Gizli Sayılar Filmi

Gizli Sayılar Filmi için hazır mısınız?

NASA’da önemli işlere imza atan, ancak isimleri duyulmamış üç siyahi kadının gerçek hayat hikayesinden esinlenen “Gizli Sayılar Filmi – Hidden Figures” bu hafta vizyona giriyor. Filmle ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.


Gizli Sayılar Filmi 

NASA’da çalışırken, yıldızları hedefleyen ve Amerika’nın temellerini değiştirmek konusunda öncülük eden 3 kadının öyküsüne odaklanan  ve gerçeklerden yola çıkarak senaryolaştırılan filmimizin konusuna gelince.

 

Gizli Sayılar Filmi Konusu

Irk ayrımcılığının yoğun yaşandığı bir dönemde NASA’da çalışma fırsatı bulan Katherine, Mary ve Dorothy; hem başarıları sebebiyle kendi çevreleri tarafından rol model alınan, hem de çalıştıkları geçici işlerde tutunmaya çalışan 3 dahi kadındır.

 

 

Katherine, (Taraji P. Henson) çocukluğundan itibaren matematik dehası olarak görülmüş ve sınıf atlayarak üniversiteye gitme şansı bulmuş, geometri konusunda uzman bir kadındır.

Dorothy, üstün yönetim becerileri ve mekanik yeteneği ile öne çıkan, ancak ten rengi sebebiyle bir türlü yükselemeyen bir kadındır.

Mary (Janelle Monae) ise Matematik ve Fizik lisansını tamamlamış olmasına rağmen NASA’nın kadrosunu giremeyen ve uzay mühendisi olma hayalleri kuran bir kadındır.

Bu üç kadının bakış açılarıyla döneme ortak olur ve “her ne kadar bu üç kadına iş fırsatı sunsa bile” NASA gibi öncü bir kurumda bile ırkçılığın kanıksanmış olduğunu izleriz.
İyi eğitim alma fırsatı bulan bu üç kadın, birlikte işe gider ve birbirlerine destek olurlar. Herkesten çok çalışmalarına rağmen, yaptıkları işte ne adları geçer ne de geçici işlerinden kurtulmanın yolunu bulabilirler.

 


Bu gidişe dur diyen ilk kadın Katherine olur. Aldığı geçici işlerden birinde kendisini gösterme fırsatı bulur ve NASA’nın başında bulunan Al Harrison (Kevin Costner) ‘ın dikkatini çeker. Ardından kendisine Mary katılır ve uzay mühendisi olma hayallerini zorda olsa hayata geçirmek için son bir çaba gösterir. Dorothy ise NASA’da montajlanan ancak bir türlü hazır hale getirilemeyen IBM bilgisayarı çalıştırmanın bir yolunu bulur.
Tüm bunlar olurken, Sovyetler Birliği ve Amerika kıran kırana bir uzay yarışının içindedir. Kadınların hikayeleri eşliğinde Apollo görevini ve geri planda olan biten gelişmeleri öğreniriz.

 

Gizli Sayılar Filmi Oyuncuları

Kozmik yolculuğa öncülük eden, cinsiyet, ırk ve profesyonel çizgileri aşan vizyoner üç kadının hikayesinin başrollerinde Oscar adayı Taraji P. Henson (Empire, Benjamin Button, Hustle And Flow), Oscar ödüllü Octavia Spencer (Allegiant, Son Durak, Duyguların Rengi), şarkıcı Janelle Monáe ve iki Oscar ödülüne sahip Kevin Costner (Black Or White, Düşler Tarkası, Kurtlarla Dans) bulunuyor.

Yönetmen Theodore Melfi (St. Vincent), NASA’nın heyecan verici ilk günlerinde kadınların yükselişini ve dünyanın ilk yörünge uçuşunu, mizah dolu ve ilham verici bir şekilde seyircinin beğenisine sunuyor.

.
Film gerçek olaylardan esinlenmiş, iyi yansıtılmış bir dönem filmi. Kostümler, planlar, detaylar ve oyunculuklar üst seviyede. Ağrılıklı olarak Katherine’in gözünden olan bitene şahit olmamıza rağmen Octavia Spencer’ın oyunculuğunu daha etkileyici bulduğumu belirtmek isterim. Kevin Costner ve Kirsten Dunst’ın oyunculuklarını da es geçmemeli.

 

Ben ırk ayrımcılığını odağına alan, benzer hikayeleri izlemekten çok sıkıldım. Melfi, hem uzay yolculuğunun arka planını hem de bu kadınların hikayeleri eşliğinde dönemi boğmadan, akıcı ve zaman zaman eğlenceli bir dille aktarıyor. Öte yandan konusu itibariyle eşsiz olan hayat hikayeleri, gereksiz ve fazla tekrar giren sahnelerden arındırılarak aktarılsa daha da keyife izlenebilirdi diye düşünüyorum. Irkçılıkla ilgili söylemlerde tekrarlama yapıldığında konunun özünü daha iyi kavranmış olmuyoruz, ne yazık ki bir süre sonra baygınlık veriyor.

 


Hidden Figures, Amerika’nın anlatılmamış tarihinden bir kesit sunuyor.  Uzayda insanlığın ilk adımı atan cesur erkek astronotlar John Glenn, Alan Shepard ve Neil Armstrong herkes tarafından bilinir. Geri planda bulunan kilit isimlerden olan Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’ın isimlerini ise ilk defa bu filmde duyuyoruz. Mary Jackson’ın Amerika’nın ilk kadın uzay mühendisi, Dorothy Vaughan ise pek çok kadına ilham ve eğitim veren bir programcı olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu kadınlar hayat hikayeleri ve ilkleri temsil etmeleri sebebiyle tarihe geçmiş isimler. Ortak noktaları ve başarılarının sırrı ise çok çalışmalarından, istikrarlı olmalarından, pes etmemelerinden ve hakkını arama cesareti göstermelerinden geçiyor. Bu açıdan ırkı ve cinsiyeti ne olursa olsun çıkarılacak çok ders var. Öte yandan uzay yolculuğu ile ilgili kısımların tadının damadığımda kaldığını söylemeden geçemeyeceğim…

.
Gizli Sayılar, akıcı bir dille anlatılmış, keyifle izlenen ancak bende daha da iyi olabilirdi duygusu uyandıran bir film. Mutlaka izlemenizi öneririm.

.

Gizli Sayılar Filmi Fragmanı

Gizli Sayılar Filmi Müzikleri

Gizli Sayılar Filmi Yorumu

Gizli Sayılar Filmi Yapım Notları

Evet, NASA’da kadınların bir şeyler yapmasına izin veriyorlar…”

GİZLİ SAYILAR, yıldızları hedefleyerek ülkenin temellerini değiştiren parlak bir kadın grubunun inanılmaz, anlatılmamış, ancak gerçek hikayesini ortaya çıkarıyor. Film, NASA’daki siyah kadın matematikçilerden oluşan seçkin bir takımın, Sovyetler Birliği’ndeki Amerikalı rakiplerine karşı uzay yarışını kazanmasına yardımcı oldukları ve aynı zamanda, eşit haklara ve fırsatlara ilerlemeye yönelik arayışların hayati tarihini anlatıyor.

Herkes Apollo görevlerini bilir. Uzayda insanlığın ilk adımı atan cesur erkek astronotları derhal listeleyebiliriz: John Glenn, Alan Shepard ve Neil Armstrong. NASA’nın ustalıklı “insan bilgisayarları” olarak cüretkâr, zeki ve güçlü rolleri, insan uzay uçuşu için vazgeçilmez bir unsur olsa da, dikkat çekici bir şekilde, Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’ın isimleri, okulda öğretilmediği gibi çoğu insanın duymadığı isimlerdir.

Kozmik yolculuğa öncülük eden, cinsiyet, ırk ve profesyonel çizgileri aşan vizyoner üç kadının hikayesinin başrollerinde Oscar® adayı Taraji P. Henson (Empire, Benjamin Button, Hustle And Flow), Oscar ödüllü Octavia Spencer (Allegiant, Son Durak, Duyguların Rengi), şarkıcı Janelle Monáe ve iki Oscar ödülüne sahip Kevin Costner (Black Or White, Düşler Tarkası, Kurtlarla Dans) bulunuyor.

Yönetmen Theodore Melfi (St. Vincent), NASA’nın heyecan verici ilk günlerinde kadınların yükselişini, dünyanın ilk, görünüşte imkansız yörünge uçuşunu ve ayrıca kadınlar birleşince ortaya çıkabilecek gücü, mizah dolu ve ilham verici bir şekilde seyircinin beğenisine sunuyor.

Gizli Sayılar, tüm sevinci ve zaferleri ile birlikte Amerikan tarihinin en belirgin mücadelelerinin kavşağında gerçekleşen bir filmdir: Sivil Haklar için gelişen mücadele; Nükleer savaş riskine girmeden Soğuk Savaş’ı kazanmak, dünya’nın dışında bir insan varlığı kurmak için ilk süper güç olma savaşı ve dünyanın geleceğini yaratan teknolojik atılımların toplumsal cinsiyet veya geçmişle hiçbir ilgisi olmadığını göstermek .

“Bu hikaye Soğuk Savaşın en üst seviyeye tırmandığı, uzay yarışı, Jim Crow ve Sivil Haklar hareketinin doğuşu sırasında geçiyor.” diyor Melfi.

“Şimdi, John Glenn’in uzayda dünyanın yörüngesine çıkabilmesinin ardında inanılmaz kadınlar olduğunu biliyoruz. Nihayet onların hikayesini dinleyebileceğiz.” diye ekliyor Taraji P. Henson.

Dokundurucu bir şekilde, Katherine G. Johnson, şimdi 90’lı yaşlarında ve yaptığı işten gurur duyuyor. Her zaman işi, ailesi ve toplum için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını ve herkesin öyle yapması gerektiğine inanıyor. “ Sadece çözülmesi gereken soruları çözüyordum.” diyor karakteristik bir tevazuuyla.

“Probleminize sıkı tutunun. Ne olursa olsun çözülebilir. Zamanını harcarsan her sorunu halledebilirsin.” diyor Johnson zorluklarla karşılaşan insanlara.
Fox 2000 Pictures Presents A Chernin Entertainment / Levantine Films Production, Gizli Sayılar. Yönetmen Theodore Melfi, Margot Lee Shetterly’nin kitabından esinlenilerek yazılan senaryo Allison Schroeder ve Melfi’ye ait. Yapımcılar Donna Giglioti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams ve Theodore Melfi. Yapım Yönetmeni Jamal Daniel, Renee Witt, Ivana Lombardi, Mimi Valdés, Kevin Halloran ve Shetterly.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir