Ant-Man

Kostümü ve kullandığı serum sayesinde karınca boyutuna inebilen, onları kontrol edebilen ve kanatlı bir karıncanın sırtında seyahat eden süper kahraman!

Ant-Man her ne kadar iron man, hulk ve thor gibi bir güç algısı bırakmasa da Marvel dünyasının en güçlü karakterlerinden biri ve beyazperde de izlemesi çok eğlenceli.

 

Çizgi roman tarihinin efsaneleri Stan Lee ve Jack Kirby’nin 1962 yılında yarattığı Ant-Man, diğer Marvel karakterlerinden daha farklı ve daha masum bir süper kahraman. Filmin konusuna geçmeden önce karakterle ilgili kısaca bir ön bilgi vermek lazım.

 

Ant-Man_

 

Dr. Hank Pym bir bilim insanıdır ve araştırmaları sonucunda “Pym Parçacığı” nı keşfeder. Bu parçacıkları kullanarak yaptığı serum sayesinde nesnelerin boyutunu değiştirebilmektedir. Kullanım açısından devrim niteliğinde olan bu keşfi kendi üzerinde dener ve küçülür, fiziksel gücü ise normal boyuttaki bir insandan farklı değildir.

Ancak bu keşfin insanlık için tehlikeli sonuçlar yaratabileceğini düşünür ve serumu yok eder. Bir süre sonra devlet tarafından gizli bir projede göreve çağrılır. KGB tarafından kaçırılan arkadaşlarını kurtarabilmek için serumu tekrar kullanır.

Çalışmalarını ilerlettikçe karıncaların elektrik dalgası yoluyla iletişim kurduklarını ve kullandığı serum sebebiyle kendisine yakınlaştıklarını keşfeder. Böylece elektrik dalgası üreten bir kask tasarlar, karıncalarla iletişim kurmayı başarır ve hükmedebileceği bu çalışkan ordunun başına geçer.

 

Ant-Man-09

Filmimizin kısaca konusuna gelince.

Dr. Hank Pym (Michael Douglas) şirketteki koltuğunu kızı Hope’a (Evangeline Lilly) devretmiş, geliştirdiği serumu ve kostümü ise evindeki kasaya saklamıştır. Bir zamanlar oğlu kadar sevdiği ve desteklediği Daren (Paul Rudd) ise Pym’in araştırmalarının peşini bırakmaz ve onun itirazlarına rağmen serumun varlığından habersiz bir şekilde kendi çalışmalarına Yellowjacket adı altında devam eder.

 ant_man2

Hırsızlık suçuyla yattığı cezaevinden çıkan Scott’ın (Paul Rudd) ise acil bir işe ihtiyacı vardır. Tek hayali kızına kavuşmak ve onun geleceğini güven altına almak olan Scott, sabıkası yüzünden iş bulamayacağını anlar ve arkadaşlarının da dolduruşuyla Pym’in evini soymaya gider. Kasada para yerine kostüm ve serum şişeleri bulan Scott, hayal kırıklığına uğrar ancak bunları yanına almaktan geri durmaz. En nihayetinde merakına yenilir, kostümü ve serumu dener, Ant-Man’e dönüşür.

 

Bir tarafta Pym’in geliştirdiği Ant-man, diğer tarafta Daren’in hayata geçirmeye çalıştığı Yellowjacket ile filmimiz ilerler.

 

ant-man-002

 

Yönetmen koltuğunda komedi filmleri ile tanıdığımız Peyton Reed’in bulunduğu Ant-man, eğlenceli diyalogları, karakterleri başarıyla hayata geçirmesi, 3D teknolojisi ve etkileyici efektleri  ile dikkat çekiyor.

 

Mutlaka hatırlarsınız Galaksinin Koruyucuları & Guardians of Galaxy’i beklentisiz izlediğimiz için eğlenceli yönüyle farklı bir tat bulmuş ve şaşırmıştık. Ant-man de aslında izlendikten sonra böyle bir etki yaratıyor. Bu sebeple beklentilerimizin aldığımız keyif konusunda önemli bir etken olduğunu düşünüyorum.

ant_man5

Film açısından öykünün merkezine soygunu koymak hem aksiyon hem de heyecan açısından katkı sağlıyor. Scott’ın soygun ekibini oluşturan Luis, Kurt ve Dave filmde en çok güldüğüm karakterler oldu. Özellikle Luis rolüyle Michael Peña’nın abartısız ve etkili oyunculuğunu çok sevdim.

 

ant-man-001

Ana karakterler açısından ise iki babanın kızlarını korumak ve onların kahramanları olma isteği filmi duygusal açıdan güçlü kılmış. Scott Lang ve kızı Cassie, Dr. Hank Pym ve kızı Hope’un karakter geçişleri çok başarılı kurgulanmış. Ant-man’in geçmişinin ve geleceğinin bu çizgi üzerinden ilerlemesi bütünlüğü de sağlıyor.

ant_man3

 

Marvel dünyası için Dr. Hank Pym çok önemli bir karakter. O olmadan Ant-man’de olmazdı. Biraz bu yüzden yazımın başında ufak bir özet geçmek istedim. Bu bilgi olmadan da film izlenebilir ancak insan Michael Douglas’ı böyle önemli bir rolde görmüşken daha fazla izlemek istiyor. Kesinlikle müthiş bir oyuncu.

Paul Rudd ise yeni Ant-man olarak oldukça etkili, Evangeline Lilly ile enerjilerini yakıştırdım. 

Darren CrossYellowjacket rolüyle Corey Stoll ise sırıtmıyor ama oyunculuk açısından büyük bir katkı da sağlamıyor.

ant_man7

Filmin atmosferi ve efektleri çok başarılı. Bunda 3D’nin etkisi büyük. Kahramanımız minicik bir dünya içerisinde yüzlerce detay izletiyor. Daha ilk sahnede 40’lı yaşlarında bir Michael Douglas izlemek bende şok etkisi yarattı. 

Ant-man başarılı senaryosuyla, etkili oyunculuklarıyla ve iyi yönetimiyle çok şık ve eğlenceli bir film olmuş. En nihayetinde bambaşka bir dünyaya sizi sürüklüyor, sıradan bir insanın kahramana dönüşmesini keyifle izletiyor ve sonrası için merak ettiriyor. Mutlaka izleyin 🙂 

 

Not : Filmin sonunda hemen çıkmayın, bir klasik olarak altyazı geçişleri sonunda sizi bir sürpriz bekliyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir