WhatsApp’ın Sırları

WhatsApp, 2009 yılından bugüne dünyanın en çok sevilen mobil mesajlaşma uygulaması oldu.

Hem kullanışlı ve basit oluşu hem de genel ajanda çevremiz tarafından benimsenerek önerilmesi, hızla yaygınlaşmasının en büyük sebeplerinden biri.

WhatsApp

800 Milyon kişi tarafından kullanılan WhatsApp, alternatiflerinin bolluğuna rağmen mobil mesajlaşma konusunda dünya lideri. Üstelik 2014 Şubat’ında Facebook’a 21,8 Milyar dolar bedelle satışı ile birlikte kullanıcı sayısını 4 kat arttırmış. Saniyede 12, günde 1 milyon kişi tarafından indirilmeye de devam ediyor…

Kullanıcılarının günde ortalama 30 milyar mesaja ek 400 milyon fotoğraf paylaştığı uygulama, kişisel bilgilerin paylaşımı açısından dev bir arşiv sunuyor.

 

WhatsApp’ın Sırları

Gelelim sunduğu faydalar ve tüm detaylara.

WhatsApp elimizin altında ve özelimiz…

Mesajlaşmalarımız açısından dev bir bilgi kaynağı sunuyor. Sadece mesaj iletim hareketlerini izlemek bile bu konuya ışık tutuyor.

 • Tek tik ile onay “Mesajınız sunucuya iletildi”
 • İki tik ile onay “Mesajınız gönderdiğiniz kişiye iletildi”
 • Mavi renkli onay tik’i ise “Mesajınız gönderdiğiniz kişi tarafından okundu”

anlamına geliyor.

 

WhatsApp_2

 

Mesajınızın ne zaman görüntülendiğini detaylı bir şekilde bilmek istiyorsanız, mesajınızın üzerine gelip parmağınızı basılı tuttuğunuzda “Bilgi” butonuna basarak gönderdiğiniz kişi tarafından iletilme ve görüntülenme zamanını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Eğer bu bilginin görülmesini yani “iletildi” bilgisinin karşı tarafa ulaştırılmasını istemiyorsanız uygulamanın önce “Ayarlar” ardından “Hesap” ve “Gizlilik” seçeneği üzerinden “Okundu Bilgisi” ni kapatmanız gerekiyor.

 

WhatsApp_3

 

 

Tanımadığınız kişilerin mesaj göndermesini istemiyorsanız, gelen mesaj üzerinden “Spam olarak bildir ve engelle” seçeneğini kullanabilirsiniz. Engellediğiniz kişileri görmek için ise, yine uygulamanın önce “Ayarlar” ardından “Hesap” ve “Gizlilik” seçeneği ve “Engellenenler” üzerinden bu kişileri görebilirsiniz.

 

Aynı menü üzerinden “Son görülme” “Profil fotoğrafı” ve “Durum” konumunu “Kişilerim” yapmanız güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır.

 

WhatsApp_4

 

WhatsApp istatistiklerinizi “Ağ kullanımı” ve “Disk kullanımı” seçenekleri üzerinden görüntüleyerek, mesajlaşma yoğunluğunuza ve arşivinize ulaşmanız mümkün.

 

Görsel paylaşımlarınızın telefonunuzun “Fotoğraflar” klasörüne kopyalanmasını istemiyorsanız “Ayarlar” “Sohbet Ayarları” üzerinden “Alınan Medyayı Sakla” seçeneğini kaldırmanız yeterli oluyor.

 

WhatsApp Bildirimleri 

Uygulama ana iletişim analınız ise “Bildirimler” üzerinden grup ve kişisel uyarılarınızı farklı zil tonları veya titreşim seçeneği ile kişiselleştirebilirsiniz.

 

WhatsApp_5

 

Size gönderilen mesajı veya görseli bir başka kişiye iletmek için mesajınızın üzerine gelip parmağınızı basılı tuttuğunuzda “İlet” butonu üzerinden bilgiyi göndereceğiniz kişiyi seçebilirsiniz.

WhatsApp’ın en kullanışlı taraflarından biri “Lokasyon Paylaşımı”. Bulunduğunuz bölgeyi arkadaşınıza “Konum Paylaş” butonu üzerinden gönderebilirsiniz. Böylece harita üzerinden nerede bulunduğunuz ve arkadaşınıza ne kadar mesafede olduğunuz, tarif bilgisi ile birlikte ekranınıza geliyor.

 

Uygulama içerisinde yaptığınız yazışmalar önemliyse sohbet geçmişinizi e-mail olarak arşivleyebilir veya paylaşabilirsiniz. Görüntü dosyaları ile birlikte oluşturulan arşivinizi e-mail üzerinden paylaşmak için, ilgili sohbet başlığına basıp, “Sohbeti E-postala” seçeneği ile gönderebilirsiniz.

 

whatsappweb

 

WhatsApp’ı, Android tabanlı cihazlarınızdan, Windows Phone, BlackBerry, Nokia S 40 ve 60 üzerinden masaüstü bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz.

Buradan tıklayarak ulaşabileceğiniz uygulama için ekrana gelen QR kodunu telefonunuza okutmanız gerekiyor.

QR kodu okuyucuya ihtiyacınız varsa Andorid cihazınız için burayı, iOS cihazınız için burayı kullanabilirsiniz.

 

WhatsApp_6

 

WhatsApp’ın “Grup Sohbet” özelliği ile 100 kişilik gruplar oluşturmanız da mümkün. Sık kullanılan bu özellik, bazen can sıkıcı durumlar oluşturabiliyor. Grup mesajlarını susturmak için, ilgili konuşma grubu adına dokunup, “Sessiz” seçeneği üzerinden işleminizi tamamlayabilirsiniz. Yine aynı menü üzerinden gruptan çıkabilir veya ilgili sohbeti silebilirsiniz.

 

WhatsApp pazarlama amaçlı da kullanılabiliyor

WhatsApp bir mobil iletişim uygulaması ancak pazarlama amaçlı da kullanılabiliyor. Malum devir mobil pazarlama devri, bu konuda örnekleri oldukça fazla duyuyoruz. Başarılı çalışmaların yanında tacize varan olumsuz çalışmalar güncel konularımızın arasına girdi bile.

İzinsiz SMS göndermenin yasalarla engellenmeye çalışıldığı günümüzde, pek çok kişi WhatsApp ‘ı bedava ve etkili bir reklam mecrası olarak görüyor ve deniyor.

WhatsApp’ın bir pazarlama aracı olarak tercih edilmesinin sebepleri;

 • Kullanımı kolay
 • Masrafsız
 • Çabuk ulaşılabilir
 • Grup oluşturma seçeneği cazip
 • Geri bildirimi çok hızlı oluşundan kaynaklanıyor.

Ancak tüm bunlar doğru bir araç olduğunu göstermiyor. Öte yandan sipariş almaya dayalı küçük bir işletmeniz varsa son derece faydalı bir araç olabilir.

 

Şirket içi yazışmalar için bile WhatsApp kullanılıyor. İletişimi hızlandırmasına rağmen aynı ekran üzerinden bir karmaşaya sebep olması muhtemel. Gizlilik konusu ise apayrı bir sorun.

 

Tüm bunlara rağmen her mecranın ayrı bir değeri var, yeter ki faydalı kullanmasını bilin 🙂

 

  11Yorum

 1. Avatar Duygu   •  

  Merhaba Funda hanım.. Benim öğrenmek istediğim şu: Bir arkadaş beni whatsapptaki grubuna eklemiş.. Ama bende gruba dahil olmayan birine whatsapptan yazmış olsam benim mesajlarım ve bana yazan kişinin de mesajları grupta görülür mü? Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler ..

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Bir gruba dahil iseniz ilgili mesajlarınızı sadece o gruptaki kişiler görür. Bu kişilerin adres defterinizde kayıtlı olmasına gerek yoktur. Grup harici yazışmalarınızı ise gruptaki kişiler göremez.

 2. Avatar Ferhat Can   •  

  Funda hanım bendeki bir sohbeti arkadaşıma komple göndermek istiyorum Ama medya ile birlikte bu mümkün müdür acaba ve mümkünse nasıl yaparım

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Ekran görüntüsünü alabilirsiniz, medyaları ayrıca indirip göndermeniz lazım

 3. Avatar Gülnare   •  

  Bən whatsappla yazismayi arıyorum yaaaa😍😍😍😍😍^_^^_^^_^^_^^_^

 4. Avatar Akakanan   •  

  Benim mesajalrim başka kişiye gidiyo .Ben gondermiyorum bana helen tjm mesajalr a kisisine gidiyo nasıl duzeltebilirim yardımcı olabilir misiniz ?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   İlk defa böyle bir sorun duyuyorum. A kişisi ile irtibata geçtiniz mi, bu sizin için çok sakıncalı bir durum.

 5. Avatar Ebru   •  

  Ben watsap grup kisi sayisini arttirmak istoyorum mail adresimi kabul etmiyorsunuz su an lutfen yardim

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Whatsapp grubunuza 256 adet üye alabilmektesiniz. WhatsApp uygulamasına gelen yeni güncellemer ise üye sayısını 4096’ya kadar çıkarabiliyor. Eğer üye limitiniz dolduysa ve grubunuza yeni üyeler eklemek istiyorsanız, grubunuzdaki pasif üyeleri kaldırabilirsiniz.

 6. Avatar Ebru   •  

  Baska bir mail girdim ve burdayim

 7. Pingback: Masterpass, QNB Finansbank ve MindBehind işbirliği duyuruldu - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir