Instagram Hikayelerini Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Instagram Hikayeleri ile yakınlaşmaya ne dersiniz?

Instagram kullanıcıları Instagram Stories’i – Instagram Hikayeleri yaratıcı bir şekilde kullanmaya başladı. Pek bir işletme olarak Instagram Stories – Instagram Hikayelerini pazarlama çalışmalarınıza eklemeye ne dersiniz?

Yazımda çalışmalarınıza değer katacak Instagram Hikayelerini Kullanmanın 4 Farklı Yolunu bulabilirsiniz.

 

Son zamanlarda işletmelerin Instagram Hikayelerini nasıl kullandığını merak ediyor musunuz?

Yakın zamanda sizlerle “Instagram Stories Hakkında Bilmeniz Gerekenler” adı altında biraz yazı paylaşmıştım.

 

 

Instagram Stories Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Instagram Stories’in kullanımı ile ilgili sorulardan hareketle bu yazıyı yazmaya karar verdim. Şimdiden bu bilgilerin işletmeniz ve kişisel hesabınız için fayda getirmesini dilerim…
Hazırsanız başlayalım 🙂

 

 

Instagram Hikayeleri 

Facebook, Instagram Hikayelerini günde 150 milyonun üzerinde insanın kullandığını ve her beş hikayeden birinin izleyicilerden direkt mesaj aldığını resmi olarak açıkladı.

Instagram ise, önümüzdeki aylardan itibaren Instagram Hikayeleri özelliğini daha da geliştirmek için işletmelerin müşterileriyle bağlantı kurmasına ve etkileşimlerini arttırmasına sağlamasına yardımcı olacak iki yeni aracı hizmete sunmaya hazırlanıyor. Bunlar “Hikaye İstatistikleri” ve “Instagram Hikayeleri içerisinde yer alacak tam ekran reklam hizmeti”.

Tüm bu geliştirmeler kullanıcı ve markaların ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor – hayata geçiyor. Bu açıdan taleplere en hızlı geri dönüş sağlayan sosyal mecra Instagram.

Instagram kullanıcılarının %70’i işletmeleri takip etmekten geri kalmıyor ve Instagram Hikayeleri üzerinden en çok izlenen hikayelerin üçte birini işletmelerin paylaşımları oluşturuyor. Bu hikayelerin %70’inde ses bulunurken, %25’inde Boomerang görüntüleri paylaşılıyor.

Instagram Hikayeleri, müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize, her zaman tek bir görüntünün sağlayabileceğinden daha fazla mesaj verir. 

 

Instagram Hikaye İstatistikleri

Global olarak kullanıma sunulacak Instagram Hikaye İstatistikleri sayesinde Instagram’da işletme profili bulunan işletmeler, paylaştıkları her hikaye için erişim, etkileşim, yanıtlar ve görüntülenme rakamları gibi verileri görüntüleyebilecek. Bu istatistikleri görüntüleyerek, hedef kitlelerine daha uygun, onlar için daha anlamlı içerikler oluşturabilecek.

Instagram Hikayeleri Reklamları

Instagram, Instagram Hikayeleri içerisinde tam ekran reklamları da test etmeye başlayacak. Hedefleme, erişim ve ölçümleme gibi özelliklere sahip olacak bu reklamlar üzerinden kullanıcıların ilgi alanlarına uygun içerikler oluşturulabilecek.

Instagram Hikayelerini Neden Kullanmalısınız?

Instagram Hikayeleri, Snapchat’teki yapıya benzemesine rağmen çok daha işlevsel kullanılmaya başlandı. Hikayeler, konumlandırma olarak ana Instagram özet akışından farklı ve sabit bir şekilde izlemeye alınabiliyor. Üstelik yayın ömrü sadece 24 saat süren bu fotoğraf, video ve çizimler özel filtrelerle zenginleştirilebiliyor.

Öte yandan Instagram hikayelerini, daha cesur ve yalın bir platform olan Snapchat gibi düşünmemeniz lazım. Eğer bir marka değilseniz hikayelerinizde kişisel olmamaya özen göstermelisiniz.
Instagram hikayelerinizi çizimler ve filtrelerle zengin hale de getirebilirsiniz. Bu özelliğin gücünü tam olarak kullanmak için, hikayelerinizin markanızı – hesabınızı geliştirdiğinden, katkı vereceğinden emin olmalısınız.
Hikayeleri en uygun zamanda ve düzenli şekilde yüklemeniz ise sizin için en iyisi. Çünkü hikayelerinizi sadece 24 saat süreyle görünür kılabilirsiniz. Ayrıca son gelen güncelleme ile birlikte yayınladığınız hikayelerin sayısı ne kadar çok olursa, kullanıcıların Instagram özet akışında görünme olasılığınızın o kadar yüksek olduğunu hatırlatmak isterim. Böylece çok fazla kişiyi takip eden kullanıcılarınız için bir öncelik yaratabilirsiniz.

Şimdi gelin işletmeniz için Instagram Hikayelerini Kullanmanın 4 Farklı Yolunu birlikte görelim…

 

 

Instagram Hikayelerini Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Özel Teklifler Sunun

Instagram hikayelerindeki benzersiz niteliklerle birleştirildiğinde özel teklifler ekstra iddialı gibi görünebilir. işletmenizin özel tekliflerini yaymak için hikayeler bölümünü kullanırsanız, teklifleriniz ve marka bilinirliği çabalarınızdan daha iyi bir sonuç alırsınız.
Özel Teklif 1)

Hikayeler yoluyla teklifler sunmanın bir yolu, kullanıcılarınızı fiziksel bir bağlantıya yönlendirme şansını bulmanızdan kaynaklanır.

Bunu denemek için; Instagram hikayesi olarak bir “kupon” yayınlayın ve teklifin 24 saatlik öykü periyodunun sonunda biteceğini belirtin. Bu kupon aracılığı ile, kullanıcılarınızı fiziksel bir bağlantıya yönlendirin ve özel teklifinizi nasıl kullanabileceklerini anlatın.
Instagram hikayelerinin zaman açısından kritik özelliği, müşterileriniz ve potansiyel satış talepleriniz için aciliyet duygusu yaratmasıdır. Dikkat çekmek burada çok daha olasıdır ve sonuç olarak vermek istediğiniz mesaj kullanıcılar tarafından dikkate alınır.
Başka bir avantajı ise, hikayenizi görüntüleyen ve paylaşımınız ile ilgilenen kullanıcılara  Instagram’ın Doğrudan Mesaj (DM) özelliği ile iletişim şansı bulmanızdır. Kullanıcılarınız DM’i tekliflerinizi talep etmek için kullanabilir.
Özel Teklif 2)

Kullanıcılardan özel bir mesajla Instagram hikayelerinizden birine hemen cevap vermelerini isteyin. Örneğin, “Bize hemen yanıt verin ve size bu sınırlı zamanda en özel teklifi verelim” diyebilirsiniz.
İletilerin kullanılması, etkileşim için bir başka dokunmatik nokta ve müşterilerin markanızla daha derin bir ilişki kurması için başka bir şans sunar.
Bu noktada müşterileriniz için değerli bir şey sunduğunuzdan emin olun. Düşük fiyatlı teklifler ve basit hediyeler ile giderseniz, kullanıcılar sizi ve markanızı pek umursamayabilir.

 

 

Yaratıcı Kimliğinizi Gösterin

Henüz tasarım aşamasındaki bir ürün veya yeni şekillenmeye başlamış bir fikir…
Yaratıcılığınıza şekillenecek ve bu tür bir hedefi olan farklı bakış açıları, izleyenlerinizle aranızda yeni bir güven seviyesi oluşturabilir. Üstelik hikayenizi etkileyici bir şekilde aktarmanız için yeni bir yol sunar.
Çalışmalarınızı hedef kitlenizle paylaşmak cazip olabilir ve markanızın gücünü ve onlar için hangi hizmetleri sağlayabildiğinizi gösterebilir.

İşinize ait Ham ve Kayıtdışı Bir Anı Paylaşın

Instagram öykülerinin sistemi kendisi geçici olabilir, ancak genel marka bilinirliği üzerindeki etkisi kalıcıdır.
İşinize gerçekçi ama yine de dokunaklı bir görünüm kazandıracak bu  parlatılmış hikayeler, markanızı mevcut müşterilere ve potansiyel satış fırsatlarına çevirmek için temel bir anahtardır.

Sahne arkası diye tabir edebileceğimiz bu özel görüntüleri paylaşmak, takipçilerinizin hem ilgisini hem de merakını canlı tutar.

Çalışmalarınızı Sürdürülebilir Kılın.

Instagram hikayelerine giriş yapmak, hesabınızı büyütmenin hızlı bir yoludur.
Hikayelerinizin 24 saatlik yayın periyotları doldukça, yeni hikayeler üreterek kullanıcılarınızın ilgisini canlı tutmayı ihmal etmeyin. Bu süreklilik, karşılıklı yarar sağlayan bir dengede tutulduğunda her iki tarafa katkı sağlayacaktır.

Instagram, yaklaşık 500 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip bir mecra. Öte yandan kullanıcıların genel olarak % 68’inin Instagram’da düzenli olarak markalarla ilgilendiği de biliyoruz. Henüz markalardan bıkmış değiller.

Instagram, işiniz ve markanız için itici güç sağlayan bir platform, zaten Facebook’da markanız için çalışıyor ve paylaşım yapıyorsanız, Instagram’ı ve Instagram Hikayeler özelliğini zaten kullanmanız gerekir.
Instagram hikayelerinizde hangi içeriği paylaşacağınızdan emin değilseniz, kitlenize sizden neyi görmek istediğinizle ilgili sorular sorabilir, kullanıcılarınızın fikirlerini alabilirsiniz. Katılımı artırmak ve gelecekteki hikayelerinizin içeriğini belirlemek için bu değerli geri bildirimi kullanmayı da ihmal etmeyin.

 

Instagramdan Canlı Yayın Nasıl Yapılır

 

 

Sizlerden gelen “Instagramdan Canlı Video Yayını ile Neler Yapabilirim?sorusu üzerine bir yazı yayınlamıştım. Yazımda verdiğim örnekleri “Instagram Hikayeleriniz” için de kullanabilirsiniz. Önerdiğim dört maddeyi aşağıya ekliyorum…

Soru – cevap yayınları oluşturabilirsiniz.

Gerçek zamanlı sorular almak için Snapchat sıklıkla kullanılıyor ancak süre konusunda tatmin edici etkiyi sağlamıyor. Canlı yayın saatinizi önceden duyurarak takipçilerinizi bilgilendirip, yayınınızda ağırlarken sorularını yanıtlayabilirsiniz. Bu etkileşim açısından hesabınızı canlı tutacak, iletişiminizi daha güçlü kılacaktır.

Ürün tanıtımları için kullanabilirsiniz.

Kullanıcılar arasında oldukça yaygınlaşan ürün tanıtımları için canlı yayın yapmak harika bir fikir olabilir. Böylece hem deneyiminizi tüm detayları anlatıp, hem de takipçilerinizin görüşlerini alabilirsiniz.

İletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

Kullanıcılar – takipçiler dahil olmayı tercih ediyor. Tek bir paylaşım yapmak artık yeterli gelmiyor. Takipçilerinizin yönlendireceği ve sohbet havasında geçecek bir canlı yayın iletişiminizi bambaşka bir noktaya getirebilir.

İşbirlikleri – Arkadaş Tanıtımları düzenleyebilirsiniz.

Marka temsilcisiyseniz veya kendinize yakın gördüğünüz bir arkadaşınız var ise canlı yayın videoları eşliğinde takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu çalışmayı hem bir duyuru hem de tanıtım unsuru olarak kullanabilirsiniz. Yapabileceğiniz röportaj türü bir yayın da bu çalışmanızı destekleyecektir.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir