Facebook Algoritmasını Avantaja Çevirin

Facebook algoritmasını avantajınıza çevirmeye ne dersiniz 🤔

Sık sık değişen algoritmalar kafa karışıklığına sebep oluyor ve özellikle dar bütçeli işletmeler için Facebook organik erişimi üzerine çalışmak zor olabiliyor.

Bu yazımda facebook algoritmasından maksimum fayda sağlayabileceğiniz özelliklere değindim. Şimdiden fayda görmenizi dilerim 🎩

 

Facebook Algoritmasını Avantaja Çevirin. 

Bir gün her gönderiye fotoğraflar eklenmeli diye söylenirken, başka bir gün tıklama toplayan başlıkların işe yarayacağı söylenebiliyor. ‘Mesele ne paylaştığın değildir’ anlayışı yanlış. Facebook haber akışı sürekli algoritmasını değiştiriyor ve bu değişikliğe ayak uydurabilmek tamamen sizin tercihinize kalmış.

Şunu aklınızda tutun, Facebook, sayfaların içerikleri yerine kullanıcı içeriklerine öncelik vermeye devam edecek gibi görünüyor. Öte yandan bahsedeceğim ipuçları, kullanıcılarınızın akışındaki organik erişiminizi arttırmaya yönelik katkı sağlıyor. Facebook iletişiminizi arttırmak için kullanabileceğiniz yöntemlere aşağıdaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

 

Facebook İletişiminizi Güçlendirmenin Yolları 

 

 

Facebook Algoritmasının Kısa Tarihi

Facebook’un ilk yıllarında EdgeRank, kullanıcıların haber akışında gözüken gönderilere öncelik vermede kullanılan bir sıralama sistemiydi. Bu sistem, diğer kullanıcılar ile ilişkiniz, gönderilerde aldığınız eylemler ve gönderilerin zamanla alakalı olarak haber akışınızı kişiselleştiriyordu.

EdgeRank’ten artık bu şekilde bahsedilmiyor fakat saydığım bu faktörler, binlerce faktörden sadece üç tanesi. Bu günlük temeller üzerine evrimleşiyor ve her kullanıcının tercihlerine göre özel bir hal alıyor.

 

Facebook Stratejinize Videoları Dahil Edin

2016 yılında Facebook video formatları üzerine yapılan bir araştırmaya göre, YouTube ile karşılaştırıldığında, Facebook üzerindeki videoların, %109.67 daha fazla etkileşim seviyesine ve %477.76 daha fazla paylaşım yüzdesine sahip olduğu ortaya koyulmuş.

Çalışmanın sonucundan çıkarabileceğiniz üzere, gönderinin hangi formatta olduğu önemli. Yani YouTube video linki paylaşmak yerine Facebook’a bir video yüklemek, sayfanızın etkileşim oranı açısından en iyisi.

Bir video pazarlama stratejisi oluşturmak, ayda bir video yüklemekten çok daha öteye gidiyor. Sonraki çalışmalarınızda video yayınlayabilir, oynatma listelerini organize edebilir ve hatta birini sayfa kapak fotoğrafı olarak kullanabilirsiniz.

Facebook algoritmasını avantaja çevirin ve birkaç video denedikten sonra, paylaştığınız videoların organik olarak nasıl bir performans sergilediğine bakmayı lütfen unutmayın.

 

 

Facebook’ta Canlı Yayın Yapın

Videolu içeriklerden farklı olarak, Facebook canlı yayın özelliği, sayfalar tarafından hala göz ardı edilen bir özellik. Facebook’a göre, kullanıcılar normal videolara kıyasla 3 kat daha fazla canlı video izliyorlar. Kullanıcılar canlı videoları haber akışında üstlerde yer alan ve farklı bir içerik türüymüş gibi görüyorlar.

Facebook canlı yayını kullanmanın bir yolu, bir etkinlik ya da konferanstan direkt canlı yayın yapmaktır. Eğer birileri yorumları gözlemliyorsa, bulunduğunuz yerde kitlenizin yönlendirdiği soruları da sorabilirsiniz.

Hala Facebook üzerinden canlı yayına başlamadıysanız “Facebook Canlı Yayın Rehberi” yazım size rehberlik edecektir.

 

Facebook Canlı Yayın Rehberi ve Öneriler

 

 

Başka Facebook Sayfalarından Paylaşın ve Onları Etiketleyin

Bir dakikanızı ayırın ve gönderinize “gönderinizle ilgili veya içeriğinizde bahsi geçen” Facebook sayfasını etiketleyin. İlgili veya ilişkilendirebileceğiniz facebook sayfasını etiketlemek sadece onlara bildirim göndermekle kalmaz, paylaşacakları bir içerik verir. Yani iki taraf için de bu kazançlı bir durum olur. Etiketleme hala ihmal edilen bir özellik. Kullanmaya başladığınızda ve bunu sürdürdüğünüzde etkisini çok hızlı bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Ücretsiz, işlevsel ve vaktinizi almayacak şahane bir özellik.

 

Sizi Temsil Edecek Bir Program Yaratın

Kendi markanızın temsilci edecek programı ya da pazarlama programını kuruyor olmak, sayfanızda genellikle kullanıcı tarafından üretilmiş içerikleri kullanacağınız anlamına geliyor. Programınızı temsilcilerin sizin hakkınızda gönderiler paylaştığını ve içerik aldığınızı bilecek şekilde kurun.

Eğer bütünüyle bir program yaratma konusunda şüpheleriniz varsa, incelenecek ücretsiz bir ürün göndererek küçük bir başlangıç yapabilirsiniz. Devamında hazırlanan içeriği Facebook’ta paylaşabilirsiniz ve üstüne onları da reklam stratejinize ekleyebilirsiniz.

 

Blog İçeriklerinizi Yeniden Kullanın

Sadece Facebook’a özel olmasa da, zaman ayırın ve bloğunuzdaki paylaşılabilir içerikleri olan gönderileri geliştirin, özellikle popüler ve unutulmayan olanlarla başlayın. Facebook halihazırda bireysel kullanıcılara geçmiş yıllardaki paylaşımlarını hatırlatıyor. Tekrar paylaşırken makalelerden bazı bölümler çekip çıkarabilir, fotoğraflar paylaşabilir ve hatta içeriğinizin yeniden paylaşılmasına yardımcı olması için spesifik grafikler tasarlayabilirsiniz.

Facebook algoritmasını avantaja çevirin. Blog gönderilerini Facebook sayfanızda paylaşmak, alanınızdaki otoritenizi kurmak ve kitlenize böyle bir bloğun varlığını sunmak gibi ikincil etkilere de sahiptir. Ayrıca içeriğiniz yüksek kalitede ve alandaki diğer kişiler için de alakalı ise, başka sayfaların paylaşmaları için de faydalı olacaktır.

 

Nicelik Yerine Niteliğe Odaklanın

Şu ana kadar kaç sansasyonel başlığı aşağı kaydırıp, geçip gittiniz? Facebook şu sıralar haber akışı üzerindeki çalışmalarını tıklama toplayan başlıkların azaltılması üzerine yoğunlaştırıyor.

Yüksek kalite ve açıklayıcı başlıkları olan gönderiler haber akışında kazançlı çıkacaklar. Bu durum diğer tipteki içerikler için de geçerli. Güzel bir fotoğraf, kötü ışıkta çekilmiş başka bir tanesine nazaran daha kolay göze çarpacaktır. Eğer niteliğe dikkat etmeden sadece haftada 3 tane gönderi paylaşmak için paylaşıyorsanız, kitleniz de bunu hemen fark edecektir.

 

Kitlenizi Daraltın

Eğer geniş bir kitleniz var ise, kitlenizi ilgilere ya da coğrafi konuma göre daraltmaya çalışın. Facebook size her gönderi için seçenekler ve kısıtlamalar şeklinde opsiyonlar sunuyor. Bu durum başlangıçta erişiminizi daraltsa da, etkileşiminizi arttıracaktır.

Örneğin, İstanbul’da bulunan hedef kitle, Ankara’da yapacağınız bir etkinlik ve bu etkinliğin haberleri ile ilgilenmeyecektir. Kitleyi sadece Ankara olarak daraltmak, gönderiyi sadece ilgilenenlere sunacağınız anlamına gelir. Bu da, ilgili gönderilerden çok daha fazla etkileşim almanızı sağlayacaktır.

Facebook Sayfanız İçin Grup Oluşturun

Bazı Facebook sayfaları için, grup kur ya da grup linki ile alakalı seçenekler artık kullanılabilir durumda. Bu, kitlenizin birbirleri arasında gruplar aracılığı ile etkileşime geçmeleri ve sizin de onlarla direk olarak sohbet etmeniz için eğlenceli bir yol sunuyor.

Grup açmaya karar verdiyseniz bu grubun içinde gönderi paylaşmak ve yorumlara yanıt vermek için biraz zaman ayırın. Bu direkt olarak sayfanız ile etkileşim anlamına gelmiyor olabilir, fakat grupta bulunan kitleniz, katkınızı görecek ve taktir edeceklerdir.

 

 

Facebook Reklamlarını Deneyin.

Bazen Facebook gönderilerinizin erişimini arttırmak için tek ihtiyacınız olan şey bir tetikleyicidir. Reklam stratejiniz, organik büyüme stratejiniz ile el ele gidebilir. Eğer gönderilerin organik olarak belirli kitleler ile iyi gittiğini düşünüyorsanız, biraz para harcayın ve gönderilerin erişimini yükseltin. Bunun bir viral etkileşime neden olabileceğini gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.

 

Yenilikleri Deneyin ve Analiz Etmeyi İhmal Etmeyin

Facebook için yeni stratejiler test etmekten çekinmeyin. Eğer bir Facebook canlı yayın videosu bu seferlik işe yaramamışsa, nasıl geliştireceğinize dair geri bildirim isteyin ve sonuçları bir sonraki denemenize ekleyin. Her deneme size daha fazla izlenme ve kullanıcı ilgisi olarak geri dönecektir.

Facebook’un algoritması muhtemelen bundan üç ay sonra şimdikinden çok daha farklı olacaktır. Ancak lütfen şunu unutmayın, bu platform şimdi ve çok çok uzun bir süre “alakalı ve yüksek kaliteli gönderilerin” öne çıkacağı ve işletmenize katkı sağlayacağı bu düz çizgiden uzaklaşmayacaktır.

 

Facebook’ta bir adım öne geçmek için, Facebook Geliştirici Konferansı F8’in sonuçların yer verdiğim yazımı incelemenizin de çalışmalarınıza katkı sağlayacağını düşünüyorum.

 

Facebook’ta Bir Adım Öne Geçin

 

 

 

Facebook Algoritmasını Avantaja Çevirin başlıklı yazımdan Fayda görmeniz dileğiyle.

  4Yorum

 1. Uğur Uğurcan   •  

  Bir dijital pazarlamacı olarak yazınızı gerçekten sonuna kadar okudum, yenilikleri barındıran içerikler her zaman sitenizi ve sizleri güçlendirir elinize sağlık.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Katkınız için teşekkür ederim, faydalı olabiliyorsa ne mutlu.

 2. Çağrı Mustafa Alkan   •  

  Öncelikle yazınızı son derece doyurucu bulduğumu belirtmeliyim. Yazıdaki canlı yayın konusundan hareketle bir sorum var. Kişisel bloglar açısından düşünüldüğünde sohbet içerikli canlı yayınların ziyaretçi ya da müdavim gibi faydalarının ne oranda olacağını tahmin eder bir fikriniz var mı?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba, kişisel bloglar açısından ben henüz sohbet içerikli canlı yayına fırsat bulamıyorum ancak her halükarda faydalı olacağını düşünüyorum. Mutlaka denemenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir