Akıllı telefon performansı nasıl arttırılır?

Akıllı telefonlarda performans sorunları yaşandığında, yapılacak birkaç işlem ile telefonların performansı arttırılabilir.

Akıllı telefon performansı nasıl arttırılır?

Telefon kullanımı ile birlikte telefonlarda yüklenen uygulamalar, yapılmayan bakımlar çeşitli performans sorunlarına yol açabilir. Özellikle alt ve orta segment modellerde daha fazla yaşanan bu duruma karşı, kullanıcıların telefonunu iyi tanıması ve telefonunun yeteneklerini bilerek bu yönde kullanması önerilir. Bununla birlikte mevcut telefonunuzda iyileştirme yapmak istiyorsanız aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

Sistem Güncellemeleri

Performans ve güvenlik konusunda telefona gelen işletim sistemi güncellemeleri mutlaka alınmalıdır. Böylece performansa engel olan pek çok yazılımsal hata giderilebileceği gibi performans artışı da sağlanabilir.

Uygulamalardan Arınma

Pek çok kullanıcı, telefonunda bulunan uygulamaların büyük bir kısmını kullanmamakta. Bu nedenle telefondaki ihtiyaç dışı olan ve kullanılmayan uygulamaların silinmesi, telefonunuzun çalışmasına önemli bir etki yapacaktır. Akıllı telefon uygulama temizliği ile birlikte fazlalıklardan arınmanız size avantaj sağlar. Kaldırılamayacak pek çok sistem uygulaması ve özelliği devre dışı bırakılabilir. Eğer telefonunuzdan yazıcı ile çıktı almıyorsanız, arka planda sürekli çalışan yazdırma özelliklerini devre dışı bırakabilirsiniz. Detaylı bir şekilde yapacağınız analiz ile birlikte telefonunuzun arka planındaki iş yükünü ciddi ölçüde azaltabilirsiniz.

Uygulamaları Güncelleme

İşletim sisteminde olduğu gibi uygulamalarda da güncellemelerin alınması önerilmektedir. Zira güncellemeler sadece yeni özellikler sunmadığı gibi uygulamalardaki performansın artmasını ve daha stabil çalışmasını sağlar. Güncellenen uygulamalar daha iyi ve daha hızlı performans sağlar.

Depolamada MicroSD desteği

MicroSD ile depolama alanını arttırma desteği sunan telefonlarda telefon hafızası yerine MicroSD kart desteği ile hafıza kartından desteği alabilirsiniz. Seçilecek hafıza kartlarında yüksek okuma ve yazma hızına sahip modeller, işlemlerin daha hızlı tamamlanmasını destekler.

Gereksiz Özellikleri Kapatma

Hava durumu, tarih, saat, çeşitli bildirim ve uygulama eklentileri, telefonun ara yüzünde yer kaplar. Widget olarak adlandırılan bu özelliklerden yararlanmıyorsanız, onları kaldırabilirsiniz. Performansın yavaşlamasındaki en büyük etkenlerden birisi olan widget için böyle bir düzenleme, performansı arttırır. Bununla birlikte animasyonlu, canlı duvar kağıtları kullananların da bu özelliklere ne kadar ihtiyaç duyduğunu gözden geçirmesi önerilir. Ayrıca uygulama ve pencerelerin açılıp kapatılmasında telefonda kullanılan animasyonlar da gereksiz yere performans kaybı yaratmaktadır.

Senkronizasyonlardan Kaçının

Google başta olmak üzere telefondaki hesap ve uygulamalarınız için senkronizasyon varsa, bu özelliklerden mutlaka kaçınmalısınız. Bu işlemler, arka planda sürekli veri alışverişi yapar. Bunlar ise performansın kaybedilmesine yol açar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir