Instagram Reklamı Oluşturma

Last updated on Haziran 23rd, 2017 at 06:27 pm

Instagram reklamları konusunda sizlerden sıkça sorular alıyorum.

Instagram, her tür ve boyuttan işletmelere hedef kitlelerine ulaşmaları için bolca imkan sunuyor. Instagram reklamı oluşturma konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgiler yazımda sizi bekliyor.

Bu yazımda size Instagram üzerinden reklam verme ile ilgili bilmeniz gerekenleri adım adım anlatacağım.

Instagram Reklamları  

Instagram’ın sunduğu imkanlar her ne kadar güzel olsa da, gün ve gün daha çok markanın katılmasıyla ortam çok daha rekabetçi bir hal alıyor ve bundan dolayı dikkat çekmek de zorlaşıyor.

Instagram kullanıcılarından belirli bir kitleye ulaşıp iletişim kurabildiğinizi ve bu kişileri müşterileriniz haline çevirebildiğiniz hayal edin, bu tamamen mümkün!

2015 yılı sonlarında Instagram, Instagram reklamlarını devreye soktu. Pazarlamacılar, Facebook’un reklam sistemini kullanarak Instagram’ın sayısı 600 milyonun üzerindeki kullanıcılarına ulaşabiliyor. Instagram’ın günlük kullanıcı sayısının da 400 milyonu bulduğu göz önüne alınırsa, Instagram reklamları oldukça çekici bir hal almış durumda.

 

Öncelikle Instagram Reklamları neden bu kadar popüler hale geldi, gelin birlikte bakalım.

Artan kullanıcı sayısı.

Instagram, en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri. Bunun en büyük sebebi gençlerin ve kadınların favori mecralarından biri olmasından kaynaklanıyor. Sunduğu yenilikler ve bunları kullanıcıların benimsemesi ise cabası.

Kullanım sıklığı ve yaygınlığı.

Kullanıcılar Facebook, Instagram ve Messenger’da günde ortalama 50 dakika harcıyor. Bu süre her geçen gün büyüyor. Son dönemde canlı yayınlara ilginin artması bu süreyi daha da arttıracağa benzer.

Kullanıcı ilgisi.

Instagram tarafından yapılan bir araştırmada, Instagram kullanıcılarının yüzde 60’ının Instagram aracılığıyla ürün ve hizmetler hakkında öğrendiklerini söylediği ve yüzde 75’i, bir Instagram postasını gördükten sonra bir siteye ziyaret, arama veya arkadaşlarına bahsetme gibi eylemler gerçekleştirdiklerini söylüyor. Ülkemizdeki kullanıcıların marka takibi konusundaki ilgisinden daha önce de size bahsetmiştim. Aşağıda “Türk Kadınlarının Sosyal Medya Alışkanlıkları”  konusunda fikir alabileceğiniz yazım var.

Türk Kadınlarının Sosyal Medya Alışkanlıkları

 

Hedefleme.

Instagram reklamları, günümüzün en güçlü hedefleme yeteneğine sahip olan Facebook’un reklamcılık sistemini kullanıyor. Hedef kitle üzerinden konumunuzu, demografik bilgilerinizi, ilgi alanlarınızı, davranışlarınızı ve daha fazlasını belirtebilirsiniz. Sizden satın alan kullanıcıları, hizmet alanınızla ilgili kullanıcıları veya sizinle etkileşime giren – varlığınızın farkında olan diğer kişileri de hedefleyebilirsiniz.

Sonuç.

Instagram’ın açıkladığı verilere göre, Instagram reklamlarından gelen reklam çağrısı, Nielsen’in çevrimiçi reklamcılık normlarına göre 2,8 kat daha yüksek görünüyor.  Bir reklam oluştururken “Bir web sitesi URL’si ekle” yi seçerseniz, harekete geçirici mesajlar için “Ara” veya “Yol Tarifi Al” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

 

Instagram reklamları konusunda dikkat etmeniz gereken üç ana faktör var.

Demografik özellikler.

Instagram’da hedef kitleniz kimler? Özellikle 18 – 34 yaş arası Instagram’da yoğun olarak aktif ve mecrayı tüm özellikleri ile kullanıyor. Marka takip etmekten, markalara ait paylaşımlar yapmaktan çekinmiyorlar.

Konum hedeflemesi, konuma dayalı olarak reklamlarınızı doğru kişilere hedeflemenize olanak sağlar. Bunu, insanların bulundukları konumlara göre hedefleme ile işletmenize yakınlıklarına göre hedefleme arasında seçim yapmak şeklinde düşünebilirsiniz.

Konumunuzdaki veya belirlediğiniz kobumdaki kişilere erişmek için 4 seçeneğiniz bulunur:

 • Bu konumdaki herkes (varsayılan): Seçilen konumda yaşayan (profilindeki “yaşadığı şehir” kısmında bu konumu seçen) veya cihaz ve bağlantı bilgilerine göre bu konumda bulunan insanlar.
 • Bu konumda yaşayan kişiler: Seçilen konumda yaşayan (profilindeki “yaşadığı şehir” kısmında bu konumu seçen veya tcihaz ve bağlantı bilgilerine göre bu konumda bulunan) insanlar.
 • Yakınlarda bu konumda olan kişiler: Cihaz ve bağlantı bilgilerine göre en son konumu seçilen alan içerisinde bulunan insanlar. Buna orada yaşayan insanlar ve oraya seyahat eden insanlar dahildir.
 • Bu konumdaki seyahat eden kişiler: Cihaz ve bağlantı bilgilerine göre seçilen bölgede seyahatte olup evlerinden en az 200 kilometre uzakta bulunan insanlar.

 

Konular.

Instagram reklamlarına başlamadan önce hedef kitlenizin ilgi çekici bulduğu konu başlıklarını araştırmanızda fayda var. Örneğin; moda, kozmetik, güzellik, mutfak, müzik, sinema, eğlence vb. en çok ilgi gören konu başlıklarının arasında yer alır. Hedef kitlenizin ilgilendiği konu başlıklarını bilmek size avantaj sağlar. Öte yandan ilgi alanı ve davranış hedefleme konusunda ne kadar derine inerseniz Instagram reklamınızın ulaşacağı kullanıcı sayısı da o denli düşük olacaktır.

 

Görseller.

Instagram reklamınızda kullanacağınız görsellerin bu mecranın yapısında uygun hazırlanmasına dikkat edin. Kullanıcılar genel olarak akışlarında hoşlarına gitmeyen veya kendilerini ilgilendirmeyen görselleri şikayet etmeye meyilli olurlar. Öte yandan görsel açıdan ilham veren ve estetik kalitesi olan reklamlara pozitif yönde ilgi gösterirler.

 

Instagram Sponsorlu Reklam Ücretleri

Instagram reklam ücretleri tıklanma, gösterim ve ziyaret edilmeye göre değişkenlik gösterir.

Reklamlarınızın tutarlı bir şekilde yayınlanabilmesi için bir minimum bütçeyi karşılamanız şarttır. Minimum bütçeler günlük tutar olarak hesaplanır, ancak bir reklam setinin günlük veya toplam bütçe kullanması fark etmeksizin uygulanır. Örneğin, beş gün boyunca yayınlanacak bir reklam için toplam bütçe kullanıyorsanız, reklamın bütçesi günlük minimum bütçenin beş katı olmalıdır.

 • Reklam setinden gösterimler için ücret alınıyorsa, günlük bütçesi en az 1$ olmalıdır.
 • Reklam setinden tıklamalar, Beğenmeler, video görüntülemeleri veya gönderi etkileşimi için ücret alınıyorsa, günlük bütçesi en az 5$ olmalıdır.
 • Reklam setinden teklif alımları veya uygulama yüklemeleri gibi düşük sıklıkta gerçekleşen olaylar için ücret alınıyorsa, bütçesi en az 40$ olmalıdır.

 

Şimdi hazırsanız Instagram reklamlarına başlıyoruz.  

 

Instagram’da Reklam Oluşturma.

Instagram Reklamlarına Giriş

Instagram reklamlarını neden kullanayım diye düşünüyorsanız, 2015 yılında ortaya çıkışı ile bu reklamların kullanıcılarla bir milyarın üzerinde etkileşime girdiğini unutmamalısınız. Instagram sosyal medya platformları arasında en hızlı büyüyenlerden biri. Instagram reklamları kullanarak hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Bir diğer faydası ise bu sayede çok daha rahat dikkat çekebilirsiniz.

Ayrıca bir araştırmaya göre, kullanıcıların %60’ı ürün ve hizmetlerin birçoğunu Instagram’dan öğreniyor. Bu şekilde ürün ya da hizmetinizi tanıtabilir, hedef kitlenize çok daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. İlgi çekme, akılda kalma konusunda da Instagram’ın başarısı oldukça yüksek.

Reklamları Kullanmaya Başlayın.

Instagram uygulaması reklamları oluşturmayı çok kolay bir hale getirdi. Hatta Instagram üzerinden reklamlarınızı oluşturmanıza ve yönetmenize yarayan birçok farklı yöntem de bulunuyor. Örneğin reklamlarınızı direkt  olarak Instagram uygulaması üzerinden, Facebook reklam yöneticisi aracılığı ile ya da Instagram Ortaklığı seçeneklerinden herhangi biri ile başlatabilir ve geliştirebilirsiniz.

Bu yöntemlerden birini seçerken dikkat etmeniz gereken şey bütçenizi ve hedef kitlenizi iyi ayarlamak olacaktır. Bu şekilde en etkili reklam yöntemini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Reklamlarının Farklı Formatlarını Kullanın.

Eğer bir önceki adımda bütçenizi ve hedef kitlenizi belirlemiş, reklam yönteminizi de seçmişseniz, Instagram üzerinden reklamlarınızı oluşturmaya hazırsınız demektir!  Instagram’da reklam oluşturmak için seçebileceğiniz 6 farklı format bulunuyor. Bunlardan dört tanesi ana sayfadaki akışı üzerinden, iki tanesi de Instagram Hikayeleri’ni kullanarak yapılıyor.

Ana sayfa akışında gözükecek reklamlarınızın nasıl görüneceğine siz karar verebiliyorsunuz. Örneğin iki ya da daha fazla resmi yana kaydırarak bakılabilecek şekilde reklam oluşturabilirsiniz. Tek bir resmi ya da videoyu gösterecek şekilde reklam oluşturmak da seçenekleriniz arasında bulunuyor. Ayrıca resimlerin sırayla gösterilmesinden oluşan bir video olarak da reklam verebilirsiniz.

Uygulama Üzerinden Reklamları Oluşturun.

Az önce bahsettiğim yöntemlerden biri olan Facebook reklam yöneticisi ile reklam oluşturmak yerine direk olarak Instagram uygulamasını kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz. Bu yöntemin de kendine göre avantajları bulunmakta. Uygulama üzerinden reklam oluşturabilmek için öncelikle Instagram hesabınızı İşletme Profili’ne geçirmeniz gerekiyor. Ayrıca Instagram hesabınıza bağlı olan Facebook sayfasının da yöneticisi olmalısınız. Eğer bu adımları tamamladıysanız, Facebook’un reklam kurallarını okuyup adımları tamamlayarak Instagram gönderilerinizi reklam haline getirebilirsiniz.

Başarınızı Ölçün.

Instagram reklamlarınız hakkındaki performans verilerini aynı Facebook reklamları için olduğu gibi, yine Facebook reklam yönetimi sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Instagram reklamları daha önce bahsettiğim gibi Facebook reklam yönetimi aracılığı ile yapıldığı için, performans verilerinize buradan ulaşabileceksiniz. Buradan ilk bakmak isteyeceğiniz şey hazırladığınız reklamların ayrıntıları olacaktır.

Facebook ve Instagram reklamları üç aşamalı bir yapı ile işliyor: reklam kampanyaları, reklam setleri ve reklamlar. Bu yapıda en tepede başlattığınız reklam kampanyası bulunuyor. Hemen altında ise bu reklam kampanyası için oluşturmuş olduğunuz reklam setleri var. Her reklam setinin altında da, bütçenize ve kitlenize göre oluşturduğunuz daha önce çeşitlerinden bahsettiğim tekil resim veya video gibi reklamlarınız bulunuyor.

Faydalı İpuçlarını Değerlendirin. 

Saydığım bu adımlar Instagram reklamlarını nasıl etkili bir biçimde kullanacağınızı anlatıyor. Bu adımda da Instagram reklamlarına başlangıç sürecinde işinize yarayan bir kaç önemli ipucundan bahsedeceğim. Bunlardan ilkli, bir Instagram hesabı olmadan Instagram reklamları yaratabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey bir Facebook sayfası! Ayrıca önemli bir hatırlatma, Instagram için oluşturduğunuz reklamları sadece mobil kullanıcılar akışlarında görecektir. Son olarak, ihtiyacınız olan her ayrıntı için Facebook bir rehber bulunduruyor. Detaylı bilgi almak ve incelemek için Facebook Reklam Rehberi’nde başvurabilirsiniz.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

  3Yorum

 1. Ömer Akgün   •  

  Mükemmel bir yazım dili, harika bir içerik… Teşekkürler.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Faydalı olabiliyorsam ne mutlu.

 2. Pingback: Instagram Etkileşiminizi Arttırmanın Yolları - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir