Kong Kafatası Adası Filmi

Kong: Kafatası Adası filmi bu cuma vizyona giriyor.

Filmle ilgili merak edilenler ve yorumum blogumda size bekliyor.

Kong Kafatası Adası Filmi

Kong Kafatası Adası & Kong : Skull Island, yeni ve özgün konu bulmakta zorlanan Hollywood’un bir kez daha reboot ederek yani “aynı hikayeyi başa sararak yeniden anlattığı” bir film olarak sinema salonlarına geri dönüyor.

Tarihte bir çok kez farklı şekilde anlatılan devasa orangutanın hikayesi, bu kez farklı bir evrenin kapısını aralayarak beyazperdeye ulaşıyor.

 

Kong Kafatası Adası Filmi Konusu

Filmimiz 1970’li yıllarda geçiyor.

A.B.D, Vietnam savaşının hemen sonrasında Sovyetler ile giriştiği soğuk savaştadır.  Tam bu sorada gizemli bir şirkete bağlı bir grup uzman, Amerikan hükümetinin desteklediği bir keşif gezisi için yola çıkar. Böylelikle Pasifik’te bulunan, Kafatası adası olarak anılan “insan eli değmemiş” ve keşfedilmemiş tarih öncesi bir bir adaya ulaşırlar.

Ekipte iz sürücü olarak İngiliz James Conrad (Tom Hiddleston) yanında savaş fotoğrafçısı Weaver (Brie Larson), ordudan alınan destek gereği asker Packard (Samuel L. Jackson) ve  hükümet için çalışan şirketin yetkilisi ile adayı uydu fotoğraflarında keşfeden Randa (John Goodman) bulunur. .

.

Ekiptekiler zorlu bir süreçten sonra adaya ulaşır. Cennetten bir parça kadar güzel gözüken bu adanın gizemli sakinler vardır. Başta dev orangutan Kong olmak üzere, bir çok tarih öncesi varlık bu el değmemiş adanın gerçek ev sahipleridir.

Ekibimiz, adada ikinci dünya savaşından beri yaşayan bir başka Amerikan pilotunun da yardımı ile bu dehşet dolu bölgeden kaçmanın yollarını arar, olaylar gelişir.

 

 

Kong Kafatası Adası Filmi Oyuncuları

James Conrad  rolü ile Tom Hiddleston’ı kendine has duruşu ve konuşması ile ekip tarafından kiralanan iz sürücü rolü izliyoruz. Samuel L. Jackson ise Vietnam sonrası işsiz kalma korkusu yaşayan tutkulu bir asker olan Preston Packard karakteri ile Hiddleston’a eşlik ediyor.

 

Kısa sürede 45 kilodan fazla veren John Goodman araştırmacı Bill Randa, Oscar ödüllü aktirs Brie Larson ise bir savaş fotoğrafçısı olan Mason Weaver rolünde karşımıza çıkıyor.

 

Hollywood’un eskitemediği yüzlerden John C. Reilly adada mahsur kalan Amerikan pilotu Hank Marlow rolüyle, yeni ve yetenekli oyunculardan Toby Kebbell ise Binbaşı Jack Chapman rolü ile Kong filminde yer alıyorlar.

 

Cast ne kadar başarılı olsa da yeni bir King Kong filminde daha derinlemesine bir hikaye anlatma fırsatı kaçmış gözüküyor. Oyunculuklar bireysel olarak başarılı olsa da, Kong Kafatası Adası filmi bu esrarengiz adada olup bitene detaylı yanıtlar sunmuyor.

 

Diyaloglar ve senaryonun da görece zayıf olduğunu söylemek mümkün. Bu durumda geriye görsellik ve sesler kalıyor. Onlar için ise filmin genelinin aksine hem de yüksek bir puanla geçer not aldıklarını belirtmek lazım.

 

Görsellik, gerek sinematografik açısından gerek ise bilgisayar efektleri açısından gerçekten etkileyici. Filmin sesleri de sıradan bir sinema izleyicisinin bile dikkatini çekecek kadar detaylı. Filmin seslerinin George Lucas’ın Hollywood’a armağanı Skywalker Sound tarafından yapıldığının altını çizmek lazım.

 

Filmdeki bir çok kadraj, yakın çekim, yavaş çekim, detay çekim ve sanat yönetiminin enfes bir tat verdiği söylenebilir. Ayrıca 1973 yılında geçen konusu ile o yıllara ait bir çok ince detayı barındırması da esere keyifli bir tat katmış.

 

Ancak bu kadar görsel güzelliğin yanı sıra Kong’un ve Kafatası Adası’nın hikayesi ve karakterler biraz daha ayrıntılı ve derinlemesine incelenebilirdi diye düşünmemek elde değil. Film bu konuda biraz yüzeysel kalmış.

 

Hal böyle olunca da sanki filmin size anlatmak istedikleri yarım kalmış gibi hissediyorsunuz. Bol bol Amerikan filmi izleyen sinemaseverlerin aşina olduğu bir çok klişe sahne, bazıları bilerek ve isteyerek izleyiciye sunulmuş. Ancak bu klişelerin yanı sıra beklemediğimiz anlarda sürpriz sahneler ve yaratıcı setler de mevcut…

 

 

Bu arada filmden hemen ayrılmamanız ve tüm yazıların bitmesini beklemeniz tavsiye olunur. Zira bu Kong filminin komşu bir evrene araladığı kapıyı, filmin sonundaki yazılar sonrası görme şansına sahip olacaksınız.

 

En nihayetinde “Kong Kafatası Adası” daha iyi bir film olabilir miydi? Evet.

Film bu haliylede aksiyon severler ve King Kong’un tarih öncesi düşmanları ile nasıl amansız bir savaşa girdiğini deneyimlemek için, gayet eğlenceli ve aksiyon dolu bir seçim olabilir. Filmi mümkünse IMAX versiyonunda izlemenizi öneririm. Böylelikle görselliğin ve aksiyonun dozunu ikiye katlayabilirsiniz.

 

Kong Kafatası Adası Filmi Fragmanı

Kong Kafatası Adası Filmi Yorumu 

King Kong Filmlerinin Tarihçesi

King Kong sadece sinema filmleri olarak değil, animasyonlardan, müzikallere kadar bir çok farklı sanat dalında işlenen bir konudur.

İlk King Kong hikayesi 1933 yılında çekilen sinema filmi ile başlıyor. Orijinal hikayesi film çekmek için daha önce pek bilinmeyen Kafatası Adası’na giden bir grup yapımcının, bu adada  rastladıkları dev orangutan King Kong ve tarih öncesi dinozorlar ile mücadelelerini anlatır.  Kong’un hemen her filmde olduğu gibi ekibin kadın üyesi Ann Darrow’a duygusal olarak bağlanması ve New York’a getirilen King Kong’un kaçarak Empire States binasının üzerinde kendisine saldıran savaş uçaklarından kurtulamayarak yok olması ile devam eder.

.

1930’lu yılların kısıtlı imkanları ile stop motion tekniği ile çekilen King Kong oldukça yoğun bir ilgi görünce hemen ardından aynı yıl içinde Son of Kong, Kong’un Oğlu filmi çekilmiştir.

.

1938 yılında Japonlar tarafından ele alınan hikaye, bu kez “King Kong Edo’da Görüldü” adıyla bir kez daha filme alınmıştır.

.

Godzilla 1960’lı yıllarda kendini gösterip ilgi toplamaya başladığında, bu kez yine Japon sinemacılar “King Kong vs. Godzilla” adında yeni bir Kong filmi çektiler. Bu film, bir ilaç şirketinin tesadüfen bularak Japonya’ya getirdiği King Kong’un, kaçarak Godzilla ile savaşmasını konu almıştır.

.

1967 yılında ise bu sefer “King Kong’un Kaçışı” isimli bir film daha Japon sinemacılar tarafından çekilmiştir. Bu filmde King Kong kendine benzeyen ancak robot olan devasa Meka-Kong ile mücadele etmiştir.

.

King Kong, 1976 yılında bir kez daha Amerikan topraklarına geri dönmüştür. En çok bilinen King Kong filmlerinden olan eser, Jeff Bridges, Charles Grodin, Jessica Lange gibi önemli oyuncuların başrolde yer alması ile oldukça ses getirmiştir.

Bu kez bir petrol şirketi King Kong’u gizemli bir adada bularak New York’a getirir, ancak hikaye bugün artık olmayan ikiz kulelerin zirvesinde King Kong’un ölmesi ile son bulur.

.

Aynı yıl çekilen bir başka Kong filmi ise “Kraliçe Kong”dur. Afrika’nın balta girmemiş ormanlarında ortaya çıkan dev dişi orangutanın hikayesi filmin konusunu oluşturmuştur.

.

1986 Yılında ise 1976 yılındaki filmde olduğu gibi John Guillermin yönetmen koltuğuna oturur ve “King Kong Yaşıyor” adında bir başka film daha çekilir. Bu filmde de ikiz kulelerden düşerek ölen King Kong’un kalbi, yapay bir başka kalp ile değiştirilerek hayata döndürülür. Ardından dişi bir Kong olduğunu fark eden King Kong’un dehşetli hikayesi bu filmde anlatılır.

 

İlerleyen yıllarda bazı animasyon serileri ile devam eden King Kong’un hikayesi, 2005 yılında Naomi Watts, Jack Black, Adrien Brody, Thomas Kretschmann gibi isimlerin bulunduğu yine çok iyi bir kadro ile “üstelik bu kez Peter Jackson”’un yönetmenliğinde beyazperdeye sunulmuştu.

Mümkün olduğunca orijinal King Kong’a sadık kalmaya çalışan film, ne yazık ki kadrosu ve yönetmeni kadar ses getiremedi. 3 saatlik süresine rağmen yine de beğenilen King Kong filmlerinden biri olmayı başardı.

.

2017 yılına geldiğimizde bu kez yine bir King Kong hikayesi, bu defa farklı bir şekilde Kong Kafatası Adası adıyla beyazperde ile buluştu.

Bu süreç içinde planlanan, yönetmeni ve zaman zaman oyuncuları bile açıklanan bir çok King Kong filmi de çeşitli sebeplerden iptal edildi.

.

Neredeyse 100 yıla yaklaşan tarihçesi ile bu tarih öncesi dev orangutan’ın hikayesi yine sona ermiyor. 2020 yılında vizyona girecek “Godzilla vs. Kong” filminin “Kong Kafatası Adası” filminin devamı niteliğinde olacağının da belirtmekte fayda var.

.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir