Instagram için Doğru Hashtag Kullanımı

Instagram kullanıcıları için diyez # işareti ile ifade edilen hashtag’leri (etiketleri) kullanmak çok önemli.

Paylaşımlarımızı anlamlandırmak ve kategorize etmek için doğru şekilde eklediğimiz tek bir hashtag bile, size daha fazla etkileşim ve erişim için fırsat sağlar.

 

Instagram’da hashtag kullanmak neden önemli

Instagram içerikler üzerinden tarama yapma konusunda kendini geliştirdi. Hashtagler sayesinde o anda yakınımızda ve dünya çapında neler olduğunu gerçek zamanlı olarak görebiliyoruz.

İlk zamanlar paylaşımların bol olduğu, bildik hashtagleri kullanmak daha fazla erişim sağlıyordu. Günümüzde ise içeriğinize – paylaşımınıza daha uygun ve alakalı hashtagler belirleyerek etkileşim ve beğeninizi arttırabilirsiniz.

 

hashtag_fotograflari3

 

Doğru hashtag nasıl seçilir

Örneğin bildik bir markanın ürünü ile ilgili paylaşım yapmadan önce o markanın instagram hesabına bakıp – kullandığı hashtag varsa bunun üzerinden ilerlemeniz, fotoğrafınızın konuyla ilgili daha fazla insana ulaşmasını sağlar. Paylaşımınızın daha anlamlı ve kalıcı olmasını istiyorsanız temel olarak bu yöntemi deneyebilirsiniz. Mekan, ürün, duygu, kitap, film, sergi… türü ne olursa olsun paylaşımınızın bağlı olduğu ve ilgi gördüğü bir hashtag mutlaka vardır.

 

Hashtag nasıl eklenir

Instagram bir süre önce emojileri de etiketlenebilir hale getirdi. Tıpkı hashtag kullanımının yaygınlaşması gibi, emojiler de Instagram öncülüğünde daha fazla kullanılmaya başlayacak.

Görselinize hashtag eklemek için klavyenizden diyez # tuşuna basıp, metninizi girmeniz yeterli. Birden fazla hashtag kullanacaksanız boşluk bırakmak zorunda değilsiniz ancak bırakırsanız daha iyi bir görüntü sağlarsınız.

Diyez işareti koyduğunuz her kelime bundan sonra herkesin ulaşabileceği kütüphaneye dahil olur ve erişilebilir hale gelir. Herkese açık bir içerik olması için hesabınızın da gizli olmaması gerekir.

 

hashtag_fotograflari4

 

Hashtag kullanmanın faydaları nelerdir

Hashtag sadece daha fazla beğeni almanızı, yeni arkadaşlıklar kurmanızı ve etkileşim almanızı sağlamaz. Kayıp giden ekranlarda başkalarının da dahil olabileceği, erişilebilecek bir harita bırakır. Böylece başkalarına ilham verebilir, ilham alabilir ve görsel Instagram kütüphanesini paylaşım açısından daha da zenginleştire bilisiniz.

Örneğin : Nasıl ki bir restorana gittiğimizde bir miktar bahşiş bırakıyorsak, mekan hakkında paylaşacağımız bir görsel ve yorum da verdiğimiz bahşiş kadar önem taşır. Ben bu şekilde hareket edip, gittiğim mekanları paylaşmaya çalışıyor ve o mekana dair oluşturulan kütüphaneye bir katkı sağlıyorum. Böylelikle hem kendim için kalıcı bir harita oluşturuyor, hem de daha fazla insanın bu mekandan haberdar olmasını sağlıyorum. Benim yaklaşımım bu yönde.

Ayrıca hashtag kullanarak sınırları ortadan kaldırabilirsiniz. Herkesle arkadaşlık kuramazsınız oysa her hashtage dahil olabilirsiniz. İlgi alanlarınıza – hobilerinize uygun bir çevre edinmek sizi de mutlaka geliştirecektir.

 

 

Doğru hashtag nasıl bulunur

Bu konuda oldukça detaylı bir yazı yazdım ve doğru hashtagleri bulabileceğiniz uygulamalara da yer verdim. Hashtag Dünyası isimli yazımda, doğru hashtag kullanımına dair ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz.

 

hashtag_fotograflari2

 

En fazla kaç hashtag kullanabilirim

Bir paylaşımda en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz. 30 hashtag’i bir arada kullanmak paylaşımınızı çok fazla insana ulaştırabilir, öte yandan sizi ilgi meraklısı olarakta gösterebilir. Bu sebeple evrensel bir değer olan 5 hashtag’den fazla kullanmamanız paylaşımınızı daha cazip kılar.

Mesleki amaçlı kullanacaksanız 5 hashtag’i bir cümle içinde kullanıp, yorum olarak kalan 25 hashtag’i görselinizin altında paylaşabilirsiniz. Bu yöntem daha fazla beğeni almanız konusunda size itici bir güç sağlar ve bir süre sonra yorum olarak eklediğiniz hashtagleri silerek paylaşımınızı olması gereken haline getirebilirsiniz.

 

hashtag_fotograflari5

 

Instagram fenomeni nasıl olurum

Bu konuda erken kalkan yol alıyor. Üstelik günümüzde Instagram fenomeni olmak ciddi bir kazanç kapısı. Bu konuda tek bir alanda paylaşım yapmak, kendi özgün tarzını oluşturmak her zaman geçerli bir değer.

Elbette kullanılan dilin düzgün ve samimi oluşu, düzenli paylaşım yapmak ve istikrarlı olmak da önemli faktörlerin başında geliyor. Örneğin gezme, yeme – içme, yemek tarifleri, moda ve kozmetik her zaman ilgi görür. Yeni başlayacaksanız bu alanlardan birini seçmeniz sizi daha çabuk ilerletir.

 

En popüler hashtag hangisi

En popüler hashtag ülke ve dünya gündemine göre değişkenlik gösterir. İnternetin ortak dili olan İngilizce, hashtaglerin kullanımı için de önem taşır. Bu nedenle en popüler hashtagler İngilizcedir.

Şu an hangi hashtagin daha yoğun ilgi gördüğünü öğrenmek için Iconosquare’i kullanabilirsiniz. Uygulama üzerinden paylaşımınızla ilgili bir arama yaparak, bu alanda kullanılan hashtagleri ve yoğunluklarını görebilirsiniz.

Örneğin : Kitapla ilgili bir paylaşım yapacaksanız Iconosquare üzerinden book veya kitap dediğinizde ilgili hashtagler ve paylaşılan görseller ekranınıza gelir ve o hashtag’i kullanarak fotoğrafınızın daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

hashtag_fotograflari1

Doğru Hashtag için hangi uygulamaları kullanmalıyım

Aşağıda hashtag konusunda fayda sağlayacak örnek olarak verdiğim uygulamalar var. İsimlerinin üzerine tıklayarak bu uygulamaları kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Iconosquare

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi bu uygulama ile paylaşımınız için en doğru hashtag’e ulaşabilirsiniz.

Iconosquare’i Instagram hesabınızla bağlanarak ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

 

Tagboard

Instagramın dışında da hashtaglerin hangi yoğunlukta kullanıldığını öğrenmek için tagboard’u kullanabilirsiniz. Tagboard twitter, facebook, flickr, vine ve instagram’da kullanılan hashtaglerin popülerlik oranlarını gösterir.

Tagboard’a twitter, facebook veya Instagram hesabınız ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

 

 

Gramfeed

Bu uygulama, kullanmayı düşündüğünüz hashtagin ve onunla ilişkilendirilebilecek hashtaglerin üzerinden paylaşılan en son fotoğrafı veya videoyu gösterir. Bu size şunu sağlar, kimse fotoğrafını paylaştığı anda diğerlerinin arasında kaybolmasını istemez. Oysa zamanlamayı iyi ayarlarsanız en azından bir süre görünebilirliğinizin etkisini ve süresini uzatabilirsiniz. Bu sebeple gramfeed üzerinden akışa bakarak daha az yoğunluğun olduğu bir zaman dilimini seçebilirsiniz.

Kullanmak için; adres satırına gramfeed yazın, enter tuşuna basın ve paylaşımınızla ilgili hashtag’i “enter keyword” kısmına yazıp ekranınıza gelen fotoğraflara ve paylaşım anlarına gözatın. Ekran çok hızlı ilerliyorsa paylaşım için uygun bir zaman diliminde değilsinizdir.

 

 

Hashatit

Bu uygulamayı blog yazarları için öneriyorum. Eğer bir hashtagi blogunuza yerleştirmek istiyorsanız Hashatit’i kullanabilirsiniz. Hashatit size ilgili hashtag’i blogunuzda kullanabilmeniz için bir embed kodu sağlar.

 

Son olarak hashtag’in tarihçesinden bahsedip yazımı sonlandırıyorum 🙂

 

Hashtag

 

Hashtag’in Tarihçesi

Hashtag aslında twitter üzerinde (friendfeed zamanında #yay olarak kullanırdık) başlayan bir etiketleme yöntemi.

 

ilk_hashtag

 

İlk hashtag 23 Ağustos 2007 yılında @chrismessina tarafından “Twitter’da gruplar oluşturmak için kullansak nasıl olur” fikriyle start aldı. Dolayısıyla öneri niteliğinde bile olsa kullanılan ilk hashtag #barcamp.

 

ilk_hashtag1

 

İşlevselliğini ise Ekim 2007 yılında California orman yangınlarında durum bildirimi için kullanılan #sandiegofire hashtagi ile kazandı ve erişimi konusunda sunduğu kolaylık sebebiyle önemi daha fazla anlaşıldı.

 

Eylül 2013’de Google ve Temmuz 2013’de Facebook hashtaglere sistemlerinde destek vermeye başladı. Facebook’dan uzun süre verim alamadık ve hashtag altında paylaşılanlara sistemli bir şekilde ulaşamadık. Günümüzde ise hashtagler erişilebilir ve işlevsel bir halde kullanılabiliyor.

Hashtaglerin şahlanışı ise Ocak 2011’de Instagram üzerinden kullanıma başlamasıyla oldu. Adeta paylaşımların tipik özelliği haline gelen bu etiketler, kullanım açısından diğer sosyal mecralarda da önemini ve etkisini arttırdı.

 

hashtag_fotograflari0

 

Hashtagler dün önemliydi, bugün önemli, yarın da önemli olmaya devam edecek. Bu minik etiketler olmasa ekranımızda kayıp giden paylaşımları birbirine bağlayamaz – büyük ve anlamsız bir karmaşanın içerisinde kalakalırdık. Sosyal medya nasıl bizi bir arada tutuyorsa ,hashtagler de bir düzen içerisinde bilgiyi birleştirmeyi ve anlamlı hale getirmeyi sağlıyor. Yani bir ihtiyaca cevap veriyor. Böylece bu bilgiye dahil olup – şekillenmesine katkı sağlayabiliyoruz. Bu yapıyı anlayıp, faydalı bir şekilde kullanabilirsek deymeyin keyfimize 🙂

 

Tüm bu okuduklarınıza rağmen,

Görsel paylaşımlarınızın altına sadece

#bu#gün#harika#bir#gün#geçirdim#çocuklar#dondurma#bile#yedi derseniz ve bunun bir Instagram tarzı paylaşım olduğunu düşünürseniz yanılırsınız.

 

Her konuda birbirimizden öğrenebileceğimiz, öğretebileceğimiz çok şey var.

 

Bu sebeple;

Bugün harika bir gün geçirdim, çocuklar dondurma bile yedi 🙂 deyip altına

#dondurma #çocuklar #istanbul gibi bir hashtag grubu koyarsanız bilginin erişilebilirliğine bir katkı sağlarsınız. Paylaşımınızı görenlerde sizden birşeyler öğrenip, duygunuza ortak olabilirler.

 

Tüm bunlar umrumda değil diyorsanız elbette siz de haklısınız. Amacım asla sizi yermek değil, daha fazlasını isteyenler ve merak edenler için minik de olsa bir ışık tutmak.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

  8Yorum

 1. Avatar birgül   •  

  Merhaba
  Seviyorum sizin bilgilerinizi. Yalın ve öğrenilebilir. Teşekkürler sevgiler.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Çok teşekkürler 🙂 Motivasyon kaynağımsınız.

 2. Avatar @medslan   •  

  Başarılı

 3. Avatar Esra Takım   •  

  Cok tesekkurler verdiginiz degerli bilgiler icin 💖

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Rica ederim Esra Hanımcım ❤️ sevgiler.

 4. Avatar merve   •  

  güzel yazı, elinize sağlık

 5. Pingback: Twitter mı & Instagram mı? - Fundalina

 6. Avatar Özcan   •  

  Teşekkürler çok değerli bilgilere ulaştım. Eksiğimi tamamladım. Elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir