Instagram İstatistik Özelliği Hakkında Her Şey

Instagram istatistik özelliği, hesabınız ve etkileşiminiz hakkında bir çok bilgi veriyor. Yazımda, Instagram analizi ve Instagram istatistik özelliği hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Instagram İstatistik Özelliği 

Instagram’ın aktif kullanıcı sayısının 500 milyonu geçtiğini biliyor musunuz? Üstelik bu sayının 300 milyon gibi büyük bir kısmı her gün aktif olan kullanıcılardan oluşuyor. Aktif kullanıcı sayısına baktığımızda Instagram’ın günlük yaşantımız için ne kadar önemli bir parça haline geldiğini görüyoruz.

 

Instagram’daki kullanıcıların % 20’si ABD’de yaşarken, geri kalan yüzde 80’lik kısım dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan insanlardan oluşuyor. Büyük bir nüfusa sahip olan ve artık tam anlamıyla global bir ağ haline gelen Instagram’dan daha verimli bir şekilde faydalanmak için analiz araçlarını etkili bir şekilde takip etmeniz gerekiyor. Bu yazımda Instagram’ı nasıl analiz edebileceğiniz konusuna değindim.

 

 

Instagram İstatistik Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram’da Hangi Verileri Görebiliriz?

 

 

Veriler üzerinde ölçüm ve analiz yaparken hangi bilginin önemli olduğunun farkına varmanız gerekir. Instagram’da aşağıda sıralayacağım veriler analiziniz için büyük önem taşıyor.

 

Takipçi Artışı

Takipçi sayısının durumu Instagram hesabınız hakkında analiz yapmak için önemli maddelerden biri. Birçok sayfa için geçerli olan bir gerçek şudur ki; takipçi sayınızda herhangi bir artış görülmüyorsa hesap yönetiminde birtakım yanlışlar yapıyorsunuz demektir. Belki içerik paylaşımlarınız yanlış ya da alakasız olabilir, belki de platformun mantığını çözmek için yeteri kadar zaman harcamamış olabilirsiniz.

 

Kitle Profili

Takipçilerinizin kimlerden oluştuğunu anlamanız, yaş gruplarını tahmin etmeniz ve hangi kesime hitap ettiğinizi anlamak konusunda kitle profili oldukça önemlidir.

 

Beğeniler

Güzel bir içerik paylaşımı yaptığınız zaman Instagram’daki diğer kullanıcılardan geri bildirim beklersiniz, gelen beğenilerin çokluğu da size içerik hakkında analiz yapma şansı tanır.

 

Yorumlar

Instagram’da paylaştığınız fotoğraf ya da videoya gelen yorumların beğenilerden daha değerli olduğunu söyleyebilirim. Gelen yorumlar etkileşiminizin gücünü artırır.

 

Rakipler

Instagram üzerindeki diğer rakipleriniz ne durumda ve siz onların durumuna karşı nasıl bir tutum sergiliyorsunuz? İşte diğer önemli bir konu.

 

Web Sitenize Trafik Oluşturmak

Instagram üzerinde yaptığınız paylaşımların içerisindeki açıklama kısmında web siteniz için tıklanabilir bir link verme şansı ne yazık ki yok. Bu belki de güçlü analizler elde etmek isteyen işletme ve kişiler için en büyük problemlerden biri. Buna alternatif olarak profil bölümüne bir adet link ekleyip takipçilerinizi web sitenize çekebilirsiniz. Bu alanın her ne kadar tıklanma oranı düşük olsa bile, kullanıcılarınıza web sitenize ulaşmaları konusunda pratik bir çözüm sunar.

 

 

 

Hangi Profiller İçin Analiz Yapılabilir?

Instagram’da direkt bir şekilde Analiz yapabilmek için hesabınızın “işletme” profiline (kurumsal hesap) sahip olması gerekmektedir. Bunu yapmak ise son derece basittir, uygulama ekranın sağ üst köşesinden ayarlar ve seçenekler kısmına gidip, “işletme hesabı“ seçeneğine tıklarsanız hesap türünüzü değiştirerek, paylaşımlarınızı analiz etmeye başlarsınız. Tabii ki “işletme” hesabı olduktan sonra elde edeceğiniz analizler geçmiş gönderileriniz için geçerli değildir, işletme olduktan sonraki paylaşımlarınızı analiz edebilirsiniz.

Instagram istatistikleri üzerinden erişebileceğiniz analiz verileri ise şunlardır:

Gösterim

Paylaştığınız içerikleri kaç kişinin gördüğünü bildirir.

Erişim

Gönderilerinizden herhangi birini gören tekil hesapların sayısını gösterir.

Profil Görüntülenmeleri

Takipçilerinize yönelik bilgiler paylaşır. Onların hangi bölgelerde yaşadığını belirtmenin yanı sıra cinsiyet oranı ve takipçilerinizin yaş istatistiklerini de bilginize sunar.

Takipçi Sayısı Grafiği

Takipçi sayınızın zamana göre gelişimini gösteren bir grafiktir. Hitap ettiğiniz kitlenin haftanın gün ve saatine göre artışını ve azalışını grafik vasıtasıyla kolayca anlayabilirsiniz. Bu grafik üzerinden, paylaşımlarının en yoğun ilgi alacağı zaman dilimini

İnternet Sitesi Tıklamaları

Profilinizde yer alan web sitenize yönelik linke kaç kişinin tıkladığını bildirir.

Takipçi Detayları

Instagram hesabınızın takipçilerinin her gün site üzerinde ortalama kaç dakika geçirdiğini bildirir.

Instagam Hikayeler

Instagram Stories – Instagram Hikayeler bölümünde paylaşım yapıyorsanız, buradaki paylaşımlarınıza özel gösterim sayılarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

“İstatistikleri Gör” üzerinden gördüğünüz verilerin anlamına gelince;

Gösterim

Gönderinizin toplam kaç kez görüldüğünü ifade eder.

Erişim

Gönderilerinizi gören tekil hesapların sayısını gösterir.

Etkileşim

Gönderinizi beğenen, kaydeden veya gönderinize yorum yapan tekil hesapların sayısını gösterir.

Kaydetme

Gönderinizi kaydeden tekil hesapların sayısını gösterir.

.

Bu arada Instagram Canlı Yayınları için henüz bir analiz etme şansımız bulunmuyor. 

 

‪#Emocan’ların en bıçkını 😘 Racon ile yakışmış mıyız?‬ ‪#Turkcell‬ #Raconemocan #📿

Fundalina Jolie (@fundalina)’in paylaştığı bir gönderi ()

Instagram Analizi İçin Araçlar

Instagam’ın analiz özelliği kişisel kullanıcılar için gayet yeterli iken, işletmelerin ihtiyaçlarını kaşılama konusunda yeterli gelmeyebilir.

Instagram sayfanıza yönelik analizler yapabilmek için birçok alternatif araç mevcuttur. Bunların bazıları ücretsiz hizmet verirken bazıları da aldığınız hizmete göre bir ücret belirlerler.

Gelin şimdi bu araçların bazılarına göz atalım:

 

SocialRank

SocialRank, Instagram’daki takipçilerini analiz etmek için faydalı ve ücretsiz bir uygulamadır. SocialRank sayesinde, takipçilerinizin hangilerinin belirleyeceğiniz bir bölge ile iletişim halinde olduğunu, hangilerinin geniş etkileşim potansiyelinin bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

SocialRank ile yapabileceğiniz analizlerden bazıları:

 • Takipçilerinizi en değerli, en sadık, en iyi, en çok takip edilen gibi ölçüler bazında sıralayabilir, alfabetik düzene sokabilirsiniz.
 • Takipçileri Instagram biolarına, isimlerine ya da işlerine göre filtreleyebilirsiniz.
 • Sayfanızı takip eden kişileri coğrafik dağılıma göre filtreleyebilirsiniz.
 • Hashtag analizi ile takipçilerinizi kullandığı hashtaglere göre ayırabilirsiniz.
 • Hesap türüne göre sayfanızı takip eden insanları ayırabilirsiniz.
 • Hangi takipçilerinizin daha aktif kullanıcı olduğunu görebilirsiniz.
 • Takipçilerinizi onları takip eden kişilerin sayısına göre sınıflandırabilirsiniz.
 • Hesap karşılaştırmaları yaparak, rakip analizi için kullanabilirsiniz.

SocialRank basit, faydalı ve kullanımı kolay bir arayüze sahip olmasının yanında ücretsiz bir servis olması sebebi ile önemli bir analiz aracıdır.

 

Iconosquare

Bu analiz aracı makul bir ücretle, daha detaylı bir analiz hizmeti veriyor. 7 gün boyunca ücretsiz kullanabileceğiniz aracı denemenizde fayda var. Platform bir haftanın sonunda iki adet ödeme planı çıkarıyor. Bu sürenin ardından hizmet almaya devam edebilmek için Plus hesabına aylık 4.90 dolar, Elite hesabına aylık 19.90 dolar ödemeniz gerekiyor.

Iconosquare ile yapabileceğiniz analizlerden bazıları şunlardır:

 • Aylık Analizler: Beğeniler, paylaşımlar, takipçiler gibi etkileşim kaynakları üzerinden aylık raporlar sunar.
 • İçerik Analizi: Sayfa üzerinde ne zaman paylaşım yaptığınızı, ne paylaştığınızı, nerede içerik paylaştığınızı söyler.
 • Etkileşim: Hangi içeriğin hedef kitlenizle en iyi etkileşimi aldığını ya da hangilerinin etkileşim alanında başarısız olduğunu söyler.
 • Optimizasyon: En yüksek etkileşimi alan Instagram paylaşımlarınız ile alakalı hashtagleri, filtreleri ve zaman dilimlerini görmenizi sağlar.
 • Topluluk: Takip ettiğiniz ve sizi takip eden insanlar hakkında istatistik barındıran veriler sunar.
 • Rakipler: 5 rakibinizi gözleme şansı sunar.
 • Raporlar: Anlık, aylık ya da günlük raporlar elde edebilirsiniz.

 

Simply Measured

Simply Measured ücretsiz sürümünün yanı sıra ücretli versiyonu ile kapsamlı bir analiz sunuyor. Ücretsiz sürümde en popüler içerik çeşitleri, en popüler içerikler, en popüler fotoğraf ve videolar ile hashtagleri, en aktif yorumlar gibi verileri sunan analiz aracının ücretli sürümü için aylık en az 500 dolar ödenmesi gerekiyor.

 

Locowise

Locowise, farklı platformlar için analizler sağlayan bir araç. İki haftalık deneme süresi veren Locowise sayesinde başarılı Instagram analizleri elde edebilirsiniz. Günlük bazda takipçi artışı, içerik etkileşimleri, içeriklerinizle etkileşim kuran kişiler, hashtag analizleri gibi birçok konuda veri Locowise ile tarafınıza sunulur.

 

Agorapulse

Bu araç sizlere Instagram analizlerinin Web ve Powerpoint versiyonlarını verir. Agorapluse’un ücretlendirme tarifesi 49 dolardan başlıyor. Analiz aracı diğer araçlar gibi ücretsiz deneme şansı da veriyor.

Agorapulse’da raporlar 4 ana faktör üzerine odaklanır. Bunlar takipçi, etkileşim, farkındalık ve yönetimdir.

Farkındalık isimli hizmette diğer insanların markanızla alakalı hashtagleri ne sıklıkla kullandığı bilgisi paylaşılır.

Yönetim adı verilen hizmette ise Instagram hesap yöneticilerinizin yapılan yorumlara başarılı cevap verip vermediği analiz edilir.

 

Sosyal medyada ilerlemek istiyorsanız analiz etmek olmazsa olmazların başında gelmeli.

Yukarıda paylaştığım bilgiler ile veri analizlerinizi yapıp, eksik noktalarınızı tespit ederek performansınızı üst düzeye çıkarabilirsiniz. Veriler üzerinden güçlü olduğunuz noktaları sürdürüp, takipçi sayınızı ve etkileşim oranınızı artırarak sayfanızın ve işletmenizin başarısını daha da ileriye taşıyabilirsiniz.

 

Aşağıda Instagram hesabınızı geliştirecek ipuçlarına yer verdiğim harika bir yazı var. Bu konu ilginizi çekiyorsa okumanızı öneririm.

Instagram Hesabınızı Geliştirecek İpuçları

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

  11Yorum

 1. blank Loxy   •  

  Çok güzel anlatmışsınız, blogunuzu sürekli takip ediyorum. Yazılarınızı çok beğeniyorum.

 2. blank Ecem   •  

  Paylaştığımız gönderilerin gösterim ile erişim arasındaki farkı tam anlayamadım. Ayrıntılı açıklayabilecek varmı acaba ??

  • blank fundalina   •     Yazar

   Gösterimler, sayfanızdaki bir gönderinin kaç kez görüntülendiğinin sayısıdır. İnsanlar aynı gönderinizin birden fazla gösterimini görebilir. Erişim ise sayfa gönderisinin gösterimlerini almış kişilerin sayısıdır. Bir kişi birden fazla gösterim görebileceğinden erişim, gösterimden az olabilir.

 3. blank Ali   •  

  Diğer diye bir kısım var o nedir

  • blank fundalina   •     Yazar

   Diğer kısmını nerede görüyorsunuz?

   • blank Sibel Ataş   •  

    merhaba bende diğer kısmını merak ediyorum. Post istatistiklerine bakıldığında keşifin alt başlığı olarak takipler erişim gösterimler. Gösterimlerin alt başlığında ise Ana sayfadan Konu etiketlerinden ve Diğer diye bir kısım çıkıyor. Bu diğerin anlamı nedir?

 4. blank Çağlar   •  

  Merhaba bende bakan sayısında örnek veriyorum 90 sa erişim 4 veya 3 sayı fazla çıkıyor sebebi nedir gizli bir şekilde bakildiginda böyle bir durum olduğunu düşünüyorum ?

  • blank fundalina   •     Yazar

   Evet doğru düşünüyorsunuz.

 5. blank cansu   •  

  mrhba bende instagramda hıkayelerdeki istastislikle baktıgımda şeyi merak edıyorum bu hıkayeden gerceklestirilen eylemler falan dıyo ya o noluyorr onu anlamıs deglım ? bırı bana donebılırmı?

  • blank fundalina   •     Yazar

   Hikayenizde bir link kullandıysanız bu eylem olarak kabul ediliyor veya sizin hikayenizden sonra bir başkasına geçtiyse veya izlemeyi durduruysa bunlar yine gerçekleştirilen eylem olarak kabul ediliyor.

 6. Pingback: 2019 Yılının En Çok Okunan Yazıları - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir