Instagram Hesabınız için Taze Fikirler

Instagram hesabınız için taze fikirler edinmeye ne dersiniz?

Instagram hesabınıza yenilik katacak, etkileşimini arttıracak güncel ve taze fikirler yazımda size bekliyor.

 

Günümüzde neredeyse her türden işletme Instagram’da yer alıyor. Bunun en büyüğünden en küçüğüne temel bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Instagram’ın tüm özelliklerini kullanarak rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz. Sizin için bu özellikleri detaylandırdım, örnekleri ile sıraladım. İşte Instagram hesabınız için taze fikirler.

 

Instagram Hesabınız için Taze Fikirler

Instagram’ı doğru kullanıp markanızı ve hesabınızı daha iyi yerlere taşımanıza katkı sağlayacak taze fikir rehberine gelin birlikte bakalım.

 

Instagram Fikirleri: Fotoğraflar

Instagram’daki en popüler içerik türü basit bir fotoğraf. Zaten birkaç yıl önce Instagram’ın kurulmasını sağlayan fikir de buydu. Fotoğrafları harika yapan şey ise işletmeler için kolayca oluşturuluyor olmaları ve kitlelerin kolayca görmesinin mümkün olmasıdır.

Demek istediğim Instagram’da fotoğraflara birkaç düzenleme yapmak, sosyal medya yönetimi açısından çok fazla zaman alan bir şey değil. Takipçiler için de bu fotoğrafları kaydırarak bir çırpıda görmek son derece kolay.

 

 

Fotoğraflar İçin En İyi Yöntemler

Instagram üzerinden paylaştığınız her fotoğraf yüksek kaliteli olmalıdır. Instagram üzerinden işinizi kurmak istiyorsanız bunun hem bir içerik stratejisi hem de marka bilinci gerektirdiğini bilmelisiniz.

Web sitenizde de yaptığınız gibi Instagram akışınız, işinizin gerçek bir temsilidir, yani onun olabildiğince profesyonel görünmesi gerekiyor. Size bu konuda birkaç ipucu vermek isterim:

Işık her şeydir: Özellikle ürünlerinizi göstermeniz gerektiği zaman ışığı doğru kullanmak size çok büyük fayda sağlayacaktır. Işık ayarını doğru yapıp ürünü ön plana çıkarabilirseniz, Instagram’a yüklediğiniz fotoğrafla arzu ettiğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı odaklayın: Instagram’da “blur” fotoğraf devri geçeli çok oldu. Zaman “netlik” zamanı. Bu yüzden fotoğraflarınızı odaklayın.

Temel yapıya hakim olun: Fotoğraf teknikleri konusunda öğrenmeniz gereken çok şey olabilir ama her şeyi öğrenmeniz de gerekmiyor. Çekimlerinizi nasıl şekillendireceğiniz konusunda pek fikriniz yoksa diğer sayfalardan ilham alın, sevdiğiniz sayfaları analiz edin.

İyi bir kamera kullanın: Eğer bir DSLR’ınız yoksa modern bir akıllı telefonun kamerası çekimler için işinizi görebilir.

 

Instagram paylaşımlarınızda kullanacağınız fotoğraflar için ek bir uygulamaya ihtiyaç duyarsanız aşağıdaki yazıma göz atmanızı öneririm.

 

Instagram Deneyiminizi Eşsiz Kılacak 10 Uygulama

  

Instagram hesabınız için taze fikirlerden bir diğeri aşağıda.

Instagram Fikirleri: Videolar

Instagram, 15 saniyelik kısa kliplerin yayınlanmasına izin verdikten kısa bir süre sonra videolara da yer vermeye başlamıştı. Kullanıcıların daha yaratıcı olmasının önünü açan Instagram, video uzunluğu sınırını 1 dakikaya yükseltti.

Videolar, fotoğraflara nazaran bir miktar daha çok çaba gerektirebilir ama bu çabaya değer. Çünkü videolar ile fotoğraflarda aldığınız etkileşimden daha fazlasını elde etmek mümkün. Diğer taraftan potansiyel müşterilerinizin sınıfta, otobüste, iş yerinde bu videoları izlemesi bazen pek mümkün olmuyor.

Videolar İçin En İyi Yöntemler

Fotoğraflarda olduğu gibi videolarınızın da mükemmel görünmesini istersiniz. Videolar daha az cilalı içerikler olsa da bu konuda da asgari standartlar bulunuyor ve bunlara uymak gerekiyor. İşte birkaç ipucu:

Kamerayı sabit tutun: Dünya üzerinde sallanan bir video görüntüsünden daha kötü diyebileceğimiz pek fazla şey yoktur. Hem izlemek zordur hem bazen mide bulandırır. En akıllı telefonların optik sabitleyicileri olsa bile en mantıklı yöntem tripod kullanmak olacaktır.

Altyazı ekleyin: Videonuzda diyalog ya da seslendirme bulunuyorsa altyazı eklemelisiniz. İş yerinde, otobüste ya da videoyu sesli olarak dinleyemeyecek başka ortamda olan kullanıcılar için en iyi yöntem budur.

Uzunluğu en aza indirin: Instagram’ın 60 saniyeye kadar müsaade ediyor olması bu süreyi sonuna kadar sömüreceğimiz anlamına gelmiyor. Mesajı olabildiğince kısa sürede vererek insanların videoyu sonuna kadar izlemesini daha kolay sağlamış olursunuz.

Harekete geçirici bir mesaj ekleyin: Seyircinize harekete geçirici bir çağrı yaparak onları istediğiniz şeye yönlendirmenizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

 

 

Instagram Fikirleri: Carousel

Instagram’ın en yeni içerik türlerinden biri de Carousel.

Carousel, hem fotoğraf hem de video olmasına imkan tanımak üzere tek bir gönderide birden fazla medya bulunmasını sağlar.

Ancak hala fotoğraf ya da videolar gibi popülarite elde edemedi. Bir gönderi içerisinde birden çok fotoğraf ve video paylaşabilmek sahip olunası güzel bir özellik. Şimdi aşağıda bazı Carousel fikirlerinden bahsedeceğim ve bu gönderi türünden en iyi nasıl yararlanılacağını anlatmaya çalışacağım.

Carousel İçin En İyi Yöntemler

Bir hikaye anlatın: Carousel’in paneli fotoğraflarınızı ve videolarınızı bir hikaye anlatmaya elverişli şekilde sıralamanıza izin veriyor. Bunu yaratıcı şekilde yapmak tamamen sizin elinizde.

Carousel’i faydalı şekilde kullanmanın diğer yollarından biri de kolaj ya da panorama oluşturmaktır. Ayrıca ürün fotoğraflarınız için carousel’i kullanarak farklı özellikleri daha yaratıcı tanıtmanız da mümkün.

 

Güncel Instagram Yöntemleri:

  • Her pazarlama stratejisi gibi sosyal medya da zaman alan bir iş. Zamandan tasarruf etmek için ek uygulamalar gönderilerinizi zamanlayabilir ve bugün yapacağınız bir ayarla ilgili gönderiyi bir hafta sonra yayınlanmak üzere ayarlayabilirsiniz.
  • Hashtagler Instagram’da yeni kullanıcılara ve potansiyel müşterilere ulaşmak için en büyük yollardan birisidir. İçeriğinizle alakalı hashtagleri gönderiye ekleyip etkileşim sayınızı artırabilirsiniz.
  • Instagram yarışmaları düzenleyerek de sayfanızda büyük bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Neden mi? Çok basit, yarışmalar sayesinde içeriğiniz daha çok paylaşılır, etkileşim sayısı artar ve bu da sayfanıza olumlu şekilde yansır.

 

Instagram için Doğru Hashtag Kullanımı

 

 

Instagram hesabınız için taze fikirlerden bir diğeri aşağıda.

Instagram Fikirleri: Instagram Hikayeler

Instagram platformunun diğer bir boyutu ise “Hikayeler” özelliğidir. Snapchat’in aynı isimli özelliğine benzese de benim şahsi kanaatim Instagram Hikayeler’inin pazarlama aracı olarak daha güçlü olduğu yönünde. Çünkü Snapchat’te bulunan daha fazla sayıdaki gizlilik ayarı, pazarlama açısından daha çok potansiyel müşterilere erişilmesinin önüne geçiyor.

Instagram Hikayeler İçin En İyi Yöntemler

İşletmeniz için Instagram hesabını aktif edin: Instagram’da bir işletme hesabına sahip olmak oldukça önemlidir, çünkü bu sayede hikayenizde ürünlerinizi tanıtırken bir yandan da web sitenize ya da e-ticaret sitenize bağlantı vermeniz mümkün olur.

Sık güncelleyin: Instagram’ın algoritması çözülmek için biraz daha zor olsa da genelde etkileşime girdiğiniz ya da en son güncellenen hesaplar öncelikli olarak gösterilir. Sonuç olarak takipçilerinize daha çok ulaşabilmek için hikayelerinizi daha sık güncelleyebilirsiniz.

İçeriklerinizi çok cilalamayın: Normal gönderilerin aksine hikayelerde yer alan içerikler için mükemmel olmaları çok önemli değildir.

Hikayelerinizde Geotag kullanın: Bir perakende satış yeriniz varsa hikayenizde geo-tag özelliğini kullanın. Bu durum yerel kitle edinmenizi kolaylaştırır.

Kupon verin: Hikayenizde kuponlar vererek satış yapabilirsiniz. Bir CTA ekleyin (“%30 indirim almak için kaydırın” gibi) ve ürün sayfanıza bağlantı verin. Bu sayede sosyal medya satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

Instagram Fikirleri: Fotoğraf Uygulamaları

Şimdi sizlerle kendi kullandığım birkaç favori Instagram uygulamamı paylaşacağım. Bu araçlar Instagram gönderilerinizi olabildiğince mükemmel göstermenize yardımcı olur.

Facetune

Facetune oldukça faydalı araçlardan bir tanesi. Instagram’da kişi fotoğraflarını düzenlemek ve onları daha çekici hale getirmek için üretilmiş olmasına rağmen manzara ve ürün fotoğraflarını düzenlemek için de oldukça iyi bir çözüm sunuyor. “Whiten” fonksiyonu fotoğraflarınızın belirli bir bölümüne odaklanmayı sağlıyor. Ücretsiz bir uygulama olmasa da yeterli bütçeniz varsa denemenizde yarar görüyorum.

Snapseed

Benim genel fotoğraf düzenleme uygulama konusundaki tercihim Snapseed’tir. Kontrast, parlaklık, renk sıcaklığı gibi basit değişiklikler yapmam gerektiği zaman Snapseed’i kullanıyorum. Güzel bir arayüze sahip olmasının yanı sıra oldukça güçlü araçlar da barındırıyor.

Çabuk ve kolay kullanıma sahip olduğu için görsellerimi Instagram’a yüklemeden önce Snapseed’i kullanıyorum. Snapseed ücretsiz ve kullanımı çok basit.

VSCO

VSCO ise daha detaylı düzenlemeler ve filtreler için kullanabileceğiniz bir araç.

 

Instagram için 21 Yeni Uygulama

 

Instagram fotoğrafları ve içerikleri için hazırladığım bu rehber artık elinizin altında.

Umuyorum ki bu rehber, Instagram pazarlaması konusunda size fikir verecektir.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

  1. Pingback: İçerik Pazarlama Üzerine Tavsiyeler - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir