Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi

Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi bu cuma vizyonda.

Gişe rekorları kıran üçlemenin son bölümünde, hem büyük bir yıkımı başlatan savaşı hem de Caesar’ın kendi en insani içgüdülerine karşı yaptığı savaştığı izliyoruz.

Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi ile ilgili merak edilenleri ve filmle ilgili yorumumu okumaya lütfen devam edin.

Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi

War of the Planet of the Apes

Maymun ve insan karşılaşmasında dünyanın kontrolünün hangi tarafın eline geçeceğini ve öfke ile kaynayan bir dünyayı izlemeye hazır mısınız?

Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi, vurucu bir final yapıyor ve serinin ilk iki filmini eksiksiz bir biçimde tamamlıyor.

Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi Konusu

Film şahane bir özetle açılıyor.

Bundan 15 yıl önce kontrolden çıkan deney yeni bir maymun medeniyetini dünyaya getirdi. Salgın tüm dünyayı sardı ve insanlar için ani ve etkili ölümler başladı. Koba isimli maymun, Ceaser’ı vurdu, insan ve maymun arasındaki ilk çarpışmayı başlattı. Kuzey yerleşkesinde hayatta kalan insanlar askeri üsse haber göndererek yardım talep etti. İnsanlar ve maymunlar arasındaki büyük savaş başladı. Koba öldü, artık nesli tükenmekte olan tür insan.

Kuzey yerleşkesine ulaşan askerler, ormanın içerisinde at üzerinde silahlı maymunları görür ve siper alırlar. Askerlerin yanında da köle gibi davrandıkları ve “eşek” diye seslendikleri bir goril ile rehber maymun bulunur. Askerler çatışmayı başlatır, maymunları öldürür ve bölgedeki siperi ateşe verir. Saldırı emriyle ortalık karışır, kan gölüne döner.

Derken karşı saldırı başlar, Ceaser (Andy Serkis) ve maymun ordusu oklarla insanlara saldırır, katliam bu defa ters tarafa döner. Çarpışma sürerken insanlar arasında telaş başlar ve Preacher (Gabriel Chavarria) Albay (Woody Harrelson) ile telsiz bağlantısı kurarak durumu anlatır. Kısa süre sonra çarpışmadan geriye sadece 4 insan kalır. 60’ın üzerinde kayıp veren maymunlar Ceaser’ın önünde eğilir. Ceaser ise Preacher’a savaşı Koba’nın başlattığını ancak artık maymunları korumak için savaştığını söyler ve Albay’a iletmesi için bir mesaj verir. “Orman maymunlara bırakılsın, insanlar geri dönmesin, kan dökülmesin.

Maymunlar ölülerini nehre bırakırken, Ceaser üzüntüyle Koba’yı hatırlar. Tam bu sırada oğlu Mavi Göz (Max Lloyd-Jones)  ile Rocket (Terry Notary) gelir ve maymunlar için güvenli bir yerleşim bölgesi bulduklarını söyler. Ceaser bu büyük yolculuk için güvenli bir kaçış planı düşünür. Aynı gece askerler maymunların sığınağına saldırır. Yıkım büyük olmuştur. Albay, Ceaser’ın ailesini öldürür. Ceaser öfke ve acıyla savrulur, büyük yolculuğu erkenden başlatır. Ancak maymunlara liderlik yapmaz, Albay’dan intikamını almak için tam aksi yöne doğru harekete geçer, olaylar gelişir.

Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi Oyuncuları

War of the Planet of the Apes

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti‘nden sonra tekrar seriye dönen Reeves, Ceaser’ın hikayesini etkili bir şekilde aktarıyor.

Film yalnızca savaşın içine değil aynı zamanda Caesar’ın kendi insani içgüdülerine karşı savaştığı psikolojik bölgeye de giriyor. Anlatımdaki küçük kopukluklar, duygu yoğunluklarının bir tık fazlalığı ve 2 gereksiz uzatılmış sahne dışında Reeves, Maymunlar Cehennemi serisini sevenler için zevkle izlenen bir yapım ortaya koymuş.

Andy Serkis’in görkemli performansı olan Caesar ve Weta Digital’in kusursuz görsel efektleriyle hayat buluyor. Bir düzine anahtar karakter de dahil olmak üzere her zamankinden daha fazla sayıda maymun bu yapımda seyirciyle buluşuyor.

Görüntü yönetmeni Michael Seresin tarafından 65 mm’de çekilen ve oscar kazanan Michael Giacchino tarafından heyecanlandırıcı bir skora getirilen film ilk kez engebeli, donmuş dağlar ve kar dünyasında çekilmiş.

Maymunlar Cehennemi: Savaş, bir uygarlığı şekillendiren değerleri araştırdığı için seriyi efsanevi inançların yeni alemlerine itiyor. Seriye geri dönen Karin Konoval, Caesar’ın güvenilir danışmanı Maurice olarak; Terry Noter, Caesar’ın sağ kolu olarak ; Judy Greer, Caesar’ın eşi  Cornelia olarak ve Toby Kebbell da, Koba olarak karşımıza çıkıyor.

İki kez Oscar adayı olan ve yalnızca kıyamet yanlısı bir savaşın insanoğlunu kurtarabileceğine inanan, kendilerine Alpha Omega adını veren birliğin Hitlervari, küstah ve acımasız albay rolünde Woody Harrelson’ı izliyoruz.

Maymunlara duygu ve mizah getiren, yalnız şempanze Bad Ape rolünde Steve Zahn’ı izliyoruz. Filmin en keyifli karakterini Zahn kusursuz canlandırmış. Ceaser ile yarışır performansı takdire değer. Aşağıda bu performanslarından 🐒 birini izleyebileceğiniz harika bir sahne var 👇🏻

Maymunlar ve insanlık arasında beklenmedik bir bağlantı haline gelen Nova rolünde Amiah Miller’ı, endişeli beyaz bir goril olan Winter rolünde Aleks Paunovic’i; Caesar’ın Gorilla teğmeni ve Nova ile bağ kuran Luca rolünde Michael Adamthwaite’i izliyoruz. Albay’ın “eşek”i olarak çalışan Rex rolünü ise Ty Olsson canlandırıyor.

140 dakika süreli Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi, diğer iki filmle tam bir bağ kurarak etkili finalini yapıyor. Ceaser’ın her ne kadar barışı savunsa da bir trajediye yol açan intikam duygusunu öğrenmesi içimize işliyor. Filmin ilk 40 dakikası soluksuz izleniyor ancak tempo neredeyse hiç düşmüyor. Nova ile birlikte çözülmeye başlayan gizem, kusursuz renk paleti ve görüntülere harika müzikler eşlik ediyor.

Ben bu defa Ceaser’ı fena halde Laurence Fishburne’a benzettim. Ceaser, unutulmaz bir karakter olarak belleklerimize iyice kazındı. “Apes together strong” dedikten sonra alt dudağını yukarı doğru yükseltmesini, meydan okuyan görmüş geçirmiş bakışlarını hep hatırlayacağız.

Bu arada filmi 3D izledim ancak siz 3D izlemeseniz de bir kaybınız olmaz 😎

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🎬

Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi Fragmanı

War of the Planet of the Apes

 

Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi Yorumu

War of the Planet of the Apes

Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi (IMDB)

  2Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir