Bloglar – Bloggerlar Markanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Günümüzden her geçen gün daha fazla marka bloglarla & blogger’lar ile çalışıyor. Bunu tercih etmelerinin sebebi blogger’ın etkisinden, kitlesinden yani gücünden faydalanmak istemelerinden kaynaklanıyor.

Siz de ürününüzün ve markanızın tanıtımını yapmak, bilinirliğinizi arttırmak, hizmetlerinizi anlatmak için bir blogger’dan destek alabilirsiniz. Bir blogger’ın gücünü arkanıza alarak ummadığınız kadar başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Nasıl mı?

 

Doğru Blogger Hangisi.

Bunun için big data’yı kullanın. Bir blogun erişim gücü kadar etkisi de önemli.

Etkileşimi, dili, yaklaşımı bir kitap gibi açık ve incelenmek üzere önünüzde duruyor. Seçim yapacağınız zaman hızlı hareket etmeyin ve sayıları da bir kenarda tutup gözlemleyin. İletişimi önce siz kurun ve yanıt vermesini bekleyin. Yanıt hızı, iletişimde kullandığı dil ve beklentileri kafanızdaki soru işaretlerini de ortadan kaldırır.

Bloglar dijital dünyada büyük bir itici güç. Güç ise hem zorlukları hem de kolaylıkları beraberinde getirir. Bir marka olarak blogger’lara uzak durabilir veya yakınlaşabilirsiniz. Ben duruma pozitif yönden bakıyorum ve yakınlaşmanızı öneriyorum.

 

 

markalarvebloglar2

 

Markaların Blogger’larla Çalışması için 12 Neden

Aşağıda “neden bir blogger ile çalışmalıyım?” sorusuna verdiğim yanıtları bulabilirsiniz.

 

Blogger’lar iyi birer marka temsilcisidir.

Blogger’lar marka veya ürün hakkında yazı yazarkan, bunu kendi bakış açıları, tarzları ve kimliği ile ortaya koyar. Bu çalışmalar daha samimi, yaratıcı, kişisel ve renklidir. Bir marka olarak her mecraya yetişmeniz zordur. Sizi benimseyen ve tanıyan bir blogger, bulunduğu her platformda sizi başarıyla temsil eder.

 

Blogger’lar satın alma kararı verme konusunda etkilidir.

Blogger’ların tüketcilerin karar verme süreçlerinde büyük bir etkiye sahiptir. Özellikle 18 – 35 yaş aralığındaki tüketiciler, satın alma kararı verirken blogları bilgi kaynağı olarak kullanır. İster video, ister içerik veya görsel anlatım olsun, bloggerların çalışmaları tüketicileriniz için daha kolay ulaşılır ve samimidir.

 

Blogger’ların erişimleri genellikle organiktir.

Blogger’lar hedef kitlelerine ulaşırken genellikle reklam bütçesi kullanmazlar. Kullanıcıları bu içeriğe ulaşmak için ya sıkı takipçi olurlar ya da bu bilgiye ulaşmak için çabalar. Bir markanın reklam bütçesi olmadan organik erişim sağlaması zordur. Organik erişim daima değerlidir.

 

Blogger’lar iyi birer hikaye anlatıcısıdır.

Blogger’lar hikaye anlatımı konusunda etkilidir ve hikayelerinin merkezine sizi koyarlar. Bu da sizi o anlatımın yıldızı yapabilir. Her anlatıcı hikayeniz için renktir, markanızı daha derin ve güçlü kılar.

 

Blogger’lar güncel ve paylaşımcıdır.

Bir marka olarak günceli yakalamanız, güncele ayak uydurmanız zordur. Oysa blogger’lar için güncel ve hızlı olmak zorunluluktur. Siz daha planlama aşamasındayken onlar yazılarını etiketleyip paylaşmış ve bir sonraki için gün için taslak hazırlamaya başlamış olurlar. Blogger’lar çalışmalarınıza hız kazandırır ve güncel kalmanızı sağlarlar.

 

Blogger’lar Tüketicileriniz ile temas halindedir.

Blogger’lar sosyal kişilerdir ve benzer kategoride paylaşım yapanlarla iletişim halinde olurlar. Bu da etki alanlarını genişletir. Okuyucuları ile direkt iletişim halinde oluşları, markanızın hedef kitlesine doğrudan bir bağlantı oluşturabillmesi adına önemlidir.

 

markalarvebloglar1

 

Blogger’lar Sosyal Mecraları kullanma konusunda etkilidir.

Markanızın her sosyal mecrada bir bilen olması zordur. Oysa blogger’lar en azından bir sosyal mecrada aktif ve itici güç olarak bulunurlar. Sizin için önemli olan paylaşımları yeniden paylaşmaktan ve yorumları ile zenginleştirmekten gocunmazlar. Üstelik çok sıkı birer takipçilerdir.

 

Blogger’lar kriz yönetimi konusunda ustadır.

Günümüzde kriz yönetimi markaların başında bir kara bulut ve hep hareket halinde. Markanız bir kriz anında ne kadar etkili cevaplar verse bile yalnız ve güçsüz görünür. Kötü yorumlar ve eleştiriler blogger’ların günlük rutinidir ve zamanla bununla nasıl başa çıkıldığını öğrenirler. Doğru iletişim kurduğunuz her blog, kriz anında da en büyük destekçinizdir. Sizi daha güçlü ve dirençli kılarken, yalnız olmadığınızı da hissettirirler.

 

Blogger’lar trafiğinizi arttırır.

Sitenize samimi ve doğru şekilde verilmiş her blog bağlantısı değerlidir. Bu bağlantıların değerini ölçebiliyor oluşunuz ise ayrıca önemlidir. Hedef kitlenize ulaşmak ve trafiğinizi arttırmak için bloglarla çalışmak konusunda tereddüt etmeyin.

 

Blogger’lar sürdürülebilir değerler yaratır.

Doğru bir blogger ile sürdürülebilir projeler oluşturabilirsiniz. Markanızın aşamalarını anlatmak, tavsiye edilebilirliğini arttırmak ve her defasında üzerine konabilir çalışmalar oluşturmak konusunda bloglar itici bir güç sağlar.

 

Bloglar SEO için faydalıdır.

Okuyucunun anlayabileceği sade ve akıcı bir dil kullanmak, soruları cevaplamak, ilgili link üzerinden yönlendirmek, içeriğini renkli ve eşsiz kılmak bir blogger’ın rutinidir. Bunların tümü SEO için gereklidir ve markanızı üst sıralara taşır.

 

Blogger’lar iyi satışçıdır.

Zamanla pazarlama teknikleri hayatın ta içine girdi ve kapsamı genişledi. Dijitalleşme hepimizin günlük davranışlarını değiştirdi. Blogger’lar da dijital dünyaya yön veren etkenlerin başında geliyor.

Blogger’lar okurlarını etkileme yeteneğine sahiptir ve güvenilir bulunurlar. Bu gücü kullanabilirsiniz. Bir blogger’ın markanızla ilgili yaptığı paylaşımın altına gelecek her yorum samimi ve yönlendirilebilir olur. Gelecek yorumları olumluya çevirerek, markanıza değer katmak için kullanabilirsiniz.

 

Blogger’lar etkili birer müşteri temsilcisidir.

Markanızı iyi tanıyan ve duygusal bağ kurduğunuz her blogger etkili bir müşteri temsilcisidir. Aracı olur, doğru yönlendirir, bulunmadığınız yerlerde açıklama yapar ve belki de doğmak üzere olan bir krizi ortadan kaldırır.

 

Her markayı benimseyip, güvenemeyiz. Blogger’lara da öyle… Yaşayabileceğiniz tek bir kötü tecrübe, yukarıda yazdığım 12 maddeyi silip atabilir.

Bu sebeple markanızla özdeşleştireceğiniz blogger’ı da dikkatli seçmelisiniz.

Fayda görmeniz dileğiyle 🙂

 

 

  20Yorum

 1. blank Erdal Birinci   •  

  Doğru Blooger Hangisi?

  herşeyin başı bu…

  • blank fundalina   •     Yazar

   Bloglar ve blogger’lar açık kitaplar gibi. İncelemeye vakit ayırmak ve doğru analiz ettikten sonra karar vermek kolay.

 2. blank Timur Demir   •  

  Funda Hanım verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Salih Seçkin Sevinç’in Her Şeyin Başı Blog kitabında çok sevdiğim bir sözü var markalara bunu da hatırlatmak lazım: Öncelikle blogger’lara yaklaşırken, kendilerini insan gibi hissetmelerini sağlamanız gerekiyor…”

  • blank fundalina   •     Yazar

   Haklısınız doğru iletişim tüm kapıları ardına kadar açar 🙂 Değerli katkılarınız için teşekkür ederim.

 3. blank Çağrı Mustafa Alkan   •  

  Çok sade ve anlaşılabilir bir dille herkesin anlayabileceği dilden yazmanız yazının kolay okunabilmesini sağlamış. Böylesi değerli bilgiler için müteşekkirim 🙂

  • blank fundalina   •     Yazar

   Öğretmenlikten mütevellit yazım dilim mümkün olduğunca basitlikten yana. Aslında zaman zaman fazla basit yazdığımla ilgili eleştiri alıyorum oysa inanın sade ve basit yazmak çok daha zor.

 4. blank Sezer İltekin   •  

  Merhaba Funda. Oldukça kapsamlı ve faydalı bir yazı olmuş. Markaların biz blog yazarları ile sadece SEO ajansları aracılığıyla iletişim kurması büyük bir hata. SEO, elbette günümüz internet dünyasının olmazsa olmazı fakat “söz uçar yazı kalır” dedikleri gibi ben de “SEO uçar, prestij kalır.” diyorum.

  • blank fundalina   •     Yazar

   İletişimi güçlü ve faydalı SEO ajansları var ama markalar da bizlerle iletişim kurabilmeli ve bundan çekinmemeli. Belki beni duyanlar olur, ne dersin? SEO kalıcı bir değer bence ama ondan öncesi elbette prestijimiz. En nihayetinde bu denli çabamızla bizler de birer marka (veya marka olma yolunda) değil miyiz?

 5. blank Ayhan KORKMAZ   •  

  Harika bir yazı olmuş gerçekten. Zevkle okudum. Ayrıca okutulmalı da 🙂

  • blank fundalina   •     Yazar

   Bloglara ve blogger’lara yürekten inanıyorum. Hep birlikte güçlüyüz 🙂 Beni her zaman destekliyorsun, teşekkür ederim.

 6. blank Anar SAMADOV   •  

  Harika ve gerekli bir yazı. bence de okutulmalı muhakkak 🙂 teşekkürler gerçekten.

  • blank fundalina   •     Yazar

   Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim 🙂 Motivasyon kaynağımsınız.

 7. blank Çağrı KONYALI   •  

  Enfes bir içerik olmuş Funda hanım, kaleminize sağlık. “Blogger” üzerine çok sağlam bir kaynak değerinde. Daha iyi şekilde böylesine açıklanamazdı sanırım. Teşekkürler… 🙂

  • blank fundalina   •     Yazar

   Desteğiniz için teşekkür ederim 🙂 Tüm emeğim ve içeriğim toplumsal fayda üzerine…

 8. blank Umut ARICAN   •  

  Blogger kervanında yeniyim, bu değerli bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. 🙂

  • blank fundalina   •     Yazar

   Ne güzel 🙂 Paylaşma şevkiniz hiç kırılmasın. Değerli katkılarınız için ben teşekkür ederim.

 9. blank kadir   •  

  Güzel yazmışsınız teşekkür ederim. Özellikle kişisel fikir üreten blog sayısı çoğalmalı çünkü çoğu artık teknoloji üzerine ve sorunların çözümü üzerine yani robotik bişey 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.