Sosyal Medya İçeriklerinizi Kusursuzlaştırmanın Yolları

Sosyal medya içeriklerinizi kusursuzlaştırmak için biraz kendinizi zorlamaya ne dersiniz.

Sizin için Facebook, Instagram ve Twitter’da uygulayabileceğiniz basit ancak etkili olacağını düşündüğüm yöntemleri derledim. Lütfen okumaya devam edin.


Sosyal mecralarda vermek istediğiniz mesaj umduğunuz kadar etkili olmuyor mu?

İşte facebook, twitter ve Instagram üzerinden mesajınızı iletmeden önce etkisini arttırmak için kullanabileceğinizi yöntemler.

 

Sosyal Medya İçeriklerinizi Kusursuzlaştırın

Sosyal medya günlük iletişimimizin en önemli parçası ve etkisi gün geçtikçe daha da büyüyor. İster bir işletme ister ise kişisel hesabınız olsun, takipçilerinizin taze – ilgi çekici paylaşım beklentileri artıyor. Etkileşimlerin ve yaratıcılığın gittikçe düşüş gösterdiği günümüzde, etkili bir mesaj bulmak ve sağlam bir strateji ile ilerlemek başarıyı tetikliyor.
Her sosyal mecraya farklı içerik oluşturacak vaktiniz ve bütçeniz olmayabilir.  Ancak her mecranın kendine has yapısı, karakter sınırlamaları, en iyi yayınlama süreleri, ideal görüntüleme boyutları, tetikleyicileri ve kullanıcı alışkanlıkları var. Sosyal mecralarda vermek istediğiniz mesajı, mecranın özelliklerine uygun şekilde kurgulamıyorsanız işiniz çok zor.
Sınırlı zaman ve kaynakla tüm bunları yapmak kolay değil, mesajlarınızı mükemmelleştirerek bu konuda önemli bir adım atabilirsiniz.
Temel olarak içeriğinizi sosyal mecraların yapısına uygun uyarlamakla işe başlayın. Şimdi temel bir bilgi demeti ile başlayalım.

 • Instagram’da hashtag kullanmanız ve hatta bu etiket etrafında açılış mesajınızı kurgulamanız şart.
 • Twitter’da hashtag kullanımı detaylı düşünmeyi gerektiriyor. Bazen kullanmamak hada işlevseldir.
 • Instagram’da açılış mesajınız sonrası ikinci bir yorum ile konuyu detaylandırabilirsiniz.
 • Facebook ise tüm bu mecraların ortalaması gibi. Mesajınız ne çok kısa ne de çok uzun olmalıdır.
 • Linkedin ve Google + ‘ta içeriğiniz konusunda daha geniş bir açıklama yapmalısınız.

Sosyal mecralarda başarılı olan markalar iletmek istedikleri mesajı mecranın yapısına uygun hale getirerek, etkilerini genişletiyor.

Hep söylediğim gibi tüm mecralarda bulunun ama bir mecranın uzmanı olun.

.
Şimdi gelin sosyal mecralara göre buna nasıl dikkat edeceğiz birlikte görelim.

 

Facebook İçeriklerinizi Kusursuzlaştırmanın Yolları

 

Post uzunluğunuzu kontrol edin.

Facebook’un karakter sınırlaması 63.206’dır. Yapılan son dönem araştırmalara göre açılış mesajınızı 80 karakterde tutmanız %66 oranında etkinizi arttırır. Öneri olarak paylaştığınız post tıklanmayı gerektirecekse açılış mesajınızı kısa tutun. Bilgi verecekseniz ise kısa bir açılış sonrası detayları sıralayabilirsiniz.

.
Soru sormayı deneyin.

Etkileşiminizi ve yorum almanızı sağlayacak en etkili yöntemlerden biri soru sormaktır. Bu yönteme örneğin haftada bir yer vermeniz etkileşiminize katkı sağlar.

.
Liste yöntemini kullanın.

Uzun bir konudan bahsetmeniz gerekiyorsa içeriği cazip kılmak için listeleme şeklinde sunabilirsiniz. Facebook bunu uygulayabileceğiniz bir yapıdadır. Hatta listeleme yöntemi uygularken bildik sembollere de yer verebilirsiniz.

.
Dikkat çekici veriler paylaşın.

Veriler ve yüzdeler takipçilerinizin genel ilgisini çeker. Ara ara bu tür paylaşımlar yaparak takipçileriniz üzerindeki etkisini gözlemleyebilirsiniz.

.
Bir veya iki Emoji kullanmayı ihmal etmeyin. 

Emojiler ortak dilimiz haline geldi ve kullanımı iyice yaygınlaştı. Yorum yerine yoğunlukla beğenilerimizi semboller üzerinde ifade etmeye bile başladık. Bu sebeple içeriğinizde bir veya iki emoji kullanarak etkinizi daha da arttırabilirsiniz.

.
Görsellerinizi oranlayın.

Facebook’a günde ortalama 300 Milyon fotoğraf yükleniyor.

Önerilen görüntü boyutu ise 1,200 * 630 piksel. Kurumsal bir hesap yönetiyorsanız görsel boyutlarına özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü zaman zaman facebook ile ilgili optimizasyon sorunları ortaya çıkabiliyor.

.
Bağlantı paylaşımını önemseyin.

Facebook’un en verimli özelliklerinden biri, bağlantı paylaştığınızda web sitenizin meta verisinde belirttiğiniz görseli otomatik olarak paylaşımınıza çekmesidir. Facebook’ta paylaşılan bir bağlantı resmi için optimum boyut 1.200 x 627 pikseldir.

 

Instagram İçeriklerinizi Kusursuzlaştırmanın Yolları


Güçlü bir açılış cümlesi oluşturun.

Instagram içerik paylaşımı 2,200 karakterle sınırlıdır ve üç satırlık metnin ardından üç nokta ile kesilir.

Bu mecrada yapmanız gereken, başlığınızdan itibaren içeriğinizin daha fazla okunmasını teşvik için güçlü bir açılış cümlesi oluşturmaktır.

.
İçeriğinizin metin yapısını geliştirin.

Instagram içerik paylaşımlarınızda kullandığınız metninizi geliştirmeyi deneyin. Instagram’da link tıklanma oranı “zahmetli geldiği ve ana ekrandan çıkmaya zorladığı için” düşüktür. İçeriğinizi tıpkı minik bir kompozisyon olarak kurgulayın. Giriş, gelişme ve toparlayıcı – yönlendirici sonuç kısmına karar verin.

Gelelim uygulama kısmına.

Instagram’ın yapısı, bir konuyu hızlı bir veya iki satırlık başlıktan daha derinlemesine düzenlemenize izin verir.

Örneğin, bir yemek tarifi paylaşacaksanız görselleri fotoğraf albümü gibi sunun ve etkili bir başlık kullanarak içeriğinizin ne ile ilgili olduğunu anlatın. Kabaca yapılanları tarif edin ve ipuçları – püf noktaları gibi kısımları blogunuzdan veya web sitenizden görebileceklerini ekleyin. Minik detaylar veren kısa bir video da görsel içeriklerinize dinamiklik katacaktır.

Böylece görsellerinizin arkasındaki hikayeyi anlatmak için başlığınızı ve dikkat çekici metninizi kullanarak etkinizi arttırabilirsiniz.

.
Karma hashtagler “etiketler” ekleyin.

İçeriğinizde kullandığınız hashtagler, Instagram kullanıcılarının içeriğinizi ve takip edilmesi gereken hesapları keşfetmesini sağlar.

Track Maven’ın yaptığı son araştırma, 11 hashtag’ın üzerindeki yayınların daha fazla etkileşim eğilimi gösterdiğini tespit etmiştir.

Yayınlarınıza içeriğinizle ilgili hashtagler ekleyerek ve bunları zaman zaman değiştirerek denemeler yapın. Seçtiğiniz hashtagleri cümle içerisinde sunmak doğal bir etki yaratmanızı, ilgi çekiciliğini arttırmanızı kolaylaştırır.

Instagram için doğru hashtag kullanımı ile ilgili yazdığım yazı bu konuda size ışık tutacaktır.

Instagram için Doğru Hashtag Kullanımı

 

İçeriğinize çok fazla hashtag eklemek istemiyorsanız, görselinizi paylaştıktan hemen sonra yorum olarak destekleyici hashtaglerinizi ekleyebilirsiniz.

.
Yorum yapmayı cesaretlendirin.

Takipçilerinizden paylaşımınıza doğrudan yanıt vermelerini istemek, Instagram yayımlarınızdaki etkileşimi artırmanın en basit yollarından biridir. Takipçilerinizin dahil olma arzusu “her mecranın yapısı gereği” doğal olarak vardır ve sizden ufak bile olsa bir adım atmanızı beklerler. “Siz ne düşünüyorsunuz” gibi kalıplaşmış bir cümle bile paylaşım akışınızı değiştirebilir.

 

Instagram için ideal görüntü boyutlarını önemseyin.

Instagram’ın üç görsel türü için en iyi boyutlar şunlardır:

 • Kare bir Instagram görseli için ideal boyut, 1080px eninde 1080px yüksekliğindedir.
 • Dikey Instagram görseli için ideal boyut, 1080px eninde 1350px yüksekliğindedir.
 • Yatay Instagram görseli için ideal boyut, 1080px genişlikte 566px yüksekliğindedir.

En ideal etkiyi sağlamak için bu boyutlarda düzenlenmiş görselleri kullanabilirsiniz.

 

Twitter İçeriklerinizi Kusursuzlaştırmanın Yolları

 

Tweetlerinize “küçük değişiklikler” yaparak alacağınız sonuçlara “büyük katkılar” sağlayabilirsiniz.

140 karakterin tümünü kullanmamaya çalışın. 

Tweetlerinizi biraz daha kısaltmaya ne dersiniz? 140 karaktere uyarlamaya çalışırken bunu yapmak kolay değil biliyorum.

Yapılan son dönem araştırma sonuçları, 140 karakteri daha da kısaltmanın pozitif etki yarattığını söylüyor. Örneğin; Buddy Media, 100 karakterden kısa Tweetleri yüzde 17 oranında daha yüksek katılım oranına sahip olduğunu söylüyor. Twitter ise, 40 – 60 karaktere yer verilen promosyonlu tweet’lerin daha olumu geri dönüşler aldığını açıkladı.

Denemekte fayda var.

.
Yoğun hashtag kullanmayın. 
Twitter hashtag kullanımında Instagram’a benzemiyor. Kullandığımız eşlik hashtaglerin kurduğumuz cümle ve diğer tüm açıklamamız ile bağlantılı ve uyumlu olması gerekiyor. Burada hedefiniz kullanıcıların web sitenize gitmesini ya da hesabınızı takip etmesini sağlamaksa, harekete geçirici mesajın yerine okuyucunun etiketi tıklayarak hedeften uzaklaşmasını istemezsiniz.

Tweet içeriğinize herhangi bir eşlik etiketi eklemeden önce yayınınızın amacını düşünün. Yeni kitlelere ulaşmak veya katılımı artırmaya çalışmak için bu yayını arıyorsanız, bir veya iki eşlik etiketi bir anlam ifade edecektir. Ancak mevcut kitlenizin tıklamalarını arıyorsanız, bu tür durumlarda eşlik hashtagini hiç kullanmamak daha mantıklı olabilir.

.
Bağlantı paylaşırken başlıkları yeniden yazın.

Twitter’a bir bağlantı paylaşırken, alternatif başlığınızı veya içeriğinizde bulunan anahtar kelimeleri veya istatistiki bilgileri kullanmayı deneyin. Bağlantılarınızı Twitter’a paylaşıldığında başlığınız zaten Twitter kartında görüntülenir ve tweetinizde başlığı tekrar etmeniz tıklanabilirlik – ilgi çekicilik açısından negatif etki yaratır.

 

İçeriğinizin “yeni” olup olmadığını belirtin.

Twitter, gerçek zamanlı ve anlık içeriklerle ilgilidir. İnsanlar zaman çizelgelerini açtıklarında çoğunlukla ilgilendikleri dünyada neler olup bittiğini keşfetmek ister. Tıklamalarınızı ve etkileşiminizi artırmak istiyorsanız, içeriğinizde ”yeni” bir şey olduğunu “bir yenilik sunduğunuzu” ifade etmeyi ihmal etmeyin.

.

Twitter için ideal görüntü boyutlarını önemseyin.
Görselleriniz Twitter’da kesilmemiş halde görünür. Bu nedenle, içeriğinize ekleyeceğiniz görselleri olması gerektiği şekilde sunmalısınız.

.
Twitter görselleri için kullanabileceğiniz boyutlar aşağıdaki gibidir.

Twitter’da kullanabileceğiniz minimum görüntü boyutu 440 x 220 pikseldir.

Bir tweete en fazla 4 resim eklenebilir.

Twitter’da kullanabileceğiniz maksimum görüntü boyutu 1024 x 512 pikseldir.

Fotoğrafların maksimum 5MB; Animasyonlu GIF’ler mobil cihazda 5 MB’ye kadar ve web’de 15 MB’a kadar olabilir.

Tweetinize GIF, JPEG ve PNG dosyalarını yükleyebilirsiniz.

Görselleriniz ekran akışında ve kullanıcı galerinizde görüntülenecek şekilde otomatik olarak ölçeklenir.

.
Sizler için derlediğim bu öneriler umarım işinize yarar ve içeriklerinizi mükemmelleştirmeniz konusunda katkı sağlar.

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

 1. Avatar Recep Hilmi TUFAN   •  

  Tam anlamıyla kusursuz bir rehber olmuş ilgililerine.

  Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir