2018 Yılı İnternet Alışveriş Tercihleri Açıklandı

2018 Yılı İnternet Alışveriş Tercihleri Açıklandı

Hepsiburada, Türkiye’de 2018 yılı e-ticaret alışkanlık ve eğilimlerini açıkladı.

2018 Yılı İnternet Alışveriş Tercihleri

Rapora göre 2018 yılında gerçekleştirilen alışverişlerde, 2017’ye göre %60’lık bir artış yaşanırken yerli milli ürünlerde de % 100’lük bir artış yaşandı. 

Trend Raporu adıyla her 6 altı ayda bir yayınlanan raporda, Hepsiburada’dan alışveriş yapan müşterilerin en çok tercih ettikleri ürünlerden, en fazla arama yapılan kelimelere, yerli ve milli ürünlere artan ilgiye ve il ile yaşa göre eğilimlere kadar birçok bilgi paylaşılıyor.

 

Türkiye en çok temel tüketim ve gıdaya harcama yaptı

2018 yılında Hepsiburada’dan en çok alışveriş yapılan ilk 5 kategori; Temel Tüketim ve Gıda, Sağlık ve Güzellik, Kitap, Anne Bebek ve Oyuncak ile Hırdavat oldu. 2018 yılının Hepsiburada trend verileri incelendiğinde en fazla talep gösterilen ürünlerin başında bebek bezi, toz deterjan, akıllı bileklik, bulaşık yıkama kapsülü ve şarj edilebilir diş fırçası olduğu belirtildi.

 

2018 Yılı İnternet Alışveriş Tercihleri

2018 Yılı İnternet Alışveriş Tercihleri Raporuna göre Yerli ve Milli ürünlere ilgi 100 % arttı

Hepsiburada trend raporu bu yıl Hepsiburada platformu üzerinden yerli ve milli ürünlere olan ilginin   % 100’e yakın artış gösterdiğini ortaya koydu. Bu büyüme ile ilgili görüşlerini paylaşan Hepsiburada Kurumsal İletişim ve İlişkiler Grup Başkanı Koray Öztürkler, “Hepsiburada olarak, açıklanan genel ekonomi programı ve söylemler çerçevesinde cari açığı önleyecek, yerli ürünleri destekleyen politikaları benimsedik ve düzenlediğimiz kampanyalarla yerli ürünlere olan talebin artmasını teşvik ettik. T.C. Ticaret Bakanlığımız tarafından yürürlüğe alınan ‘’Yerli Üretim’’ logosu yerli ürünlerin kolayca fark edilerek, tercih edilmesini teşvik edici güçlü bir uygulama oldu.  Biz de platformumuzda yerli üretim ürün tanıtımında, bu logoyu yayınlandığı şekilde ürün görsellerimizde hemen kullanmaya başladık.  Bu uyarlama ve çevresinde yaptığımız kampanyalar yerli milli ürünlere olan talebi olumlu anlamda arttırdı. Platformumuz üzerinden yerli ürünlere olan ilginin %100 oranında artmış olmasından da büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

 

2018 Yılı İnternet Alışveriş Tercihleri raporuna göre, İnternetten alışveriş sıklığını en çok artıran il Adana oldu

İnternette yapılan alışveriş sıklığını geçen yıla göre en çok artıran illeri açıklayan Hepsiburada sıralamayı; %104 Adana ve Denizli, %100 Malatya, %99 Kocaeli, %98 Diyarbakır %97 ile de Siirt, Aydın ve Trabzon şeklinde paylaştı.

 

2018 Yılı İnternet Alışveriş Tercihleri  “Hepsiburada 2018 yılı Trend Raporu” verilerine göre;

 • Alışveriş günü Cuma, Pazartesi
 • Alışveriş saati 12:00 – 14:00 arası
 • Alışveriş ayı Kasım, Eylül ve Ekim
 • Her saniye 2 ürün satışı yapıldı
 • 2018’de en çok 25-35 yaş grubu alışveriş yaptı.
 • İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra en çok alışveriş yapan il Kocaeli oldu. Kocaeli’ni Antalya, Muğla, Konya ve Balıkesir takip etti.
 • 2018 yılının yıldızı ürünü bebek bezi
 • Platform içinde 1.236 bin kez avize ürünü arandı
  • Avizeden sonra 2018 yılı içerisinde en çok aranan kelimeler ise kulaklık, saat, halı ve bot oldu.
 • Kadınlar 2018 yılında erkeklerden farklı olarak kitap ve anne bebek ürünlerini tercih ederken, erkekler telefon, bilgisayar ve hırdavat ürünlerini satın almayı tercih etti.

 

Hepsiexpress Yenilikçi Hizmet Modelinin Detaylarını Paylaşmıştı.

Gerçekleşen basın toplantısı ile ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Hepsiexpress Yenilikçi Hizmet Modelinin Detaylarını Paylaştı

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir