Facebook Spaces

Facebook Spaces ile yakınlaşmaya ne dersiniz?

Sanal gerçeklik alanında yatırım ve çalışmalarını yoğunlaştıran Facebook, merakla beklenen sanal gerçeklik uygulaması Facebook Spaces’in beta versiyonunu F8 Konferansı’nda tanıttı.
Cep telefonu kamerasını ilk artırılmış gerçeklik platformuna dönüştürmeye hazırlanan Facebook’ta yenilikler ardı ardında geliyor. Facebook Spaces, Facebook’un oluşturduğu ilk ürün olma özelliğini taşıyor.

Facebook Spaces 

Oculus Rift ve Touch üzerinden, Facebook’a konulan video ve fotoğraf gibi paylaşımların sanal gerçeklik formatında göründüğü uygulama ile kullanıcıların arkadaşlarıyla adeta aynı odadaymışlar gibi eğlenceli ve bol etkileşimli bir sanal ortamda buluşması mümkün kılınıyor.

 

Facebook Spaces Nasıl Kullanılır?

Konumlarınız nerede olursa olsun arkadaşlarınızla birlikte aynı odada – mekanda bulunabileceğiniz, eğlenceli ve etkileşimi bol bir ortam sunuyor. VR sosyal bir platform ve merkezinde yine insanlar var.
Facebook Spaces, Faceboook Messenger ile entegre çalışıyor. VR kulaklığa sahip olmasanız bile Messenger kullanıcıları ile konuşmak için VR’dan görüntülü görüşme yapabilirsiniz.
Spaces, kullanıcıların bir dereceye kadar medya yaratmalarını da sağlıyor. Uygulama aynı zamanda kendi sanal selfie çubuğu ile geliyor; bu da, 360 derecelik fotoğraflar ve videolar önünde grup selfie’leri almak için kullanılabilir.
Facebook‘un Samsung’un Gear VR’ına Spaces’leri getirmesi konusunda ise henüz bir açıklama yok, ancak şirketin sonunda bunu yapacağı anlaşılıyor. Spaces şu anda Rift’in Dokunmatik Kontrol Cihazı’nı yoğun bir şekilde kullanıyor. Bu işlevselliğin en azından bir kısmının Gear VR’nin yeni taşınabilir denetleyicisi veya benzeri giriş aygıtlarıyla kullanılabileceğini hayal etmek zor değil.

Facebook Spaces, Facebook’un oluşturduğu ilk ürün olması açısından da önemli. Uygulama, Oculus mağazasındaki erken erişim bölümünden şu anda indirilebiliyor. Uygulamada farklı kültürlere ait binlerce efekt bulunacağı da açıklandı.

Facebook Spaces’de Neler Yapılabilir?

Uygulama üzerinden kimlik oluşturup – özelleştirebilirsiniz.

Facebook’ta sanal gerçeklik formatındaki fotoğraf ve videolarını paylaşabilirsiniz.

Oculus Rift ve Touch sayesinde Facebook’ta yer alan fotoğraf ve videolar sanal gerçeklik formatında görebilirsiniz.

Uygulama üzerinden üç boyutlu nesneler çizebilirsiniz.

Messenger videoları üzerinden görüntülü arama yapabilirsiniz.

Fotoğraflarınıza 3D efektler yükleyebilirsiniz.

.
Sanal gerçeklik teknolojisinin yaygınlaşmasında önemli bir hamle olan Facebook Spaces, Facebook’u kullanıcılarına yenilikler sunma konusunda bir adım öne çıkarıyor.

Facebook Spaces ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

  1 Yorum

  1. InvestAZ   •  

    Facebook durmak bilmiyor, uzun zamandır internet dünyasına yön veriyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir