Kara Kule Filmi

Kara Kule Filmi – The Dark Tower yarın vizyonda.

Stephen King’in aynı adlı roman serisinden uyarlanan yapımla ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Kara Kule Serisi

Kara Kule serisi, Stephen King’in neredeyse ömrünü adadığı bir seri. Öyle ki serinin sonlarına yaklaşıldığında ara bir geçişle okuyucuya açıklamalar yapmak zorunda hissetmiş ve eserin sonu konusunda hayal kırıklığı yaşayabilecekleri endişesini dile getirmişti. Dolayısıyla serinin oldukça kalabalık bir hayran kitlesi var ve bu filmi çok ama çok uzun zamandır izlemeyi bekliyorlar.

Kara Kule Serisi Okuma Sırası

Seriyi okumak isteyenler için Kara Kule serisinin sıralaması aşağıda.

  • Silahşör – Kara Kule Serisi 1. Kitap / The Dark Tower I: The Gunslinger (1982)
  • Üç’ün Çekilişi – Kara Kule Serisi 2. Kitap / The Dark Tower II: The Drawing of the Three (1987)
  • Çorak Topraklar – Kara Kule Serisi 3. Kitap / The Dark Tower III: The Waste Lands (1991)
  • Büyücü ve Cam Küre – Kara Kule Serisi 4. Kitap / The Dark Tower IV: Wizard and Glass (1997)
  • Calla’nın Kurtları – Kara Kule Serisi 5. Kitap / The Dark Tower V: Wolves of the Calla (2003)
  • Susannah’ın Şarkısı – Kara Kule Serisi 6. Kitap / The Dark Tower VI: Song of Susannah (2004)
  • Kara Kule – Kara Kule Serisi 7. Kitap / The Dark Tower VII: The Dark Tower (2004)
  • Anahtar Deliğinden Sızan Rüzgar – Kara Kule Serisi 7. Kitap / The Dark Tower: The Wind Through the Keyhole (2012)

Kara Kule Filmi 

Filmimizde özel çocukların aklıyla – beyniyle beslenen bir evrene konuk oluyoruz. Evren tıpkı bir çember gibi ve sınırsız sayıda dünyayı içerisinde barındırıyor.

Kara kule tüm evrenleri delip geçen, karanlığın ve karanlığın canavarlarının evrenin içine geçiş yapmasına ve zarar vermesine engel olan bir koruyucu.

Kara kule evrenin içinde bulunan herkesi, dışarıdakilerden korumak için bir ışık gönderiyor. Bu ışığın kaynağı ise özel çocuklar.

Bir dünyada olan şey ise, diğer dünyalarda yankılanıyor. Tıpkı depremler gibi

Kara Kule Filmi Konusu

Filmimiz “Evrenin merkezinde bir kare kule vardır ve bizi karanlıktan korur. Bir çocuğun zihni bu kuleyi yerle bir etmeye yeterlidir” sözü ile açılıyor. Ardından peş peşe gelen Jack’ın rüyalarına konuk oluyoruz.

Oyun alanında bulunan çocuk ve gençler, duyulan siren seslerinin ardından burada bulunan binaya girer. Işık güçlerini gösteren saatleri yanıp sönmeye başlar. Sandalyelere bağlanan çocukların korku dolu çığlıkları ışıkla birlikte yükselir.

Tam bu sırada New York’ta bir deprem olur. Jack (Tom Taylor) bulutlara yükselen Kara Kule’yi gördüğü rüyadan uyanır ve bunları resmeder. Tüm rüyaları Kara Kule ve siyahlar içerisindeki bir adamla ilgilidir.

Bir başka rüyada ve bambaşka bir yerde The Gunslinger – Roland Deschain (Idris Elba) ve babasını görürüz. Savaşı kaybetmişlerdir, ancak kara kule yıkılmadığı sürece bir tehlike yoktur. Derken Jack’in rüyalarını süsleyen Men in Black-Walter (Matthew McConaughey) ortaya çıkar ve ölüm saçmaya başlar. Yan der “asker yanar”, nefes almayı bırak der “adam soluksuz kalır”. Men in Black’in gücü, The Gunslinger üzerinde işe yaramaz., “Kara Kule yıklacak Roland” der ve buradan gider.

Jack, rüyadan tekrar uyanır ve çizdiği resimleri arkadaşına verir. Jack, hem gördüğü rüyalar hem de okulda yaşadığı sorunlar sebebiyle evde istenmeyen kişidir. Jack’in üvey babası özel bir kliniğe yatırılması konusunda ısrarcıdır. Jack’in annesi ise bu baskıya dayanamaz ve özel çocukların tedavi edildiği kliniği ararlar.

Jack, klinikten kendisini almaya gelenlerin deri giyenler olduğunu anlar ancak annesini ikna edemez. Bir bahaneyle buradan kaçar.

Rüyalarında gördüğü bir evi aramaya başlar. Girişinde“Herkes kızıl krala selam dursun” yazan bina, dünyadaki portallardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Jack evi bulur, ev tam bir harabedir. Duvar ve zemin dalgalanır, ncp ekran belirir ve destinasyonu sorar. Jack 1919 yazar ve geçiş tüneli açılır. Kendisini bir çölde bulan Jack, rüyalarında gördüğü The Gunslinger’a rastlar “seni bulmak için dünyadan geldim” der ve bu yolda yaşadıklarını anlatır. The Gunslinger, Jack’in rüyalarını yorumlaması için bir kahine götürmeye karar verir.

Tüm bunlar olurken Walter dünyada dolaşır ve Jack’in çizimleri ile birlikte geçiş yaptığı eski portalı bulur, öfkelenir. Walter, kara kuleyi ele geçirip, kötülükleri serbest bırakmak için Jack’in peşine düşer.

The Gunslinger ve büyücü Walter arasında en büyük savaş böylelikle başlar, olaylar gelişir.

Kara Kule Filmi Oyuncuları 

En son “A Royal Affair” ile yaşlarımızı içimize içimize aktıran Danimarkalı Nikolaj Arcel’in yönetmen koltuğunda bulunduğu filmin oyuncu kadrosunda; Matthew Mcconaughey, Katheryn Winnick, Idris Elba, Tom Taylor ve Abbey Lee’yi izliyoruz. Filmin oyuncu seçimleri ise bir miktar sıkıntılı.

Jack rolüyle izlediğimiz Tom Taylor kötü bir çocuk oyuncu tercihi olmuş ve bulunduğu sahneleri zaman zaman aşağıya çekmiş. Matthew Mcconaughey ve Idris Elba’nın oyunculuğu tartışılmaz. Öte yandan seride çok daha genç bir karakter olan Men in Black-Walter’ı canlandıran Matthew Mcconaughey’i makyaj kurtarmamış. Bu rol daha genç bir oyuncuya verilebilir, Mcconaughey’in plastik bir maskeye benzeyen yüzünü izlemekten kurtulabilirdik. The Gunslinger ise hikayenin temel karakterlerinden biri ve eğer filmin devamı çekilecekse siyahi bir oyuncuya bu rolün verilmesi kafa karışıklığına yol açacaktır. Kitaptan bağımsız düşünüldüğünde ise Idris Elba’nın performansına söylenecek söz yok.

Filmin yapımcılığını Brian Grazer üstlenmiş, Stephen king’in aynı adlı romanından uyarlanan senaryo  ise Akiva Goldsman tarafından kaleme alınmış. Filmin genelinde hissedilen kopuklukların senaryodan kaynaklandığını söylemek mümkün. Bazı temel konulara yer verilmediği için film çıkışında kafanızda fazlaca soru işareti ile ayrılabilirsiniz. Bu sebeple hem filmin konusunu anlatırken hem de yazımın girişinde fazlaca detaya yer verdim. Gençlere de hitap etsin istenen film, senaryo düzeninde hikayeyi çok basitleştirmiş. Hikayenin derinliği bu sebeple bozulmuş veya tam aktarılamamış.

Malumunuz, kitap uyarlamalarının hayal kırıklığı yaşatma olasılığı daima vardır. Okuduklarımızı zihnimizde canlandırırız ve izlediklerimiz canlandırdıklarımızla örtüşmüyorsa hayal kırıklığı yaşarız. Hem hikaye kurgusu hem de karakter tercihlerinde şaşkınlıkla birlikte bir hayal kırıklığı hissedebilirsiniz.

Filmin bir uyarlamadan çok, serinin ilk iki kitabından parça parça alıntılar yaptığını, bazen birebir kullanıldığını bazen ise olay döngüsünde atlamalar sebebiyle anlaşılamadığını belirtmem lazım.

Diğer taraftan filmi kitaptan bağımsız izleyecek olanlar, gerilimi ve aksiyonu tadında, ortalamanın üstünde bir filmle karşılacaklar. Kitaba takılmazsanız Kara Kule filmi – The Dark Tower, keyifli bir 95 dakika geçirmeyi vadediyor.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

Kara Kule Filmi Fragmanı

Kara Kule Filmi (IMDB)

Kara Kule Filmi Yorumu

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir