Instagram Video Reklam Modelleri

Instagram video reklam modelleri ve çeşitlerini merak ediyor, ilgi çekici Instagram videoları oluşturmak ve bundan maksimum fayda sağlamak istiyorsanız yazım tam sizlik.

İnsanların Instagram akışını kaydırırken videolarınızı es geçmeden izlemeye zaman ayırmasını nasıl sağlarsınız?

Bu sorunun cevabı örnekleri ile birlikte hemen aşağıda.

 

Instagram Video Reklam Modelleri

Bugünlerde iyi bir Instagram reklam stratejisinin, video da içermesi adeta bir zorunluluk. Genel olarak globalde, dört Instagram reklamının birinin video formatında olduğunu görüyoruz. Yalnızca organik içerikle tüm işlerinizi halledemezsiniz, bu yüzden birçok marka Instagram’da video reklamları üzerine yoğunlaşıyor. Instagram’dan satış yapamamanızın sebeplerinden biri yeniliklerden uzak olmanızdan kaynaklanabilir.

Instagram video reklamlarını doğru bir şekilde kullanırsanız, kullanıcılarınızı bilgilendirme, harekete geçirme ve profilinizi inceleme konusunda başarı yakalayabilirsiniz.

İşe koyulmadan önce video reklam stratejinizin hedefini belirlemeli ve hangi temel performans göstergelerini takip etmeniz gerektiğini düşünmelisiniz.

 

 

Instagram’da Video Reklam Modelleri ile Kitlenizin İlgisini Çekmenin Yolları

Aşağıda Instagram video reklam modellerini kullanırken faydalanabileceğiniz ipuçları var.

Kullanıcıların Akışıyla Uyumlu Reklam İçeriği Üretin

Gözünüze çarpan bir Instagram reklamı yüzünden, kaydırarak ilerleme işlemini hızlandırdığınız oldu mu?

Mobil cihazınızın ekranında keyifli keyifli gezerken, kullanım alışkanlığınıza uygun olmayan bir reklam diğer mecralardan daha fazla negative etki gösterir. Bir kullanıcı olarak bu durum sizi kolayca kızdırır. Aslında, Instagram yakın zamanda 1 milyondan fazla aktif reklam verenin ağda yer aldığını, bunun da organik akışı önemli ölçüde etkilediğini belirtti. Instagram algoritması bu konuda size bir yol haritası sunuyor.

8 milyona yakın kullanıcısı olan Instagram’daki işletme hesaplarıyla markalar görünür olmaya ve takip toplamaya çalışıyor. “Keşfet” bölümü Instagram’ın önemli bir parçası ama buradaki çoğu içerik yavaş yavaş reklama dönüştü. Şimdi, video ortaya çıktıktan sonra markalar için reklam içeriklerini akışta doğal bir şekilde göstermek oldukça önemli bir hale geldi.

Örneğin doğal içeriklere odaklanan bir markanız var ve ürünlerinizin tanıtımını yapmak istiyorsunuz. Kampanyanızı tanıtmak için ürün odaklı olmak yerine kullanıcı alışkanlıklarına uygun bir görüntü sayesinde insanların hoş ve doğal bir video gördüklerini düşünüp kaydırmayı bırakarak reklama göz atmasını sağlayabilirsiniz.

Markaların paylaşımları genelde görkemli içeriklerle doludur ve bu da insanların kaydırmayı durdurup içerikle ilgilenmesini sağlar. Instagram’a uyumlu şekilde bir marka yönetimi yaparak mevcut ve olası müşterilerinizle bu sosyal ağda daha iyi ilişkiler elde edebilirsiniz.

 

Tek Bir Temaya ya da Konuya Odaklanın

Sanıyorum yapmak istediğiniz son şey kitlenizi marka bilinci, alışveriş detayları, satın alma seçenekleri ve ürün eğitimi konularını tek bir videoda vererek sıkmaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi doğal bir şekilde akışa uygun reklam videoları yaratmak en kritik noktadır. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Instagram video reklam modelleri için yalnızca bir tema üzerine odaklanmaya çalışın. Bunu karmaşık bir şekilde sunmayı bir kenara bırakın. Görsellerin arasında yer vereceğiniz kısa video görüntüleri ile bunu kolayca başarabilirsiniz. Kısa video görüntüleri, görsellerinize hareket katar ve kullanıcılarınızın ilgisini çeker. Tematik videolarınızın diğer görsel içeriklere kıyasla ne durumda olduğunu sık sık kontrol etmeyin ihmal etmeyin.

 

 

Metinlerinizi Dikkatli Hazırlayın (Videolarınızdaki Sese Güvenmeyin)

Instagram akışında kaydırarak gönderileri incelerken video içeriklerin sesi otomatik olarak açılmaz. Kullanıcının sesi açmak için videoya tıklaması gerekir. Buradaki en büyük problem ise birçok pazarlamacının markalarının önemli mesajlarını ya da duyurularını videoda sesli olarak duyurmaları ile ilgilidir. Kullanıcı alışkanlıkları videoları sessiz izlemek üzerine odaklanıyor. Bu sebeple videonuzdaki sese güvenmeyin. İlgili bölümlerde kısa metinlere yer vererek videonuzun işlevselliğini garantiye alabilirsiniz.

Bu problemden etkilenmemek için kitlenizin ilgisini çekmek adına videolarınıza altyazı ya da başlık da ekleyebilirsiniz. Videolara metin eklemek etkileşimi hızlıca artıracak bir yöntemdir. Ama bu yöntemi kullanırken de dikkat etmeniz gereken noktalar yok değil. Bir insanın akıllı telefonunda görmek isteyeceği son şey tamamen metinlerden oluşan bir reklamdır.

Instagram video reklamları konusunda öncüler yemek videosu paylaşan kullanıcılardır. Markalar da insanların dikkatini çekebilmek için metin kullanmaya başladı. Reklamın girişi seyircinin aklını çeliyor ve reklamın sese gereksinim duymadan anlaşılacağı izlenimi veriyor.

Reklamlarda yer alan buton sayesinde konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcıların, markanın sitesine gitmesinin ve ürün ile firma hakkında daha geniş bilgileri elde etmesinin önü açılıyor.

Video reklamlarınızı üç şekilde kullanabilirsiniz.

  1. Videonuzu direkt bir yazı ile başlatır ve videonun ne hakkında olduğunu anlatabilirsiniz. Bu reklam, marka bilirliği yaratmak ve potansiyel müşterilere işletmenizin veya ürününüzün ne ile ilgili olduğunu göstermek için iyi bir yöntemdir.
  2. Görsel ve videolarınızı bileştirebilirsiniz. Genel paylaşım planınız video ağırlıklı değil ise bu yöntemle çalışmalarınıza başlamak sizi ilerisi için motive etmek konusunda da katkı sağlayacaktır.
  3. Videonuzu metinsiz başlatıp, aralara altyazı veya minik notlar yerleştirerek yayına alabilirsiniz.

Videonuzu Instagram’dan paylaşırken içeriğe uygun metninizi de eklemeyi unutmayın. Kullanıcılar, videonuzu izlemek için durduğu zaman açıklama kısmı reklamın amacını birkaç kelime ile ifade etmelidir. Bu yazılar reklamınız için basit ve harekete geçirici mesaj içeren cümleler içerebilir. Metninize emojiler eklemeyi unutmayın. Instagram için doğru hashtag kullanımı da diğer dikkat etmeniz gereken konuların başında gelir.

 

 

Mobil Dostu Açılış Sayfaları Kullanın. 

700 milyondan fazla Instagram kullanıcısı var ve onların %35’i bir gün içerisinde birden çok defa Instagram uygulamasını açtıklarını söylüyor, bu yüzden siz de mobil dostu olmaya özen göstermelisiniz. Bir Instagram reklam kampanyasına başlıyorsanız mobil kullanıcı deneyimine önem vermek en doğru adım olacaktır.

Akıllı telefonlarda sadece Instagram’daki video reklamlarınız değil, aynı zamanda reklamda link verdiğiniz sayfalar da güzel görünmelidir. Mobil bağlantılaın önemi burada öne çıkıyor, çünkü video reklamlar %1.84 tıklama oranına sahip, bu da diğer ortalama reklamlara göre oldukça yüksek bir oran. Bu oranın yüksekliğinden de “mobil” konusuna ne kadar önem vermeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Günümüzde trafiğin büyük bir kısmı mobil cihazlardan geliyor ve hala Instagram’ın masaüstü platformu reklam tiplerini desteklemiyor.

 

 

Mobil Trafiğinizi Optimize Edin

Instagram video reklam modelinizi hazırladınız ama biliyorsunuz ki şimdi mobil trafiğinizi garanti altına almanız gerekiyor.

İşte bu konuda uygulayabileceğiniz birkaç ipucu:

Instagram Deneyimini Eşleştirin: Kullanıcılar Instagram’dan sitenize geldiğinde açılan mobil sayfanın Instagram’la benzer temaya sahip olmasını sağlayın. Bu, kullanıcıları karşılayan sayfanın Instagram’dan çok farklı bir temaya sahip olmaması gerektiği anlamına gelir.

Kısa Metin Kullanın: Olabildiğince kısa paragraflar kullanmaya ya da metninizde vurgulamak istediğiniz şeyleri maddeler halinde listelemeye çalışın. Çok uzun yazılar eklemek kullanıcılar da “roman mı okuyoruz” algısı oluşturacağından önemli noktaları belirttikten sonra metni uzatmamaya çalışın.

Responsive Açılış Sayfası: Herkes aynı cihazı kullanmıyor, bu yüzden açılan sayfanın responsive olması bir zorunluluk. Sayfanızın iyi bir kullanıcı deneyimi sunması için onları mobil cihazlarda iyi bir görünürlüğe sahip olup olmadıkları konusunda test etmelisiniz.

Tek Adımda Ödeme: Bir ürün, hizmet ya da abonelik mi satıyorsunuz? Satın alma butonu basit ve tek adımda çalışır olmalıdır. Ödeme işlemi için uzun aşamalardan geçmek, kullanıcılarınızı ekranını kapatmaya zorlayacaktır.

Hızlı Yükleme Süresi İçin Limitli İçerik: Mobil sayfalarda çok yüksek çözünürlüklü görsellere ya da diğer ağır eklentilere yer verirseniz sayfanızın açılması uzun sürer. Sayfanızın mobil cihazlarda daha hızlı açılması için, içeriği olabildiğince kısa tutmanızda fayda var.

 

 

Kitlenizle Etkileşim Kurun

Birçok markanın Instagram reklamlarında yaptığı en büyük hatalardan birisi de reklamı yayınladıktan sonra gönderiye bir daha bakmamaları ile ilgilidir. Özellikle hafta sonları bu duruma sıkça rastlarız. Organik içeriklerde de olduğu gibi yayından sonra arkanıza yaslanıp keyif yapmak hiç mantıklı değildir. Gönderiye gelen yorumları izlemek, kitlenin etkileşimini takip etmek ve sorulara gerçek zamanlı bir şekilde yanıt vermek kitlenizle etkileşim kurma ve geliştirme konusunda elzemdir.

Birçok marka reklam gönderilerinde kullanıcılarla etkileşime girmiyor. Böyle yapmak yerine Instagram’daki reklam gönderisine gelen yorumları izleyip ve onlara cevap vererek takipçilerinizin-müşterilerinizin daha iyi bir deneyim yaşamasını sağlayabilirsiniz.

 

Instagram Videoları Nasıl Paylaşılır?

Instagram videolarını bir arkadaşınıza veya arkadaş grubunuza gönderebilirsiniz. Kendi hesabınızdan paylaşmak için ise ek bir uygulamaya ihtiyaç duyarsınız. Bu yazımda sizler için derlediğim onlarca uygulama örneğini bulabilirsiniz.

 

Instagram Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’da sponsorlu reklam vermek için konuyu tüm detayları ile ele aldığım yazımı okumanızı öneririm.

 

Instagram Reklamı Oluşturma

 

Instagram video reklamlam modelleri yazımdan fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir