QR Kodu Nedir?

Bugünlerde sık sık karşımıza çıkan QR kodlar hakkında kısaca bilgi almaya ne dersiniz? QR Kod öncelikle ingilizce Quick Responce Code’un kısaltılmış hali. Peki bu kodlar nedir ve ne işe yarar birlikte göz atalım…

Aslında QR Kodlar için en basitinden gelişmiş barkodlar demek mümkün.

Bu kod, QR kod okuyucu yüklenmiş mobil cihazlarda fotoğrafını çekerek okutup şifrelenmiş içeriği bir kere de anlayabilmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.

Bu içerik bazı farklı bilgiler içerir, daha doğrusu bir çok farklı alanda kullanım alanında QR kodları iş görebilirler. Bir web sitesinin URL’sini ekleyebilir, Kartvizitinizin üzerine QR Kod basabilir, tişörtünüze eklediğiniz görsel ile kişileri site ya da uygulamalara yönlendirebilir, billboard’lara eklenen kodlar ile tanıtılan ürünler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

QR Kodlar nümerik olarak 7000’den fazla, Alfanümerik olarak ise 4000’den fazla karakter barındırırlar.

Renkli ya da siyah-beyaz olarak rahatça kullanıbilen bu yeni nesi barkodlar, cihazlar tarafından bir kerede ve kolayca okunabilmektedir. Üstelik kodun %30’una kadar olan kısmi okuma problemlerini de tolere ederek. Yani karşınızdaki QR kodunun %30’u silinmiş de olsa, okunabilir ve çalışabilir olması büyük avantaj.

Son olarak QR Kodun 1994 yılında japon bir firma tarafından bulunduğunu, ve en yaygın şekilde yine Japonya’da kullanıldığını da notlarımız arasına alalım.

İşte bu da benim QR Kodum!

  10Yorum

 1. Fatih   •  

  Güzeel 😀 buda benim QR kodum…:

 2. Pingback: 2012 Web Tasarım Trendleri | Tasarımcının El Çantası | Hasan Yalçın

 3. Ecem Ulusoy   •  

  Güzel ve faydalı bir bilgi teşekkürler.

 4. Pingback: Tasarımda 2012 Neler Getirdi « Beytullah Güneş

 5. Pingback: 2012 Web Tasarım Trendleri | Alper Okur

 6. Qrema   •  

  Birçok sosyal medya hesabını tek bir QR Kod üzerinden yönlendirmek ve lokasyon bazlı rapor almak için http://www.qrema.com/ üzerinden QR Kod oluşturabilirsiniz.

 7. Pingback: 2012 Web Tasarım Trendleri « niyaziicdag

 8. Pingback: Hayat Gezince Güzel – Sahilde | Fundalina

 9. Pingback: WhatsApp’ın Sırları | Fundalina

 10. Pingback: İstanbul E-Ticaret Zirvesinin Ardından - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir