Türkiye’nin Kurumsal Blogları

Türkiye’nin Kurumsal Blogları, hem pazarlamanın önemli bir parçası hem de bulundukları ekosistemi büyüten ve toplumsal gelişime önemli katkılarda bulunan birer bilgi kaynağı. Kurumsal bloglar üzerinden hikayelerini anlatma fırsatı bulan işletmeler müşterileriyle kurduğu bağı güçlendirirken, güven telkin ederek satış ve karlılığını da arttırır.

Haziran ayında Digital Age dergisi için “Türkiye’de Kurumsal Blog’ların Karnesi” yazısını kaleme aldım.

Dosya halinde hazırlamaya çalıştığım bu yazıda, alanında birbirinden değerli kurumlara ait blogları inceledim ve değerlendirdim. Yazımı okumaya lütfen devam edin.

 

Kurumsal Bloglar 

Doğru yönlendiren ve sorularımıza ışık tutan her türlü bilgiye daha da çok ihtiyaç duyduğumuz günümüzde kurumsal bloglara verilmesi gereken önem her geçen gün artıyor. Etkileşimin ve iletişimin gittikçe zorlaştığı şu zamanlarda, bu önemin farkında olan kaç işletme var dersiniz?

 

Bu yazımda sizlere kurumsal blog türlerini ve yapılarını aktarmaya çalışırken, işletmeler için neden bir gereklilik olduklarının altını çizecek ve Türkiye’deki kurumsal blogların işlev ve  yapılarını değerlendirmeye çalışacağım.

 

Kurumsal şeffaflık

Kurumsal şeffaflık tüm dünyada çok önemli bir kavram. Mesafeleri kapatan, iletişimini güçlü kılan, empati kurabilen, özgün ve ilgi çekici hikayeleri kendi hikayesi ile birleştirip büyüten işletmeler yarına güvenle bakıyor. Kurumsal bloglar güven telkini konusunda kilit noktada.

 

Marka değeri

Kurumsal bloglar marka değerinizi arttırır. Son birkaç yıldır pazarlama biçimleri çok değişti. Müşteri odaklılık ve iletişime katılım sağlama tüm zamanlardan çok daha değerli bir hale geldi. Pazarlama tanıtım kavramını derinleştirdi, müşterilerinizle uzun süreli ve anlamlı ilişkiler kurmak ise başarının adeta kilit noktası. Marka bilinirliğini bir kenara bırakın ve marka değerine odaklanın. Bu değeri müşterilerinizi bilgilendirmek, doğru yönlendirmek ve etkileşiminize dahil etmek için kullanın.

 

Hikayenize etkisi

Tek bir dil ve tondan anlatılan her hikaye cılız kalır. Bir markanın yansıttığı değer ve faydalar, potansiyel müşterilerinin değer ve ihtiyaçlarıyla örtüşmüyorsa bağ kurmak imkansızlaşıyor. Ulaşım kanalları artıyor artmasına ama aynı oranda müşterilerinize ulaşmak da zorlaşıyor. Bu zorluğu aşmanın en etkili yolu güçlü bir marka hikayesine sahip olmaktan geçiyor. Gerçek hayatta yer edecek hikayenin ise müşterilere fayda, bilgi, deneyim sağlaması ve bir duygu vadetmesi gerekiyor.

 

Sektörel prestij

Kurumsal blog sahibi olmak prestijlidir. İşletmeler kurumsal bloglar üzerinden hikayelerini anlatma fırsatı bulurken, hizmetlerini ve bulundukları sektörle ilgili güncel bilgileri aktarma olanağı da elde ederler. İşletmeler için kurumsal blog sahibi olmak prestijldir ve bilgi sağlama açısından toplumu geliştirme misyonu taşıdığı için ayrıca özeldir.

Süreçleri yavaş işleyen işletmelere canlılık kazandıran kurumsal blogların dört türde oluşturulan yapı üzerinden ilerlediklerini görüyoruz.

 

1) İşletmenin çalışanları ve yöneticileri tarafından oluşturulan içerikle beslenen bloglar.

2) İşletmenin faaliyet alanı ile ilgili bir bilen olarak anılan ve değer yaratan kişilerin içerikleriyle beslenen bloglar.

3) Hem işletme çalışanları hem de işletmenin faaliyet alanı ile değer yaratan kişilerin içerikleriyle beslenen bloglar.

4) Tek tonda iletişimin kurulduğu, işletmeye veya işletmenin bulunduğu ürün veya alana yönelik içerikle beslenen ve temelinde trafik sağlama prensibine dayalı bloglar.

 

 

Türkiye’nin Kurumsal Blogları 

Kurumsal blogların çoklu yazarlardan oluşması ve bu yazarların gerçek birer kimlik sahibi olmaları önemlidir. Kurumsal bloglar teknik olarak dahili veya harici olarak yapılandırılır. Kurucu ve CEO’lar için oluşturulan, genel bilgi ile birlikte mesleki deneyimlerin aktarıldığı türlere az da olsa rastlıyoruz.

 

Kurumsal Blogu Olan Türk Şirketleri ve İşlevleri

“Hangi şirketlerin kurumsal blogları var?” noktasında Forbes’un “Dünyanın En Büyük Kamu Şirketleri 2016” listesinde yer alan ilk 3 Türk şirketinin kurumsal blog çalışmalarına yakından bakalım.

 

 

Türkiye İş Bankası (447.Sırada)

İş Bankası son dönemde girişimlere verdiği desteklerle ve hizmetlerinde yaptığı yeniliklerle öne çıkıyor. Google’da sorguladığımızda ise İş Yatırım  Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacıyla hazırlanan ve yöneticiler tarafından beslenen “İş Yatırım Blog”u görüyoruz. Burada ayda ortalama 1-2 yazı üzerinden içerik üretiliyor ve bir süredir Şant Manukyan önderliğinde “Uluslararası Piyasalar” kategorisinde besleniyor.

Teknik olarak kullanılan tema yaşlanmış, taze bir dokunuşa ihtiyacı var. İçerik üretimi konsunda sayıca düşüş ve tek bir yazar üzerinde ilerlemek etkiyi azaltıyor. İçeriklerin niteliği ve eşsizliği aşikar. Kaynak gösterimi, özet bilgi, yorumlama, ilişkilendirme ve etiketlendirme unutulmamış. Blog yoruma açık tutulmuş ve sosyal mecralar için paylaşım butonları kullanılmış.

Sosyal mecralarda etkileşim konusunda ise neredeyse Türkiye İş Bankası’nın temel sosyal hesapları ile yarışacak kadar güçlü konumda.

Türkiye İş Bankası’nın dijital dönüşüm, değişen finans dünyası, finans teknolojileri ve girişimler konusuna ağırlık verdiği bir kurumsal blogu olduğunu düşünün. Hem ekosistemi geliştirecek hem de geleceğe ışık tutacak etkili bir imza olmaz mıydı?

 

 

 

 

Koç Holding (451. Sırada)

Temelleri 1926 yılında atılan Koç Holding, 90 yılı aşan yolculuğunda, değişimin hep bir adım önünde olarak konumlandırılmıştır. Türkiye’nin en büyük şirketler topluluğu’nun temel amacı, tüm paydaşları için değer yaratmaktır. Google’da Koç Holding’i sorguladığımızda Ford Otosan çalışanları ve dönemsel konuk yazarlara yer verildiği belirtilen FordBlog’u görüyoruz. FordBlog, Ford dünyasına açılan bir giriş kapısı niteliğinde.

Sosyal sorumluluk projelerinden yeniliklere, otomobillerden sosyal medya etkilerine markanın tüm hikayesine detayları ile birlikte yer veriliyor. İçerikler oldukça kısa, buna rağmen bolca eylem çağrısına yer verilmiş ki bu etkileşim yaratma konusunda katkı sağlıyor. Hashtag ve emoji kullanımı konusunda cesur oldukları görülüyor ancak içerik oluşturan yazarlar konusunda hiç bir bilgi bulunmuyor. Hal böyle olunca okuduğunuz içeriklerde tek bir ton ve haber iletimine yönlenen bir yapı hissediyorsunuz. Teknik olarak bolca etiket kullanılıyor ve ilişkili yazılar sunularak blogda daha fazla vakit geçirmenizi kolaylaştırılıyor. FordBlog’un kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor.

Koç Holding, markaları ve şirketleri ile sosyal – kültürel faaliyetleri ile değer yaratan bir kurum. Öte yandan şu anda web sitesinde marka ve şirket linkleri çalışmıyor.

Koç Holding, yarattığı değerlerin oluşum hikayelerini ve sürdürülebilirliği nasıl sağladıklarını kurumsal blog üzerinden aktarsa “ zamanın ruhunu yakalayarak bulunduğu toplumun duygu ve beklentilerini” karşılamaz mıydı?

 

Garanti Bankası (482.Sırada)

Garanti Bankası web sitesinim hakkında sayfasına ulaştığınızda kategorilerle ayrışmak durumunda kalıyorsunuz. Bütünlüğü korumak yerine parçalara bölmeyi tercih etmişler. Google’da sorguladığımızda ise kurumsal bloglarının bulunmadığını görüyoruz. Öte yandan Serdar Kuzuloğlu yönetimindeki “Dünya Halleri” blogunun sponsorluğunu üstlendiklerini biliyoruz. Dünya Halleri teknoloji ve sosyal medya ağrılıklı gündem haberlerini özetlerken, finans kısmında da dış kaynak ağırlıklı içerik paylaşmaya devam ediyor. İçerik genellikle kısa ve tonu farklı, yazar bilgisi ve hakkında bölümü bulunmuyor.

Genel olarak bakıldığında toplumsal bir değer yarattığını, İnternet’i ve kullanıcıları beslediği aşikar. Garanti Bankası’nın henüz kurumsal bir blogu olmamasına rağmen böylesi bir değere katkı sağlaması çok özel ve anlamlı.

Garanti Bankası’nın farklı bir stratejisi var ve 2016 yılından beri hizmetlerini kategorilendirerek müşterilerine sunuyor. Kurumsal blog çatısı altında tüm bu çalışmalarını, kazanımlarını ve geri bildirimleri toparlamalarının fark yaratacağını düşünüyorum.

.

Kurumsal kültürünü ve değerlerini kurumsal blogu üzerinden yansıtan şirketlere gelince…

 

Anadolu Grubu Blog

Anadolu Grubu, kurumsal blogunda grup çalışanlarının uzmanlık alanlarında kaleme aldıkları yazılara yer veriyor. Çoklu yazarlardan oluşan blogun erişimi ve etkileşimi oldukça yüksek. İçerik yoğunluğu ise Anadolu grubu bünyesindeki markalar, sürdürülebilirlik, eğitim, kadın ve iş hayatı üzerine odaklanmış. İçerik paylaşım sıklığı oldukça düşük olmasına rağmen, yazarların farklı tonları ve alan olarak sundukları çeşitlilik oldukça çarpıcı. Çift dilli yayım yapması ise ayrıca değerli. Blog yoruma açık, kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor.

 

 

Microsoft Türkiye Blog

Teknoloji devi Microsoft’un kurumsal blogu adeta bir cevher. Grup çalışanlarının uzmanlık alanlarında kaleme aldıkları yazılar hem güncel hem de detay bilgi vermesine rağmen basit bir dille kurgulanmış. İçerik yoğunluğu ise Windows 10, Azure, Bulut, Windows Phone üzerine odaklanmış. İçerik paylaşımı konusunda çok üretkenler. Hemen her gün bir veya iki içerik paylaşıyorlar ve kadın yazarların fazlalığı ve düzenli yazıyor oluşları ayrıca dikkat çekici.

Blogun dili Türkçe, içerikleri yoruma kapalı ve kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor. İnsanın gözü hakkında sayfası ve yazarlara ait ek bilgi bölümü arıyor. Türkiye’nin Kurumsal Blogları’ndaMicrosoft Türkiye Blog çok değerli bir konumda.

 

 

BSH Türkiye Blog

BSH Türkiye, Türkiye’de ana markaları Bosch ve Siemens, özel markalarından Gaggenau ve yerel markası Profilo ile faaliyet gösteriyor. BSH Türkiye Blog, grup çalışanlarının uzmanlık alanlarında kaleme aldıkları yazılara yer veriyor. Sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve inovasyon konularında referans niteliğindeki bu içerikler, kurumsal kültürün birer yansıması olarak okuyuculara ulaşıyor.

Yazarların detay bilgilerini ve neden blogladıklarına dair notları çok etkileyici bulduğumu ek olarak belirtmek isterim. Blogun tasarımı biraz eskimiş olsa da içerikler özenli ve yazarların samimiyeti – motive edici satırları çok değerli . Blogun dili Türkçe, içerikleri yoruma açık, okunma oranları çok yüksek ve ne yazık ki son dönemde çok az içerik paylaşılıyor. Kendine ait sosyal hesapları bulunmayan bu kurumsal blogu yakın takibe almanızı öneririm.

 

 

MediaMarkt – MediaTrend Blog

Media-Saturn Holding’e bağlı MediaMarkt, alanında önemli isimleri MediaTrend blog üzerinde bir araya getiriyor. Teknoloji, alışveriş rehberi ve sosyal medya ağırlıklı oluşturulan içeriklerin yanı sıra ürün incelemelerine de yer verilen blogun paylaşım sıklığı günde 4 – 5 olarak belirlenmiş. Blogun dili Türkçe, içerikleri yoruma açık ve kendine ait sosyal hesapları da bulunuyor.

MediaTrend Blog’un çoklu yazarları sosyal medyada güçlü, alanında önemli isimlerden oluşuyor ve etkileşimleri oldukça yüksek. MediaMarkt’ın kurumsal blogu teknolojiye, elektronik ürünlere ve taze bilgiye meraklı olanların favorisi olmaya aday.

 

 

 

 

General Electric Türkiye Blog

Dünyanın öncü dijital endüstriyel şirketlerinden GE, kurumsal blogunda dijital sanayi alt başlıklarından enerji verimliliğine, sürdürülebilirlikten GE teknolojileri ve garaj çalışmalarına dek uzanan pek çok başlıkta içeriğe yer veriyor. Kadın Liderliği özel bölümü çok değerli. Blogun dili Türkçe, içerikleri yoruma açık ve kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor.

 

 

 

Türk Ekonomi Bankası Kurumsal Blogu BlogTEB

90. yılını kutlayan TEB’in portallarla yarışır kapsamda bir kurumsal blogu var. Teknoloji, girişim, yaşam, bilim, spor, güncel haberler, iş dünyası sosyal ağlar, kültür sanat ağırlıklı konu başlıkları altında oluşturulan içeriklerin paylaşım sıklığı ise günde 1-2 olarak belirlenmiş. Blogun dili Türkçe, içerikleri yoruma kapalı ve kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor. Blogteb’de kısa ve bilgilendirici içerikler bulunuyor, bu türde bilgiyi sevenler için oldukça keyifli gelecektir.

 

 

 

LC Waikiki Blog

LC Waikiki, müşteri memnuniyetine önem veren bir marka ve müşteri odaklı yaklaşımını blogunda da sürdürüyor. Çoklu yazarlardan oluşan blogun editörleri arasında moda, seyahat ve güzellik konusuna öne çıkan isimler de bulunuyor. İçerik yoğunluğu ise moda ve modaya bağlı trendler, güzellik, ev & yaşam, seyahat üzerine odaklanmış. İçerikler kısa tutulmuş, paylaşım sıklığı haftada 3 veya 4 olarak belirlenmiş. Blogun dili Türkçe, içerikleri yoruma açık ve kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor. Bu alanla ilgili trendleri takip etmek isteyenler için ilham verici.

 

 

 

Türk Hava Yolları Blog

Türk Hava Yolları kurumsal blogunda çalışanlarının kaleme aldıkları gezi ağrılıklı yazılara yer veriyor. Çoklu yazarlardan oluşan blogun basit bir arayüzü var ve içerikler oldukça samimi. Keşfet Konu THY olunca çok daha fazlası yapılabilirmiş gibi duruyor. Öte yandan THY’nin çalışanlarını hikayesinin önemli bir parçası haline getirmesini anlamlı buluyorum. Şehirler, deneyimler ve faydalı bilgiler üzerinden yapılandırılmış blog ne yazık ki sık güncellenmiyor. Çift dilli yayım yapan blog yoruma kapalı, kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor. İçerikleri sadece beğenebiliyorsunuz.

 

 

 

 

 

Ipsos Blog

Örnekleme bazlı pazarlama araştırmalarının lider şirketlerinden Ipsos’un kurumsal blogunda hem şirket yöneticilerinin hem de bu alanda önemli isimlerin oluşturduğu içeriklerin yanı sıra, sunum raporları, haberler ve pazar trendlerine ait güncel veriler yer alıyor. İçerik paylaşım sıklığı oldukça düşük olmasına rağmen, yazarların alan olarak sundukları çeşitlilik oldukça çarpıcı. Çift dilli yayım yapması ise ayrıca değerli. Blog içerikleri yoruma açık, kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor.

 

 

Eczacıbaşı Bilişim Kurumsal Blogu

Bilgi teknolojileri konusunda danışmanlık, servis ve destek hizmetleri vermek amacıyla kurulan Eczacıbaşı Bilişim’in kurumsal blogu çoklu yazarlar tarafından oluşturulmuş ancak az sayıda içerik barındırıyor. Blogun dili Türkçe, içerikleri nedense hem yoruma hem de sosyal medya paylaşımları için kapalı.

 

 

 

Kariyer.net Blog

İnsan kaynakları platformu olan Kariyer.net, Kariyer Rehberi adını verdiği kurumsal blogunda iş hayatına dair röportaj ve makalelerin yanı sıra güncel haber ve sıra dışı kariyer öykülerine yer veriyor. İçerikler çoklu yazarlar tarafından oluşturuluyor. Sık güncellenen blogun dili Türkçe, içerikleri yoruma açık ve kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor.

 

 

Kurumsal kültürü yansıtmanın dışına çıkarak, kullanıcılarının günlük yaşantılarında ihtiyaç duyabilecekleri bilgilere yer veren şirketlere gelince.

 

Carrefoursa Blog

Carrefoursa, “ne lazımsa” adını verdiği kurumsal blogunda, günlük yaşantının her anında ihtiyaç duyulabilecek konularda kullanıcılarını yönlendirebilecek videolardan tariflere, püf noktalarından ilginç bilgilere kadar çok çeşitli video ve yazılara yer veriyor.

Kendilerine ait sosyal hesapları yok ve içerikler yoruma kapalı.

 

 

Migros – Migros TV

Migros bu yıl bir yenilik yaptı ve videolara yöneldi. MigrosTV’de de günlük hayata dair her tür konuda ilham alınabilecek ve ilginç bilgiler keşfedebileceğiniz videolara yer veriliyor.

Kendilerine ait sosyal hesapları yok ve içerikler yoruma kapalı.

 

 

 

Anadolu Sigorta Blog

Türkiye’nin ilk ulusal sigorta şirketi olan Anadolu Sigorta, Anadolu Sigorta Blog üzerinden “Kendini korumak” ve “Korku” odağında genel içerikler paylaşıyor.

Blogun dili Türkçe, içerikleri yoruma açık ve kendine ait sosyal paylaşıma kapalı.

 

 

 

Hepsiburada.com Blog

Online alışverişin en güçlü isimlerinden Hepsiburada.com, kadınlara yönelik genel ve bilgilendirici içeriklere kurumsal blogunda yer veriyor. İçerikler SEO odaklı, yazarların kim olduğunu göremiyoruz ve “Blogda yer alan kişilerin yazı içeriğinden, öneri ve yorumlarından Hepsiburada kesinlikle sorumlu olmayıp, yazılar sadece tavsiye amaçlıdır.” açıklaması manidar. Sık güncellenen blogun dili Türkçe, içerikleri yoruma açık ve kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor.

 

 

Gittigidiyor.com Blog

Türkiye’nin önde gelen alışveriş sitelerinden gittigidiyor.com, kişisel bakımdan teknolojiye, hobiden otomobile uzanan geniş bir alanda oluşturulan içeriklere kurumsal blogunda yer veriyor. Çoklu yazarlardan oluşan içerikler SEO odaklı ve konuk yazarlara da yer veriliyor. Sık güncellenen blogun dili Türkçe, içerikleri yoruma açık ve kendine ait sosyal hesapları bulunmuyor.

 

 

Finali kurumsal blog kültürüne bambaşka bir açıdan yaklaşan  Banvit ile yapalım.

 

Banvit A.Ş. – Banvitesor.com

Temizlenmiş ve poşetlenmiş taze piliç üretimi gerçekleştiren Banvit AŞ, 2015 yılında kendi sektöründe bir ilke imza attı ve beyaz et konusunda tüketicinin akıllarını kurcalayan sorulara cevaplar vererek, yanlış bilinen konuları aydınlatmaya başladı. Beyaz et ve kanatlı sektörünün yaşadığı kriz sonrası ortaya çıkan servis hala büyük ilgi görüyor. Servis soru – cevap şeklinde işliyor ve kendi sosyal hesapları bulunmuyor. Her ne kadar tam olarak temelde bir kurumsal blog olmasa bile, kurumsal kültürün kullanıcıya yansıtılması açısından çok değerli olduğunu düşünüyorum.

 

 

Not : Kurumsal kültürü yansıtmak ve bilgi toplumu yaratmak konusunda yayımlanan en değerli kurumsal bloglardan biri Turkcell’e aitti. Alanında birbirinden değerli onlarca yazarın ve Turkcell yönetici ve çalışanlarının kaleminden çıkan yüzlerce kıymetli içeriğe şu an ulaşılamıyor. Umarım Turkcell yönetimi bu son derece değerli bu bilgi hazinesini tekrar hayata geçirir ve kurumsal kültürünü ve paylaşımcı değerlerini toplumla buluşturmaya, iz bırakmaya devam eder.

Atladığım bir kurumsal blog olduysa ve sürç i lisan ettiysem affola 😎

Yazımı kurumsal bloglar konusunda önemli bir isim olan değerli dostum 😘  M. Rıdan Özdemir‘e ithaf ediyorum.

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir