Akıllı Gözlüklerin Geleceği

Google’ın akıllı gözlükleri ortaya çıkalı tam 4 yıl oldu.

Daha sonra sessizliğe bürünen Akıllı Gözlük piyasasında geliştirmeler umduğumuz hızda olmasa bile sürmeye devam ediyor.

Yazımda hayatımıza girmeye hazırlanan akıllı gözlüklerin örneklerini ve işlevlerini bulabilirsiniz.

 

Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte, hayatımızdaki herhangi bir nesneye dair beklentilerimiz de arttı. Gözlüklerin temel işlevleri net bir görüntü sağlamak olsa bile, şimdilerde bununla yetinmemiz mümkün görünmüyor.

Örneğin ben gözlüğümden ışığa göre ton değiştirmesini, kıyafetimle en azından çerçeve rengiyle uyum sağlamasını ve ihtiyaç duyduğumda beni tıpkı bir navigasyon cihazı gibi yönlendirmesini isterdim…

Sizin gelecekte bir gözlükten beklentiniz nedir bilemiyorum. Elbette bazılarınız en nihayetinde gözlük bu diyecektir. Bazılarınız ise benim beklentimin dışına çıkıp, daha da fazlasını isteyecektir.

 

Düşünceniz ne olursa olsun teknoloji dur durak bilmiyor. Akıllı gözlükler sunacakları konfor ve yenilikler ile birlikte hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Aşağıda yakında hayatımıza girecek akıllı gözlükler ve işlevlerine dair örnekleri bulabilirsiniz.

 

VSP Akıllı Gözlük

VSP, küresel olarak gözlük ve göz bakım ürünlerinde lider bir kuruluş. Firma kısa süre önce yeni teknolojik gözlüklerini görücüye çıkardı. Level adını taşıyan bu gözlüklerde jiroskop ve hız okuyucu gibi sensörler bulunuyor. Bu akıllı gözlük sayesinde adımlarınızı sayabilir, yaktığınız kalorileri ve aktivitelerinizi takip edebilirsiniz.

Bu verileri akıllı telefonunuzla senkronize etmeniz de mümkün.

 

 Jins Meme Akıllı Gözlük

Jins Meme diğer akıllı gözlüklere göre daha normal gözüken bir ürün. Artırılmış gerçeklik deneyimi sunmamakla birlikte tıpkı Level gibi sağlık ve fitness konusuna odaklanmış bir ürün.

Jins aynı zamanda otomobil kullanırken uyumanızı engelleyecek bir alarm sistemine sahip.

 

 

LaForge Akıllı Gözlük

LaForge akıllı gözlük pazarına Shima ile birlikte katılıyor. Stilize ve rahatsız edici olmayan gözlük çerçeveleriyle dikkat çekiyor.

Cihaz temel olarak gözünüzle takip edebileceğiniz görüntüler sunuyor. Klasik egzersiz ve sağlık odaklı verilerin yanı sıra;gözlük üzerinden bildirimlerinize erişmenizi, müzik kontrolü yapmanızı ve navigasyon özelliğiyle de haritalara ulaşmanızı sağlıyor.

 

 

Carl Zeiss Akıllı Mercekler

Carl Zeiss bir gözlük üretici olmasa da dünyanın en önemli mercek üreticilerinden biri. Özellikle CES 2016 ‘da görücüye çıkardığı akıllı gözlük camları son derece ilgi çekici. Önceki akıllı gözlük ürün ve uygulamalarındaki tüm deneyimi gözlük camlarıyla sunan Carl Zeiss, pazara da farklı bir bakış açısı getirdi. Özetle bu, şu anlama geliyor. Kullandığınız günlük standart gözlük çerçeveleri ile birlikte bu gözlük camlarını kullanarak akıllı gözlük sahibi deneyimi yaşamanız mümkün.

 

Gördüğünüz gibi akıllı gözlük pazarında uygulamalar çoğunlukla navigasyon ve sağlıklı yaşam çevresinde gelişiyor.

Üreticiler artık uygulamalardan çok akıllı gözlüklerin yüzünüzde nasıl duracağıyla ve nasıl gözükeceğiyle ilgili iç görüleri değerlendiriyor, geliştirmelerini bu yönde yapmaya çalışıyorlar.

Yakın zamanda şık ve çok işlevli akıllı gözlükleri kullanmaya başlayacağız. Küçük yaşlardan beri gözlük kullanmak zorunda olan biri olarak çok heyecanlıyım.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

  2Yorum

  1. Avatar Kadir KILIÇ   •  

    Bence gözlükten fazla birşey beklememek lazım, net göstersin yeter 🙂

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Beklentini her zaman yüksek tut kardeşim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir