Seozone14’ün Ardından!

Bu yıl ikincisi yapılan ve katılımcılar için, fikir – fayda – gelişim üçgeni açısından zihin açan #Seozone14, Radisson Blue Şişli’de yapıldı.

SEOZEO’nun kurucusu Yiğit Konur’un organizasyonuyla gerçekleşen etkinlik; Serdar Kuzuloğlu’nun açılış konuşmasının ardından, Aleyda Solis, Bastian Grimm, Jon Cooper, Michael King, Christoph Cemper ve Annie Cushing’in sunumlarıyla şekillendi.

SEO (Search Engine Optimization – Arama Optimizasyonu) web sitelerinin, arama motorlarında daha yüksek performans göstermesi yani üst sıralarda yer alabilmesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen genel bir ad. Her geçen gün önemi ve konuşulurluğu daha da artıyor. İçeriğin bu kadar önemli olduğu bir çağda, daha fazla okunabilmek – yazdıklarımızı daha fazla kullanıcıya ulaştırabilmek için çabalıyoruz. Bu uğurda nasıl sosyal medyada (içeriğimizi yayma) çaba gösteriyorsak, global şablonlar üzerinden şekillenen SEO’ya da o derece önem vermeliyiz.

 

sezone14_1

 

SEO çok önemli ancak hayatlarımıza girişi açısından yeni bir kavram ve yeni olanı öğrenerek, yayın hayatımızda uygulamak bizler için zaman alıyor. Belki bu sebeple bu kavramı hayatımıza sokan ve bizlere önderlik eden, yol gösterenler gencecik insanlar. Yaptıkları çalışmalarla takdir ettiğim Aykut Aslantaş ve Yiğit Konur bunların başında geliyor.

 

Etkinlik, SezoZeo’nun hızlı gelişimini anlatan Yiğit Konur’un sunumu ile başladı. Geçen yıl ilki yapılan etkinliği de bu vesile ile hatırladık. Konuyla ilgili Ar-ge çalışmaları yapan ve danışmanlık hizmeti veren SeoZeo, bu birikimini ve deneyimini blog alanı aracılığı ile paylaşmakta. İki yıldır yapılan bu etkinlik de, yapılan çalışmaların daha da geliştirilmesi yönünde verilen çabanın bir ürünü.

 

sezone14_4

 

Şirketler için SEO Neden İyi Bir Yatırım” başlıklı sunumuyla Serdar Kuzuloğlu, her zamanki esprili üslubu ve akıcı anlatımıyla bizi kendine bağladı. Aslında söyledikleri hepimizin aklından geçen ancak dillendiremediği konular, bu sebeple onu dinlerken bir parça iç sesinizi dinliyor gibi oluyorsunuz ve söylediklerini kafanızı sallayarak (onaylayarak) dinlediğinizi fark ediyorsunuz.

Kısaca özetlemek gerekirse;

Seo sonuç olarak Google’a kendimizi anlatabilme çabamız. İnternet varlıklarını daha görünür ve anlamlı hale getiriyor. Reklamlar Seo için en zengin malzeme ve iletişimi güçlendiren bir yöntem.

Şikayet var ve ekşisözlük, yönetilemeyen algının, prestij kaybının yaşandığı ortamlar. İnternet’te içeriğin canlandırılması lazım. Kullanılan etiketler önemli. Sosyal medya paylaşımlarının artışı ile birlikte içerik üretimi geri planda kaldı. Sosyal mecralar, arama motorlarında erişilemeyen mecralar.

Google bizi bazı mecralarda olmaya ve olmamaya zorluyor. Google dertli kız arkadaş gibi, sürekli karar değiştiriyor.

 

fundalina_twitter

 

 

Gerçek zamanlı içerik pazarlama ileride daha da önem kazanacak. Twitter’ın akışlarımızı kişiselleştirme çalışmaları var. Acaba paylaşılan her şeyi görebiliyor muyuz? diye sorguluyoruz. Hayatımızı algoritmalara ve yazılımlara teslim ediyoruz. Daha iyi (temiz) hizmet alabilmek için ileride (reklam, öneri vs. içeriklerden kurtulmak için) bedel ödeyebiliriz.

 

sezone14_5

 

Uluslararası Seo Danışmanı Aleyda Solis ise “İçerik Destekli SEO Kampanyaları Yaratmanın Yolları” konulu sunumunda;

Hazırlana içerikler için yapılacak sorgulamalarda “sorulacak sorular” ve kullanıcıların takip araçlarını bilmek önemli.

Sorgulamalarda alternatif cümle yapıları, rakip analizlerini sağlıklı yapmak gerekli. Metin – video – görsel – metin… okuyucular hangi içeriğe ulaşmak istiyor, kurguyu bu temel üzerinden oturtmak gerekiyor.

Tüm bunları ölçümlemek, coğrafi – kişisel – geçmiş… araştırmalarını yapmak için sıralamaları gösteren kaynaklar var.

Sadece size verilen kaynakları kullanmayın, daha fazla araştırma yapın.

Bu tür çalışmalarda süreklilik ve tutarlılık önemli.

İçerik stratejinizin planlanması gerekir ve editöryal bir çizelgeniz olmalı.

Hedeflemelerin doğru yapılması gerekiyor. Hedef kitlenin ihtiyacı düşünülerek içerik sunmak gerekiyor.

Yaratıcılığınızı ortaya koyun ve kullanıcıların değerlendirebileceği nesneleri (görsel – video vb.) kullanmaya özen gösterin.

 

Aleyda Solis, ölçümlemelerde kullanılacak araçlardan örnekler de verdi. Ancak bunları şimdilik kendime saklıyorum, başka bir yazımda (kendim kullanıp faydalandıktan sonra) sizlerle paylaşacağım 🙂

 

sezone14_6

 

Grimm Dijital’in Kurucusu Bastian GrimmTeknik Yönüyle Site-içi Seo’nun İncelenmesi” konulu sunumunda beni çok etkiledi. Her slayt sayfası dolu doluydu ve anlatımı itibariyle, konuyla ilgili 1-2 kitap okumuş kadar oldum.

Gelelim notlarıma;

Sağlam bir web sitesi, doğru mimari ile kurulmalı.

Ana sayfa linkle beslemek açısından çok değerlidir, önemsenmelidir.

İçeriğin ölçeklendirilmesi şarttır.

Linkler okunabilir olmalıdır, yani yerleştirmelerin doğru ve açıklayıcı yapılması gereklidir.

En değerli alt link, doğru yönlendirilen linktir.

Erişilebilirlik, verimlilik ve arama yapıldığında Deep Crawl önemsenmelidir. Google webmaster tools, kaç site crawl edilmiş gösteriyor ve bunu neredeyse hatasız yansıtıyor.

 

Bastian Grimm, kullanılabilecek araçları da örnekledi, bazıları işlevleri ile birlikte aşağıda;

Google’ın her söylediğine inanmayın. Google şu anda her yüz saniyede daha hızlı akış sağlayarak büyük paralar kazanıyor. Google pagespeed önemli

buradaki araçlar, sorunları ve değiştirilmesi gerekenleri söylüyor.

Yahoo YSlow da benzer bir araç ancak burada sonuç almak için internet hızınız önemli.

Gtmetrix ise karşılaştırma yapmanızı sağlıyor. Rakiplerinizle ilgili çalışmaları buradan rahatlıkla yapabilirsiniz.

Grimm, cashing ve deep crawl’un çok önemli olduğunu tekrar tekrar hatırlattı. Sunumunu merak edenler buradan indirebilir 🙂 

 

 

sezone14_7

 

19 Yaşında olmasına rağmen, onlarca markaya link inşaası konusunda danışmanlık veren Jon Cooper ise “2014 Yılında Link Kazanmanın Yolları” nı anlattı.

 

Uzun vadeli link oluşturmalısınız. Linkler, söylentiler ne olursa olsun hala önemli ve ileride daha da önemli olacak. Türkiye’de linkler satın alınıyor, bu şirket ve markalar için cesaret isteyen bir durum.

Ülkelerin link hacimleri farklı. Amerika’daki her 100 linke 10 Türk link denk geliyor.

Başka ülkeleri çok iyi analiz etmek lazım.

Backlink konusunda, rakip araştırması, yatay sektör araştırması, dikey sitelere bakmak da önemli. Niş alanlarda (kimsenin bulunmadığı alanlarda) yer almak fayda getirir.

Linkler ücretlendirilip, kazanç haline dönüştürülebilir. Yeni ve taze içerikle, hızlı trafik sağlayabilirsiniz.

Çalışmalarınızı yaparken aşağıdaki 5 faktöre önem verin.

 1. Görülebilir anahtar kelime kullanın
 2. Kaliteli içerik üretin.
 3. Ana link yönlendirmesinin içerik türüne ve içeriğe uygunluğunu belirleyin.
 4. İçeriğinizin, internet araştırmalarında ihtiyaç duyulacak bir içerik olmasını sağlayın.
 5. Niş faktörleri unutmayın.

Cooper, kullandığı araçları da örnekleriyle birlikte anlattı. Eğer linki kontrol edebiliyorsanız, bu sizin için ileride bir artı değer oluşturacaktır diyerek sunumunu tamamladı.

 

sezone14_8

 

Inbound Pazarlama Danışmanı Michael King ise “İyi Bir Link İnşaası için Doğru İletişim Yöntemleri” sunumunu yaptı.

Link inşaasında içerik kraldır dedi ve outreach ile mutlaka insanların ilgisini çekmek gerektiğini de ekledi. E-mail veya sosyal medyada ilgi görmek için farklı olmak gerektiğini belirtti ve bu konuda pazarlama tekniklerinin önemine dikkat çekti.

Pazarlama, çeşitlendirme ve teşviktir…

Yapılan çalışmalarda bir adım geri atıp, pazarlama açısından da değerlendirip sunmanın günümüzde bir gereklilik olduğunu belirtti. Etkin bir pazarlamacı olun, doğal ve yaratıcı olun, özgünlüğünüzü ve farklılığınızı ortaya koyun dedi.

Samimi ve içten yaklaşımı ile de dikkat çeken King, anlattıklarıyla örtüşen web sitelerinin örneklerini ve farklılıklarını da ortaya koydu. Kullanabileceğimiz araçları da anlattı.

 

sezone14_9

 

Ne yazık ki Christopher C. Cemper, Annie Cushing ve Yiğit Konur sunumlarını izleyemedim. Seminer notlarım şimdilik bu kadar… Etkinlik boyunca not aldığım seo araçlarını deneyip, başka bir yazıda toparlayıp sizlerle paylaşacağım.

 

sezone14_3

#Seozone14 her yönüyle çok başarılıydı, kişisel olarak çok faydasını gördüm. Notlarımın size de ışık tutacağına inanıyorum. Başarılı ve sürdürülmesi gereken böyle projelere destek veren sponsorlara ve minik bir desteğimizi görseldeki gibi kullanarak bizleri onurlandıran Yiğit Okur’a teşekkürler 🙂

 

SEOzone14 ile ilgili olarak, kahraman Ali Arslan‘ın yazısını okumanızı öneririm 🙂

 

Not : Kötü görsellerim için özür dilerim.

 

  5Yorum

 1. blank Roman Adamita   •  

  Harika vakit geçirdik hep beraber, özellikle Mike King’in açılış konuşmasından sonra zaten hepimiz bir “Yo baby what’s up” tür insanlardan olduk 🙂 Tekrardan görüşmek dileğiyle.

  • blank fundalina   •     Yazar

   Kesinlikle öyle 🙂 Harika bir etkinlikti, görüşmek üzere…

 2. blank Oğuz Alp Tan   •  

  Merhaba,

  Yorumu yazdığım sırada saat gece 3’e doğru hızlı bir koşuya kalktı ancak emeğinize kayıtsız kalmak beni üzerdi.

  Bu etkinlik ile ilgili çok sayıda yorum ve görüş okudum. Hiçbiri bu denli özverili değildi, teşekkür ederim.

  Temennimiz etkinliklerin çoğalması, her ne kadar katılamıyor olsa da. Aşkların en güzeli bazen uzaktan sevmek olsa gerek.

  Görseller için de endişe etmeyin AFP Foto Muhabirinin etkinlikte yer aldığını hiç zannetmiyorum.

  Sevgiler

  • blank fundalina   •     Yazar

   Bunları sizlerden duymak beni gerçekten motive ediyor, çok teşekkür ediyorum. Gittiğim her etkinlikte edindiğim faydayı, gelme – görme şansı olmayanlarla paylaşmayı kendime görev edindim diyebilirim. Fayda sağlayabildiyseniz ne mutlu bana…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.