Facebook’ta Bir Adım Öne Geçin

Facebook’ta rakiplerinizden bir adım öne geçmek için, Facebook Geliştirici Konferansı F8’in sonuçlarını takip etmek büyük katkı sağlayacaktır.

Konferans Nisan ayında yapıldı ama etkileri şimdi hissediliyor. Yazımda Facebook’ta bir adım önde olmak için yapabilecekleriniz bulunuyor.

 

Facebook’ta Bir Adım Öne Geçin

Facebook trendlerine yakınlaşmak ve Facebook’ta önde olmak için gizli kaynağınız Facebook F8 Konferansı ve ardından yaşanan gelişmeler.

Türkiye’deki işletmeler Facebook’u işleri için aktif olarak kullanıyor. Facebook’un ürün ailesine uyguladığı neredeyse hemen her şey, Facebook’u kullanan işletmeler için büyük bir katkı sağlıyor.

Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp’ta hikaye paylaşmaktan canlı videoya kadar Facebook’un tüm ürünleri, milyarlarca insanı küresel anlamda etkiliyor. Facebook’un yaklaşmakta olan gelişmelerini ve bunları nasıl kullanabileceğinize yönelik planlarınıza yazımı okuduktan sonra hemen başlayabilirsiniz.

Başarı için gizli kaynağınız “Facebook F8 Konferansı” ve ardından yaşananlar. 

 

F8″Facebook Geliştirici Konferansı” Nedir?

F8 “Facebook Geliştirici Konferansı” olarak bilinmesinin yanı sıra sosyal medya pazarlamacıları için birçok önemli duyuru ve oturuma da ev sahipliği yapıyor. F8 sırasında Facebook, sadece Facebook hakkında değil, uygulama ve hizmet ailesi (Instagram, WhatsApp, Messenger, Workplace, Oculus, Interne.t.org, Audience Network) hakkında da açıklamalar yapıyor.

 

Bu yıl F8’in içeriği aşağıdaki şekildeydi;

  • Facebook ve ürün ailesi üzerinde yapılan değişikliklerin duyuruları.
  • Yeni özelliklerin faaliyete geçtiği interaktif demolar.
  • Facebook ekibinden üyeler ile birebir görüşme fırsatları.

 

Bilmeyenler için “F8” adı Facebook kültürünün önemli bir parçası olan 8 saatlik hackatonlardan geliyor.

 

Son F8’den Bu Yana Facebook’ta Gerçekleşen Önemli Güncellemeler Neler? 

Her yıl pazarlamacılar ve yayıncılar, gelecek seneki sosyal medya pazarlama stratejilerini şekillendirmeye yardımcı olacak duyurular ve lansmanları duymak için F8’i bekliyor.

Geçen yıl yapılan F8 konferansı, Menlo Park merkezli şirket için son derece heyecan verici 12 aylık bir dönemin başladığına işaret etti. Konferansta, Facebook, Facebook Live API, Instant Articles ve Messenger Botları’nın piyasaya sürüldüğü duyuruldu.

Facebook, son F8’den bu yana pazarlamacıların kitlelerine ulaşmasına ve tüketicilerin kaliteli içeriği keşfetmesine yardımcı olmak adına, Facebook ve ürün ailesine yönelik bir dizi şaşırtıcı güncelleme yayınlamaya devam etti.

İşte bu heyecan verici güncellemelerin listesi:

 

F8 2017 Sonrası Yaşanan ve Yaşanacak Yenilikler

Facebook’un 10 senelik yol haritası bizlere nelerin gelebileceğine dair ipuçları veriyor.

İşte bunlardan bazıları:

 

Daha Çok Video Özelliği ve Araçları

Facebook’un 10 senelik yol haritasında da görüldüğü üzere video, Facebook’un üzerinde çalışmak istediği önemli bir alan. Mark Zuckerberg, videonun ileride ana içerik formatı haline geleceğine sıkı bir şekilde inanıyor.

Yeni video sekmesi, canlı ve 360 video özellikleri ile Facebook, video içeriğini kendi platformuna aktarmaya devam ediyor. Yakın zamanda Facebook, tüm profiller ve sayfalar için Canlı 360 video özelliğini de kullanıma açtı.

Şimdilik daha kısa formatlı video içeriğine odaklanan Facebook, çok çeşitli video içeriği üretmeyi planlıyor. Büyük ihtimalle Facebook, yeterli sayıda premium içerik oluşturmak için büyük ya da küçük video içerik oluşturucularıyla ortak çalışıyor.

Facebook kişiler ve markaların daha iyi videolar oluşturabilmesi için otomatik altyazı ve video düzenleme araçları gibi kimi video özelliklerini de devreye aldı.

 

Facebook Grupları İçin Daha Çok Özellik

Gruplar, Facebook’un 10 yıllık yol haritasında bir diğer kilit nokta. Son Facebook notunda Mark Zuckerberg küresel bir topluluk inşa etmenin ve bunun için sosyal altyapıyı (yani Facebook Grupları) geliştirmenin önemini vurguladı. Facebook’un Facebook Sayfalar’da olduğu gibi topluluk liderlerini, gruplarını organize etmeleri ve yönetmeleri için daha fazla araç oluşturmayı planladığını söyledi. Facebook gruplarını iyileştirme yönündeki bu baskıyla beraber gruplar için analitik gibi bazı yeni özelliklerini görüyoruz.

Kısa bir süre önce Facebook, Facebook Grupları için büyük bir güncelleme yayınladı. Yakında Facebook sayfalarınızı Facebook Grupları’na bağlayarak, sayfanızın etrafında grup oluşturmaya ve gruptaki kişiler ile sayfanız adına etkileşimde bulunmaya yetkili olacaksınız.

 

Messenger ile Daha Fazlasını Yapın

Geçen yıl Facebook Messenger‘da pek çok değişiklik yaşandı. O artık sadece metin tabanlı bir mesajlaşma uygulaması değil. Fotoğraflarınızı göndermeden önce sticker yapıştırabilir, görüntülü ya da sesli arama yapabilir, arkadaşlarınızla oyun oynayabilir ve işletmeler ile iletişime geçebilirsiniz.

Facebook, işletmelere müşterileri ile bağlantı kurmalarına yardımcı olacak özellikler üzerinde çalışmaya devam edebcektir ve müşteriler, işletmelerle ilgili işlemlerini daha kolay yapabilecektir.

 

Messenger Grup Sohbetleri İçin Botlar

Facebook, Messenger için yeni bir bot sınıfı duyuracak. Facebook chatbot‘lar  botlar büyük ihtimalle chatbotundan ziyade bilgi botları olacak; bu botlar kullanıcılara zamanında bilgi sağlamaya yardımcı olacaklar.

Örneğin: Bir futbol takımı taraftar grubu konularına bir spor botu ekleyebilecek ve bu bot skor değişimlerini ve oyun ile ilgili diğer haberleri aktaracak. Bir e-ticaret botu ise öğle yemeğinin durumunu, siparişlerin hazırlanma sırasını ve ne zaman ulaşacağının bilgisini verebilecek.

 

Artırılmış Gerçeklik, 3 Boyutlu Maskeler ve Messeger’daki Özel Efektler

Kullanıcıları Messenger ile etkileşim halinde tutabilmek için Facebook özellikle artırılmış gerçeklik ile birlikte mesajlaşma teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor. Aynı Snapchat-Geofilters gibi Messenger’daki markalı maskeler, çerçeveler ve özel efektler işletmelerin kitlelerine rahatsız edicilikten uzak biçimde ulaşması için yeni bir reklamcılık yöntemi doğuracak.

 

İkincil Haber Kaynağı

Facebook’un henüz takip etmediğiniz kişi ve sayfalardan gelen gönderileri içeren bir ikincil haber kaynağı test ettiği duyuruldu. Belki de Facebook, Instagram’ın Keşfet sekmesindeki başarıyı gördü ve Facebook’a taşımaya karar verdi.

Bir Facebook sözcüsünün F8’de yaptığı açıklama şöyle;

“İlginç olabilecek içeriğe dayalı olarak özelleştirilmiş popüler makaleleri, videoları ve fotoğrafları tamamlayıcı bir yayın test ediyoruz. İnsanlardan, henüz etkileşime geçmedikleri yeni içeriği keşfetmenin kolay bir yolunu istediklerini duyduk.”

 

Aramalarda Sponsorlu Gönderiler

Geçtiğimiz sene Mark Zuckerberg, Facebook’ta günde 2 milyar arama yapıldığını açıkladı. Facebook arama çubuğunu kullanarak fotoğraflar, gönderiler, videolar, bağlantılar ve arkadaşlara ulaşmak mümkün. Facebook bu arama çubuğundan para kazanmak isterse, arama sonuçlarında sponsorlu gönderiler görebiliriz.

 

Masaüstü İçin Instagram Analizleri

Geçen sene birçok harika iş özelliği Instagram’da tanıtıldı. İşletme profilleri, Instagram Insights gibi özellikler işletmelerin kitleleri ile daha iyi iletişim kurmasını ve Instagram pazarlama performanslarını ölçmesini sağladı. Markalar, Instagram’ın belirli yönlerini Facebook ile yönetebiliyor. Facebook ile Instagram’ın daha entegre hale gelmesiyle birlikte, Instagram Analytics’i Facebook Page Insights içerisinde daha kapsamlı şekilde göreceğiz.

 

Sosyal VR Yenilikleri

Geçtiğimiz Mart ayında Facebook özel bir sanal gerçeklik uygulaması olan Facebook 360’ı lanse etmişti. Facebook’ta 25 milyondan fazla 360 fotoğraf ve 1 milyondan çok 360 video gönderisi yer alıyor. Facebook’un, Sosyal VR hakkında daha çok güncelleme getireceği de biliniyor.

F8’te Mark Zuckerberg, teknolojinin yerel ve küresel seviyede etkin ve etkili topluluklar oluşturmaya yardım edebileceğinden bahsettiği bir açılış konuşması yaptı. Zuckerberg, kameranın ilk Artırılmış Gerçeklik platformu olduğunu söyledi ve yeni Kamera Efektleri Platformunu duyurdu.

Duyurulan yenilikler arasında Sanal Gerçeklik (VR) uygulaması olan Facebook Spaces, geliştiricileri bir araya getiren Developer Circles, dünyada 140 milyondan fazla yer hakkında ücretsiz bilginin yer aldığı Places Graph, Facebook kimliği ve Messenger kimliğini bir araya getiren Identity, yenilenen Facebook Analytics ve Messenger ile ilgili gelişmeler de var.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir