Ortaokul Seviyesi için STEM Kaynakları

STEM, sorgulayan, araştıran ve üreten nesilleri hedefler.

Çırak Dergisi ikinci sayısı için kaleme aldığım “Ortaokul Seviyesi için STEM Kaynakları” yazımda size bekliyor.

 

Hatırlayacağınız üzere sizlere Çırak Dergisi’nden bahsetmiştim.

Alanında önemli isimlerin makaleleri ile destek verdiği, söyleşilerle süslenen ve hem evde hem de okulda uygulanabilecek proje örneklerini bulacağınız derginin üçüncü sayısı çıktı. Üçün sayıda sizler için “Videoların Yükselişine Kayıtsız Kalmayın” başlıklı bir makale yazdım. Yazımda video içerik oluşturmanın sırları ve güncel veriler bulunuyor.

Çırak Dergisi üçüncü sayısını buradan indirimli olarak sipariş verebilirsiniz.

 

 

Ortaokul Seviyesi için STEM Kaynakları

STEM, Sience, Technology, Engineering, Mathematics kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve yeni nesil eğitimin bu alanların birlikteliği ile olabileceğini savunur.

Aynı zamanda okul öncesinden yüksek öğretime kadar tüm seviyeleri kapsayan bir eğitim yaklaşımıdır. Disiplinler arası öğrenme sağlar ve neredeyse uçsuz bucaksız bir süreçtir.

Ülkemizde özellikle son dönemde STEM dendiğinde; Maker, Kodlama ve Robotik alanlarında öne çıkar ve aynı zamanda düzenlenen etkinlikler bolca konuşulmaktadır. Her ne kadar Teknoloji ön planda gözükse bile STEM’de temel, Fen ve Matematik eğitimidir.

Yazım için ortaokuldan liseye yaş grubunu ele aldım ve özellikle Ortaokul seviyesinin faydalanabileceği özel bir öneri dosyası hazırladım. Önerilerim globalden örnekleri içeriyor ve çoğunun dili İngilizce.

 

 

Ortaokul Seviyesi için STEM konusunda faydalanabileceğiniz Web Siteleri;

 

http://makezine.com/

Makezine.com, maker hareketi için büyük bir buluşma merkezi. Merkez, amatörler ve eğitimciler için kendileri veya kendi sınıflarında uygulamak için bol miktarda bilgi, kaynak ve proje fikri sunuyor.

 

http://youngmakers.org/ ve http://makered.org/

Youngmakers.org ve makered.org, topluluk katılımı ile yapımcı kültürü arasındaki boşluğu kapatmayı; çocukları, aileleri ve öğretmenleri topluluk temelli altyapı ve kaynakları sağlamayı hedefliyor.

 

http://www.instructables.com/index

Bu web sitesi; öğretim araçlarının herkesin keşfedebileceği, öğrenebileceği ve farklı kreasyonlar ve projeleri paylaşabileceği bir portal. Burası yenilikçi çalışmalarını ortaya koymak ve yaratıcılıklarını geliştirmek isteyenlerin mutlaka bulunması gereken bir alan. Proje fikirlerini geliştirmek isteyenlere özellikle öneririm.

 

http://makerspace.com

Makerspace, yeni başlayacak gençleri keşfetmekten bıkmayacakları yeni fikirler sunan ve ihtiyaç duyacakları araçları bulacakları bir eğitim ağı. Burası diğer makerspace’lerle fikir ve uygulamaların paylaşılmasına ve Maker kültürünü destekleyen yerel topluluk üyelerine bağlanılmasına da olanak tanıyor.

 

http://learn.adafruit.com/

Adafruit, eğitimcilerin ve üreticilerin elektronik öğrenmeye odaklı makaleler, videolar, araçlar ve dersler bulabileceği çevrimiçi bir öğrenme ortamı.

 

http://web.media.mit.edu/~emme/guide.pdf

Bu el kitabı, elektronik – özellikle de yumuşak devre deneylerine olan ilgiyi kolaylaştırmak için öğretmenlerin yararlanabileceği çeşitli etkinlikler ve deneylerle doldurulmuş. Bu etkinlikler, yaratıcı bir yaklaşım üzerinden teknolojiyi keşfetmek isteyen 11-17 yaş grubundaki öğrenciler için ufuk açıcı olacaktır.

 

Https://learn.sparkfun.com/curriculum

Sparkfun.com, makerlar ve eğitimciler için elektronik ve teknoloji dünyasında başarılı olabilmeleri konusunda gerekli temel bilgileri ve ihtiyaç duyacakları araçları sağlıyor. Site, “kendin yap” eğitiminin geniş bir yelpazesini kapsıyor. Yeni başlayanlar, orta ve ileri düzey kullanıcılar için sunular, kodlar ve müfredat kılavuzları sunuyor.

 

https://diy.org/

DIY.org üzerinden birden fazla konuda geniş kapsamlı “kendin yap” öğretim videoları ve dersleri bulabilirsiniz. Site aynı zamanda öğrencilerin kendi eserlerini yayınlamalarını – paylaşmalarını, benzer tutkuları olan diğer insanlarla bağlantı kurmalarını sağlıyor.

Eğitimciler, sınıfları için proje fikirleri bulmak konusunda göz atmalı derim.

 

 

STEM Oyun ve Uygulama Önerileri

http://www.cipherprime.com/games/auditorium/

Oditoryum birçok farklı çözümü olan zorlu bir bulmaca. Bu türü sevenlerin vazgeçilmezi olmaya aday.

 

https://gamestarmechanic.com/

Kendi video oyununuzu tasarlamayı öğrenmeye ne dersiniz. Web sitesi üzerinden beceri oluşturmak ve dersler üzerinden oyun tabanlı maceraları keşfedebilirsiniz.

 

http://www.bluelightninglabs.com/mathemagics-mmt

Burada bulunan hızlı ama etkileyici matematik hileleriyle arkadaşlarınızı ve ailenizi şaşırtabilirsiniz.

 

https://minecraft.net

Minecraft, her yaştan kullanıcının hayal gücünün sınırlarını zorlayan popular bir oyun.

Dilerseniz tüneller açın, metro hattı kurun, madenleri bulun ve hayalinizdeki binaları tasarlayın.

 

http://www.thinkwithportals.com/index.php

Bu oyun, fizik ilkeleri ve çevresel bulmacalar üzerine kurulmuş, zihin eğilimi gösteren bir aksiyon macera oyunu. Oyun içerisinde portallar üzerinde dolaşırken, GLAADOS adında çılgın yapay zeka ile mücadele ediyorsunuz.

 

https://www.youcandothecube.com/

Dünyaca ünlü Rubik Küp’ün sırlarını çözmeye ne dersiniz. Burası Rubik Küp sevenlerin adeta buluşma noktası.

 

http://robotsapp.spectrum.ieee.org/

Bu uygulamada robotlar hakkında bilmek istediğiniz her şey var. iPad için robotlar, 360 derecelik görüntüleri, birçok makaleyi, yüzlerce fotoğrafı ve videoyu içerisinde barındırıyor.

 

Aşağıda, “Çırak Dergisi” ile ilgili merak edilenleri ve dergi için kaleme aldığım “İlkokul Seviyesi için STEM Kaynakları”nı bulabilirsiniz.

 

Çırak Dergisi Yayında!

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir