Kişisel Markanızı Oluşturun

Kişisel markalaşma günümüzün en çok merak edilen konularından biri. Kişisel markanızı oluşturmaya başlamak konusunda ise hala geç kalmış değilsiniz. Şimdi gelin hızlı bir başlangıç yapalım 😎

Kişisel markalaşma hakkında merak edilenler, kişisel markanızı oluşturma konusunda alabileceğiniz fikir ve öneriler yazımda sizi bekliyor 👇🏻

Kişisel markalaşma konusunda temel rehber niteliğinde hazırladığım yazım umarım size potansiyelinizi keşfetme ve adım adım kişisel markanızı inşa etme konusunda yol gösterebilir.

Kişisel Markalaşma Nedir?

Kurumsal marka oluşturma gibi, kişisel marka oluşturma da sizin bireysel düzeyde temsil edilişiniz ile ilgilidir. Kimi insanlar için kişisel markalaşma sosyal medya influencer’ı olmak ile eş anlamlıdır. Öte yandan bu herkes için geçerli bir durum değildir. Kişisel markalaşmanın temsili; bir ses, kişilik, logo, biyografi ve hatta bilinmesini istediğiniz konuları yaratmayı ve sahiplenmeyi içerir.

Sıkıcı ve robotik bir hesap ya da çevrimiçi hayatınız ile gerçek hayatınız arasındaki uyuşmazlık en son isteyeceğiniz şeydir. Bazen bir cümle, sembol, logo veya lakap sizi temsil edebilir.

Kişisel Markalaşma Neden Önemlidir?

Ortalama çevrimiçi bir insan için kişisel markalaşmanın tamamen gereksiz bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Bu düşünce doğru olabilir ama eğer ki Google, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Chrome ya da diğer online servisleri kullanıyorsanız bu bazı kişisel bilgilerinizin hali hazırda bir yerde belgelendiği anlamına geliyor.

Birisi adınızı Google’ladığı zaman ortaya çıkan sonuçlarla başa çıkmak için kendinizi sunarken kontrolü elinizde bulundurmanız en doğru adım olacaktır.

Aslında, zaten hali hazırda bir kişisel markaya sahipsiniz. Satın alma alışkanlıklarınız, tarama geçmişiniz ve bütün sosyal medya gönderilerinizin dayandığı veriler sizin kontrolünüz olsun ya da olmasın kişisel markanızı yaratmış olur. Peki olmasını istediğiniz, görmeyi umduğunuz şey gerçekten bu mu?

Kişisel Marka Olma Yolunda Çıkış Noktaları

 • Kişisel markanızın değerini belirleyin
 • Mümkünse bir mesajınız veya sloganınız olsun
 • Markanızın bir kişiliği olsun.
 • İmajınızı net kurgulayın.
 • Yeni fikirlere ve eleştirilere açık olun
 • Yarattığınız izlenimi, nasıl algılandığınızı önemseyin.
 • Gelişim bir süreçtir, sonrasını planlayın ve markanızı yönetmeye devam edin.

Kişisel Markalaşmada Başarıya Götüren 5 Adım

Gurur duyacağınız kişisel markanızı inşa etmek için, sürdürülebilir özelliğe sahip bir proje olduğunu kabul edin.

Ne istediğinizi gösteren bir vizyon oluşturmak elbette zaman alır, ama hiçbir kişisel marka zaten bir gecede kurulmamıştır.

 

1. Kişisel Markalaşma Hedeflerinizi Belirleyin

Hangi konuda bilinir olmak istersiniz? Hangi sohbet konusunda anılmak istersiniz? Şirketler dijital dünyada hedeflerini ve vizyonlarını nasıl kurguluyorsa, siz de kişisel marka bilinci oluşturmak için hedeflerinizi o şekilde ayarlamalısınız.

Bazı örnek hedefler aşağıdaki şekilde gruplanabilir:

 • Sektörünüzde bir düşünce lideri haline gelin.
 • Sektör toplantılarında konuşmacı olun.
 • İlgi çekici bir hobi edinin ve kişisel markanızın bir unsuru olarak kullanın.
 • Yeni ilişkiler kurmak konusunda hevesli ve yaratıcı olun.
 • Hedeflerinizi belirlerken beğendiğiniz kişilerin kendilerini online mecralarda nasıl temsil ettiklerine göz atın. Bu kişilere toplumdaki düşünce liderlerinin yanı sıra sektör uzmanları da dahildir. Nasıl içerik yayınlıyorlar ve onlar hakkında neleri beğeniyorsunuz? Örnek alabileceğiniz özellikleri hangileridir?

Tanınmak istediğiniz konu başlığı genelde şu an tanındığınız şeyle uyuşmaz. Gelişme, hayatın her alanında önemlidir ve bu yüzden bir sonraki adım kişisel markalaşmanın anahtarıdır.

 

2. Kişisel Markanızı Kontrol Edin

Kendinizi kontrol etmenin en kolay yolu isminizi çevrimiçi olarak aramaktır. İnternet tarayıcınızın önbelleğini temizledikten ya da tarayıcıda özel bir arama sayfası açtığınızdan emin olduktan sonra adınızı arama motorlarında aratın. Bu işlemleri yapıp adınızı aradığınızda başkalarıyla aynı sonuçları alacağınızdan emin olabilirsiniz. Görseller, Haberler ve Videolar kısmında da aramaya yapmayı ihmal etmeyim.

Kendinizi ararken yaygın bir ada sahipseniz başka kimlerin ortaya çıkacağına dikkat edin. Kendinizi diğerlerinden nasıl ayırabilirsiniz? Yalnızca kendi adınıza bağlı kalmayın. İsminizle hedeflerinizin kombinasyonu için de arama yapın.

Aşağıdaki anahtar noktalara bir göz atın:

Profil tutarlılığı: Profil fotoğrafı, açıklama, kapak fotoğrafı, internet sitesi linkleri birbirine benzer.

Genel bakış: Fontlar, stiller ve renkler benzerdir.

Web sitesi: Bir “Hakkımda” sayfası üzerinden ya da kendi sitenizde tüm sosyal medya profil linklerinizi bir yerde toplamalısınız.

Sosyal medya kullanıcı adları: Mümkünse bütün sosyal medya kullanıcı adlarınızı aynı yapın. Eğer çok yaygın bir ada sahipseniz yeni bir kullanıcı adı bulun ve kendinizi diğer kişilerden ayırarak daha özel bir konuma getirin.

3. Kişisel Markalaşma Stratejisi Oluşturun

Kişisel markalaşma konusundaki stratejiniz bir şirketin markalaşma rehberi gibi okunabilir olmalıdır. Önceki adımlardan hedeflerinizi ve bunlara erişmek için nereye gittiğinizi zaten biliyor olmalısınız.

Örneğin, teknoloji konusunda tanınmak istiyorsanız yaygın ifadeleri arayın ve neler olduğunu görün. Eğer isminiz orada değilse ya da arama sonuçlarında arzu ettiğiniz kadar yüksekte değilseniz ilgili gönderiler oluşturmak için bir plan hazırlayabilirsiniz.

Kişisel markalaşma sürecine yeni adım atmış kişiler kendilerini sürekli tanıtmaları gerektiğini düşünüler ve bu yaygın bir hatadır. Bir şirketin ürünleri hakkında nasıl defalarca kez içerik görmek istemezseniz aynısı kişiler için de geçerli.

4. Stratejinizi Analiz Edin

Stratejinizi uygulamaya başladıktan birkaç ay sonra kendinizi arzu ettiğiniz etkileşime ulaşamamış halde bulabilirsiniz. İnsanlar bağlantılara tıklamadığı için kendinizi bir boşluğun içinde kendi kendinize konuşuyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Sosyal medya analizleri, tıpkı bir şirkette olduğu gibi incelemek için vakit alan bir iş koludur. Yalnızca birilerinin yanıt vereceğini umarak tweet mi atıyorsunuz yoksa takip ettiğiniz insanların tweetleriyle etkileşim içinde oluyor musunuz? Bunun dengesini kurmanız ve bu işe kafa yormanız önemlidir. Öneri olarak etkileşim içerisinde daha fazla olmak istediğiniz kişileri bir liste grubuna almanızı öneririm.

5. Influencer Haline Gelin

Bu son adım zahmetlidir ve elbette kişisel tercihinize bağlıdır. Hatta bu bazen ilk tercih olarak yola çıktığınız bir hedef bile olabilir. Eğer belirli bir konu hakkında gönderiler oluşturduysanız ve bu konu hakkında insanlar ile etkileşime girdiyseniz bu alanda bir influencer olarak görülme şansınız yüksek demektir. Influencerlar şu sıralar şirketler tarafından izleyiciye ulaşmanın kolay yolu olarak görülüyor ve markaların pazarlama faaliyetleri arasında kendilerine yer buluyor.

Influencer olmak ve Influencer Marketing konusu ilginizi çekiyorsa, Fintechtime için dolu dolu bir yazı yazdım. Vaktiniz olduğunda incelemenizi öneririm.

Fintechtime Dergisi Yaz Sayısı Yayında

 

Sonuç olarak, kişisel markanızı oluşturup onu takip etmek hayatınızın önemli bir parçasıdır. Hayatımızın büyük çoğunluğu zaten çevrimiçi hale geldi ve işverenlerden potansiyel iş kollarına kadar herkes adınızı online mecralarda arar oldu.

Neden dünyaya kendiniz hakkında arzu ettiğiniz şeyleri gösterdiğinizden emin olamıyorsunuz? İşte bu noktada kişisel markanızı oluştururken etkili bir başlangıç yapabilmek için aşağıdaki çizelgeyi uygulayabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınıza ve aynı sektörde olduğunuz insanlara sizi hangi 5 kelime ile tanımladıklarını sorun.
 • Kişiliğinizin ortaya çıkmasından korkmayın, profil fotoğrafınızı ve gönderilerinizi bilinirliğinizi artıracak şekilde hazırlayın.
 • Bir kişisel markalaşma uzmanı ile çalışmayı düşünün. Bazen üçüncü bir göz neye ihtiyacınız olduğunu, neyi kaçırdığınızı kolayca size söyleyebilir.

Marka olma yolunda kişisel deneyimim üzerine kaleme aldığım önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

Kişisel markanızı oluşturmanın yanında, başarılı bir blogger olmak için öğrenmeniz gereken konu başlıklarına yer verdiğim yazımı da okumanızı öneririm.

Başarılı Blogger Olmak İçin Öğrenmeniz Gerekenler

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

 1. Kemal   •  

  Elinize sağlık harika bir yazı olmuş. Keyifle okudum. =)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir