Facebook Canlı Yayın Rehberi ve Öneriler

Facebook Canlı Yayınlarınızı geliştirmek ve aklınıza takılan sorulara yanıt bulmaya ne dersiniz. Yazımda sizin için bolca ipucu ve örnek var.

Canlı video özelliği Periscope ve Meerkat gibi platformların ardından Facebook’a da gelmiş ve Şubat 2016’dan bu yana önemli bir kesime hitap etmeye başlamıştı. Instagram’a gelen Canlı Yayın özelliğinden sonra bu iki sosyal mecra arasında tatlı bir rekabet başladı.

Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

Facebook’un canlı yayın özelliği, tıpkı Instagram’da olduğu gibi oldukça kolay bir kullanıma sahip.

Facebook Canlı Videoları Hakkında Bilinmeyenler

 

Canlı yayın yapabilmek için ilk olarak bir Facebook hesabına sahip olmanız gerekiyor. Tamamen ücretsiz şekilde Facebook canlı videonuzu oluşturup yayın yapabilmek için bir açıklama yazdıktan sonra “canlı yayın” butonuna tıklayıp yayına başlayabiliyorsunuz.

Facebook canlı yayın özelliği sayesinde 90 dakikaya kadar kayıt yapabilme şansına sahip olacağınız gibi, seyircilerinizin anlık tepkilerini de ölçebiliyorsunuz. Seyirciler beğenilerini ve yorumlarını aktardıkça, Facebook tarafından bildirim alma imkanına sahip oluyorsunuz.

Diğer taraftan Facebook, yaptığınız canlı yayını haber akışının üst kısımlarında tutarak ek seyirci kazanmanızı da destekliyor. Canlı yayını kaçıranlar için video kaydı profilinizde sabitlenmiş olarak izleyicilerinizi bekliyor.

Facebook’un canlı yayın özelliği yeni bir ürünü ya da projeyi tanıtmak ve bunlar ile ilgili soru cevap etkinlikleri oluşturmak için de son derece faydalı. Bu özellik sayesinde kurumların müşteriler ile daha kolay iletişime geçmesi ve daha hızlı çözüm üretmeleri de sağlanmış oluyor. Facebook canlı yayın özelliği mesafeleri ortadan kaldırıyor, duygusal bağ kurmanızı kolaylaştırıyor.

Başarılı bir Facebook Canlı Yayını için Neler Yapmalı?

Daha güçlü bir Facebook canlı yayını yapmak için dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz

Güçlü Bir Bağlantı Kullanın

Eğer mümkünse ve altyapınız izin veriyorsa güçlü bir İnternet bağlantısı kullanmaya çalışın. WiFi sinyallerinin cihazınız tarafından verimli bir şekilde alındığına ve İnternet hızınızın yayın kalitesi için elverişli olduğuna emin olun. Eğer İnternet bağlantınız koparsa panik yapmayın, Facebook sizi tekrar yayına bağlamak için etkileşim sağlayacaktır. Eğer başarılı olamazsanız yayını sürdürebilmek için alternatif bir İnternet bağlantısı kurmaya çalışın.

Farklı Açılar Kullanın

Eğer yayın sırasında çevrenizdeki farklı şeyleri görüntülemek istiyorsanız açınızı değiştirebilirsiniz. Açı değiştirmeden önce sorunsuz bir geçiş için izleyicilerinizi uyarmanızı tavsiye ederim.

Yavaş Hareket Edin

Canlı yayın sırasında kamerayı başka bir yere çevirmek istediğinizde ani hareketler yapmaktan kaçının, yavaş hareketler ile kameranın yönünü değiştirip hedef noktaya ulaşın. Hızlı hareketler yayın sırasında görüntünün bir süreliğine bozulmasına ve seyircinin keyfinin kaçmasına sebep olacaktır.

Mikrofonun Öneminin Farkına Varın

Gelişen teknoloji sayesinde hepimiz tablet bilgisayar ya da cep telefonu kullanıyoruz. Bu cihazlar ile herhangi bir şekilde kayıt yapan herkesin farkına vardığı üzere; karşınızdaki kişinin sizi duyuyor olması, mikrofonun da aynı şekilde ve netlikte sesinizi alıyor olacağı anlamına gelmez. O yüzden yayın esnasında seyrek aralıklarla izleyenlere sesinizin net gelip gelmediğini sorabilirsiniz. Diğer taraftan harici bir mikrofon alarak yayınınızın kalitesini yükseltip seyircilerin canlı akışı daha kolay anlamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede dış ortamda arka plan seslerinin kötü etkisinden de kurtulmuş olursunuz.

Arka Plan Seslerini Minimum Düzeyde Tutun

Eğer ki çekim yaptığınız ortamda yayına vermek istediğiniz sesi bastıran bir gürültü, insan konuşması ya da müzik varsa ortam değiştirip arka plan seslerini azaltmayı denemelisiniz. Diğer taraftan kendi sesinizi yükseltip dış sesleri baskılamak da diğer bir alternatif olabilir. Arkada bir gürültü varsa ve sesinizin yayına sağlıklı şekilde gidip gitmediği konusunda emin değilseniz, izleyenlerden bilgi almaktan çekinmeyin.

Kısa Süreli Canlı Yayın Yapmaktan Kaçının

Beş dakikanın altında canlı yayın videoları sunmak başarılı sonuçlar vermiyor. Canlı yayın videolarınızı daha uzun tutup daha çok seyirci elde etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ne Zaman Yayına Gireceğinizi Duyurun

Facebook’ta önceden planlı bir canlı yayın yapacaksanız yayına başlamadan belirli bir süre önce kitlenizle duyuru paylaşmanız seyirci sayınızın daha çok olmasını destekleyecektir. Elektronik posta yoluyla ya da sosyal medya paylaşımları ile hedef kitlenizi canlı yayından haberdar edip planlarını ona göre yapmalarını ve yayın saatinde sizi izlemelerini sağlayabilirsiniz.

İyi Bir Açıklama Kullanın

Facebook canlı yayın videonuzun daha çok oynatılması için açıklama kısmına videoyu çekici kılacak iyi bir şeyler yazmanız yarar sağlayacaktır. Açıklamayı mümkün olduğunca kısa tutun ama kısa tutayım derken önemli noktalara açıklamada yer vermeyi sakın ihmal etmeyin. Eğer açıklama yazarken bir eksiklik yaptığınızı düşünüyorsanız daha sonra geri dönüp açıklamayı düzenleme şansınız da var.

Doğru Zamanı Seçin

Hedef kitleniz için en doğru zamanda canlı yayına başlayabilmek şüphesiz ki yayının erişilebilirliğini önemli ölçüde artıracaktır. Facebook sayfanızın ayarlarından kitlenizin en aktif zaman dilimlerini görebilir ve yayın saatlerinizi ona göre seçebilirsiniz.

İnsanlara Yayına Katılmaları İçin Süre Tanıyın

Canlı yayına başladıktan sonra herkesin aynı anda, birinci saniyeden itibaren sizi takip etmeye başlama ihtimalinin olmadığını hatırlayın. O yüzden canlı yayının ilk üç dakikasını vakit geçirecek önemsiz ama eğlenceli, can sıkmayan giriş cümleleriyle geçirmeye çalışın ki diğer takipçileriniz canlı yayına katıldığında büyük eksiklik hissetmemiş olsun. Örneğin, vakit geçirmek için öncelikle kendinizi tanıtabilir, neden böyle bir yayın yapma gereksinimi duyduğunuzu anlatabilirsiniz.

İyi Bir Sunucu Olun

Canlı yayını çekici kılmak için hitabet yeteneğinizin güçlü olması gerekir. İzleyici üzerinde güzel bir etki bırakabilmek için düzgün bir konuşma yapmalı ve savruk, düzensiz cümlelerden uzak durmalısınız. Eğer bir işletmeyi temsil ediyorsanız, canlı yayın esnasında kurumun imajını zedelemeyecek bir imaja bürünmelisiniz.

Rahat ve Bilgili Olun

Facebook canlı yayınları markalar için kitleye ulaşmak bazında önemli bir yere sahip. Bu yüzden markayı temsil eden – ekran başına geçen kişinin rahat ve bilgili olması, sorulan sorulara düzgün cevap verebilmesi, yayın esnasında panik yapmaması, bilmediği bir şey ile karşılaştığında soğukkanlı davranabilmesi gerekir.

Yorumları Takip Edin

Canlı yayın sırasında gelen yorum ve soruları sık sık takip edin. Yayın esnasında bunu takip etmek zor olsa da en kötü ihtimalle yayın bitince soru ve yorumlara dönüş yaparak seyirciler ile etkileşim kurmaya çalışın.

Facebook Canlı Yayını Hakkında Sorular

Facebook Canlı Yayını için Sizden Gelen sorulara verdiğim yanıtlara gelince;

Facebook Canlı Yayın Videoma Nasıl Filtre eklerim?

Facebook Canlı Yayın Videonuza filtre eklemek için önce yayınızı başlatın ve sihirli bir çubuğa benzeyen ikona tıklayın veya dokunun. Ardından gelen seçenekleri sola doğru kaydırın ve dilediğiniz filtreye dokunun.

Facebook Canlı Yayın Videomun Üzerinde Nasıl Çizim yaparım?

Facebook Canlı Yayın Videonuzun üzerine çizim yapmak için önce yayınızı başlatın ve sihirli bir çubuğa benzeyen ikona tıklayın veya dokunun. Ardından kalem simgesine dokunan ve bir renk seçin. Parmak uçlarınızla videonuzun üzerinde çizim yapmaya başlayın.

Facebook Canlı Yayın Videoma Gelen Yorumları Nasıl Kapatırım?

Canlı yayın esnasında gelen yorumları gizlemek veya kapatmak için, gelen yorumun üzerine gelip sağa doğru itebilirsiniz.

Önceden Yayınlanmış Bir Facebook Canlı Yayın Videosunu İzlediğimde, Yayını Yapan Kişi Beni Görebilir mi?

Canlı yayın esnasında yayına katılan kişileri, “yayını yapan ve izleyen kişiler” görebiliyor. Yayın sona erdikten sonra izlenen yayınları ise bazen Facebook yayını yapan kişiye gösterebiliyor. Bu özellik kişisel hesap kullanan kullanıcıların tümüne açık değil ve hala test aşamasında.

Instagram Canlı Yayınları hakkında yazdığım yazıyı da okumanızı öneririm.

Instagramdan Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Fayda görmeniz dileğiyle…

  1 Yorum

  1. Pingback: Yeni Facebook Arayüzü Yayında - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir