Galaksinin Koruyucuları

Marvel biraz fazla olmaya başladı sanki!

Bu yaz sezonuna damga vuran en iyi filmlerden üçü de Marvel imzalı ve onlardan biri de Galaksinin Koruyucuları 🙂 

Kaptan Amerika: Kış Askeri ile nefis bir başlangıç yaptığımız yaz sezonu X-Men: Geçmiş Günler Gelecek ile devam etti. Bu iki Marvel filmi ardından sıra “Acaba çocuk filmi mi olacak?!” endişeleri ile beklenen Galaksinin Koruyucuları geldi.

Fakat o da ne? Galaksinin Koruyucuları Marvel’ın en iyi filmlerinden biri olarak sinema tarihinde yerini aldı bile.

İster bir çizgi roman hayranı olun ister bilim kurgu sever ya da sadece eğlenceli vakit geçirmek isteyen bir sinema sever, şapkanız hangisi olursa olsun bu film yine de size göre!

Baba tarafından bir şekilde (!) uzaylılar ile ilişkisi bulunan kahramanımız Peter Quill kendine Star-Lord adını takmıştır. Bir gezegenden çaldığı gizemli küre başına olmadık belalar açacaktır. İşleri yoluna sokmak için tesadüfler eseri bir arkadaş grubu oluşur.

Ama ne grup! Silah ve teknolojik cihazları çocuk oyuncağı gibi kullanan Roket Rakun (Evet gerçek bir rakun!), Ölüm makinesi yeşil uzaylı kadın Gamora, yok edici dövüşçü Drax ve aslında bir bitki olan ağaç Groot!

 

gox2

 

Quill yeni arkadaşları ile birlikte, çaldığı kürenin evreni yok etmesini önlemek için Ronan  ve Tanos’u durdurmak zorundadır.

Film ciddi bilim kurgu öğelerinden sıkça uzaklaşsa da bu uzaklık esprilerin ve eğlencenin dozunu yükseltiyor. Ayrıca gemi, gezegen ve çevresel tasarımlar gayet başarılı. Bilim Kurgu’cular için yeni fikirler ve hoş ayrıntılar da yok değil.

 

gox3

 

Filmde karakterler, konu, senaryo, kurgu ve akıcılık konusunda hiç bir sıkıntı yok. Daha önce sadece senaryo yazarlığı ve bir kaç ufak film işinde yer almış olan CV’si çok da dolu olmayan James Gunn hem yazar olarak, hem de yönetmen koltuğunda çok başarılı bir iş çıkarmış. Zaten film vizyona girmeden önce serinin ikinci filminin senaryosu ve yönetmenliği için kendisi ile anlaşma sağlandığı açıklandı bile.

 

gox4

 

Galaksinin Koruyucuları çizgi roman olarak bir çok farklı şekilde yayınlansa da film 2008 yılında yayınlanan edisyondan Dan Abnett ve Andy Lanning’in çalışmasından sinemaya uyarlanmış.

 

Marvel Mucizesi!

Marvel 2000’li yıllarda Stan Lee önderliğinde sayısız çizgi roman klasiğine imza atmış olsa da yanlış franchise stratejileri ve iş yapmayan kalitesiz uyarlama filmler yüzünden ciddi bir dar boğaza girdi. Ofis çalışanlarını bile işten çıkaracak kadar kötü duruma düşen şirket, 2009 yılında son anda Disney grubunun 4 milyar dolarlık borç kapaması ile yeni bir yapılanmaya gitti.

Disney akıllıca bir iş yaparak bundan sonraki yaratıcı işlere karışmayıp gözetmenlik yapacağını, ancak ticari hareketlerde yetkinin kendisinde olacağını açıkladı ve Marvel’ın yeniden yükseliş dönemi de bu noktada başladı.

Bugün, Disney’in alt şirketlerinden biri olan Marvel, kendine ait 8000 kadar çizgi roman karakteri, çok iyi işler yapan filmler ve çizgi romanlar ile piyasanın en büyüklerinden biri olmayı başarmış durumda.

 

 

Filmin soundtrack albümünün de güzel bir iş yapacağını şimdiden söylemek mümkün. Her Marvel filminde olduğu gibi bu filmin de minicik bir sahnesinde Stan Lee yer alıyor, bu filmde de yazılar sonrası minik bir sürpriz izleyecileri bekliyor.

 

 

Eğer siz de günün stresinden kurtularak eğlence ve aksiyon dolu 2 saat geçirmek isterseniz Galaksinin Koruyucuları haftanın en iyi seçimi olacaktır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir