Instagram Hesabınızı Geliştirecek İpuçları

Instagram’da takipçi sayınızı arttırmak ve kullanıcılarınızın daha fazla dikkatini çekmek ister misiniz?

Instagram hesabınızı geliştirecek ipuçları yazımda sizi bekliyor.

 

Instagram hesabınızı geliştirecek ipuçları

Instagram, 300 milyondan fazla kullanıcısı için fotoğraflarını, videolarını ve hikayelerini paylaşabildikleri önemli bir mecra. Üstelik son yıllardaki hızlı büyümesine ve sunduğu yeniliklere devam ettikçe, çok sayıda işletme sahibi  ve kullanıcı aşağıdaki soruların üzerine yoğunlaştı:

 1. Instagram işletme hesabı nasıl kullanılır?
 2. Etkili bir Instagram profili nasıl oluşturulur?
 3. Tutarlı bir şekilde nasıl içerik oluşturulur?
 4. Mevcut takipçileri arttıracak yöntemler nelerdi?

Sorular arttırılabilir… öte yandan bu sorular hemen her kullanıcının kafasını kurcalıyor.

Yazımda bu soruların yanıtlarına ve Instagram’ı daha efektif kullanmanızı sağlayacak ipuçlarına yer verdim. Vereceğim bilgilerin işletmeniz ve kişisel hesabınız için fayda getirmesini dilerim.

Instagram Profilinizi Geliştirecek 4 İpucu

Etkileyici Bir Biyografi Yazın

İnternette, bir kişinin sizin hakkında bir düşünce geliştirmesi sadece saniyenin onda ikisi kadar vakit alıyor. Bu da demek oluyor ki, Instagram profilinizdeki içerikler ve biyografi kısmı iyi bir ilk izlenim bırakmak konusunda son derece önemli. Biyografik bilgileriniz, aynı zamanda profilinize bakan kişilerin vereceği kararlar konusunda da önemli bir rol oynuyor. Etkili bir biyografi sayesinde insanlar profilinizde dolaşmak, sizi takip etmek hatta internet sitenizi ziyaret etmek isteyebilir.

.

Etkili bir Instagram biyografisi için yapmanız gerekenler;

 • Ne yaptığınızı az da olsa açıklayan bir metin oluşturun.
 • Bu metni oluştururken ulaşmak istediğiniz kitlenize sıcak bir şekilde hitap edin.
 • Cümle aralarına kendinizle özleştirdiğiniz emojileri yerleştirmeyi ihmal etmeyin.

 

.

Biyografinize Link Ekleyin

Instagram üzerinden tıklanabilir bir link paylaşmanın tek yolu, o linki biyografinize eklemektir. Bu nedenle biyografi linki herkes için son derece değerlidir.

Lütfen unutmayın;

Çoğu Instagram hesabı biyografideki bağlantı kısmını, markalarının ana sayfalarına ziyaretçi çekmek için kullanıyor.

Instagram kullanıcılarının bir diğer kısmı ise bu bağlantı kısmını yaptıkları kampanyalara ya da içeriklerinin bağımsız parçalarına dikkat çekmek amacıyla kullanıyor.

Ayrıca çoğu marka biyografi linklerini, içeriklerinin en son parçasına ziyaretçi çekmek için sık sık güncelliyor.

Instagram İşletme Hesabına Geçiş Yapın.

Instagram, yakın zamanda bünyesine işletmeler için takipçilerini daha iyi anlamalarını ve işlerini Instagram üzerinden daha kolay bir şekilde büyütmelerini sağlayacak bazı araçlar ekledi.

İşletmeler İçin Instagram hesabına geçiş yaptığınızda, hesabınızla ilgili ilave bilgileri profilinize ekleyebiliyorsunuz. Örneğin; takipçileriniz artık işletmenizin fiziksel adresine, e-postanıza ya da telefon numaranıza Instagram profilinizden ulaşabiliyor.

İşletme hesabına nasıl geçeceğinizi bilemiyorsanız aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin.

 

https://vimeo.com/173675853
Ayırt Edilebilir Bir Profil Resmi Kullanın (İşletmeler için)

Profil resmi seçmeye geldiğimizde, insanların profilinizi ziyaret ettiğinde hemen tanıyabileceği bir görsel seçmek önemlidir. Birçok işletme profil resimleri için aşağıdaki seçenekler arasından tercih yapıyor.

 • Logo
 • Logomark (Herhangi bir sözcük olmadan sadece logo)
 • Maskot

Profil resmi seçmenin aslında doğrusu ya da yanlışı yoktur. Bu konuda kendinizi yukarıdaki seçeneklerle kısıtlamadan, sayfanızı ziyaret edecek olan kullanıcıların markanızı veya size en kolay nasıl ayırt edeceğini düşünerek bir profil resmi tercihi yapın.

İşletmelerin Instagram Hesaplarını Geliştirmeleri için Yöntemler

Hedeflerinizi Belirleyin

Hangi pazarlama kanalını kullanıyor olursanız olun, ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemek her zaman önemlidir. Instagram da bunlardan farklı değildir. Eğer paranızı ve zamanınızı bu işe yatıracaksanız öncelikle kendinize neyi hedeflediğinizi sormakla işe başlayın.

İşte size markaların ve bireysel kullanıcıların kendilerine belirledikleri Instagram hedeflerinden birkaçı:

 • Ürünleri ve hizmetleri sergilemek
 • Topluluk oluşturmak
 • Marka hakkında farkındalığı arttırmak
 • Şirket kültürünü, değerlerini sergilemek
 • Potansiyel müşteriler için reklam yapmak
 • Markaya olan bağlılığı arttırmak
 • İşletme ile ilgili gelişmeleri ve yenilikleri paylaşmak

Markanıza veya kişisel hesaplarınıza bunlar gibi hedefler belirlemek, hedeflere uygun paylaşımlar yapmak ve paylaşımlarınızın başarısını bir ölçekte değerlendirmek büyük önem taşıyor.

 

.

Renk Paletinize Önem Verin

En başarılı Instagram hesaplarının çoğu fotoğrafları için seçilmiş bir renk paletini kullanıyor, bu da onlara belli bir tarz ve eşsizlik katıyor.
Konu Instagram olduğunda içeriklerinizi oluştururken markanızın renklerini ve görsel imajını düşünerek hareket etmenizde fayda var. Instagram içeriğinizin markanızın genel estetik ve marka renkleriyle uyumlu olmasını neler sağlayacağını merak ediyorsanız detayları aşağıda.

.

Yazı Tipi Konusunda Tutarlı Olun

Instagramda üzerine metin eklenen fotoğraf ya da ”ses kapalı şekilde video izleyen kullanıcılar için metin eklenmiş videolar” son yıllarda oldukça önem kazandı. Metinler Instagram’da bu kadar önemli bir rol oynamaya başlamışken, yazı tiplerine de bir o kadar dikkat edilir oldu. Bu nedenle Instagram içeriklerinizde kullanacağınız yazı tipi ile diğer mecralarda kullandığınız yazı tiplerini, birbirleri ile uyum içerisinde olmalıdır.

.

Fotoğraf Altı Başlıklarından En İyi Şekilde Faydalanın

Fotoğrafın altına yazılan başlıklar (captions) içeriğinizi gelişmek için harika bir şans sunar. Üstelik markalar için bu başlıkları kullanmanın birçok farklı yolu var. Kimi Instagram kullanıcısı bu fotoğraf altı başlıkları kısa hikayeler ve mikro bloglar olarak kullanıyor. Bazıları ise içeriğe kısa bir başlık atmak amacı ile yer veriyor. Hatta bu bölümü soru sormak ve yanıt almak için kullananlar bile var. Bu noktada önemli olan ise, fotoğrafın altına ekleyeceğiniz metini markanızla uyumlu hale getirmek olacaktır.

Ayrıca Instagram fotoğraflarının altına yazılabilecek metin uzunluğunun 2200 karakterle kısıtlı olduğunu ve 3 satırlık metinin ardından kullanıcılara devamı … şeklinde kesildiğini hatırlatmak isterim.

.

İstikrarlı Bir Şekilde Paylaşım Yapın

Tutarlılık ve paylaşım sıklığınız takipçilerinizin sizden ne zaman içerik geleceğini tahmin etmelerini sağlar. Union Metrics tarafından yapılan bir araştırmaya göre birçok marka günlük olarak içerik paylaşıyor. Buradaki ortalama, günlük 1.5 içeriğe denk geliyor. Fakat işin ilginç yanı günde 2’den fazla içerik paylaşan markaların da bundan kötü etkilenmediğini gösteriyor.

.

En Başarılı Paylaşımlarınızı Analiz Edin

Instagram’da neyin işinize yarayıp yaramadığına dikkat etmeniz önemlidir. Bu nedenle Instagram analizlerinizden aşağıdaki maddeleri kontrol etmeyi deneyin.

 • En çok beğeniyi hangi paylaşımlarım alıyor?
 • Hangi içeriklerin en fazla yorumu alıyor?
 • Paylaşımlarımın sayısı katılımı nasıl etkiliyor?

.

Paylaşımlara Gelen Yorumları Cevaplayın

Instagramda sağlam bir topluluk oluşturmak istiyorsanız yorumları cevaplamak harika bir yöntemdir. Eğer birileri zamanını ayırıp düşüncülerini sizle paylaşıyorsa cevap vermek ve dinlediğinizi göstermek önemlidir. Yapılan bir araştırma, sosyal medya üzerinden etkileşime geçilen tüketicilerin %90’ının markayı başka insanlara tavsiye ettiğini gösteriyor.

.

Instagram Deneyiminize Hız Katın.

Instagram İçeriklerinizi Facebook’ta da Paylaşın

Buzzsumo tarafından yapılan araştırmaya göre Facebook’ta Instagram aracılığı ile paylaşılan görsellerin, direkt olarak Facebook’tan paylaşılan görsellere göre daha çok etkileşim alıyor. İlginç bir sonuç, öte yandan size uğraştıracak ek bir iş de değil.

.

Hastaglerinizi Güçlendirin

Hashtagler yani etiketler çoğu sosyal medya platformunda içerikleri kategorize etmenin kaçınılmaz yöntemi oldu. Etiketler sayesinde Instagram kullanıcıları da takip edebilecekleri – ilham alabilecekleri hesapları ve yeni içerikleri kolaylıkla bulabiliyor. Büyük markalar her ne kadar destekleyici hashtag kullanmayı bırakmış olsa da, küçük işletmeler ve bireysel kullanıcılar daha bol etiket kullanmaya dikkat etmelidir.

.

İçeriklerinize Yüzler Ekleyerek Etkileşiminizi Arttırın

Georgia Tech tarafından yapılan yeni bir araştırma içerisinde yüze yer verilen görsellerin %38 daha fazla beğeni ve %32 daha fazla yorum aldığını gösteriyor.

.

Instagram Reklamlarını Deneyimleyin

Geçtiğimiz yıldan beri Instagram, reklam platformunu en iyi haline getirmek için markalarla çalışıyor ve son dönemde alınan sonuçlar hiç fena görünmüyor. Nielsen Brand Effect’in 400 kampanyayı incelediği araştırmanın sonucuna göre; sponsorlu Instagram içerikleri, çevrimiçi reklamlara göre 2.8 kat daha etkili. Öte yandan Instagram reklamları hala çok maliyetli ve özellikle küçük işletmeleri bu konuda zorluyor. Etkiyi arttırmak için “Şimdi Alışveriş Yap” yerine “Daha Fazla Bilgi Al” ı kullanmanızı öneririm.

.

Instagram İçin Video, Fotoğraf ve Hikaye Önerileri

Markanıza Uygun Alıntılar Paylaşın

Birilerinden alıntı yapmak Instagram’ın en çok ilgi gören trendlerinden biri. Bu nedenle alıntı yaparak paylaşacağınız içerikler hem markanızın vizyonunu, değerlerini ve neyi temsil ettiğinizi gösterecek hem de daha fazla etkileşim almanızı sağlayacaktır.

.

Yarışmalar Düzenleyin ve Hediyeler Verin

Yarışma düzenlemek, katılımı arttırmak ve markanızın duyulmasını sağlamak adına Instagram’da yapabileceğiniz en etkili çalışmalardan biridir. Bu çalışma düzgün bir şekilde yapıldığında markanızla ilgili farkındalığı arttırarak, takipçilerinizle aranızda daha sağlam bir bağ kurmanızı sağlayabilir ve katılım sağlamaları konudunda teşvik edebilir.

Instagram’da Uygulayabileceğiniz 3 yarışma fikri:

 1. Takipçilerinizden bir tema çerçevesinde, belirlediğiniz bir etiketi kullanarak fotoğraf paylaşmalarını isteyebilir ve yarışma düzenleyebilirsiniz.
 2. Paylaştığınız bir içeriğin altına takipçileriniz yorum yazmasını ve/veya arkadaşlarını etiketlemelerini rica ederek bir yarışma düzenleyebilir, böylece markanızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 3. Bu seçenekleri beğenmediyseniz en basit yolu seçip takipçilerinizin yarışmaya katılmak için içeriğinizi beğenmelerini isteyebilirsiniz. Bu en çok etkileşim getirecek basit yöntemlerden biridir.

.

Zamana Uygun ve Gelişmelere Yönelik İçerikler Paylaşın

Sosyal Medya’nın nabzını tutun ve trend olan konularla ilgili içerikler üretin. Örneğin trend olan bir konu varsa ya da bir bayram veya kutlama yaklaşıyorsa bu trendlerden herhangi birine, markanız ve konuyla ilgili bir içerik üreterek dahil olabilirsiniz.

.

Instagram Hikayeleri Kullanın

Instagram geçen yıl kullanıcılarına, 24 saat sonra kaybolan içerikler paylaşmasını sağlayan Hikayeler’I sundu. Hikayeler, gün içinde video ve fotoğraf olmak üzere 1 ya da 2 içerik paylaşan markalara daha doğal, daha az uğraşılmış, gerçek zamanlı ve çok sayıda içeriği paylaşma olanağı tanıyor. Hikayeler’i kullanmak markanızın etkileşimlerini arttırmak konusunda yardımcı olacaktır. Canlı Yayın yapmayı denemenizi de öneririm.

.

Kullanıcılar Tarafından Oluşturulan İçeriklere Yer Verin

Pazarlamayı sadece kendi ürettiğiniz içerikler olarak düşünmeyin. Bütün içerik yaratma fırsatlarını ve takipçilerinizin sizin için içerik yaratma şanslarını iyi değerlendirin. Mümkünse, takipçilerinizin unutulmaz anlarını ve deneyimlerini Instagram’da markanızı etiketleyerek ve paylaşımlarına hashtaginizi de dahil ederek paylaşım yapmaları konusunda teşvik edin. Böylece bu içerikleri hem yeniden paylaşır, hem de markanıza ait hashtagi  beslemiş olursunuz.

.

Zoom Özelliğini Kullanın

Instagram kullanıcıları artık fotoğraf ve videolara zoom yapabiliyor ve içerikleri daha yakından inceleyebiliyor. Bu da eğlenceli içerik sunmak konusunda markanıza katkı sağlar.

 

 

Başka Hesapların İçeriklerini Yeniden Paylaşın

Repost yani yeniden paylaşma henüz Instagram’ın kendi sistemi üzerinden sunduğu özelliklerden biri değil ama çoğu Instagram kullanıcı tarafından ek uygulamalar üzerinden bu özellik kullanılıyor.

Bunu en iyi kullanan markalardan biri GoPro. Tamamen kullanıcılar tarafından üretilen içerikleri tekrar paylaşarak Instagram profillerini besleyen bu marka son derece başarılı.

.

Boomerang’ı Deneyin

GIF benzeri içerikler üretmenizi sağlayan Boomerang, GIF’lerden farklı olarak içeriği ileri ve geri oynatıyor. Markanızın etkileşimlerini arttırmak için kesinlikle denemeniz gerekenler arasında.

.

Takipçilerinizi Sahne Arkasına Alın

Instagram, içeriklerinizin arka planını ve markanızın “insani” yüzünü göstermek için harika bir platform. Firmanızdaki günlük yaşam ile ilgili ufak ipuçları barındıran bu tarz içerikler takipçilerinize kendilerini sizin bir parçanız gibi hissettirecektir.

.

Ürünlerinizi Yaratıcı Bir Şekilde Sergileyin

Instagram, hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi yaratıcı bir şekilde sergilemek için harika imkanlar tanıyor.

Fayda görmeniz dileğiyle…

  12Yorum

 1. Avatar Kadir   •  

  Fundacım yine ayrıntılı dolu dolu bir yazı olmuş… Yeni şeyler öğrenmek gibisi yok… Teşekkür ederim.

 2. Avatar Ali Mutlu   •  

  Mükemmel bir yazı olmuş bu yazıyı okuyunca aslında Instagram adına hiç bir şey bilmediğimi anladım. İşletme sahibi olan kişilere fazla fazla fayda sağlayacaktır. tam bir Instagram rehberi olmuş elinize sağlık funda hanım

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Estağfirullah, fayda sağlayabiliyorsam ne mutlu bana.

 3. Avatar Emre Altan   •  

  Merhabalar,
  Bu faydalı bilgiler ve paylaşım için çok teşekkürler.
  Zengin bir içerik olmuş gerçekten de.

 4. Avatar Yavuz Bezgi   •  

  Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

 5. Avatar zeynep   •  

  instagram da kişisel blog yazısı eklemek istiyorum fakat facebook gerekmesi gerekiyormuş ama benim facebook’um yok. Facebooksuz nasıl yapabilirim bu yazıyı?

 6. Avatar Emrah   •  

  Benim instagram hesabimdaki istatislikler yanlis göstero fotografima 150 begeni gelio ama istatisliklerde 50 gosterio neden acaba

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Geçici bir sorun olabilir.

 7. Avatar Özlem   •  

  Merhaba guzel ve aydinlatici bir yazi olmuş elinize fikrinize saglik.lakin çok merak ettigim.birşey var; şu istatiklerde etkilesimlerle ilgili nereden kisminda,diğer diye bi bölum var bu diğer neresidir acaba çok merak ediyorum

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Diğer kısmı paylaşımınıza “özel mesaj yolu ile ve dm grupları aracılığı ile” yani sizi direkt takip etmeyip, yakın çevresi tarafından haberdar olan kişilerin erişimini ifade ediyor.

 8. Avatar Şenel   •  

  Merhaba Instagram da yeni kişisel blog açtım 6gun boyunca keşif ücreti ödedim fakat istatiksel de erişim 1milyonu geçmiş görünüyor gerçekte bi ilerleme yok takip sayısıda az kesiflerde aramalarda kendimi nasıl görüp isaretleyebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir