyor Corbould. “Su damlalarında bile, damlacıklarının nerede olması ve ne kadar büyük olması gerektiği konusunda çok hassas. Her ufak detayın görünümüyle ilgili çok titiz ve fiziksel konuları sever, ki bu gerçekten müthiş önemlidir çünkü bu şekilde büyük oluşumun parçalarını üretmiş oluyoruz.
Gezegenin dış kısmındaki sahneler Milford Sound ve Fox Stüdyoları’nda çekildi. Scott’ın ortak görüntü yönetmeni Dariusz Wolski, “Milford Sound’taki gerçek havadan ilham aldık” diyor. “Çok bulutlu ve ışık yumuşak, bazen güneş doğar ama temelde, dramatik bulutların, bulutta görünen ve kaybolan dağların olduğu bir hava. Bunu arka planda birçok kez tekrarladık. Her şeyin gri renkli ve sisli olmasında ısrar ettik, sabit bir şafak veya alacakaranlık gibi.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir