Gigya, KOZ Partners ile anlaşma imzaladı

Müşteri Kimlik Bilgisi Yönetimi Platformu Gigya, KOZ Partners Danışmanlık Çözümleri ile anlaşma imzaladı…

Turkcell’in eski Genel Müdür Yardımcılarından Koray Öztürkler’in kurucusu olduğu Koz Partners ve Müşteri Bilgisi ve Erişim Yönetimi alanında lider kuruluşlarından Gigya‘nın ortaklığı, ülkemiz adına büyük bir kazanımın müjdecisi.

13 Ekim’de Soho House’da gerçekleşen ve benim de katıldığım basın toplantısında, bu anlaşmanın detaylarını ve hizmet alanlarını öğrenme fırsatı bulduk.

 

Toplantının detaylarına geçmeden önce notlarımı ve fikirlerimi kısaca özetlemek istiyorum.

Dijitalleşmenin günlük hayatlarımıza getirdiği değişim malumunuz. Teknolojik gelişmeler ise dijital iletişimin önemini arttırdı. İletişim ise her şeyin merkezinde. Öztürkler, geçmiş deneyimlerinden hareketle Danışmanlık hizmeti veren Koz Partners’ı kurmuş. Koz Partners pazarlama çözümlerine odaklı, kurumsal strateji geliştiren ve sosyal medyanın da dahil olduğu geniş bir alanda danışmanlık hizmeti veren büyük bir kuruluş.

Danışmanlık alanlarına giren konularda ise “Müşteriyi daha iyi tanımaya olanak sağlayan ve çok geniş bir alanda işlenebilecek veriyi sunanGigya ile sürdürmeye hazırlanıyorlar. Gigya’yı tercih etmelerindeki en büyük sebep ise Gigya’nın alanında dünya devlerinden biri olması ve Türkiye’de çalışma konusunda gösterdikleri istek.

Hepimiz Big Data konusunda heyecanımızı, kaygımızı paylaşıyoruz. Doğru değerlendirilen, kişiselleştirilebilen “yani ihtiyaca uygun hale getirilen” her bilgi çok değerli. İşlenemeyen, amaca uygun kullanılamayan “yani fayda sağlamayan” her bilgi ise boşa giden bir veri parçacağı.

İster bireysel, isterse küçük veya büyük çaplı bir işletme olun, hakkınızda değerlendirilmeyi bekleyen bu verinin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Bir kullanıcı olarak sistemlerin, web sitelerininin, sosyal mecraların sizi tanıması yani alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre bilgi-alternatif sunması önemlidir. İlginizi çekmeyen, ihtiyaçlarınıza ve alışkanlıklarınıza uygun olmayan her bilgi parçacağı ise bıkkınlık ve güvensizliği de beraberinde getirir.

Kurumlar olarak ise kullanıcıların olumlu / olumsuz geri bildiriminden her şekilde etkilenir. Kullanıcısını daha iyi tanıyan ve ona özel çözüm sunan her işletme, kullanıcısının gözünde daha değerlidir.

İçeriğin kral olduğunu hep söyleriz ama artık kullanıcıların oluşturduğu içerik de çok değerli. Bu içeriği doğru bir şekilde kanalize edebilmek için, ilgili veriyi analiz edip doğru değerlendirerek işletmenizin geleceğini aydınlatacak bir yol haritası çıkarmanız lazım.

 

Gigya ve KOZ Partners, bu yol haritası için ihtiyacınız olan ve şimdiye dek gördüklerinize benzemeyen bir detayda veriyi inceliyor ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda size sunuyor. Ben bu konuda hem markalar hem de bireysel kullanıcılar açısından heyecanlıyım. Çünkü bir kullanıcı olarak yanlış hedefleme ile ekranıma düşen her bilgi parçasından rahatsızım, oysa ilgili olduğum konuda sunulan çeşitlilik ve ulaştığım zahmetsiz bilgi beni mutlu ediyor.

Bir marka olarak kullanıcılarınızı iyi tanıyıp, mesajlarınızı kişiselleştirerek hem marka sadakati sağlarsınız hem de doğru hedefleme yaparak işetmenizi büyük başarılara ve geleceğe taşıyabilirsiniz. Bu açıdan bu iki gücün işbirliği ülkemiz adına çok önemli.

 

Güne dair tüm detaylara, yapılan açıklamalara ve dijital dünyaya dair verilere gelince…

 

Gigya Avrupa’ daki genişleme planına Türkiye’yi de dahil etti

Istanbul – (13 Ekim 2015) Müşteri Bilgisi ve Erişim Yönetim (Customer Identity Access Management – CIAM) lideri Gigya Türkiye’de KOZ Partners Danışmanlık Çözümleri ile kurduğu ortaklıkla Avrupa’daki yeni genişleme planını duyurdu. Gigya ve KOZ Partners yaptıkları iş ortaklığı ile büyüyen Müşteri Bilgisi ve Erişim Yönetimi pazarında bölgesel talepleri karşılayacaklar.

Uluslararası pazarlarda güçlü bir yerel mevcudiyet elde etmek isteyen Gigya, dünyanın çeşitli yerlerinde ortaklık yatırımlarını sürdürüyor. Şirket, Türkiye dışında, Kuzey Amerika, LATAM, EMEA, Güney Doğu Asya ve Avusturalya’da küresel ortaklıklara sahip.

 

Patrick_McCue

 

McCue: “Türkiye’de online müşteriyi sadık müşteriye dönüştüreceğiz”

Gigya Kanal ve Ortaklıklar Başkan Yardımcısı Patrick McCue konu ile ilgili açıklamasında “Şirket olarak geçen sene hızlı bir uluslararası büyüme yakaladık; Müşteri Bilgisi ve Erişim Yönetimi pazarı da geride bıraktığımız dönemde önemli derecede büyüme kaydetti. KOZ Partners Danışmanlık Çözümler’inin desteğiyle Türkiye’deki mevcudiyetimizi genişleterek sahadaki liderliğimizi sürdürecek ve şirketlerin müşterileriyle kişiselleştirilmiş ve kimlik bilgisi tabanlı ilişki kurması ve bağ oluşturmasına yardımcı olacağız. Türkiye’de online müşteriyi, sadık müşteriye dönüştüreceğiz” dedi.

Öztürkler: “Şirketlere e-Ticaret gelirlerini artıracak bir yol çizeceğiz”

KOZ Partners Danışmanlık Çözümler CEO’su Koray Öztürkler konu ile ilgili açıklamasında, “Gelişmiş bir pazar konumunda olan Türkiye, aynı zamanda teknolojiyi iyi kullanan, 40 milyonun üzerinde sosyal hesabın bulunduğu çok genç bir nüfusa ve hızlı geniş bant internet altyapısına sahip. Bu nüfus internet ortamında günde ortalama 4 saat 50 dakika ve sosyal medyada bunun ortalama 2.9 saatini geçiriyor. Bu nedenle Türkiye pazarı, markaların müşterilerine dijital kanallar üzerinden hizmet ulaştırmasına çok müsait” dedi. Koray Öztürkler, konuşmasının devamında “Gigya çözümünün, müşterilerin sosyal medya hesapları üzerinden markaların online site ve mobil uygulamalarına otomatik kayıt işlemlerini sağladığını, edinilen müşteri bilgilerini ve online alışkanlıklarını filitleyerek markalara, müşterilerinin bağlılığını ve e-Ticaret gelirlerini arttırmalarını sağlayacak çözümler paketi sunan bir ürün olduğunu söyleyerek, Türkiye deki müşterilerimize en gelişmiş çözümleri sunmaya hazırız” dedi.

Gigya sisteminin pazarlamacılara sunduğu faydalar

  E-Ticaret Seyahat ve Konaklama Medya

Yayıncılık

Eğlence

Uygunluk
 • Daha hızlı işlem
 • Siparişlerin izlenmesi ve incelenmesi
 • İncelenen ve paylaşılan ögelerin kolayca bulunabilmesi
 • Herhangi bir cihazdan alışveriş yapabilme

 

 • Daha hızlı rezervasyon
 • Seyehat programının kontrolü ve yönetilebilmesi
 • Online check-in
 • Daha hızlı oturum açma
 • Herhangi bir cihaz üzerinden kaldığınız yerden izleme veya okuma
 • Tek tıklama ile paylaşma ve yorumlama
Kişiselleştirme
 • Kişiye özgü tavsiyeler sunmak
 • Kişiselleştirilmiş ödüller tanımlamak
 • Çevre ve arkadaşlarının aldıklarını göstermek
 • Seyahat geçmişi ve tercihlerine uygun indirimler almak
 • İçeriğin geçmiş, paylaşım ve tercihlere göre sunumu
 • Okunabilecek, izlenebilecek veya dinlenebilecek başka konular hakkında tavsiyeler almak
Özgünlük
 • Yeni ürünlerin önceden bildirimi
 • İndirim ve ödül kazanma
 • Gelecekteki tatil paketleri için puan kazanma
 • Kapalı içeriğe erişim
 • Gelecekteki sipariş / aboneliklere yönelik indirimler

 

Kozpartners&gigya

 

KOZ Partners Danışmalık ve Çözümleri CEO’su Koray Öztürkler aşağıdaki bilgiler paylaştı:

İnternette 4 saat 50 dakika, sosyal medyada 2.9 saat harcıyoruz: GlobalWebIndex tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, ortalama olarak sosyal medya kullanıcılarının günde 2 saat 25 dakikasını sosyal ağlar ve mikro blog sitelerinde harcadığını göstermektedir.

Türkiye’de günde internet üzerinde harcanan süre 4 saat 50 dakikadır ve sosyal medyaya ayrılan ortalama süre ise 2.9 saattir!

Dijital müşterilerin farklılıklarını ve tercihlerini bilen pazarlamacılar kazanacak

Digital ortam da ve sosyal medyada vakit geçiren çok farklı kuşaklar ve onların farklı alışkanlıkları var. Birbirine yakın gibi duran ancak önemli farklılıklar gösteren kuşaklara özgün, farklı bağlılık programları ve iletişim stratejileri geliştirmek gerekiyor

Dünya genelinde genç kuşaklar X, Y, Z kuşakları olarak adlandırılıyor.

X kuşağı (1965-1979 tarihlerinde doğanlar): En yaşlısı 50, en genci 36 yaşında.

Özgürlüklerine düşkün Y kuşağı (1980-1999 arası doğanlar): Y neslinin en yaşlısı 35, en genci ise 16 yaşında. Onlar bağımsız olmayı seviyorlar, özgürlüklerine düşkünler ve iş yaşamlarında da farklılar, kendi görüşlerinden asla vazgeçmiyor, interneti iyi kullanıyorlar.

İnternetle doğan Z kuşağı (2000 yılı ve sonrası doğanlar en büyüğü 15 yaşında): Bu kuşak, sokakta birdirbir oynamıyor, ne olduğunu da muhtemelen bilmiyorlar. Diğer nesillerden farklı olarak, internet ve teknoloji ile doğdular, tabletleriyle sosyalleşiyor, bilgiye dijital ortamdan erişiyorlar. Z kuşağı segmenti büyümektedir. Dünyada her gün yaklaşık 361 bin bebek doğmaktadır.

 

Nüfusa Oranları

X Kuşağı % 15,4

Y Kuşağı % 24,5

Z Kuşağı % 26

 

Özellikle internet kuşağı da diyebileceğimiz Y ve Z kuşakları arasındaki farklılıkları şöyle özetleyebiliriz;

Y Kuşağı, Z Kuşağına kıyasla e-posta üzerinden pazarlama faaliyetlerinin daha kabul edilebilir olduğunu düşünüyor.

Fakat “doğal dijital” kuşak olarak adlandırılan bu iki kuşaktan Z kuşağı genel olarak online reklamlara karşı daha hoşgörülü.

Araştırmaya katılan Z Kuşağı tüketicilerinin % 28’i pazarlamacıların kendilerine online reklamlarla erişmelerini tercih ettiğini bildirirken Y Kuşağının % 16’sı buna katılıyor.

Z Kuşağı hoş bir deneyim yerine hoş bir ürünü tercih ediyor.

Y Kuşağı hoş bir ürün yerine hoş bir deneyimi tercih ediyor

YouTube Z Kuşağının en sevdiği internet sitesi

Y Kuşağının en sevdiği internet sitesi ise amazon.com

Y Kuşağı özel ürünler almayı tercih ediyor

Z Kuşağı ise popüler ürünleri almayı tercih ediyor

 

 

gigyalogo 

Gigya Hakkında

Gigya’nın Müşteri Kimlik Bilgisi Yönetimi Platformu, şirketlerin sitelerini ziyaret eden tanınmayan ziyaretçileri bilinen, bağlılık duyan müşterilere dönüştürmesine destek olarak, gelecekte de daha iyi müşteri ilişkileri oluşturmasına yardımcı oluyor.  Şirketler, Gigya teknolojisi sayesin

de farklı cihazlardan yapılan kayıt işlemlerini artırıyor ve müşterileri tanıyabiliyor, verileri zengin müşteri profillerine dönüştürüp en iyi pazarlama ve hizmet uygulamalarına entegrasyon sayesinde daha iyi deneyimler sunabiliyor.

Gigya’nın platformu, kapsamlı olarak en başından beri, sosyal kimlikler, mobil cihazlar, müşteri gizliliği ve kullanılması istenilecek modern pazarlama kurguları için tasarlandı. Gigya, uygulama geliştiricilere kolay bir şekilde güvenli ve ölçeklendirilebilir kayıt, oturum açma, profil yönetimi, veri analizi ve üçüncü taraflarla entegrasyon için ihtiyaç duydukları API’leri de sunuyor.

Fox, Forbes ve Verizon gibi dünya lideri şirketler de dahil olmak üzere dünyanın en önemli 700 markasından daha fazlası kimlik bilgisi tabanlı ilişkiler oluşturmak ve ölçeklendirilebilir ve güvenli Müşteri Kimlik Yönetiminden yararlanmak için Gigya’yı kullanıyor. Kaliforniya Mountain View’de kurulu olan Gigya, özel bir şirket ve Benchmark Capital, Mayfield, Intel Capital, Adobe Ventures ve Stanford University de dahil olmak üzere birçok lider girişim sermayesi şirketi üzerinden, 100 milyon dolar ölçeğinde bir sermaye katkısı almıştır..

 

kozlogo

 

KOZ Partners Danışmanlık Çözümleri Hakkında

KOZ Partners Danışmanlık Çözümleri Şirketinin merkezi İstanbul’dadır ve pazarlama ile kurumsal iletişim alanlarında stratejik danışmanlık hizmetleri ve çözümler sunmaktadır. KOZ Partners Danışmanlık Çözümleri, günümüzdeki pazarlama sorunlarıyla karşı karşıya olan şirketlere pazarlama iletişim hizmetlerini online, mobil ve fiziksel alanlara yönelik en yeni teknolojiler ile sunabilmektedir. Bu teknolojiler ve danışmanlık hizmetleri, müşteri kazanımı, kazanlılan müşterilere yönelik teklif, ilişki ve bağlılık programları oluşturma vb. yöntemleri kazandırarak şirketlerin karlılıklarını artırmalarını hedeflemektedir. Sunulan çözümler, internet, ibeacon, bulut bilişim, büyük veri analitik teknolojilerini kapsayan pazarlama çözümlerin den oluşmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir