Facebook Reklam Maliyeti Nasıl Hesaplanır

Facebook reklam maliyeti nasıl hesaplanır? Facebook reklamları ne kadara mal oluyor? Bu işe yeni başlayan işletmelerin en çok merak ettiği konuların başında bunlar geliyor.

Öte yandan bu soruların birden çok cevabı var. Yazımda sorularınıza yanıt vermeye ve facebook reklam maliyetleri konusunda bilmeniz gerekenleri ele aldım.

Facebook Reklam Maliyeti Nasıl Hesaplanır

Facebook reklam maliyetini ortaya çıkarmaya çalışırken birkaç faktörü işin içine katmanız gerekir. Ama öncesinde Facebook reklamlarının nasıl çalıştığına birlikte bakalım. Facebook reklamlarının performansı konusunda, iş kollarına göre düzenlenmiş aşağıdaki çizelge size fikir verecektir.

 

 

Facebook Reklamları Nasıl Çalışıyor?

Google Adwords’e benzer biçimde Facebook, hangi reklamların gösterileceği ve nasıl gösterileceği konusunda bir algoritma kullanıyor.

Facebook ile Google’ın reklam hizmetleri arasındaki temel fark, Facebook reklamlarının daha az maliyetli olması ile ilgili. Cazibesi de biraz bundan kaynaklanıyor.. Facebook reklamları ayrıca daha çok hedef kitleye yönelik kampanyalar oluşturmanıza da imkan tanıyor.

 

 

Yukarıdaki görselde aşağı yukarı 1000 kişiye ulaşmak için hangi mecrada ne kadar ödemek gerektiğini görebilirsiniz.

 

Facebook reklam platformunun temel amaçları şunlardır:

 • Reklamverenlere kendi hedef kitlerine ulaşma imkanı tanımak ve buralardan sonuç elde etmelerini sağlamak
 • Facebook kullanıcıları için pozitif ve alakalı deneyim yaratmak

 

Facebook’ta Reklam Maliyetini Etkileyen Faktörler

Facebook’ta reklam maliyetini etkileyen üç temel faktör bulunuyor.

Reklamverenin Fiyat Teklifi

Reklamverenin teklifi, Facebook’ta ilgili kişinin reklam için kaç para ödemek istediğine işaret eder. Bu veriyi Facebook reklam yayınlamada ne kadar hevesli olduğunuzu belirlemek için kullanır. Facebook’taki reklam platformu anlayışınıza göre teklifler otomatik ya da manuel olarak ayarlanabilir. Eğer otomatik olarak teklif vermeyi seçerseniz Facebook en iyi sonuçları almanız için, belirlenmiş bütçenizi hedefinize uygun olarak kullanmaya çalışır. Manuel ayarlamada ise siz her bir reklam yerleşimi başına ne kadar ödeyeceğinize karar verirsiniz.

En iyi sonucu elde etmek için şunlara dikkat edin:

 • Çok düşük teklifte bulunmayın. Aksi halde reklamınız hak ettiği ilgiyi göremeyebilir. Neticede ödediğiniz kadar sonuç alırsınız.
 • Yüksek teklif verdiğiniz zaman Facebook bütün miktarı kullanmaz. Teklifinize en yakın yüksek ücretle kıyaslandığında mümkün olduğu kadar az parayı kullanır. Bunun biraz da Google Adwords mantığına benzediği söylenebilir.

 

Reklam Kalitesi ve Alaka Düzeyi

Facebook reklam maliyeti nasıl hesaplanır noktasında, reklam kalitesi ile alaka düzeyi; insanların reklamınızı gördükten sonraki ilgi seviyesi anlamına gelir. Facebook, reklamları alaka skoruna göre sıralar, bu durum Facebook Reklam Yöneticisi tarafından görüntülenebilir. Tıklamalar ve yeniden oynatmalar gibi etkileşimler daha yüksek puana sahip olmanızı sağlar.

 

Tahmini Aksiyon Oranı

Tahmini aksiyon oranı, kullanıcıların sizin reklamınızdaki harekete geçirici mesaja ne kadar karşılık vereceğine yönelik ihtimalleri ortaya koyar. Aksiyon oranına gönderinizin içeriğine göre şunlar etki edebilir;

 • Uygulamanızı indirme
 • Sitenizi ziyaret etme
 • Sayfanızı beğenme

Facebook hedef kitleniz için belirlediği tahmini aksiyon oranını, daha önce sizin reklamınızla alakalı içerikler gösteren diğer işletmelerin aldığı etkileşim (beğeni, tıklama, görüntüleme gibi) sayılarına göre belirler. Eğer tahmini aksiyon oranı düşükse Facebook bu durumda reklam maliyetini artırır.

 

 

Facebook Reklam Maliyetine Etki Eden Diğer Faktörler

Facebook’ta reklam maliyetlerine etki eden, ama sizin kontrolünüzün az olduğu ya da bazı durumlarda hiç olmadığı kimi faktörler de bulunuyor. Bazı aksiyonlarınız ve girdileriniz ise maliyet üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu konuda iki tip factor öne çıkıyor.

Kitle Hedefleme

Kitle hedeflemeniz sizin kaç kişiye ulaşmaya çalıştığınızı belirtir. Facebook reklamlarını yaş, cinsiyet, bağlantı, ilgi alanı, davranış gibi özelliklere göre hedefleyebilirsiniz. Bir ya da birden çok alt faktörü kombinleyerek daha spesifik kitlelere ulaşmayı başarabilirsiniz. Bazı hedef kitlelerde daha yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Fiyatlar ülkelere gore değişkenlik gösterir. Bazı ülkeler için hedef kitle belirlerken daha pahalı bir maliyet ile karşılaşabilirsiniz.

 

Dönemsellik

Duruma bağlı olarak zamanlama, Facebook reklam maliyetinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin tatil günlerinde ya da alışveriş festivallerinin yoğun olduğu zamanlarda daha çok reklamveren Facebook’a reklam vermeye başladığında sosyal medya devi arz ve talebi göz önüne alarak ekonomik maliyeti artırabilir. Bu durumu göz önüne alın ve Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Yılbaşı, Black Friday, Sevgililer Günü gibi dönemlerde daha yüksek reklam fiyatları ile karşılaşmaya kendinizi hazırlayın.

 

Reklam Yerleşimi

Reklam yerleşimi için Facebook’ta birden çok seçenek vardır ve buna bağlı olarak Facebook reklam maliyeti her bir yerleşime bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Reklamınızın yer alabileceği Facebook mekanları arasında şunlar bulunur:

 • Facebook Haber Akışı (hem mobil hem web)
 • Sağ sütun (Sadece Facebook web)
 • Instagram haber akışı
 • Audience Network
 • Messenger

Facebook reklamlarınızı tamamen optimize etmek için Audience Network ve Instagram seçeneklerini de öneri olarak karşınıza çıkarır. İkisi birden aktif olduğu zaman Facebook daha düşük ücretlere daha geniş kitlelere ulaşmanızın mümkün olduğunu söyler.

 

Reklam Optimizasyonu

Eğer reklamınız belirli bir sonuç türüne göre optimize edilmediyse Facebook reklamınızı etkileşim potansiyeli en yüksek olan kitleye göstermeyebilir. Sonuçta sizin daha çok para ödemeniz gerekebilir.

Eğer yalnızca internet sitesi tıklamaları elde etmek istiyorsanız reklamınızı sadece tıklama bağlantıları için optimize edin.

 

Facebook’ta Maliyet Çeşitleri

Facebook birden çok ödeme yapısı sunuyor. Her bir yapı Facebook reklam maliyeti ve reklamlarınızın etkinliği üzerinde bir etkiye sahip.

CPC – Cost Per Click (Tıklama Başına Maliyet)

TBM’yi seçtiğiniz zaman yalnızca kullanıcılar reklamınıza tıkladığında ödeme yaparsınız. Bu fiyatlandırma modeli sayesinde sadece tıklamalar için cebinizden para çıkar. Tıklama başı maliyetin ülkeden ülkeye göre farklılık gösteriri. 2016 yılında rn düşük maliyet 0,18 Dolar ile Yunanistan’da iken, en yüksek maliyetler Avusturalya, Japonya ve Norveç’te görülmüştür.

 

 

AdEspresso’nun verilerine gore, yukarıdaki görselde tıklama başına maliyetlerin ülkelere göre nasıl farklılık gösterdiğini görebilirsiniz.

 

CPL – Cost Per Like (Beğeni Başına Maliyet)

Bu maliyet yöntemi ise oldukça basit bir mantığa dayanıyor. Aldığınız her beğeni için ortaya çıkan maliyete beğeni başı maliyet adı veriyoruz. En yüksek CPL 2016 senesinde 0,40 dolar ile Almanya’da gerçekleşmiş.

 

 

CPM – Cost Per Mille (1000 Gösterim Başına Maliyet)

Maliyet türü olarak CPM’yi seçtiğiniz zaman da her 1000 gösterimde ortalama ne kadar ücret ödediğinizi öğrenirsiniz.

 

CPA – Cost Per Action (Aksiyon Başına Maliyet)

CPA türü maliyette ise belli bir aksiyon için ortaya masraf çıkar. Örneğin bir ürün satmak için Facebook reklamlarını kullanırsanız satış başına belirli bir maliyet ile karşılaşırsınız.

 

Facebook Reklam Bütçesi Nasıl Ayarlanır?

Facebook reklam maliyetleri ile ilgili birçok detaya hakim olduğunuza göre bütçe belirleme konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda ilerleyebiliriz.

İlk olarak cebinizden çıkacak parayı düşünmek yerine kendinize bu reklamlarla ne elde etmek istediğinizi sormakla başlayabilirsiniz.

Bu konuda yerinde ve ölçülebilir hedefler koymayı ihmal etmeyin. Öneri olarak aşağıdaki hedeflerden hangilerini yapmak istediğinizi seçebilirsiniz.

 • Facebook sayfanızın beğeni sayısını artırmak
 • İnternet sitesi ziyaretçisini artırmak / e-posta alıcılarını artırmak
 • Uygulamanızın daha çok kişide yüklenmiş olmasını sağlamak
 • Satışları artırmak

Ardından, şimdiki Facebook varlığınızı düşünün. Eğer geniş ve yüksek etkileşime sahip bir Facebook kitleniz varsa dönüşüm elde etmek daha kolay olacaktır.

Ayrıca içeriklerinizin türünü de göz önüne alın. Sıkıcı, aşırı teknik konulardaki reklam içeriklerinin yüksek etkileşim alması uzun zamanlar gerektirebilir.

Sonuç olarak, bir bütçe belirlemenin en iyi yolu reklamları test ve rafine etmekten geçiyor, daha sonra test sonuçlarını baz alarak kendi bulgularınızla bir bütçe oluşturabilirsiniz.

 

Facebook Reklam Maliyeti Nasıl Azaltılır?

Ne kadar spesifik bir hedef kitleniz olursa maliyetleriniz açısından o kadar iyi olur. Küçük gruplar için daha çok reklam yayınlayarak az reklamla çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Bazı kitleler için hedefleme daha pahalı olsa bile, daha küçük bir hedef kitle reklamınıza tıkladığı zaman daha çok dönüşüm ve etkileşim almış olursunuz. Bu durum sonuç olarak Facebook reklam maliyetini düşürür ve ROI’yi artırır.

Alakalı görseller seçmek de maliyeti düşüren diğer bir etkendir. Birçok işletme birden fazla görseli tek gönderi içerisinde paylaşmaya yarayan Facebook’un carousel türündeki reklamlarını kullanıyor. Seçenek sunan bu tip reklamlar daha çok dönüşüm oranına sahiptir.

 

Facebook Reklam Maliyeti

Facebook reklam maliyeti nasıl hesaplanır noktasında, Facebook reklamları mesajınızı belirli bir kitleye ulaştırmak için en etkili ve maliyet açısından en uygun yöntemlerden birisidir. Temelde Facebook reklam maliyeti şu 3 faktörle belirleniyor:

 • Kitle
 • Alaka düzeyi
 • Tahmini aksiyon oranı

 

Eğer reklamınız spesifik bir kitle için hedeflendiyse alaka düzeyi daha yüksek olacaktır ve bu da kitlenin reklamla etkileşime girmesine ve dönüşüm oranının yükselmesine sebep olacaktır. Bu maliyeti düşürür ve ROI’yi artırır. Bununla beraber, maliyetler çeşitli faktörlere göre de değişiklik gösterebilir. Bu faktörler arasında: dönemsellik, reklamın yayınlandığı yer, hedef kitle/coğrafik konum gibi kriterler bulunur.

 

Sizlere Facebook reklam maliyeti nasıl hesaplanır konusunda elimden geldiğince detaylı bilgi vermeye çalıştım. Umarım bu bilgiler ışığında facebook reklamlarından maksimum düzeyde verim almayı başarabilirsiniz.

Facebook üzerinden müşterilerinizle iletişiminizi güçlendirmenizin yeni yollarına yer verdiğim yazımı da okumanızı öneririm.

 

Facebook İletişiminizi Güçlendirmenin Yolları 

 

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir