Blog Yazarları için SEO İpuçları

İçerik ürettiğimiz dünya çok çabuk değişiyor. Bazen hızına ayak uyduramadığımızda tökezliyoruz. Merakla izlediğimiz ve ürettiğimiz içeriğe rağmen, umduğumuz noktada olmayan sıralamamız motivasyonumuzu elbette düşürüyor. Bu değişim yolunda bizi en çok etkileyen SEO. Konu ile ilgili bir uzman olmasanız bile, temel olarak işlevselliğine ve faydalarına dair mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Bu yazımda en temel haliyle eski SEO ve yeni SEO hakkında kısa bir derleme yaptım. Faydasını göreceğiniz SEO ipuçlarını yazıma eklemeyi unutmadım. Lütfen okumaya devam edin.

sezone14_0

 

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization – Arama Optimizasyonu) web sitelerinin, arama motorlarında daha yüksek performans göstermesi, yani üst sıralarda yer alabilmesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen genel bir addır.

 

Eski SEO, Yeni SEO

SEO dünyasında son birkaç yılda çok şey değişti. Eski SEO’da tekil anahtar kelimeler ve sayfa optimizasyonuna daha çok odaklanıyorduk. Günümüzde ise SEO, sıralamalarımız ve başarılı olmamız için adeta anahtar bir konuma yerleşti. Artık analiz edilerek oluşturulan içerik ve içeriği sosyal mecralar ile desteklemek SEO açısından da önemli.

 

Anahtar Kelimeler

Önceden arama motorlarını düşünerek içerik oluşturmak yeterliydi. Günümüzde ise anahtar kelimemizi amacına uygun olarak geliştirip kullanmak ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre de şekillendirmemiz gerekiyor.

 

İçerik

Eskiden arama motoru için içerik oluşturmak hepimizin için bir zorunluluktu. Kullanıcının sorabileceği soruları düşünerek içeriğimizi oluşturmak ve konuyla ilgili bir anahtar kelime üzerinden ilerlemek yeterli geliyordu. Yeni SEO’da ise içeriğinizle alakalı okuyucu üzerine odaklanmak artı değer sağlıyor. Bu açıdan doğru analiz ederek, daha fazla ilgi gören konu başlıklarınıza odaklanarak içerik oluşturmak başarı açısından çok önemli. Artık bir SEO stratejiniz olmadan ilerleyemiyorsunuz. İçeriğinizin kalitesi ve konuyla, okuyucunuzla alakalı olması çok ama çok önemli.

 

Bağlantılar

Önceden backlink verir – alır ve işlem tamamdır derdik. Yeni SEO’da bu yeterli gelmiyor. Üstelik link inşasını yanlış oluşturmak Google tarafından spam olarak cezalandırılıyor. Eski SEO’da aldığınız bağlantılar çok kısa sürede etkisini gösterirdi, artık şimdilerde bu süreç oldukça uzuyor. Birden değil zamana yayarak bağlantı çalışması yapmak bir zorunluluk haline geldi.

 

sezone14_9

 

SEO konusunda fayda getiren ipuçları

Kendinizi bir marka olarak konumlandırın. Böylece yaptığınız işi daha ciddiye alır, plan ve stratejiler üzerine odaklanırsınız.

İçeriğinizde online değerlendirmelere yer verin.

Sosyal mecralarda paylaşılabilir bir yapı kurun.

Hedef kitlenizi anlamaya çalışın.

İçeriğinizi oluşturan konu başlığını her aşamasıyla ele alın.

Mobil her zamankinden daha değerli ve hepimiz için önemli. Blogunuzun Google tarafından belirlenen mobil gereksinimlere uygun olup olmadığını araştırın. (Bunu yapmak çok basit akıllı telefonlarda ve tabletlerde blogunuzu açın ve nasıl göründüğüne bir bakın. Responsive bir tema seçerek bu sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. Responsive tema nedir diyorsanız, blogumda sizin için onlarca yazı paylaştım. Buradan tümüne ulaşabilirsiniz. )

Başarılı sonuçlar almak için içeriğinizi sosyal mecralarda paylaşın.

Kısa vadeli başarı yerine, doğru planlama ile uzun ama kalıcı olana odaklanın.

İçeriğinizle ilgisiz “gizli metin” barındırmayın.

Etiketlemelerinizi içeriğinizle ilişkilendirmeyi ihmal etmeyin.

Yinelenen içeriklere yer vermeyin. Aynı yazının farklı adreslerde yer alması size zarar verir. Basın bültenleri, metni birebir aynı tanıtım yazıları, bir yerde yazdığınız makalenin aynını blogunuzda yayınlamak sıkıntılı durumlara yol açıyor.

İçeriğinizi anahtar kelimelerle doldurmayın, özenli ve seçici olun.

İçeriğinizle ilgili bloglara veya web sitelerine yönlendirme yapın.

İçeriğinizde ilgili yazılarınıza bağlantı verin.

Google Analytics verilerinizi sık sık inceleyin ve sonraki içerik yazılarınız için yol haritası olarak kullanın.

SEO konusunda güven çok önemli. .gov ve .edu uzantılı sitelerden backlink alırsanız sırtınız yere gelmez.

Blogunuzda mutlaka SEO eklentisi kullanın.

Google algortimalarına uzak kalmayın, sürekli takip etmeyi ihmal etmeyin.

 

Bunlar benim aklıma gelenler, sizlerin fikirlerini ve önerilerinizi almak hoşuma gider 🙂 Bencil olmayın, öğrendiklerinizi paylaşın. Bu kadar emek verdim, yazımı paylaşmanız ve daha fazla insana bu bilgiyi ulaştırmanız hepimize fayda sağlar.

 

Geçen yıl konuyla ilgili çok faydalı bir etkinliğe katıldım. Seozone14’ün Ardından! yazıma buradan ulaşabilir, SEO’nun olmazsa olmazlarına biraz daha yakınlaşabilirsiniz.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

  5Yorum

 1. Avatar Murat Küçükosman   •  

  İçeriğiniz ile ilgili yönlendirme yapmaktan ziyade, yönlendirme alın. Çok yönlendirme verince bu sefer de spam score’un artma olasılığı çıktı artık. Olur da benim gibi yıllar sonra yazıya denk gelen olursa bilgisi olsun 🙂

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   😁 katkı için teşekkürler, seni buralarda görmek ne güzel.

 2. Avatar Enes Okuyan   •  

  Basit düzeyde bir anlatım olmuş yeni başlayanlar için gerçekten açıklayıcı.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Basit yazmayı başarmak öyle zor ki.

 3. Pingback: SEO Eğitimi Hakkında Her şey. - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir