Başarılı Blogger Olmak İçin Öğrenmeniz Gerekenler

Başarılı blogger olmanız için öğrenmeniz gerekenler başlığı ile ele aldığım yazımı “Başarılı bir blogger olmak için neleri bilmem gerekiyor?”  sorunuzdan hareketle kaleme aldım.

Bu soru, her hevesli blogger’ın bloglamaya ilk başladığında “sabırsızlıkla” en çok cevabını öğrenmek istediği sorulardan biri. Bu nedenle her blogger’ın online yolculuğuna çıkmadan önce mutlaka bilmesi gereken 12 başlığı gündeme getirmek istedim. Bahsedeceğim bu başlıkları öğrendiğinizde, başarılı bir web sitesi veya blog oluşturabileceğiniz sağlam bir altyapınız olacaktır.

 

Başarılı Blogger Olmak İçin Öğrenmeniz Gerekenler

Hazırsanız başlayalım.

 

SEO, SEO, SEO!

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) yani SEO, kesinlikle bilinmesi gereken bir konu. Bunu listenin başına koymak istedim, çünkü her blogger’ın ve web sitesi sahibinin öğrenmesi gereken en önemli şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü ekranımda “sık sık bir bu eksikti” serzenişlerini görüyorum. Hep söylediğim gibi, ana kurallarına alıştıktan sonra SEO odaklı içerik oluşturmanız oldukça basittir.

Peki nedir bu Arama Motoru Optimizasyonu? Kısaca, hangi arama motorlarının web sitenize fayda sağlayacağını belirledikten sonra, bu arama motorları için yapılan iyileştirme çalışmalarının tümüdür. Web sitenizin trafiğinin büyük bir çoğunluğu arama motorlarından gelir. Bu nedenle arama motorlarından en iyi şekilde yararlanarak birçok insanın sizin sitenizi bulmasını sağlamalısınız.

SEO iki bölüme ayrılabilir:

 • Sayfa İçi SEO (On-page SEO)
 • Sayfa Dışı SEO (Off-page SEO)

Sayfa İçi SEO denince, anahtar kelime yerleştirme (keyword placement), alt etiketler (using alt tags) ve meta açıklamalar (meta descriptions) gibi site İÇİNDEKİ trafik ve sıralama arttırıcı faktörleri kullanma tekniği kastedilmektedir. Anlayacağınız üzere Sayfa Dışı SEO ise, misafir blog içerikler (guest blogging), sosyal medya ve link baiting gibi sitenizin DIŞINDAKİ tekniklerin kullanılmasını ifade ediyor.

İkisi de son derece önemlidir, ama Sayfa İçi SEO’nun altını tekrar tekrar çizmek isterim. Hem bu şekilde World Wide Web (www) ’in nasıl çalıştığını, daha da önemlisi nasıl içerik yaratabileceğinizi ve maksimum online etkiyi sağlayabilmek adına sitenizi nasıl yapılandıracağınızı net olarak anlayabilirsiniz.

 

Yazım

Hiç kimse nasıl yazacağını bilmeden bir blogger olamaz. Öte yandan blog yazılarınıza ilgi çekmenin yollarından biri de yazımdır.

Bu açık bir şekilde ortada olsa da, birkaç cümleyi bir araya getirmek ile yazmak arasında dağlar kadar fark vardır. Tabii ki hepimiz yazı yazmayı biliyoruz ama arada sırada yazı yazmak ile haftalık ya da günlük 1000 kelimeyi aşan yazılar yazmak arasında büyük farklar bulunuyor. Bu yol boyunca hata yapmaya hazırlıklı olmalısınız. İlk gönderinizi yazmak büyük ihtimalle bayağı bir vaktinizi alacak, ama 1 yıl, 2 yıl ya da 10 yıl sonra yazdıklarınızın yakınından bile geçemeyecek.

Bir yazar olarak yaratmaya, gelişmeye, kendi sesinizi ve yazım stilinizi bulmaya hazırlıklı olmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yöntemi ise düzenli bir şekilde yazmaktır, o halde hemen yazmaya başlayın. Ayrıca imla ve gramer bilgilerinizin üzerinden geçmek isteyebilirsiniz. İnsanlar bu hataları fark ediyor ve bu sizin kitlenizi tahmin edemeyeceğiniz kadar etkiliyor. Gönderilerinizi kendi adınıza yayınladığınız için elinizden geldiğince en iyi şekilde yapmaya çalışmalısınız.

 

İçerik Yaratma

Evet, içerik yaratmak ve yazmak birbirinden farklı şeyler. Harika bir yazar olabilirsiniz ama bu illa ki kaliteli içerikler üretebileceğiniz anlamına gelmiyor. Kaliteli içerikler, yalnızca okuyucuyu etkilememeli aynı zamanda bağlanmalarını da sağlamalıdır. Bu nedenle insanları yazının sonuna kadar okumaya, yorum bırakmaya ve diğer sayfalarınıza tıklamaya ikna etmeyi öğrenmelisiniz.

İçerik yaratmak aslında aşağıdaki gibi birçok farklı alanı içeriyor:

 • Sayfa İçi SEO
 • İlgi Çekici Başlıklar Oluşturma
 • Bağlayıcı Girişler
 • Görseller
 • Ses Dosyaları
 • İç Linkler (Internal Linking)
 • Dış Linkler (External Linking)
 • Call To Action

 

Konuyla ilgili olarak kaleme aladığım “10 kat daha iyi içerik” yazımı okumanızı da öneririm.

 

10 Kat Daha İyi İçerik

 

Niş Bloglama ve Hedef Pazarı Anlama

Bütün başarılı blogların ortak noktaları, hepsinin tıpkı normal bir iş gibi yürütülüyor olmalarıdır. Eğer başarılı bir blog istiyorsanız profesyonel bir yaklaşım izlemelisiniz. Bu da demek oluyor ki ana konunuzu sadece ilginizi çektiği için bir konuya balıklama atlayarak değil, iyice araştırma yapıp üzerine odaklanabileceğiniz şeyler arasından seçmelisiniz. Eğer hedef pazarınızda, henüz el atılmamış bir boşluk bulur ya da daha önce yapılmış bir şeyi çok daha iyi yaparsanız, başarılı olabilirsiniz.

Hedef pazarınızı ve kitlenizi anlamanız en önemli noktadır. Eğer sitenizi kimlerin ziyaret edeceğini ya da kimi hedefleyeceğinizi bilirseniz, içeriklerinizi ziyaretçilerinizin üzerine tam oturacak biçimde şekillendirebilirsiniz.

 

Domain, Hosting ve WordPress

Birçok blogger işe ilk başladığında bir web sitesi oluşturmanın zor olduğunu düşünür ama işin içine girdiğinde aslında o kadar da gözde büyütüldüğü gibi bir çalışma olmadığını fark eder.

Temelde bu 3 şeye ihtiyacınız olacak:

 • Domain ismi (www.kucukisletmelericinsosyalmedya.com gibi)
 • Web hosting (web sitenizdeki belgelerin online olarak saklandığı yer. Blogum uzun bir süredir vargonen sponsorluğunda host ediliyor. )
 • WordPress (sitenizi kuracağınız, benim de kullandığım altyapı)

 

HTML ve CSS

İşte başlangıçta birçok insanın öğrenmekten korktuğu kısım bu olsa gerek. Merak etmeyin, birçok blogger için HTML ve CSS’in temelini anlamak yeterli olacaktır. Zaten zamanınızın çoğunu içerik yaratmak ve sitenizi düzenlemek ile geçireceksiniz, ama arada sırada ufak tefek kodları düzenlemeniz gerekebilir. İşte bu noktada HTML ve CSS ile ilgili basit bilgiler işinize yarayacaktır.

 

 

Sosyal Medya

Hepimiz her gün kullandığımız için sosyal medyaya aşinayız. Buna rağmen aslında sosyal medyanın nasıl çalıştığını biliyor muyuz? Blog yazılarınıza ilgi çekmenin türlü türlü yolu var.

Sosyal medyayı kullanarak öğrenmek son derece basittir. Ama sosyal medyayı kendi siteniz için kullanmaya başladığınızda her şey değişir. Çünkü artık sadece Facebook ya da Twitter’ın değil Google+, LinkedIn, Instagram, Pinterest gibi mecraların da nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

Ayrıca farklı sosyal ağların farklı işler için uygun olduğunun da farkına varmalısınız. Örneğin Twitter, insanlarla direkt iletişime geçmek için harika bir yerken, Instagram ise arkadaşlarınızla fotoğraf ya da video paylaşmak için daha iyidir.

 

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya ile sosyal medya pazarlaması arasında büyük bir fark vardır. Sosyal medya zaten var olan hayran veya takipçiler ile iletişime geçmek için harika bir yerdir. Ama sosyal medya pazarlamasının asıl amacı, yeni okurlar edinmenize ve blogunuzda söylediklerinizi “yayın yaptığınız dili kullanan” hemen her yere yaymakta size yardımcı olmasıdır.

Bu noktada bilmeniz gerekenler aşağıdaki şekildedir:

 • Her sosyal ağın kendine özgü pazarlama kuralları ve düzenlemeleri bulunur. Bu konuda bolca denemeye yapmanız gerekir.
 • Faydalanabileceğiniz etiket (hashtag) trendleri izlemeniz gerekir.
 • Katılabileceğiniz gruplar, sayfalar ve toplulukları araştırmanız gerekir.
 • Reklam politikalarını okumanız gerekir.
 • Bazen URL kısaltıcıları kullanmanız gerekir.

 

Network Oluşturma

Blog yazmak, tıpkı işletme gibi büyük bir topluluktur. Yani bir okuyucu kitlesi oluşturmanın yanında aslında diğer bloggerları içeren bir network oluşturmak da önemlidir. Bu nedenle sadece kendi ana konunuz çevresinde ilerleyen bloggerlarla değil, diğer konularda yazan bloggerlar ile de tanışmalısınız. Böylelikle birbirinizden yeni şeyler öğrenmenin yanında, hitap ettiğiniz kitlelere birbirinizi tanıtmaya yardımcı da olursunuz.

 

Google Analytics ve Webmaster Tools

Başarılı blogger olmak için öğrenmeniz gerekenlerden bir bölümünü teknik konular oluşturuyor. Google Analytics ve Google Webmaster Tools’u öğrenmek sizin için büyük önem arz eder. Bunlardan ikisi de size, sitenizin nasıl performans gösterdiğini anlamanızda ve hangi alanlarda kendinizi geliştirmeniz gerektiğini belirlemede yardımcıdır. Sadece bunları anlamak bile sitenizin büyümesine ve gelişmesine zamanla katkı sağlayacaktır.

 

 

Photoshop

Photoshop ya da eşdeğer özelliklerdeki bir görsel düzenleme aracını kullanmayı bilmek son derece önemlidir. Her sitenin ve blogun görsellere ihtiyacı vardır, bu nedenle onları nasıl düzenleyeceğinizi bilmelisiniz. WordPress, site üzerinden size görselleri yükleme ve düzenleme imkanı veriyor ama bunu son derece kısıtlı bir şekilde yapıyor. Ayrıca sitenizin hızı da önemlidir, bu sebepten dolayı görselleri Photoshop’ta optimize etmek çabalarınıza değecektir.

 

‪Havada uçtum şahitlerim var 😎 Fotoğraf için teşekkürler 😘 Cem Abi @cemkivircik 🙌🏻‬

Funda Güleç Yalçın (@fundalina)’in paylaştığı bir gönderi ()

 

Markalaşma

Son olarak konuyu markalaşma ile kapatmak istiyorum, çünkü birçok yeni blog bunu düzgün bir şekilde yapamadığı için başarılı olamıyor. Başarılı bir blog için insanların tanıyabileceği bir marka kimliği oluşturmanız önemlidir. Bu sadece web sitenizin her yerinde aynı renk paletini kullanmak ya da basit bir logo ile bile gerçekleştirilebilir.

Sosyal medya profilinizde, e-mail imzanızda, web sitenizde ve insanların sizi bulabileceği diğer her yerde aynı logoyu, rengi ve etiketi kullandığınızdan emin olun. Bu, insanların sizi daha kolay fark etmesini sağlarken, okuyucu kitlesi oluşturmanıza da yardımcıdır.

 

İyi bir blogger olmanın ipuçlarına yer verdiğim yazımı da okumanızı öneririm.

 

İyi Bir Blogger Olmak İçin İpuçları

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  7Yorum

 1. Ömer Akgün   •  

  Yine mükemmel bir yazı ile blogu şenlendirmişsiniz 🙂 omerakgun.com.tr/SEO adresinde bloggerlar için faydalı olabilecek birçok SEO konulu yazım mevcut. Buraya bıraktım belki birileri faydalanmak ister.

 2. lerzan karabayır   •  

  her gün yeni şeyler araştırarak ve uygulayarak elimden geldiği kadar iyi bir blogger olmaya çalışıyorum

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Çok sevindim, bloglamak insanı güncel ve dinamik tutar.

 3. Paykasa   •  

  güzel yazı için teşekkürler. Faydalandım

 4. Ramazan Doğan   •  

  Funda hanımteyze bloğunuzu yer imlerime ekledim. Sıkı bir okuyucunuzum. Kısa zamanda açacağım site için bilgi kasıyorum, birçok blogdan sonra eğlenceli ve bir okafar öğretici yazılarınız hoşuma gitti. İyi bloglamalar.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Çok teşekkürler 🙋🏼

 5. laf sözlük   •  

  En önemliside bloğunuzu sevmek ve bloğa ne yapıyorsanız severek yapmak. Hani yabancılar site altına yazıyorlarya “made with ♥”. İşte o zaman başarı kaçınılmaz olur.

  Faydalı bilgiler içinde ayrıca teşekkürler ve başarılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir