Logan Wolverine Filmi

Logan Wolverine Filmi için hazır mısınız?

Uzun zamandır merakla beklediğimiz Logan, bu hafta vizyona giriyor. Logan Wolverine Filmi ile ilgili merak edilenler ve yorumum blogumda sizi bekliyor.

Logan Wolverine Filmi

James Mangold tarafından şimdiye dek yaratılan en büyük çizgi roman kahramanlarından biri olan Wolverine’in tamamlayıcı bölümü bildik anlatımların dışına çıkıyor ve unutulmaz bir vedaya sahne oluyor.

 

Logan Wolverine Filmi Konusu

Yıl 2029. Mutantlar’ın devri kapanmıştır, neredeyse tümü gitmiştir. İzole edilen ve ümitsizliğe kapılan Logan’ı,  limuzin şöförü olarak  izleriz. Kiralık bir şoför olarak toplayabildiği kadar nakit para toplayan Logan, günlerini kimliğini saklayarak geçirir.
Logan’a eşlik eden ve kendisi gibi sürgün olan arkadaşları; toplumdan dışlanmış olan Caliban ve eşsiz zihni gittikçe kötüleşen nöbetlerden muzdarip olan hasta Profesör X’den başkası değildir.

 


Ama Logan’ın dünyadan saklanma çabaları ve mirası, Mexico City’de yasadışı biyo mühendislik programında çalışan gizemli bir hemşirenin önemli bir istekle ortaya çıkışıyla son bulur. Profesör X’in de  desteklediği bu istek, Logan’ın sıra dışı görünen bir kız olan Laura’nın güvenliğini sağlaması ve ona önderlik etmesidir.

.
Laura, Logan’ın kanından kopyalanmış minik bir Wolverine’dir. Öte yandan ağzını bıçak açmaz. Pierce (Boyd Holbrook) ve beraberindekiler kızın peşine düşer. Çok geçmeden pençeler ortaya çıkar ve Logan, karanlık güçlerle ve geçmişinin zalimleriyle ölüm kalım mücadelesiyle karşı karşıya gelir. Bu mücadele aynı zamanda yıpranmış savaşçının kaderinin çizileceği yoldur.

 

Logan Wolverine 3 Filmi Oyuncuları

Wolverine rolüyle izlediğimiz Hugh Jackman’a, Patrick Stewart (X-Men: Geçmiş Günler Gelecek), Stephen Merchant, Richard E. Grant ve yeni dahil olan Dafne Keen eşlik ediyor. Filmin yönetmeni ise James Mangold. 2013 yılında izlediğimiz Wolverine’in de yönetmeni olan Mangold, karakterin özünü anlatma konusunda eşsiz bir işe imza atmış.

.
Wolverine rolüyle izlediğimiz Hugh Jackman ile vedalaşmak ise çok zor geliyor. Jackman’ın bir oyuncu olarak devleştiği yapım, son zamanlarda izlemekten keyif aldığımız çocuk oyunculardan birini daha beyazperdeye kazandırıyor. Bu isim Laura rolüyle izlediğimiz Dafne Keen’den başkası değil. Bir filmde ilk defa rol almasına rağmen, izleyiciyi alıp götüren bir etkili bir oyunculuğu var. Hikayeyi böyle derinden hissetmemize etkisi olan bir başka oyuncu ise Patrick Stewart. Stewart’ı hiçbir X-Men serisinde böyle izlememiştik.

 


Duygu yoğunluğunu dibine kadar yaşatan ve salt aksiyondan çok daha fazlasını sunan film, uzun sayılabilecek 2 saat 17 dakikalık süresi boyunca etkileyiciliğini korumayı başarıyor. Bir çizgi roman uyarlamasının dışına çıkan anlatım, bildik Wolverine filmlerinin ötesinde hem duygusal hem de çok sert.

Filmin alışa geldiğimiz X-Men ya da Wolverine filmlerinden farklı bir duruşu ve stili var. Bunu daha önce fragmanlarda sezmiştik, ancak bu konseptin filmin tümüne yayıldığını belirtmek lazım. Filmin sinematografik olarak kalitesi de diğer aksiyon-süper kahraman filmlerine göre hayli yüksek.

2029 yılında geçen konusu ile bize oldukça dozunda bir yakın gelecek tasviri sunmayı başarmış. Prostetik uzuvlar, sürücüsüz araçlar, farklı tasarımlardaki otomobiller gibi detaylar bize çok da uzak olmayan bir geleceği gayet makul şekilde anlatıyor.

Wolverine’in mutant genlerinin artık yok olma noktasına gelmiş bir dönemdeki, hem çaresizliği hem de bezmişliği gayet iyi tasvir edilmiş. Profesör Charles Xavier ise yaşı 90’lara gelmiş ve güçlerini kontrol edemez durumda, çaresizce toplumdan uzak ve neredeyse bir sürgün hayatı yaşaması da yine mutant toplumun geleceğinden iyi bir kesit sunuyor izleyiciye.

Biyolojik olarak olmasa da genetik olarak Wolverine’in kızı diyebileceğimiz Laura ya da bir başka deyimle x23 ise, izleyiciye çok farklı ve sert bir minik Wolverine portresi çiziyor. Acımasız, duygusuz yaşının çok ötesinde, istemeden sahip olduğu güçlerin acısını çıkartırcasına bir performans sergilemiş küçük Laura. Bu arada yine mutant özelliklere sahip olan Laura’nın diğer arkadaşlarını da es geçmemek lazım…

.

Filmin sonunda bir çok Marvel filminde alışageldiğimiz yazılar sonrası minik sürpriz görüntüler Logan filminde yok. Bu da X-Men evreninin etrafında dolaşan Wolverine serisinin final bölümünü izlediğimizi kanıtlar bir detay olarak duruyor.

Filmin tema müziğinin oldukça akılda kalıcı ve iyi bestelendiğini de belirtmek gerek. Müzikleri, kadrajları, sıkı aksiyon ve zaman zaman düşündüren sahneleri ile Logan’ın sadece kendi serisi içerisinde değil, bugüne kadar yapılan tüm X-Men filmleri içinde çok özel bir yeri olacak.

 

Logan Filmi Fragmanı

Logan Filmi Yorumu

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Wolverine Kimdir?

Wolverine, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal bir karakterdir. Wolverine, gelişmiş fiziksel yeteneklerinin yanında, iyileştirici faktör olarak bilinen güçlü rejeneratif yeteneğe ve elinde altı geri çekilebilir kemik pençesine sahip bir mutanttır.

 

 

  1 Yorum

  1. blank Nizamettin GÜMÜŞ   •  

    Sevgili Funda filmi o kadar güzel anlatmışsın ki büyük bir heyecanla filmi izleyeceğim ana odaklandım.

    Jackman’ın son kez rol almasına da üzülen bir ben değilim diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir