Ücretsiz ve Kullanışlı Blog Mecraları!

Ücretsiz ve kullanışlı bir bloga mı ihtiyacınız var. Ücretsiz hizmet veren mecraları yazımda bulabilirsiniz.

Blogunuzu yayınlamak için seçeceğiniz mecralarda yer almak ücretsizdir ancak blogunuzun görüntüsünü değiştiren temaların bir kısmı ücretlidir. İlk seçenek olarak ücretsiz bir tema ile başlayıp, sonrasında ihtiyaçlarınıza göre ücretli bir temayla ilerlemenizde fayda var.

 

WordPress

Blog dünyasına girişte ilk önereceği mecra WordPress.

Günümüzde pek çok internet sitesi WordPress alt yapısını kullanıyor. Bunun en büyük sebebi açık kaynak kodlu bir yazılım olması. Yani geliştirilebilir, kişiselleştirilebilir ve teknik bilgiye ihtiyacınız olamadan da kolayca yönetilebilir.

WordPress’in ücretsiz tema seçenekleri ile web sitenizin görünümü kolayca değiştirebilirsiniz. Mobil uyumlu (Responsive) bir tema seçerseniz, ek bir çalışma yapmadan tüm akılı cihazlardan rahatça görüntülenebilir bir bloga sahip olabilirsiniz. Üstelik olası tehditlere karşı güvenli bir ortamdır. Seo açısından google arama kriterleri ile uyumludur ve böylece içeriğinize, google aramaları üzerinden erişim mümkündür. Ajanda, fotoğraf galerisi, video oynatıcı, sosyal medya paylaşım araçları… gibi onlarca ücretli & ücretsiz eklentiyi wordpress üzerinden kolayca blogunuza ekleyebilirsiniz. Birden fazla kullanıcı tanımlayarak ortak çalışma platformu olarak da kullanabilirsiniz.

2003 yılından beri yayın hayatımızda olan ve bize en büyük desteği sağlayan WordPress’de bir blog açmak için buradan ilerleyebilirsiniz.

https://tr.wordpress.com/

 

Ücretsiz wordpress temaları için bu yazımı http://www.fundalina.com/?s=wordpress okuyabilirsiniz.

 

 

Blogger

Google’ın ücretsiz mecrası, gmail ve google + ile iç içe çalışıyor. Dolayısıyla .blogspot uzantılı blog açmak için bir gmail hesabı yeterli oluyor.

Google’dan aldığı destekle, Seo konusunda sorunsuz çalışıyor, yani içeriğiniz aramalarda kolaylıkla kendine yer buluyor. Tema konusunda fazla seçeneğiniz olmasa bile teknik bilginizi arttırdıkça, kodlanabilir temalara da geçiş yapabilirsiniz. Birden fazla kullanıcı tanımlayarak ortak çalışma platformu olarak da kullanabilen blogger, basit ve kullanışlı bir panel üzerinden yürütülüyor. Yazı ağırlıklı paylaşımlar yapmayı hedefliyorsanız ve görsel konusu benim için ikinci planda kalabilir diyorsanız, ilk başlangıç için blogger mükemmel bir seçenek.

Ücretsiz wordpress temaları için buradaki yazımı http://www.fundalina.com/yeni-ve-ucretsiz-temalar/ okuyabilirsiniz.

Dünyada en fazla kullanılan blog mecrası olan blogger’da bir blog açmak için buradan ilerleyebilirsiniz.

https://www.blogger.com

 

 

 

Tumblr

Yazı yazmak konusunda kendinize fazla güvenmiyor ve görsel ağırlıklı paylaşım yapmak istiyorsanız tumblr tam da size göre.

Sade arayüzü ve kullanım kolaylığı ile dikkat çeken tumblr uygulaması sayesinde, bilgisayara ihtiyaç duymadan tüm akıllı cihazlarınızdan paylaşım yapabilirsiniz. İster görsel, ister minik bir not, video, ses kaydı veya bir link… tumblr size çok pratik bir paylaşım olanağı sunar.

Tumblr, yapısı gereği daha çok gençlerin ilgili duyduğu bir platform ve tema konusunda bol seçenek sunuyor. Özellikle ücretli temalarla harika çalışmalar yapmanız mümkün. Diğer mecralardan farklı olarak, twitter’da olduğu gibi, arkadaşlarınızın paylaşımlarını da (tıpkı RT gibi) kendi blogunuzda paylaşabiliyorsunuz.

İlgilendiğiniz türe göre takip edebileceğiniz bloglara da kolayca ulaşabileceğiniz mecra, rss’e gerek kalmadan arkadaşlarınızın paylaşımlarını rahatça görebilmenizi de sağlıyor.

Ücretsiz tumblr temaları için bu web sitesini (https://www.tumblr.com/themes) ziyaret edebilirsiniz.

 

Dünyada gençlerin en fazla kullandığı blog mecrası olan tumblr’da bir blog açmak için buradan ilerleyebilirsiniz. https://www.tumblr.com/

 

 

Academia

Akademik paylaşımlar yapmayı düşünüyor ve bu konuda başka kullanıcıları da takip etmek istiyorsanız Academia.edu tam size göre. Facebook, google + veya e-mail hesabınızla giriş yapabileceğiniz mecra, tasarım konusunda bir farklılık sunmasa bile, alanınızla ilgili eşsiz paylaşımlar için ortam sunuyor.

Makalelerinizi paylaşabileceğiniz, okunma durumunuzu analiz edebileceğiniz ve beğendiğiniz kullanıcıları kolaylıkla takip edebileceğiniz academia, alanınız konusunda bilginize değer katmak için sizi bekliyor.

 

Şimdiye dek neredeyse 15 milyon kullanıcıya sahip blog mecrası olan academia’da bir blog açmak için buradan ilerleyebilirsiniz. http://www.academia.edu/

 

Medium

Son olarak önereceğim mecra ise Medium

“Yeni hikayeni yaz” mottosundan hareketle, hikayenizi veya fikrinizi paylaşma imkanı sunan mecra oldukça yeni.

Twitter veya Facebook hesabınızla bağlanabileceğiniz Medium ile yaratıcı çalışmalar yapmanız mümkün.

Medium’da bir blog açmak için buradan ilerleyebilirsiniz. https://medium.com/

 

Seçeceğiniz mecra ne olursa olsun, blogunuzu herhangi bir ödeme yapmadan ve biraz vakit ayırarak kolayca açabilirsiniz. Bu konuda önemli olan tek şey istekli ve kararlı olmanız. Gerisi kolayca gelir.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir