Bu kampanya bi’ tutarsa, gerisini kanser düşünsün

Last updated on Haziran 22nd, 2017 at 08:38 am

“Bu kampanya bi’ tutarsa, gerisini kanser düşünsün” sloganıyla hayata geçirilen “bi’ tutarsa” projesiyle Edirne’den Hakkari’ye sıfır kanserli, bol sağlıklı bir Türkiye için 18-50 yaş arasında her yurttaş kök hücre donör adayı olmaya çağırıyor.

“Donör Ol Hayat Kurtar” sloganıyla kısa zamanda on binlerce gönüllüye ulaşan ve ilik bekleyen yüzlerce kan kanseri hastasına umut olan Belki de Sensin, yeni projesi “Bi’ Tutarsa”yı hayata geçirerek ilik bağışının önemi hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyor.

 

Bi’ Tutarsa Projesi 

İnsanları donör olmaya yönlendirme misyonuyla harekete geçen “Bi’Tutarsa” projesinde hedef, kök hücre nakli bekleyen kanser hastalarının, uygun donör bulunarak, hayatta kalmalarını sağlamak. Milyonlarca kişinin kök hücre donör adayı olması hedeflenen kampanyaya Sunay Akın, Demet Evgar, Müjde Uzman ve Gürgen Öz’ün de aralarında yer aldığı çok sayıda ünlü isim destek veriyor.

İlik arayan binlerce kişiye umut olmak için 4 yıl önce yola çıkan ve Türkiye’nin dört bir yanında kök hücre donör adayı sayısını 30 binden 200 bine taşıyan Belki de Sensin platformu, bu kez hedefini daha da büyüttü ve milyonlarca kişiye ulaşmak için kolları sıvadı. “Bu kampanya bi’ tutarsa, gerisini kanser düşünsün” sloganıyla hayata geçirilen “bi’ tutarsa” projesiyle Edirne’den Hakkari’ye sıfır kanserli, bol sağlıklı bir Türkiye için 18-50 yaş arasında her yurttaş kök hücre donör adayı olmaya çağrılacak.

Sosyal anket platformu Poltio’nun düzenlediği ankete katılan 1722 kişinin yüzde 66’sı “Kök hücre (kemik iliği) donörlüğü hakkında bilginiz var mı?” sorusuna ‘Hayır’ yanıtını verdi. Diğer bir ifadeyle ankete katılan her 3 kişiden 2’si kök hücre donörlüğü hakkında bilgi sahibi değil.

 

Türkiye’de Kök Hücre Gerçekleri;

  • Her yıl en az 1.000 kişi eşleşme sağlanamadığından hayatını kaybediyor.
  • En az 1.500 kişi, eşleşme için yeni donör adaylarını bekliyor.
  • Toplam 200.000 donör var, ihtiyaç duyulan ise en az 1 milyon donör.

 

 

Sadece 5 dakika, sadece 3 tüp kan!

63 ilde 1.800 gönüllüsü, 16 ilde ise 320 aktif gönüllüsü olan projenin kurucuları yeni kampanyalarının önemini şu sözlerle aktardı: “Düşünsenize! Sadece 5 dakikanızı ayıracaksınız ve Kızılay’a 3 küçük tüp kan örneği vereceksiniz. Sonuçta sizin kanınız bi’ tutarsa, bir hayat kurtarmış olacaksınız.”

 

Hedef: Yüzde yüz sağlıklı Türkiye!

Türkiye’de her yıl binlerce kişiye kanser tanısı konulduğuna dikkat çeken Belki de Sensin platformu kurucularından Aykut Kadir Kurt ise uygun donör adayı bulunamadığı için her yıl yaklaşık 1000 kişinin hayatını kaybettiğini vurguladı. Kurt, hedeflerinin Alilerin yeniden top oynadığı, Ayşelerin yeniden ip atladığı, çocukların hayatlarını geri kazandığı yüzde yüz sağlıklı bir Türkiye olduğunu söyledi.

 

Ünlü isimlerden destek. 

Öte yandan kampanyayı ünlü isimler de destekliyor. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu araştırmacı-yazar Sunay Akın, oyuncular Müjde Uzman, Serkan Keskin, Demet Evgar, Gürgen Öz, Ali İl, Alican Yücesoy ile Youtube ‘Nedir?’ kanalı ile tanınan yönetmen Orçun Baş ve sunucu Büşra Şenol kampanyada aktif olarak yer alacaklar.

 

Ne yapılabilir? Nasıl donör olunur?

  • 18-50 yaş aralığındaki kronik ve bulaşıcı herhangi bir rahatsızlığa sahip olmayan sağlıklı bireyler,
  • Kızılay verici merkezlerine giderek kayıt formu ve 3 tüp kan örneği ile ilk adımı atabilir.
  • Kayıtlar 50 yaşına kadar saklanır ve bir hastayla eşleştirilen donörler için bağış süreci başlar.
  • Birisi ile eşleşen donörlerden tekrar kan örneği istenir. İleri eşleşme sağlanırsa nakil için hazırlıklar başlar.
  • Nakil gerçekleştiğinde bir hayat kurtarılır.

 

Kızılay verici merkezleri:

http://www.kanver.org/KanHizmetleri/KokHucreBagisiNoktalari/

 

Donör olamayanlar destekçi olabilir

Donör olamayacak durumda olanlar ya da halihazırda donör olanların hayat kurtarmak için başka seçenekleri de var. 9 şehirde kurulan ve aktif faaliyet gösteren 1.500 gönüllüye katılarak, kök hücre bağışı konusunda destek olmak mümkün. http://www.belkidesensin.org/harekete-gec

 

İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Çiğdem Kekik Çınar, kampanya hakkında şunları söyledi: “Eşleşme sonrası nakil aşamasında toplumun korktuğu gibi bir durum söz konusu değildir. Nakil işlemi steril ortamlarda, basit işlemlerle, vericiye zarar verilmeden gerçekleştirilir. Ayrıca kemik iliği veya kandan kök hücre alımı nedeniyle, donörün hayatını ve iş gücünü etkileyebilecek herhangi bir sorun yaşanmaz.

Yalnızca kemik iliğinin alındığı bölgelerde hafif ağrı hissedilebilir. İşlemlerden sonra donörler kendilerini hastaneden hemen ayrılacak kadar iyi hisseder. Ancak biz yine de donörün nakil işleminden sonraki birkaç gün ağır hareketlerden kaçınmasını öneriyoruz. Ayrıca tüm donörleri bağıştan 3, 6 ve 12 ay sonra kontrole tabi tutarak, her şeyin yolunda gittiğinden emin oluyoruz.”

 

Belki de Sensin Projesi hakkındaki son gelişmeleri öğrenmek için sosyal medya hesaplarını takip edebilir, paylaşımlarınızda #donörolhayatkurtar ve #belkidesensin etiketlerini kullanarak destek olabilirsiniz.

Twitter

Instagram 

 

Belki de Sensin Projesi Hakkında

4 sene önce 3 sosyal girişimci tarafından başlatılan ve kök hücre donörlüğü konusunda farkındalığın artırma amacıyla çalışmalar yürüten projedir. Belki de Sensin, Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı Türkök Projesi için, kök hücre bağışını yeterli seviyeye çıkarmak için çalışmaktadır. Bu kapsamda İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Akraba Dışı Doku Bankası (TRAN) ile ortak çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye çapında 63 ilde yaklaşık 1500 gönüllüsü, 12 ilde de düzenli çalışmalar yürüten ekipleri vardır. Yaptığı çalışmalar ile kök hücre donör adayı sayısını 4 sene içerisinde 30 binden yaklaşık 200 bine çıkarmayı başarmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir