Bilinmeyen Yönleri ile Facebook Chatbot

Teknoloji konusunda fikir tohumlarının atıldığı ve hızla hayata geçtiği bir döneme şahitlik ediyoruz. Chatbot’larda hızla yaygınlaşan ve hayatımıza yerleşmeye aday servislerin başında geliyor.

Yazımda Facebook Messenger Chatbotları hakkında bolca fikir bulabilirsiniz.

 

Facebook Chatbot

Bot Nedir? Ne İşe Yarar?

Botü bilişim dünyasında “robot” anlamında kullanılan bir terimdir. Bilgisayar işlemlerini yarı-otomatik olarak yapabilen bu robotlar, bilişimin hemen hemen tüm alanlarında kullanılabilmektedir. İnsanların yaptığı işlemleri otomatik olarak yapan veya insanların müdahalesi ile çalışarak zamandan kazadıran bu scriptler, işlevsellikten eğlenceye kadar birçok farklı amaçla kullanılabilir.
.
Bilindiği üzere Chatbotlar günümüzde yükselen bir değer. Yakın zamanda botlardan komik kedi videoları izlemeye başlayacağımız günler yakın gibi duruyor. Zaten kullandığımız ve alıştığımız birçok mobil uygulama sanal gerçeklik gibi yeniliklerle boyut değiştirdi. Şimdi ise birçok kişi sıradaki büyük gelişmenin botlar olduğunu düşünüyor. Hatta bazı insanlar bu gelişmiş teknolojiden korkuyor çünkü botların insanları işlerinden edeceğine inanıyor.

.

Facebook Messenger Bot

Chatbot fikri tamamen yeni olan bir şey değil. İnsanlık uzun senelerdir gerçek konuşma diline en yakın şekilde diyaloglar üretebilecek yazılı ya da sesli botlar üretmeye çalıştı. Hayatımızda bu botları en çok telesekreter vasıtasıyla deneyimliyoruz. Karşımızda gerçek kişi olmasa da tarafımıza ya da tarafımızca yapılan bir çağrıda telesekreter ile görüşerek bilgi ihtiyacımızı, gerçek bir insanla konuşmuşçasına karşılayabiliyoruz.
Sanayi Devrimi’nin ardından makineleşmenin hayatımızdaki yeri şüphesiz ki inanılmaz bir şekilde arttı. Günümüzde daha çok yurtdışında olsa da bazı fast food restoranları ve marketlerde gerçek bir kasiyerle konuşmadan önümüzdeki dokunmatik ekran yardımı ile sipariş verebiliyor ya da ödeme yapabiliyoruz. Tüm bunların yanı sıra chatbotlar vasıtası ile markalar özellikle Facebook Messenger üzerinde kullanıcıları ile iletişime geçmeye, onlara hizmet vermeye başladı.

.

Makineden Gelen Ses
Normal bir Facebook kullanıcısı ile nasıl sohbete başlatabiliyorsanız aynı şekilde bir markanın chatbotu ile de sohbete başlayabilirsiniz. Sohbet başlatırken karşınızdaki varlığın bir chatbot mu yoksa gerçek bir kişi mi olduğunun hiç önemi yok. Aradaki tek fark birinde canlı kanlı bir insan ile konuşurken diğerinde makineye kodlanan bir chatbot ile konuşuyor olmanız. Facebook Messenger’ın chatbotları ilk zamanlarda felaket denebilecek seviyede kötü şekilde hizmet verirken seviyenin her geçen gün arttığını ve ileride bu hizmetin daha verimli hale gelecek şekilde gelişeceğini söylemek de mümkün.
Facebook chatbot konusunu gündeme getiren ve kullanımını yaygınlaştırmaya çalışan tek kurum değil, diğer taraftan Kik adlı servisin de çeşitli markaların botlar vasıtası ile kullanıcı ile iletişime geçmesini sağladığı biliniyor. Kik’in chatbot mağazası sanal bir kişi kurup insanlarla bağlantı kurmak için hizmet sağlıyor.
Facebook ve Kik gibi uygulamaların sanal bir kişi üretip markaları bunları kullanmaya itmesinin en büyük sebebi milenyum kuşağı adını verdiğimiz genç nesil. Özellikle 2000 yılı sonrası doğan kuşak yüz yüze iletişimden çok mobil iletişimi tercih ettiği için ileride chatbot gibi hizmetlerin daha büyük önem taşıyacağı düşünülüyor. Snapchat ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarının da yaygınlaşmasının en büyük sebebi mobil iletişime önem veren genç kuşak olduğunu unutmayalım.

 

Eğlenmek ve Fayda Sağlamak İçin Chatbot’la Konuşun
Facebook, Messenger için nasıl chatbot kurulacağını anlatan bir kılavuz hazırladı bile. Eğer ki bir yazılımcı ya da web hizmetleri geliştiricisi değilseniz chatbot oluşturmak sizler için çok zor bir görev olacaktır. Ama yine de işinizi teknolojik gelişmelerden geri kalmış şekilde görmek istemiyorsanız chatbotları anlamanız ve onlardan fayda sağlamanız gerekiyor.

.

Ne tür işler için Chatbot kullanılır?

Facebook Messenger’ın chatbotları günümüzde genelde iki temel sektör için kullanılıyor. Bunlardan bir tanesi bilgiye dayalı sektör, diğeri ise e-ticaret sektörü.

Bilgiye dayalı sektörün Siri ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Genelde bir soru soruyorsunuz ve o soruya cevap alıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse “Bugün hava nasıl, trafik yoğunluğu ne durumda, dolar kuru ne alemde?” gibi sorular sorup cevap alabilir ve kendinize eğlence alanı oluşturabilirsiniz.
Messenger botları için markalı ya da sponsorlu içeriklerin gelir kapısı aralamak adına önemli bir potansiyeli de bulunmakta fakat yine de bu gelir kapısının çok büyük paralara kaynaklık edeceği düşünülmüyor.
Facebook Messenger chatbotlarının ikinci kullanım alanı olan e-ticarete geçelim. Kullanıcılar olabildiğince güvenli ve hızlı şekilde alışveriş yapmak isteyecekleri için web sitenizi ziyaret etmek yerine Messenger chatbot vasıtası ile sizle daha kolay iletişime geçip ürün ya da hizmet satın almak isteyebilir. Burada asıl mesele güvenli bir ödeme ortamı oluşturup chatbotlardan kaynaklanacak hataları en az seviyeye indirgemek olacaktır. Yani işin özü, eğer ki bir markaysanız insanların size para vermesini en kolay ve en güvenli hale getirmelisiniz.

.

Az Uğraş ile Çok İş
Chatbot mantığını kavradıktan sonra anlayabileceğiniz gibi e-ticaret ile çok daha büyük bir ekonomik döngü sağlanabilir. Müşterilere hizmet verecek bir chatbot üreterek e-ticarete başladıysanız alışverişi müşteriler için daha cazip ve daha kolay hale getirdiğiniz konusunda emin olabilirsiniz. Çünkü Facebook Messenger chatbotu ile yapılacak bir alışveriş klasik bir yönteme göre her zaman daha hızlı olacaktır. Klasik yöntem için tarayıcıyı açtıktan sonra adres çubuğuna sitenin URL’sini yazmak, ardından ilgili ürünü arayıp bulmak, sepete eklemek ve sepetten alışverişe ödeme aşamasına geçip devam etmek gibi bir sürü adım mevcuttur.
Teoride ve Facebook’un vaatlerine göre Messenger’da şirketlerin oluşturduğu chatbotlar yardımı ile kolay alışveriş halkın isteklerine daha uygun görünüyor. Müşteri ödeme bilgilerini Facebook’a girdikten sonra alışveriş yapmak için banka bilgileriyle vakit kaybetmesine bile gerek yoktur. Çünkü Facebook hesabınız artık o bilgileri kaydeder ve olası bir alışveriş aktivitesinde anında sizin kullanımınıza sunar.
Facebook ve Kik’in chatbotları gelişimini hala sürdürürken cesur bir adım atarak işletmenizi botlar ile alışverişe açmak size katkı sağlayabilir, rakipleriniz karşısında bir adım öne geçmenize destek olabilir. Sistem tam anlamıyla oturmadan, gelişim sürecinde sisteme adapte olmayı deneyebilirsiniz.

 

.
Chatbot konusunda favorilerimden biri Duolingo

Dil öğrenme programları arasında en popülerlerden biri olan Duolingo da farklı yaklaşımı ile chatbotları kullanıyor. Konuşarak pratik yapmanın, yeni bir dil öğrenirken ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Duolingo kullanıcıları öğrenmek istedikleri dilde konuşan bir chatbotla diledikleri kadar sohbet edebiliyorlar. Üstelik bu bot onların yanlışlarını düzeltiyor ve alternatif cümleler sunuyor. Aynı zamanda sohbet esnasında kullanıcının seviyesini de ölçebilen bu chatbot, o anki seviyenize göre zorluk derecesini ayarlayarak sıkılmadan yeni bir dil öğrenmenize yardım ediyor. Bütün bu özellikler sayesinde kendinizi neredeyse bir insanla konuşuyor gibi hissediyorsunuz. Andorid ve iOS cihazlar için kullanılabilen Duolingo’yu denemenizi öneririm.
.
2017’de şirketler, Facebook’un sunduğu veya kendi chatbot sistemlerini kurarak müşterileriyle olan etkileşimlerine hız kazandırarak, bir üst boyuta taşıyacak gibi duruyor. Sosyal ağlar üzerinden satışlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor ancak sektör ve markalar büyüdükçe müşterilere verilen cevapların süresi uzuyor. Chatbot teknolojileri sayesinde müşteri soru sorduğunun cevabını beklemek yerine, chatbot üzerinden hızlıca çözüme ulaşabilir.
Chatbot ile ilgiliyseniz, “Yeni Başlayanlar için Chatbot Rehberi” yazımı da okumanızı öneririm.

 

Yeni Başlayanlar İçin Chatbot Rehberi

 
Fayda görmeniz dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir